Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 февруари 2010
Мислења
92
Поени од реакции
6
Пазари да не го закажа колоквиумот?
Да. На 25ти во 17 часот.
Ја отфрли цела 7 тема и двете теории од 8 тема.

Zdravo ,
Da prasam dali nekoj znae dali moze marketing da se polaga vo aprilska sesija???
Во априлска се полагаат сите предмети, но само доколку во јануари си запишала квадрат.
 
Член од
26 февруари 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
da se nadovrzam na moabetot na shapless SVE STO KAZA SVE E TAKA jas bev "mnogu pametna" pa poslusav drugarka kao aj ke ideme na casovi kaj tipot dava zadaci i mnogu ke naucis od nego!!!! moe iskustvo tipot istite zadaci sekoga godina gi vrti vaka taka i NISTO NEMA DA NAUCITE OD KAJ NEGO samo ke vi soli pamet koga sto i vo koe oddelenie sto se ucelo. zagrejte go stolot i ekonomski ke lizga!!! mnogu mrzam muabeti od tipot eliminacioni testovi, mrzi devojki, ljubi momcinja i tn. samo kruzat muabeti MNOGU E TESKO a nikoj ne uci site se nauceni na protekcii i ocenki na lepe ochi od sredno. decki fakultetot e shkolo za cel zivot so cel da ne vovede vo haosot na naseto opstestvo vasha rabota e da uchite i da nauchite ne da brkate razno razni profesori za da se pomine lesno. samo so ucenje nikoj nema da ve mrzi ili da vi dade eliminatoren test. pozdrav
Se soglasuvam so ova,ali ima luge koi sto nemaat poim od matematika,a sakaat da go ucat fakultetot kako mene na primer:)Jas odev na casovi kaj Milan i stvarno covekot me nauci,iako se okoziv od ucenje ama se isplatese:)Sepak treba da se zagree stolceto toa e zaklucokot...A za Petar edna drugarka odese kaj nego i za ispit im dal odredeni zadaci da ucat i niedna ne im se padnala:)Srekna sum sto sum odela kaj praviot covek,barem sega iam poim od matematika i voopsto ne gi zalam parite so gi dadov:)
 
Член од
17 февруари 2010
Мислења
46
Поени од реакции
1
За економика не знам, а еден другар денес ја прашал асистентката трговско кои презентации треба да се учат за втор колоквиум и таа кажала дека треба само 5, 6, 7 и 8 презентација.
Fala :smir:
 
Член од
22 август 2009
Мислења
124
Поени од реакции
13
kako moze dva predmeti od ista godina kako marketing istrazuvanje i finansiski menadzment da bidat na ist datum za polaganje vo kaznena sesija znae nekoj?????? ili jas negledam ubavo???
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
kako moze dva predmeti od ista godina kako marketing istrazuvanje i finansiski menadzment da bidat na ist datum za polaganje vo kaznena sesija znae nekoj?????? ili jas negledam ubavo???
Незнам дали се од иста година, но сигурно е можно да се полагаат 2 предмети во ист ден...
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
0
Znae nekoj na koja data se polagaat statistika, ekonomika i trgovsko ???:wink:
 
Член од
17 февруари 2010
Мислења
46
Поени од реакции
1
DAli ova znaci deka SITE ke polagame ekonomika na 9ti april i statistika na 29ti mart?? ili samo za tie sto ke polagaat vo aprilskata sesija ?? poso ja znam deka vtorata kolokviumska nedela ni pocnuva od 6ti april do 13ti mislam :)
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
92
Поени од реакции
6
DAli ova znaci deka SITE ke polagame ekonomika na 9ti april i statistika na 29ti mart?? ili samo za tie sto ke polagaat vo aprilskata sesija ?? poso ja znam deka vtorata kolokviumska nedela ni pocnuva od 6ti april do 13ti mislam :)
Па тоа е распоред за априлска сесија, а не за втора колоквиумска.
 
Член од
13 јануари 2010
Мислења
17
Поени од реакции
0
Не знам што го рекламирате типот толку многу... држи часови во групи, преку 10 студенти во термин. Предавањето се одвива по принципот он решава - вие препишувате, техника - ја решава најтешката задача, логиката е ако ја разберете знаете се - онаму каде што потфрла е во делот што ако не разберете. Во случај да не ви е јасно нешто, најчесто следи одговорот - ова се учи во 5то, 7мо или 2ра година, а да не коментирам околу делот задачава е со ѕвездичка (во превод демек знае дека ќе паднела на колоквиум) со тоа што ќе ја решам до пола, па кршете вие глава дома дали ќе ја решите - нели во средно се учи тоа, нема врска што му плаќате 500че, а според тоа веројатно би требало да е должен да ви објасни.

Чуден феномен е, како што вика он, преку 100 студенти од економски факултет секоја година редовно си ги фрлаат кај него парите... но кога ќе видите има некоја логика, овчички неискусни, прв семестар озлогласената, супер-тешка математика, кај професорот што дава "eлиминациони" тестови, посебно на убави студентки.. па што не би иделе кај типчево, се знае со Драге, пријатели се, ги има задачите што паѓаат на колоквиум, па уште ќе ви сврти приказна и дека кај него никој не паѓа, прашање само дали со 9ка или 10ка ќе положите... А кога ќе направиме една проста математика, оваа како за во прво одделение... 100 студенти, два пати неделно по 500че, три недели за колоквиум... собираат 4-5000 континентални...

Што се однесува до статистика, не знам дали некои од вас слушнале дека се одржуваат вежби, асистентот објаснува одлично, подобро од било кој приватен професор... али вие си знаете, ако имате потреба од плус часови, тогаш океј...
Vidi kolega seto to e idividualno ama jas da ti kazam deka mene na ispitot vo januari matematika mi padnaja istite zadaci skroz od kaj petar. Da mozebi e malku aroganten i precenet ama fakt e deka od kaj petar od 150 studenti 120 polozija ....odisi kolesko kaj petar jas ti vikam poso si imaf problem . A kolegava so go citiram nemal problem ko mene da go vikat drage po kabineti i da go ponudvit so konjak, da mu se zakanvit deka nema da polozi duri ne mu se odmilam i 30000 milioni drugi gluposti .

Za statistika kaj dragan e dovolno ili kaj anka odisi
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
АПРИЛСКА СЕСИЈА
Се известуваат сите студенти на Економски факултет во Скопје, кои со заверката/уписот на семестар во јануари 2010 год. не запишале повисока година/семестар или запишале година по втор, трет итн. пат дека им се одобрува продолжена (дополнителна) сесија во април од 27.03 до 13.04.2010.
Пријавувањето за дополнителната сесија ќе се одвива во периодот од 15.03 до 20.03.2010.


:smir:
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
0
dali ekonomika kaza deka ke skrati nekoja strana, mnogu e nekako od 150 do 312!
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
АПРИЛСКА СЕСИЈА
Се известуваат сите студенти на Економски факултет во Скопје, кои со заверката/уписот на семестар во јануари 2010 год. не запишале повисока година/семестар или запишале година по втор, трет итн. пат дека им се одобрува продолжена (дополнителна) сесија во април од 27.03 до 13.04.2010.
Пријавувањето за дополнителната сесија ќе се одвива во периодот од 15.03 до 20.03.2010.


:smir:
Колега тебе да не те плаќаат од економски што цело време ја промовираш испитнава сесија?:smir:
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Forza JuVenTuS

Колега тебе да не те плаќаат од економски што цело време ја промовираш испитнава сесија?:smir:
Ако си толку лубобитен ке се видиме на факултет и ке ти кажам :toe:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom