Продавам - Купувам

Член од
16 јануари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
1
Хахаха е сеа слатко ме изнасмеа: А ти ако си совесна ќе му извадиш на кутрето педигре и ќе си прочиташ фино лепо како се вика правилно расата а не пишуваш „продавам кутре али без педигре е„.
Ако сакаш да зимаш пари од кучиња тогаш продавај ги со педигре а не ми продавај тука „Малтешки пудли без педигре„.

Ако ти сакаш да заработуваш продавајќи кучиња и педигрето ти е за да им постигнеш повисока цена или да се фалиш дека имаш куче со педигре, мене тоа не ме интересира, ниту пак сакам да правам бизнис од продажба на кучиња. На крај краева не гледам па ти што се најде тука прозван мене да ме едуцираш или да ми кажуваш дали на кучето да му извадам педигре или не. Од таквите како тебе што купуваат кучиња исклучиво расни и со ПЕДИГРЕ, те цитирам преку глава ми е. И ако тебе ти е побитно кучето да има педигре и да се фалиш дека си го купил 500евра отколку било што друго, фала богу постојат и луѓе,вистински љубители на кучиња, на кои педигрето не им е воопшто битно, бидејќи тоа не е никаков показател за тоа какво е кучето. И немој да ми реплицираш те молам несакам да навлегувам во понатамошни површни дискусии со тебе.
П.С.Запамти не сите можат да си приуштат да дадат 500 евра за куче само затоа што има педигре, а тоа не е гаранција дека ќе биде поубаво од куче без педигре
Добра нок
 
L

Lu

Гостин
Хахаха е сеа слатко ме изнасмеа: А ти ако си совесна ќе му извадиш на кутрето педигре и ќе си прочиташ фино лепо како се вика правилно расата а не пишуваш „продавам кутре али без педигре е„.
Ако сакаш да зимаш пари од кучиња тогаш продавај ги со педигре а не ми продавај тука „Малтешки пудли без педигре„.

Ако ти сакаш да заработуваш продавајќи кучиња и педигрето ти е за да им постигнеш повисока цена или да се фалиш дека имаш куче со педигре, мене тоа не ме интересира, ниту пак сакам да правам бизнис од продажба на кучиња. На крај краева не гледам па ти што се најде тука прозван мене да ме едуцираш или да ми кажуваш дали на кучето да му извадам педигре или не. Од таквите како тебе што купуваат кучиња исклучиво расни и со ПЕДИГРЕ, те цитирам преку глава ми е. И ако тебе ти е побитно кучето да има педигре и да се фалиш дека си го купил 500евра отколку било што друго, фала богу постојат и луѓе,вистински љубители на кучиња, на кои педигрето не им е воопшто битно, бидејќи тоа не е никаков показател за тоа какво е кучето. И немој да ми реплицираш те молам несакам да навлегувам во понатамошни површни дискусии со тебе.
П.С.Запамти не сите можат да си приуштат да дадат 500 евра за куче само затоа што има педигре, а тоа не е гаранција дека ќе биде поубаво од куче без педигре
Добра нок
А гледам само за тоа што го напишав во врска со педигрето ми реплицираше а за тоа што ве мрзи да им посочите на луѓето дека расата е Малтезер а не Малтешка пудла тој дел си го прескокнала,што ти чини пишуваш а што не ти чини го прескокнуваш.
Како прво тебе ич да не ти е гајле како и со што заработувам пари.
Те гледам дека немаш врска од КИНОЛОГИЈА па ај да ти кажам збор два.

Како прво имам пари и не 500 ако треба и 5.000 евра ќе дадам за кучето што ми се допаѓа,мои пари се и како сакам ќе ги трошам.
Педигрето е гаранција дека купуваш ЧИСТОКРВНА РАСА а со тоа што ти не вадиш педигре за твоето „Малтешко пудличе„ самата си покажуваш дека можеби „малтешката пудла„ не е чистокрвна.
Велиш не си сакала да правиш бизнис со продажба на кучиња,епа тогаш што си ставила оглас дека ПРОДАВАШ што не си пишала ПОДАРУВАМ.
Педигрето не било показател за тоа какво ќе биде кучето? Дај молимте ова од тебе сега што го прочитав е најголема глупост што некогаш сум прочитала. Знаеш крвта не е вода. А КАКВА КРВ ИМА КУЧЕТО Е ЗАПИШАНО ВО ПЕДИГРЕТО!!!
Колку за твоја информација вадење на Педигре кошта ни помалку ни повеќе туку 600 денари.
А ти очигледно несакаш да имаш трошоци за вадење на педигре туку само сакаш да заработиш па макар било и без педигре.
Се знае кој нема пари да си купи РАСА ете му го стационарот Вардариште и нека си посвои куче али куче што е расно МОРА да има ПЕДИГРЕ .
Педигрето е доказ дека расата е чиста а со тоа што ти не му вадиш педигре на твоето тогаш сама си правиш да се посомнева човек во чистокрвноста на твојата „малтешка пудла„.
 
Член од
16 јануари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
1
Извини што ти се обраќав во машки род, не сфатив дека си од оној другион женскиот :lol:.
Значи женска не гледам дека некаде ти поставив прашање, па незнам што ми објаснуваш некои работи имаш пари, педигре, крв, вода итн.........ама баш ич не ме интересира. Нели си многу паметна па сигурно прочита дека несакам да навлегувам во понатамошни полемики со тебе, бидејќи не сум баш љубителка на површни и плитки дискусии. Ова ми е последен пост во кој ти се обраќам тебе,а и несакам повеќе да одам офф топик.
Поздрав и се најубаво

П.С. Во иднина кога даваш мислење потруди се да не си се побиваш самата и да си контрадикторна во своите изјави:nenene:
 
L

Lu

Гостин
Никаде јас не сум контрадикторна во моите изјави,а и што сакаш прави си со „малтешката пудла„
Чао пријатно
 

Toya-akita

akita inu
Член од
10 јуни 2010
Мислења
26
Поени од реакции
2
500-600 евра во зависност од малото. Адд во facebook групата Akita-Toya Team , или подетални информации на маил toya.akita@gmail.com
 
L

Lu

Гостин
Жити се 500-600 евра. спрема кучето, што е таа разлика во 100 евра?
Јас мислам дека разликата во тие 100 евра е за машко или женско куче.
Оти кај нас во Македонија сеуште владее мислење дека со жеките ќе си имаш проблеми за време на циклусот и такви некои слични глупи мислења.
А со мажјаците демек полесно било.
Ако мене некој би ме прашал што е подобро машко или женско,одма ќе му кажам женско,јас машко никогаш не би чувала,претходно имав Доберман женка беше,сега имам Пудла и таа е женка и секогаш ќе чувам само женски кучиња никогаш нема да земам мажјак.
Ама кај нас во МК е поинакво размислувањето и сите прво одма се залетуваат по мажјаци па затоа и мислам дека Toya-akita сакаше да каже дека машките ќе коштаат 600 евра а женските 500.
А додека во странство е обратно,секогаш женските кутриња се поскапи и поценети од машките али кај нас се е обратно.
 
L

Lu

Гостин
Па од женските моеш пара да праеш!
А дали знаеш дека на сопственикот на квалитетниот мажјак му се плаќа за парење,може тој што има квалитетен мажјак 1.000 евра да ти побара за парење.
Секогаш и мажјакот зема пари а не само женката.
А јас не чувам женки за да правам пари,туку чувам женки зашто се поприврзани за семејството и се попослушни кога станува збор за сексуалниот нагон.
Женка никогаш не бега по мажјак а мажјакот и тоа како бега ако насети женка во циклус и не го ферма сопственикот,машко што наумило тоа ќе си направи.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Јас разбирам Лу за се што сакаш да ми кажеш, неам куќа за куче да чувам но сум информиран.
Туку се нервирам со цените 500-600 зависи од кучето.
Што се тие разлики од 100 евра кога машките можат да бидат поубави и поквалитетни и обратно женските можат да бидат поквалитетни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom