Хипхоп културата надвор од нашите граници

Член од
9 август 2007
Мислења
261
Поени од реакции
56
Togash vaka.. da se nadovrzam na prethodniot tekst:
AGO -> Chovek na mesto, tekstovi realni,
do sega za bit nema promashaj (znachi, kako producent e neshto neverojatno)
TOM-ovite (serija od albumi od DNS produkcija) se kolekcii na dobar rap,
vkluchuvaat nepoznati artisti (znaci promovira artisti, shto e mnogu
pozitivno, ima organizirano zhurki (siguren sum deka ste razbrale
za toa do sega, pa da ne povtoruvam))

Toa e toa kako MC i kako DJ, kako chovek koj go znae, znae kakov e,
tamu ne se mesham/e.
Vidi, Zloben-B, de gustibus non disputandum, ne mozhesh da mi zemesh za zlo
shto taka mislam za STR2, neli? Kako i jas shto ne ti zemam za zlo
shto go velichish toj shto te pluka i nepochituva ni kako nacija, ni kako
chovek, ni kako nishto. Toa e tvoe.
Realno gledano, Marchelo e dobar MC bidejki
ostanatite MCinja se najmnogu "prosek" od srpska scena.
(zboram "prosek" spored tezhina na stihovi.. sega ti pak ke rechesh
Bad Copy, 43 zla imaat 1034810248 albumi i ushte duplo spotovi, no shto ako?

Shto ako, kazhi mi? Jas gi imam preslushano site nivni traki do edna,
ushte demo-probi na 43-23 zla, i Nigrutinov album, Bad copy, se od niv..
Dzverovi od MCINJA, no ne tolku dobri kako nashite STR2.
Ke rechesh sum zapnal so str2? Da, bidejki tie go dvizhat rapot.
Ist stil od 2000 godina, nemaat utka. Mozhesh da zamislish ako tie imaa
tolku traki/spotovi, shto ke beshe rapov kaj nas?)

Ako si barem malce svesen chovek, ke pravime muabet pak. Ke iskochi
od STR2 albumot, ke vidime shto kako, do togah ti prodolzhi po Marchelo.


Znachi, shto e problemot kaj nas?

1) Ochigledno loshi procenki od mnogu artisti.
Prati stih na STR2 od Balkan:

* Ushte go drzhi keshot mala grupa lugje, *
* koga nemame nashe se palime po tugjo gjubre. *

Shto sakash povekje da objasnuvam? Vo dva stiha raskazhal tri volkavi posta,
i ti go zanemaruvash toa so Marchelo, koj koristi dve strofi za negovi
glupavi poenti, i sekoj vtor zbor mu e "fakat" ? Nemoj, te molam. Nemoj.

"Ako prodolzhime po zapad, ispagjame od mapa"
-> Zarem ne e kazhano se? Kazhano e i povekje od se, samo fali
nekoj da go slushne i razbere i da reche "zoshto bash vaka reche chovekov"
Zoshto tekstovite ne se sluchajni i ne gi pishuvaat od M2 produkcija.


2) Stereotipot megju lugjeto (ova e osobeno vazhno)
Dali go prochitavte postot na prvata strana?
"yo bro, we fuck we rap, yo, cuz we are rap, yo" -> del od postot
na Kengur.
Ova megju redovi znachi ova: "vie ste imbecili, slushate rap maloumna muzika
za pukanje dzandari od Bruklin, vrska nemate, kreteni"
Bash ova. ISTOVO. SKROZ.
Vsushnost, kvalitet poznava kvalitet, zatoa AGO ima stihovi slichni na:
"strogo makedonski rap, makedonska lozha" zoshto ima kvalitetni mcinja,
ima shto da se chue, ima razlichni stilovi
(od socijalni temi (i toa vo '93 pochatni so The Most Wanted) do
Chija Si Na Kogo Radosti Mu Nosish:), me razbirate, neli).

Okay, vekje opfati povekje temi postov, taka da, mora i vie da napishete
neshto, ova ispagja kniga pishuvam sam sebe go ubil, upm:).
Pozdravi do site, bez navredi, ne mi e toa poentata.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
amitoonice напиша:
Shto sakash povekje da objasnuvam? Vo dva stiha raskazhal tri volkavi posta,
i ti go zanemaruvash toa so Marchelo, koj koristi dve strofi za negovi
glupavi poenti, i sekoj vtor zbor mu e "fakat" ? Nemoj, te molam. Nemoj.
Музиката, меѓу која и рапот се состој од повеќе сегменти, а не само од текст. Сите се палат на француски рап на пример... никој воопшто и нема поим за што зборуваат тие луѓе. Тоа што некој погоре го нарече flow, стилот, умешноста, посебноста ја прават целокупната песна. Мора да се сложиш дека кај нас нема добар емси. Односно има, но многу ретко. А добар текст без добро рецитирање е ништо.

Ако човек се пали само на текст, може да отвори Блаже Конески, и да ужива до солзи од поезија и добар текст. Но да го претвориш во хип хоп... е тогаш ќе симнам капа и ќе речам те бива.

А Марчело е инзвонреден “рецитатор“(постои ваков збор?), и јас искрено не знам за националистички испади кон Македонија на Марчело. Во темата која ја понудив поназад цитирав едно негово интервју каде збори за состојбата во Србија која е толку слична со македонската ситуација. Ако имаш нешто да прочитам каде зборува против нас, те молам покажи ми.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Виктор да во право си целокупно онака.. Ама ти си ги слушнал СТР2? Не станува збор само за текст.. Дечките се ИЗВОНРЕДНИ мсиња..
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Има доста добри емсиња кај нас.Сите се палат на Марчело или Френки па и Едо кој полека го шиткат газот за пари...КОга сами не си го ЦЕНИМЕ хип хопот нема да имаме успех...Сами се туракме и никој не ни е крив шо не е прифатен и шо не на повисоко ниво,а тоа е ЖАЛНО.
Јас не слушам мн мн мак.рап ама тоа шо го имам слушнато е доста ДОБРО и ВРЕДИ да се почитува.
Поздрав
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Викторе, да не излезе сега оти те напаѓаме, далеку од тоа, туку сакам да слушнеш (ако не си слушнал до сега) песни од Стр2 ... oди на спејсот на СТР2: www.myspace.com/str2
 
Член од
9 август 2007
Мислења
261
Поени од реакции
56
Samo na brzinka ke pisham: Preslushaj se shto mozhesh od str2, inache vo pravo si, ali dechkite bashka rasturaat tagovi (razgledaj hrom/vlae, na primer), bashka DJ, bashka mcinja.
Znachi, flow imaat izvonreden.
Myspace.com/str2 site da preslushaat, pa pokasno ke pisham pak ako ima se vodi kvalitetna diskusija. Pozdrav.
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
и јас искрено не знам за националистички испади кон Македонија на Марчело. Во темата која ја понудив поназад цитирав едно негово интервју каде збори за состојбата во Србија која е толку слична со македонската ситуација. Ако имаш нешто да прочитам каде зборува против нас, те молам покажи ми.
Вака гласи верзијата која ја знам јас :
Лани имало некој фестивал во Нови Сад(мислам дека таму беше ама не сум сигурен) на кој биле поканети Темната Страна и баш во моментот кога ги најавиле Марчело седел на шанкот со некој пријател а одма до него седел некој од другарите на Аго.И кога почнале да рецитираат Марчело се изнасмеал и му рекол на пријателот цитирам "brate evo ih oni sta josh ne znaju dal su grci ili albanci"
А на Аго овај муабет му го кажал после журката,оти Аго како што си е патриот не ме чуди и да направеше инцидент.И со право се изнервирал.Мислам дека прекинал контакти со него,а да не заборавиме дека Марчело рецитираше на Полноќна Миса 2003 под организација на Аго.
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Бано тоа една работа.. Ама кога Аго го прашал Марчело што е работава со неговите, Марчело рекол нешто као ма брате остаи, ни сами не знају шта се, срби су или хрвати, ни сами не знају.. заеби. После тоа Аго го видел каков е Марчело, оти Аго му се токмел да го намава, ама овој пичка испаднал, па.. Инаку не велам не, Марчело има прекрасни лирики и текстови, флоу и се друго, ама ко човек..
СТР2 се едни од најквалитетните во Македонија, емси-ја, ди-џеи, баш се Хип Хоп типците.. Сега тоа што немаат извадено кој знае што, што немаат успеси, тоа е друга работа..
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Марчело за дигнато створење дигнато е.. Му се може.. Ама па и Аго да го намавал? Се решаваат така работите?
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Новиот албум на Марчело ќе биде големо срање го поштувам само де факто кога соработуваше со поише души а сега е сам се скара со скоро сите подобри изведувачи затоа и басивити се распадна
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Викторе, да не излезе сега оти те напаѓаме, далеку од тоа, туку сакам да слушнеш (ако не си слушнал до сега) песни од Стр2 ... oди на спејсот на СТР2: www.myspace.com/str2
Кискино, сине... ја сум само воајер, мене ми се допаѓа стилот и не се разбирам премногу. Почитувам све што ќе кажете. :helou:

Еве STR2 ги слушав. И се добри, признаам... ама пак ми фали нешто. Само што ги слушав Чиста околина пред нив, кои правеа музика пред 15 години и тоа од заебанција, и се речиси на исто ниво како модерниве. не може 15 години да нема прогрес, неможе да бидеме заглавени во олд скул.

Не знам како се вика тоа во рап сленг, ама кај останатите стилови, се вика аранжман. Чиста околина пред толку време во своите теми го има осмислено секој детал, се осеќа блискост, искреност, автентичност на скопски живот. СТР2 на пример, од 4те траки што ги слушнав, имаат ритам у позадина, и чист текст. Нема со што да ме привлече едноставно, да ме задржи. Најблиску до тоа што мислам дека треба да биде, се пак Гринаут, можеби затоа и ми се допаѓаат најмногу од денешниве. Легија општо, знае да направи добра трака.

А муабетите за Марчело и Аго и нивната комуникација, не ги земам за веродостојни. Знаеш, ја можам да кажам се` и сешто за оној кој не ми се допаѓа. Мојата приказна е субјективна а вие ја имате слушнато само верзијата на Аго. Не викам дека не е така, ама го земам тоа со резерва, иако повторно Марчело е одличен емси. Ако навистина разберам дека српското му акнало у глава нема да го почитувам повеќе, во моментов само се сомневам и ќе прифатам се од него со доза на резерва... за понатаму... да сме живи и здрави.

:helou: Очекуем добри ствари као предлог од вас, само немојте Македонски синови или 187. :pos:

p.s. Муабетиве се за темата Мак хип хоп, а не општо, ама ај, затеравме тука... :)
 
Член од
11 април 2006
Мислења
122
Поени од реакции
0
Новиот албум на Марчело ќе биде големо срање го поштувам само де факто кога соработуваше со поише души а сега е сам се скара со скоро сите подобри изведувачи затоа и басивити се распадна

Batalete gi vise muabetite za srpski rap..................mislam deka ne vredi da se zbori. Gi pratam odamna scenive i nasi i nivni.Imaat i oni dobri artisti ne vikam ne ama definitivno imame daleku pokvalitetna "underground" rap scena od nivnata.Mozebi imaat poveke kvantitet, poveke artisti i albumi izdadeni................ama po talentirani Mc inja od tie nekolku sto gi ima kaj nas ne veruvam.
 
Член од
11 април 2006
Мислења
122
Поени од реакции
0
Кискино, сине... ја сум само воајер, мене ми се допаѓа стилот и не се разбирам премногу. Почитувам све што ќе кажете. :helou:

Еве STR2 ги слушав. И се добри, признаам... ама пак ми фали нешто. Само што ги слушав Чиста околина пред нив, кои правеа музика пред 15 години и тоа од заебанција, и се речиси на исто ниво како модерниве. не може 15 години да нема прогрес, неможе да бидеме заглавени во олд скул.

Не знам како се вика тоа во рап сленг, ама кај останатите стилови, се вика аранжман. Чиста околина пред толку време во своите теми го има осмислено секој детал, се осеќа блискост, искреност, автентичност на скопски живот. СТР2 на пример, од 4те траки што ги слушнав, имаат ритам у позадина, и чист текст. Нема со што да ме привлече едноставно, да ме задржи. Најблиску до тоа што мислам дека треба да биде, се пак Гринаут, можеби затоа и ми се допаѓаат најмногу од денешниве. Легија општо, знае да направи добра трака.

А муабетите за Марчело и Аго и нивната комуникација, не ги земам за веродостојни. Знаеш, ја можам да кажам се` и сешто за оној кој не ми се допаѓа. Мојата приказна е субјективна а вие ја имате слушнато само верзијата на Аго. Не викам дека не е така, ама го земам тоа со резерва, иако повторно Марчело е одличен емси. Ако навистина разберам дека српското му акнало у глава нема да го почитувам повеќе, во моментов само се сомневам и ќе прифатам се од него со доза на резерва... за понатаму... да сме живи и здрави.


Cist tekst :toe: ?????????????
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Cist tekst :toe: ?????????????
ja svatif so saka da kaze i ja potpolno se soglasuvam. za da zvucat underground mc-njava deneska ne ni se trudat da napravat salam produkcija i salam matrica. sakashe da kaze nema nisto drugo od old school matrica i recital vrz nego. treba da se zeme primer od ponovive traki na underground artistite koi shto si ostanaa svoi na stilot, ali sepak se podobruvaat so idenjeto na novata tehnologija. a ne ni ti treba koj znae kakva oprema, samo ti treba eden kompjuter za zdrava instrumentalka, ali za da se ostane ko demek avtenticen na old skulot ne se pravat nikakvi obidi da se stigne do toa nivo...iako i lugjeto po koi shto zemame primer se moderniziraa. pa i na 2pac "pac's life" mu e so zakon instrumentalki pa pak si e hard core covekot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom