Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ме замисли и мене колега... неможам да го сконтам зашто е така напишано...

АЈ ПОСТАРИВЕ КОЛЕГИ НЕКА КАЖАТ НЕШТО ЗА МАТЕМАТИКА НА ИСПИТ... СО КОЛКУ ЗАДАЧИ ПУШТА, ШТО НЕ СЕ ПАЃА, ШТО СЕ ПАЃА.....
Математика има 7 задачи, по 2 од секоја колоквиум и уште една додатна од рандом колоквиум.

Јас го учев материјалот за прв и втор, трет го знаев така-така, решив 4 и една до пола и извадив 7мица. :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Математика има 7 задачи, по 2 од секоја колоквиум и уште една додатна од рандом колоквиум.

Јас го учев материјалот за прв и втор, трет го знаев така-така, решив 4 и една до пола и извадив 7мица. :)
Pa jas planiram da go naucam prv(bez verojatnost) i posledniot, a od vtoriot samo matricite, i mozda integrali ako imam vreme... ke ima sansi taka da pominam???
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Pa jas planiram da go naucam prv(bez verojatnost) i posledniot, a od vtoriot samo matricite, i mozda integrali ako imam vreme... ke ima sansi taka da pominam???
Научи веројатност и обавезно ќе имаш шанса.

Ми текнува јас кога полагав (преклани, без збирки), сите си викаа "абе заеби веројатност, нема да падне тоа", па падна таква задача и сите ја испоутињаа.
Не дека беше тешка, али не го учеа. Веројатност е полесно за сфаќање од цел трет колоквиум, а матриците исто се лесни, само дур ги разбереш треба време знаеш. :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Абе јас знам дека ќе падне веројатност, само ми е тешко да научам т.е. не сум се ни потрудил многу искрено ... фала
 
Член од
22 декември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
:icon_conf Луге јас да си прашам уште еднаш , бидејќи се шират гласини дека последната тема од сметководство не треба да се у4и, сега треба ли да се у4и????:icon_conf
btw tnx...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
jas imam eden predlog do moderatorite na ovoj forum ako sakaat da napraat za forumot ekonomski fakultet podforumi za sekoj predmet oddenlno, taka koordinacijata bi bila polesna ili pak po smerovi ili godini pozdrav
Дај не зезај... па ова не е форум за Екомски факултет...
Абе јас знам дека ќе падне веројатност, само ми е тешко да научам т.е. не сум се ни потрудил многу искрено ... фала
Има сесии во кои воопшто не паѓа веројатност, иако таа му е омилена на Драге Јанев... Стварно нема некое правило според кое ги дава задачите, нити правило колку треба да имаш решено за да положиш... :)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
jas imam eden predlog do moderatorite na ovoj forum ako sakaat da napraat za forumot ekonomski fakultet podforumi za sekoj predmet oddenlno, taka koordinacijata bi bila polesna ili pak po smerovi ili godini pozdrav
Не, не јас мислам секој член да си отвори посебна тема за своите прашања и другите да му одговараат. Најдобра координација вака ќе биде.
 
Член од
4 ноември 2009
Мислења
25
Поени од реакции
2
:icon_conf Луге јас да си прашам уште еднаш , бидејќи се шират гласини дека последната тема од сметководство не треба да се у4и, сега треба ли да се у4и????:icon_conf
btw tnx...
Abe i ja znam deka ne treba ama ne sum sigurna i uste nesto ke ima li zadacki i knizejne ili samo teoria?FALA :nerv:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Abe i ja znam deka ne treba ama ne sum sigurna i uste nesto ke ima li zadacki i knizejne ili samo teoria?FALA :nerv:
Abe jas znam deka lani imalo... ali aj valjda ke doznaam do utre vecer i ke vi kazam...

Inace nekoj da ne gi resaval zadackite od Ekonomija na strana 312, 15 prasanje??? Aj ako ima nekoj neka gi kaze tocnite odgovori da gi sporedime...
p.s. treba da znaete vakvi zadaci valjda ke ima....
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Abe jas znam deka lani imalo... ali aj valjda ke doznaam do utre vecer i ke vi kazam...

Inace nekoj da ne gi resaval zadackite od Ekonomija na strana 312, 15 prasanje??? Aj ako ima nekoj neka gi kaze tocnite odgovori da gi sporedime...
p.s. treba da znaete vakvi zadaci valjda ke ima....

врска неам дали ми се точни
- стапка на пораст на номиналниот гдп 7,84%
- ГДП дефлатор 1,06
-реален ГДП 5188(инекој децимал)
- стапка на пораст на реален гдп 1,72%

за 10% инфлација некоја негативна вредност ми излезе па не ја ни дорешив :)

ај спореди и кажи ми кај грешам
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
на 378-379 страна има 2 графика за флексибилни и нефлексибилни плати во економијата. не треба да се обратно имињата, на првиот има фиксни, нефлексибилни плати, а е пишан флексибилни плати и кај вториот исто - обратното...?
kolegi se misli na nefleksibilnost na platite nadolu, t.e. pod dejstvo na navedenite faktori tie odat samo nagore a ne i nadolu i so toa se sprecuva ramnotezata i ima prisilna nevrabotenost Se nadevam pomognav :smir:

врска неам дали ми се точни
- стапка на пораст на номиналниот гдп 7,84%
- ГДП дефлатор 1,06
-реален ГДП 5188(инекој децимал)
- стапка на пораст на реален гдп 1,72%

за 10% инфлација некоја негативна вредност ми излезе па не ја ни дорешив :)

ај спореди и кажи ми кај грешам
taka se kolega a za 10% izleguva negativna stapka na rast bidejki realniot GDP se namalil
eve resenie (so 10% inf):
-GDP deflator 1.1
-realen GDP 5000$
-stapka na porast -1.96
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
врска неам дали ми се точни
- стапка на пораст на номиналниот гдп 7,84%
- ГДП дефлатор 1,06
-реален ГДП 5188(инекој децимал)
- стапка на пораст на реален гдп 1,72%

за 10% инфлација некоја негативна вредност ми излезе па не ја ни дорешив :)

ај спореди и кажи ми кај грешам
Исто ми искочи и на мене... така е... а за 10% искача дека Реалниот БДП се намалил во однос на претходната година...

taka se kolega a za 10% izleguva negativna stapka na rast bidejki realniot GDP se namalil
eve resenie (so 10% inf):
-GDP deflator 1.1
-realen GDP 5000$
-stapka na porast -1.96
Точно така :smir:
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
добро е значи не сум у заблуда :) сеа листам назад по темава, барам некое прашање што може да ни се падне :) ако знае некој слободне нека си допише:smir:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
Ќе биде некој фин да ги напише прашањата по Маркетинг кои ги кажала професорката... Ама онака цели, со понудени и точни одговори... Многу барам :pos2:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom