Македонија - политика - Србија: Нерешени прашања

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Ti da ne mi se pustash mene be ??? Ne pagam ja na slatki zborovi izvini

Ako si baras TOPLI BRAT pobaraj si juzno od tebe na gresna adresa tropas za zadovoluvanje na takvi afiniteti . Fala , polaskan sum no sepak ne :smir:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Да бев србин сигурно немаше да ме одбиеш.:tv:

П.С. Не си ласкај хаххааа
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Ti pile radi ovakvi organizacii ke promenish ime.
A Kosovo, deka ne shmirgla ke si ima drzava...
Kontarash?

More gluposti... Ne e za sekoj TV...

Па не е де.....Не гледај тогаш....

Ќе има непризнаена држава од ООН и доаѓаме до статус-кво кое ќе се влечка едно 50-100 години .......
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Па не е де.....Не гледај тогаш....

Ќе има непризнаена држава од ООН и доаѓаме до статус-кво кое ќе се влечка едно 50-100 години .......
I Tajvan ne e clen na ON poradi vetoto od Kina ali to ne mu smeta da bidi ekonomska super sila i da bidi golem investitor vo Kina. Od druga strana EU moze mnogu lesno da stavi klauzula deka priem na Srbija vo EU zavisi od dobrososedskite odnosi... pa i Srbija kje si ceka vo "cistilisteto" 50-100 godini
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Напротив, во Тајван повеќе од половина од населението сака обединување со Кина, најјаката тајванска политичка партија е со таква ориентација. Кина кога-тогаш ќе го поврати Тајван, тоа на сите им е јасно.

За разлика од Тајван, Космет е територија земена бесправно од Србија (преку илегална војна) и е протекторат. Космет нема шанса да добие легитимитет во ОН како држава и заради Кина, Индија и Русија, а само од таму може.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Напротив, во Тајван повеќе од половина од населението сака обединување со Кина, најјаката тајванска политичка партија е со таква ориентација. Кина кога-тогаш ќе го поврати Тајван, тоа на сите им е јасно.

За разлика од Тајван, Космет е територија земена бесправно од Србија (преку илегална војна) и е протекторат. Космет нема шанса да добие легитимитет во ОН како држава и заради Кина, Индија и Русија, а само од таму може.

I da ne vlezi vo ON, Kosovo potpomognato od Amerika i 99% od EU zemjite kje si zivee normalno. Dali toa sto kosovo ne e vo ON gi spreci donatorite da mu dadat nad milijarda dolari ?? Kosovo se orjentira za sorabotka so Amerika i EU i kje go preboli nepriznavanjeto od Indija i Rusija. Segasna situacija e : Kosovo e VON pravniot sistem na Srbija. Srbija nema vladeenje nad teritorija nad Kosovo. koe e scenario da se natera pak kosovo pod Srpska vlast?? Samo vojna. Srbija kje mora da bira ili vo EU i NATO bez kosovo (so sto kje ja prizna nezavisnosta na kosovo) ili pod Ruska dominacija pak bez kosovo samo sto nema da ja priznaat nezavisnosta na kosovo. Na Kosovo ne ziveat mnozinstvo Srbi koi tezneat za vrakjanje kon Srbija tuku narod koj NE SAKA da zivee vo Srbija. Ako Srbija uspee da gi UBEDI kosovarite deka kje im bidi podobro vo Srbija MOZEBI da se smeni situacijata (duri i hipoteticki nevozmozna misija)
Tajvan i kina gi vrzuva ist narod i ist jazik, Kina se povekje lici na Tajvan (ekonomija i se pogolema demokratija) i niovnoto razotiduvanje bese politicko i ideolosko a ne ko so Srbija i Kosovo NACIONALNO. Zatoa mozebi eden den Tajvan kje se vrati vo Kina ali Kosovo nikogas vo Srbija.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Темата е признавање на Космет.

Во ОН, Космет нема шанса да биде признаен, бидејќи во Советот за Безбедност, неколку споменати членки ќе стават вето. Со тоа “државата’’ Косово нема да има легитимитет, а со тоа и грабнувањето на српската територија (која Србите ја имаат на катастар и имаат право на над 60%) нема да може да биде оправдано.
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
35
Поени од реакции
0
Темата е признавање на Космет.

Во ОН, Космет нема шанса да биде признаен, бидејќи во Советот за Безбедност, неколку споменати членки ќе стават вето. Со тоа “државата’’ Косово нема да има легитимитет, а со тоа и грабнувањето на српската територија (коај ја имаат на катастар) нема да може да биде оправдано.
kaj zivees ti ziti se da ne si slucajno na nekoja bajka ili vo nekoj bunker na stalin pa ne znaes sto se desava nadvor alooo udri ednas so glava vzid i soci se so realnosta kosovo veke e drzava i sekoj den se priznava od po edna drzava ....
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
35
Поени од реакции
0
Би сакал да сум си прост и наивен колку тебе, па да си живеам во соживот со "браќата" Арнаути... Избегнуваш на прашањето, но не ми е ни битно веќе што ќе одговориш, знам однапрет... Велиш си имаат се така ??? Незнам колку години имаш , но ако се сеќаваш и тамо си имаа се, сосе универзитет, па пак сакаа уште... Мислиш овде овие "нашиве" се задоволи со се??? Па гледаш дека прво бараат двојазичност и којзнае што уште ако тоа им се даде... Така полека се распаѓа државава, а ти оправдуваш отцепувања на територии...
Знам дека сакаш да му цркне козата на комшијата, ама не размислуваш дека можеби и твојата ќе се зарази и ќе умре... :uvo:
kako prvo albancite vo makedonija se realnost a toa tebe ti se dopagalo ili ne toa e tvoj problem ili sakas ili nekjes sozivot isto taka e tvoj problem ...a za toa deka nie se pojke i pojke barame tuka gresis ...koj ste vie pa od vie da barame nesto ? izvini ali dokolku imate takov mentalitet nie da barame vie da davate togas ne gledam bleskava idnina tuka
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Makedonija e EU i NATO orjentirana
Kosovo za najgolem broj na NATO i EU zemji e faktickii nezavisno
So priznavanjeto na kosovo Makedonija kje ja dokazi svojata doslednost vo sledenjeto na politikata na EU i NATO.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
kaj zivees ti ziti se da ne si slucajno na nekoja bajka ili vo nekoj bunker na stalin pa ne znaes sto se desava nadvor alooo udri ednas so glava vzid i soci se so realnosta kosovo veke e drzava i sekoj den se priznava od po edna drzava ....
Планот беше досега 90 држави да го признаат Космет. Го признаа 42. САД изразија голема загриженост пред неколку недели. Тоа е на билатерално ниво.

Во ОН, читај внимателно, НЕМА ШАНСА Космет да биде признаен како држава. Советот за безбедност е тој кој одлучува, а таму има најава (и сигурно ќе следува) ВЕТО, барем од Русија. Дури и Индија е закатакчена да ве блокира, тоа не еднаш го имам слушнато од индиските дипломати.

Знали, Космет останува да биде протекторат, и тоа поделен на српски и албански дел. Легално-правно останува украдена српска територија на која Србите имаат (катастарско) право.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Планот беше досега 90 држави да го признаат Космет. Го признаа 42. САД изразија голема загриженост пред неколку недели. Тоа е на билатерално ниво.

Во ОН, читај внимателно, НЕМА ШАНСА Космет да биде признаен како држава. Советот за безбедност е тој кој одлучува, а таму има најава (и сигурно ќе следува) ВЕТО, барем од Русија. Дури и Индија е закатакчена да ве блокира, тоа не еднаш го имам слушнато од индиските дипломати.

Знали, Космет останува да биде протекторат, и тоа поделен на српски и албански дел. Легално-правно останува украдена српска територија на која Србите имаат (катастарско) право.
Protiv pravno i nelegalno i SFRJ se raspadna pa tie koi pritivpravno i nelegalno se otcepuvaa denes se clenki na ON i kandidati za EU. Krsejkji go ustavot na SFRJ, se otcepi Slovenija, Hrvatska, Bosna... Toa ne mu precese na Geramnija, Italija, Amerika... da gipriznat i pomognat so oruzje, ta duri da vovedat sankcii protiv SRJ koja bese praven naslednik na SFRJ.
Kosovo kje bidi samo predmet na cenkanje pomegju Rusija i NATO i koga kje dostigni odredena cena, kje se zavitka vo prigodna formulacija i kje bidi potpisana rgovijata. Na poslednite izbori narodot vo srbija odluci deka mu e pobitna EU i NATO opcija a vo drug plan go stavija Kosovo.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Напротив, според уставот на поранешна Југославија, републиките (не покраините) имаа право на отцепување.

Космет беше и легално-правно се уште е дел од Република Србија. Билатералното признавање на Космет од други држави не го менува тој факт.

Нешто со сила земено, не е легитимно. А копија од катастарот -- тапиите на земјата - се во Србија.

Работата ќе се смени АКО и се даде легитимитет на ионака нелегалната војна прку која Космет е оттргнат од Србија. Тоа може во ОН или ако самата Србија се сложи.

Во ОН, реков веќе, нема шанса, а Србија не се сложува.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Samiot fakt deka vladata na Makedonija zaedno so prestavnicite na kosovskite vlasti vrsi demarkacija na kosovsko makedonskata granica e znak deka Makedonija ja priznava segasnata vlast vo Pristina kako legitimna.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Гледам дека малку споро палиш, но...самиот факт дека владата на Србија и упатува протестна нота на Македонија, те побива во корен.

Македонија ја демаркираше границата со Србија и кога Космет беше во составот на Србија.

Македонија прави она што мора да го прави за да се заштити и да преживее, но тоа не и дава легитимитет на “државата’’ Космет бидејќи таа во суштина останува открадната српска територија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom