Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 август 2010
Мислења
167
Поени од реакции
24
значи годишен износ е овој, пресметајте ги предметите ке видите, али ова е само потенцирање колку изнесуваат кредитите годишно, семестрално, а друго е у врска со презапишувањето.
али не беше муабетот за презапишани предмети [зашо заклучив дека нема потреба од презапишување кај мене], туку за нормално полагање на предметите од 2ра год.. односно за тоа дали може бр. на кредитите да биде поголем од 60 во една год, или сепак ке треба да си бирам др изборен предмет кој носи помалку кредити :)
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
епа еве на офц сајт на економски кај ЕКТС.. http://www.eccf.ukim.edu.mk/studiranje/uslovi-za-studiranje/ekts

обрни внимание на ова:
Во рамките на ЕКТС, 60 кредити претставуваат обем на работа за една академска година, т.е. општо правило е 30 кредити да се еквивалент за еден семестар..
и сеа :/
Ah,da ti e*am i EKTS i se,aj ke ni stane pojasno nabrzo koa ke treba da se zapiseme:):):):)
 

LitButterfly

Малечко
Член од
6 октомври 2009
Мислења
69
Поени од реакции
5
Чекајте сега нешто ново најдовте?!?:vozbud: Демек ако од 2ра ми останал предмет а другите сум ги положила можам во 3та сите предмети да си ги запишам и плус да го полагам тој од 2ра што ми останал?
 
V

Viktor g

Гостин
Чекајте сега нешто ново најдовте?!?:vozbud: Демек ако од 2ра ми останал предмет а другите сум ги положила можам во 3та сите предмети да си ги запишам и плус да го полагам тој од 2ра што ми останал?
Не туку исфрлаш еден со ист број на кредити и битно во ист семестар треба да бидат + вака за да запишеш семестар треба да имаш минимум 21 кредит а максимум 35 и на крај вкупно да ти бидат 60 и кај мене е проблемот тоа што немам избор заради ограничувањето ќе мора да плаќам поскапо партиципација
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
Не туку исфрлаш еден со ист број на кредити и битно во ист семестар треба да бидат + вака за да запишеш семестар треба да имаш минимум 21 кредит а максимум 35 и на крај вкупно да ти бидат 60 и кај мене е проблемот тоа што немам избор заради ограничувањето ќе мора да плаќам поскапо партиципација
А нема можност да си запишеме по 35 кредити во двата семестри и на крај да испаднат 70? Ако не може тогаш која е поентата со тие 35? И wtf што е тогаш олеснително со ЕКТС кога на пример ќе имавме можност сега да си ги полагаме дури на колоквиуми тие предмети што ни останале

--- надополнето ---

Чекајте сега нешто ново најдовте?!?:vozbud: Демек ако од 2ра ми останал предмет а другите сум ги положила можам во 3та сите предмети да си ги запишам и плус да го полагам тој од 2ра што ми останал?
И мене ме збунија овие постови погоре

--- надополнето ---

А иначе Виктор како мислиш да плаќаш повеќе партиципација?
 
V

Viktor g

Гостин
Немаш такава можност цело време се 60 кредити само што досега не го форсираа ова, па така според мојата програма за смерот економија во 3 година во зимски имаш 3 задолжителни предмети кој носта по 8,0 кредити т.е за мене по 80 евра предмет, а во летен имам 4 задолжителни кој носат од 7,0-7,5 кредити арно ама во летен ми ги ставиле рециси сите изборни со по 6,0 кредити а само 1 е во зимен кој носи 8,0 кредити и сега заради ограничувањето од максимум 35 кредити ја мора да го земам тој со 8,0 кредити изборниот и тка ќе ми испадне да платам 620 евра наместо 600 ко досега
 
Член од
20 август 2010
Мислења
167
Поени од реакции
24
Чекајте сега нешто ново најдовте?!?:vozbud: Демек ако од 2ра ми останал предмет а другите сум ги положила можам во 3та сите предмети да си ги запишам и плус да го полагам тој од 2ра што ми останал?
ние до таков заклучок дојдовме..:pipi: и мислам дека ова прашање треба да се постави на студентски, и да си расчистиме еднаш засекогаш..само треба некој да појде !!
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
ние до таков заклучок дојдовме..:pipi: и мислам дека ова прашање треба да се постави на студентски, и да си расчистиме еднаш засекогаш..само треба некој да појде !!
Дечки јас мислам дека кај нас нема да е така. Инаку на повеќето факултети така е...Само треба да имаш доволен број на кредити од претходната година и си продолжуваш
 
Член од
20 август 2010
Мислења
167
Поени од реакции
24
Не туку исфрлаш еден со ист број на кредити и битно во ист семестар треба да бидат + вака за да запишеш семестар треба да имаш минимум 21 кредит а максимум 35 и на крај вкупно да ти бидат 60 и кај мене е проблемот тоа што немам избор заради ограничувањето ќе мора да плаќам поскапо партиципација
а колку ти е сигурна информацијава.. дека мора да исфрлиме еден предмет со ист бр на кредити од зимски/летен семестар, дури ако сме го исполниле условот да имаме положено предмети чиј вк.износ на кредити изнесува 35кредити од една година..??

--- надополнето ---

ако сумираме излегува дека:

во една година имаме задолжителни и изборни предмети кои носат определен бр. на кредити, и ако ги собереме треба да имаме
вк. 60 кредити.
Е сега во секој семестар треба да запишеме предмети кои носат кредити минимум 21 а максимум 35, но на крај збирот од кредитите да изнесува 60 кредити за една година.

Др. нешто што дознавме е дека постои некој
услов со кредитиве, а тој гласи дека доколку збирот од кредитите на предметите кои што сме ги положиле од една година [на пример прва год] е поголем од 35 кредити, немора да се презапишуваат предметите кои останале неположени од прва год, туку можеме да си ја запишеме втора година и да си ја полагаме 2ра год редовно.. а останатите, неположени предмети од прва година да си ги полагаме за време на испитна сесија.

За останатите кои го немаат исполнето условот, односно немаат положено повеќе предмети, односно збирот на кредитите на предметите кои си ги положиле во прва година е помал од 35 кредити – ке мораат да си презапишат еден предмет од прва год во втора год.
.
и притоа важно е да се внимава предметот кој што ке се презапишува, да се презапише во тој семестар во кој се полагал минатата година[ако ја немаат положено математика- ке треба да се презапише во зимскиот семестар(и ке можат редовно да си следат предавања, ке полагаат на колоквиуми, и се разбира ке треба одново да земаат потписи итн) ,и математика како што носи 9,0 кредити треба да завземе место на др предмет од 2ра год кој исто така носи 9,0 кредити-и автоматски тој предмет се исфрла од 2ра год и се остава за наредната, а ако пак се работи за статистика ке мора да се презапише во летниот семестар итнн]..


И уше нешто да кажам дека ова што го пишав не е сигурно, ке треба да се праша некој стручен кој ке ни објасни што како.. а до тогаш го имаме ова [морав ова да го пишам за да видиме кај грешиме и да се исправиме]..

и толку од мене.. се надевам дека помогнав :salut:..
 
V

Viktor g

Гостин
а колку ти е сигурна информацијава.. дека мора да исфрлиме еден предмет со ист бр на кредити од зимски/летен семестар, дури ако сме го исполниле условот да имаме положено предмети чиј вк.износ на кредити изнесува 35кредити од една година..??

--- надополнето ---

ако сумираме излегува дека:

во една година имаме задолжителни и изборни предмети кои носат определен бр. на кредити, и ако ги собереме треба да имаме
вк. 60 кредити.
Е сега во секој семестар треба да запишеме предмети кои носат кредити минимум 21 а максимум 35, но на крај збирот од кредитите да изнесува 60 кредити за една година.

Др. нешто што дознавме е дека постои некој
услов со кредитиве, а тој гласи дека доколку збирот од кредитите на предметите кои што сме ги положиле од една година [на пример прва год] е поголем од 35 кредити, немора да се презапишуваат предметите кои останале неположени од прва год, туку можеме да си ја запишеме втора година и да си ја полагаме 2ра год редовно.. а останатите, неположени предмети од прва година да си ги полагаме за време на испитна сесија.

За останатите кои го немаат исполнето условот, односно немаат положено повеќе предмети, односно збирот на кредитите на предметите кои си ги положиле во прва година е помал од 35 кредити – ке мораат да си презапишат еден предмет од прва год во втора год.
.
и притоа важно е да се внимава предметот кој што ке се презапишува, да се презапише во тој семестар во кој се полагал минатата година[ако ја немаат положено математика- ке треба да се презапише во зимскиот семестар(и ке можат редовно да си следат предавања, ке полагаат на колоквиуми, и се разбира ке треба одново да земаат потписи итн) ,и математика како што носи 9,0 кредити треба да завземе место на др предмет од 2ра год кој исто така носи 9,0 кредити-и автоматски тој предмет се исфрла од 2ра год и се остава за наредната, а ако пак се работи за статистика ке мора да се презапише во летниот семестар итнн]..


И уше нешто да кажам дека ова што го пишав не е сигурно, ке треба да се праша некој стручен кој ке ни објасни што како.. а до тогаш го имаме ова [морав ова да го пишам за да видиме кај грешиме и да се исправиме]..

и толку од мене.. се надевам дека помогнав :salut:..
Така беше годинава со заостанатите. А кој стручен мислиш да го прашаш кога на студентски ќе те гледаат бледо а раководителот може да ти каже као ли го разбра ова ти :pos2: така што мора да го чекаме новиот декан да ни објасни или ств нз што ќе биде
 
Член од
20 август 2010
Мислења
167
Поени од реакции
24
Така беше годинава со заостанатите. А кој стручен мислиш да го прашаш кога на студентски ќе те гледаат бледо а раководителот може да ти каже као ли го разбра ова ти :pos2: така што мора да го чекаме новиот декан да ни објасни или ств нз што ќе биде
е до раководителот уше немам стигнато :icon_lol:.. а ако појдам ке треба ова во печатена форма да им го однесам, зашо на пола прашење ке се изгубат:pos2:.. алиии ако не прашаме нз како ке дознаеме, сеа за сеа чекам на форумов
 
V

Viktor g

Гостин
е до раководителот уше немам стигнато :icon_lol:.. а ако појдам ке треба ова во печатена форма да им го однесам, зашо на пола прашење ке се изгубат:pos2:.. алиии ако не прашаме нз како ке дознаеме, сеа за сеа чекам на форумов
ма мене ме гледаше толку коцкасто и фати да ми кажува едно исто ај ќе видиме што ќе биде
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Интересна работа е тоа ако имаме над 35 кредити можеме се регуларно да си тераме, некако многу надежна и неостварлива за нашиот факултет :toe: Ваљда ќе бидеме информирани пред уписи : ) И у реду е, 20 страни за променава за кредити има, не можат ни да се дочитаат, многу ви се праи муабет некако :pipi:
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
а колку ти е сигурна информацијава.. дека мора да исфрлиме еден предмет со ист бр на кредити од зимски/летен семестар, дури ако сме го исполниле условот да имаме положено предмети чиј вк.износ на кредити изнесува 35кредити од една година..??

--- надополнето ---

ако сумираме излегува дека:

во една година имаме задолжителни и изборни предмети кои носат определен бр. на кредити, и ако ги собереме треба да имаме
вк. 60 кредити.
Е сега во секој семестар треба да запишеме предмети кои носат кредити минимум 21 а максимум 35, но на крај збирот од кредитите да изнесува 60 кредити за една година.

Др. нешто што дознавме е дека постои некој
услов со кредитиве, а тој гласи дека доколку збирот од кредитите на предметите кои што сме ги положиле од една година [на пример прва год] е поголем од 35 кредити, немора да се презапишуваат предметите кои останале неположени од прва год, туку можеме да си ја запишеме втора година и да си ја полагаме 2ра год редовно.. а останатите, неположени предмети од прва година да си ги полагаме за време на испитна сесија.

За останатите кои го немаат исполнето условот, односно немаат положено повеќе предмети, односно збирот на кредитите на предметите кои си ги положиле во прва година е помал од 35 кредити – ке мораат да си презапишат еден предмет од прва год во втора год.
.
и притоа важно е да се внимава предметот кој што ке се презапишува, да се презапише во тој семестар во кој се полагал минатата година[ако ја немаат положено математика- ке треба да се презапише во зимскиот семестар(и ке можат редовно да си следат предавања, ке полагаат на колоквиуми, и се разбира ке треба одново да земаат потписи итн) ,и математика како што носи 9,0 кредити треба да завземе место на др предмет од 2ра год кој исто така носи 9,0 кредити-и автоматски тој предмет се исфрла од 2ра год и се остава за наредната, а ако пак се работи за статистика ке мора да се презапише во летниот семестар итнн]..


И уше нешто да кажам дека ова што го пишав не е сигурно, ке треба да се праша некој стручен кој ке ни објасни што како.. а до тогаш го имаме ова [морав ова да го пишам за да видиме кај грешиме и да се исправиме]..

и толку од мене.. се надевам дека помогнав :salut:..
Мислам дека грешиш. Не ми иде логично ако го имаш условот кој ти го спомнуваш дека можеш цела наредна година плус тој предмет што ти останал да си го полагаш. Касј нас вакво нешто, тешко. Во право си дека е важно дали е летен или зимски семестар, но не и дека е задолжително заради останатиот предмет да исфрлиш друг со ист број на кредити. Можеш да играш како сакаш со кредитите се додека го почитуваш тоа зимски, летен и да е до 35 кредити во семестар

--- надополнето ---

Интересна работа е тоа ако имаме над 35 кредити можеме се регуларно да си тераме, некако многу надежна и неостварлива за нашиот факултет :toe: Ваљда ќе бидеме информирани пред уписи : ) И у реду е, 20 страни за променава за кредити има, не можат ни да се дочитаат, многу ви се праи муабет некако :pipi:
Еј ај де како да не ни се збори кога работава е толку измешана...... Инаку и јас утре ќе си ја пробам среќата на факултет да ми разјасни некој нешто, ама се прашувам колку среќа ќе имам пошто ни они немаат поима
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom