Зошто нема женски попови?

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Vo sataninata Crkva ima zenski svestenicki. Zenite gi biva za politika oti politikata e kurva.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Ponesen od ovaj akutelen megupolov muabet shto se vidi na forumov da prasham neshto shto odamna me zanima, MOLAM!
Stvarno, zashto vo nitu edna vera ,barem ne kolku shto sum jas zapoznat, nema zenski popovi/odzi itd. mislam na sveshtenici(kalugerkite ne se sveshtenici, tie ne 'peat'). Me razbirate shto sakam da prasham taka?
Eve ako verata/bog ne dozvoluva diskriminacija, eve imame i svetici ne samo stvetci, vo mitologijata imalo i boginji ne samo bogovi, zashto togash nema sveshtenichki sega?
Vo minatoto imalo, tie 'pristessite'(vi grchka mitologija mislam bea) ama sega nema ili barem jas ne znam. E sega nemojte da kazete deka vo nekoja sekta(vera so 100 chlenovi) ima zenski sveshtenik. Nego da chujam zashto vo hristijanstvoto niti muslimanstvoto nema?
I bez glupavi muabeti od tipot: nema zashto ne im raste brada!:smir:
Друже... Newsflash!!! Едно е вера, друго е религиозна организација. Никаде во Библијата не пишува еретиците да се палат, ама тоа не ја спречи црквата да ја формира инквизицијата и да ја пушти да го прави тоа што го правеше. Не се замараат тие многу за зборот Божји, си тераат по свое. Нема да те убедувам да не веруваш во Бог, ама биди сигурен дека организираната религија е бизнис, и тоа голем бизнис. Запамти го тоа.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Друже... Newsflash!!! Едно е вера, друго е религиозна организација. Никаде во Библијата не пишува еретиците да се палат, ама тоа не ја спречи црквата да ја формира инквизицијата и да ја пушти да го прави тоа што го правеше. Не се замараат тие многу за зборот Божји, си тераат по свое. Нема да те убедувам да не веруваш во Бог, ама биди сигурен дека организираната религија е бизнис, и тоа голем бизнис. Запамти го тоа.
Одамна е кажано ова на форумов и е јавна тајна, само некако не признаават, барем сеуште не :)

Само... кој знае зошто ли не им се исплаќаат женски попови... не им работи маркетинг сенсот изгледа.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Зошто мажите неможат да родат дете? Јбг, некои работи така се созадени, за горе долу да бидат луѓето еднакви :smir:
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Зошто мажите неможат да родат дете? Јбг, некои работи така се созадени, за горе долу да бидат луѓето еднакви :smir:
Ајдеее:tapp:
Баш добро ги изедначи. Ај сакаш да одредиме посебни улоги за мажите и за жените во општеството... да бидеме изедначени. :uvo:
Мислам, маживе пошто неможат да раѓаат деца, би било фер да им дадеме да бидат попови. Да не им е мака, па стварно не е фер, што неможам да родам.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
Зошто мажите неможат да родат дете? Јбг, некои работи така се созадени, за горе долу да бидат луѓето еднакви :smir:

:pos2::pos2:

Aman be Dzins,sega samo sto vlegov na Forumov,toklu mnogu se Iznaseav so solzi....:pos2:

Ama sporedba...tu,zarem moze volku nisko da padnes???

Zosto mazite ne ragale decaa...e,ama kazano...Nego jas ke te prasam tebe sega(po tvojata logika ke odam)..Zosto zenite ne PRAVAT deca???:pos2:

P.s.KAJ e vasata "Hristijanska Pravda"...Neli toa vo Hristijanstvoto bese Ednakva Zenata so Mazot???

Pa,sega zosto e DISKRIMINIRANA zenata??

Zosto zenata ne moze da bide POPICA??

Pozdrav!!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Абе ти ко си толку, оти нема оџа жена? Оти не ги пуштаат жените на погреб?
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Оти немаат маде да бидат попови.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
Абе ти ко си толку, оти нема оџа жена? Оти не ги пуштаат жените на погреб?

:pos2::pos2::pos2::pos2:

Aman be...Aren si ili imas problem nesto a ??

nemalo zeni odziiii...:pos2:

Od pamet si zboruvas be coveku...:pos2:

Zeni odzi,sekako deka ima mnogu,mnogu,mnogu,i mnoguuuuuuuuu!!!

Ete do sega ne si znael,a od sega vece ti e jasno!?

Znaci zeni ima Odzi,i tie se odzi sekako na Zenskiot pol!

Nego daj sega ova vasava "Pvavedna religija" zosto gi Diskriminira na Zenite??

Zosto tie ne mozat da Bidat Popadiki!?:helou:

dA NE ODIME SEGA ZOSTO,OVA ZOSTO ONA...Ako te interesira za Odzi(Zenski)otvori tema ke debatirame...ne mesaj sega...koga nemas Izlez,odma podprasanje..
:pos2:

Znaci,pravilata na Forumot se jasni..Debatiranje ON-TOPIK...a ne Off-Topik!!

Cekam odgovor od vas Risjanite!!!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
:pos2::pos2::pos2::pos2:

Aman be...Aren si ili imas problem nesto a ??

nemalo zeni odziiii...:pos2:

Od pamet si zboruvas be coveku...:pos2:

Zeni odzi,sekako deka ima mnogu,mnogu,mnogu,i mnoguuuuuuuuu!!!

Ete do sega ne si znael,a od sega vece ti e jasno!?

Znaci zeni ima Odzi,i tie se odzi sekako na Zenskiot pol!
:helou:
Сакаш да кажиш дека башка џамија имате за мажите и за жените? Па во едната одат мажите кај маж оџа, а во другата жените кај жена оџа?
е тоа го нема кај нас, што да правам, сите на едно место одат, кај еден поп кој мора да е маж. Не ги измислував јас правилата.... Инаку арен сум, (фала на прашање). А ти да не си доктор? Можеби имам проблем, ама нема кој да ми го установи.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
Сакаш да кажиш дека башка џамија имате за мажите и за жените? Па во едната одат мажите кај маж оџа, а во другата жените кај жена оџа?
е тоа го нема кај нас, што да правам, сите на едно место одат, кај еден поп кој мора да е маж. Не ги измислував јас правилата.... Инаку арен сум, (фала на прашање). А ти да не си доктор? Можеби имам проблем, ама нема кој да ми го установи.
ne si me razbral...Kaj kazav deka ima Posebi Dzamii??

Ti me prasa,Dali ima Odzi Zeni,a jas ti odgovoriv deka ima Odzi Zeni..

i tie se za Zenite,za Poducuvanje,za Objasnuvanje na Nejasnotii,Za Zenskite prasanja.itn.!!

A koga odeme da Klanjame vo Dzamija odeme da Klanjame site zaedno...no ne Ispomesani...Mazite klanjaat Dolu a Zenite gore(Oddelno)ne se gledaat Mazite so Zenite(Neznam dali si vlegol vo Dzamija,za da imas prestava za ova sto ti go kazuvam)..

A,isto taka mozat i Zenite Da klanjaat i Zaedno site da bidat Zeni,i da gi predvodi Zena vo Namaz...No samo zeni!! Ne e problem!!

P.s.ne rekov jas deka vie gi Izmislivte pravilata...nego prasuvam kaj e tuka pravoto na Zenata...poso od sekoj Hristijanin slusam..Ljubov,Tolerancija,Ednakvost,itnitn...e kaj e tuka Ednakvosta na Zenite....

P.s.Ne sum doktor..povece od toa summ...Navrati nekogas ako sakas kaj mene,Ako mozam da vi pomognam...so Zadovolstvo bi vi pomognal!:wink:
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Raka na srce ne sum si go postavila prashanjevo iako vaka mi izgleda tolku prirodno i mojov odgovor e samo pretpostavka ne deka se razbiram epten. Ona shto prvo mi pagja na pamet kako pricina e ona shto e prisutno vo skoro site veri i veruvanja pa i vo nekoi "magicni" opshtestva(citav neodamna za Afrikanskite) , a toa e "necistosta" na zenata, odnosno nejzinoto menstrualno krvarenje. Vo toj period taa e necista za pred Boga pa mozebi i toa e edna od pricinite, neznam:toe:
I sakav da nadopolnam; tocno e deka vo Judaizmot nema zeni rabini no vo sabota za ona shto se narekuva "shabat" majkata vo semejstvoto vrshi uloga na sveshtenik.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Нема врска тоа е само обид да ве стават во потчинета позиција. Размисли, владика, рабин, овие луѓе имаат углед и авторитет во општеството. А како ќе опстане патријархатот ако им се дава авторитет на жени???
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Нема врска тоа е само обид да ве стават во потчинета позиција. Размисли, владика, рабин, овие луѓе имаат углед и авторитет во општеството. А како ќе опстане патријархатот ако им се дава авторитет на жени???
Ugled,da; avtoritet ne bi rekla osobeno po razdelbata na crkovnata i svetovnata vlast no kako i da e zoshto togash i vo vremeto koga bile progonuvani radi religijata nemalo zeni sveshtenici?Bar togash mozele da gi namestat ako nishto drugo(spored tvojava logika), nego rabotata e shto od start nemalo zeni sveshtenici (verojatno so pricina) a vo toa vreme ne se rabotelo ni za mokj a ushte pomalce za slava.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom