Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 август 2010
Мислења
13
Поени од реакции
1
moze li nekoj da mi dade resenie na ovie dve zadaci po matematika? 1 vo prvata kutija ima 9 beli i 4 crni kuglicki, a vo vtorata kutija 8beli i 9 crni. Od prvata kutija slucajno se izvlekuva edna kuglicka, ako pri sedum frlanja na edna metalna para najmnogu tri pati se dobie pismo, a vo sprotivno edna kuglicka se izvlekuva od vtorata kutija. Ako izvlecenata kutija e bela, kolkava e verojatnosta taa da poteknuva od: a) prvata i b) vtorata kutija?


2 cetiri pretprijatija (A B C D ) ostvarile dobivka od 2684000 denari. Po raspredelbata na dobivkata, delovite na pretprijatijata pretstavuvaat clenovi na edna geometriska progresija koja raste. odnosot na razlikata megju prvite dva clena sprema razlikata od poslednite dva clena se ima kako 25:36. Da se presmeta za kolku procenti iznosot na pretprijatieto A e pogolem ili pomal od iznosot na pretprijatieto D. ?? :))
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
Како прво никој не кажал дека ке биде како на правен, на правен имаат и поправен ако паднат еден од колоквиумите... како второ имаме повеќе време за учење но и повеќе материјал, што значи повеќе информации и повеќе замарање.. па оценете дали е подобро
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
Како прво никој не кажал дека ке биде како на правен, на правен имаат и поправен ако паднат еден од колоквиумите... како второ имаме повеќе време за учење но и повеќе материјал, што значи повеќе информации и повеќе замарање.. па оценете дали е подобро
Потполно се согласувам, што ако не биде ко на правен, тогаш го кркаме со двата колоквиуми, за нигде ќе биде, материјалот од колоквиум до испит нема многу да се разликува. Порано беше многу подруго со трите колоквиуми, книгата на три дела е подруго од кога ќе ја поделиш книгата на два дела и стави ги сите предмети во семестар...ќе биде издржи :toe:
 
Член од
11 јануари 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
dali ima nekoi inside info sto odprilika bi se padnalo na ispitiot po matematika vo petok...... na sto da se obrne vnimanie i sl.

blagodaram ;)
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Потполно се согласувам, што ако не биде ко на правен, тогаш го кркаме со двата колоквиуми, за нигде ќе биде, материјалот од колоквиум до испит нема многу да се разликува. Порано беше многу подруго со трите колоквиуми, книгата на три дела е подруго од кога ќе ја поделиш книгата на два дела и стави ги сите предмети во семестар...ќе биде издржи :toe:
A be nie moze da si nagagjame kako ke bide,pa ako ne vi se svigja vaka protestirajte,so da vi kazam,sekoj ima svoe mislenje,moeto e deka ke bide bolje i taka:):):)
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Зашто никој не знае да остави слика. 10 страни наназад пробуваат слика да стават или нешто друго и на никој до сега не му успеало...
Ако е слика, аплоудирајте тука: http://dodaj.rs/ , а потоа дајте линк до сликата да не се мачите со алаткиве кои и не се баш лесни за употреба.
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Kolegi nekoj da ne znae dali ima spisoci po matematika za ispitot vo petok,za da kaze vo kolku casot se polaga???
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Ај едно прашање до постариве колеги.
Дали изборните предмети во втора година се тие што се поставени на сајтот, зашто ми се гледаат многу предмети, и дел од нив се измешани со семестрите, а лани првин ни дадоа од 7-8 предмети да бираме 2, после ни ги дадоа сите предмети... Знае некој дали се точно тие и од толку дали може да бираме, и нормално совет за полесни предмети :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom