Дали “Бугарија“ е мисловна именка ?

Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
220
Не е важно какво казват историческите факти, важна е "мојата скромна проценка" на Demkesh.:pos:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Дали знаете дека татарскиот човек во Бугарија се гади од Бугарите кои се нарекуваат славјани?
Ги сметаат за предавници на нивните дедовци.
Кога до Македонија стигнале Татарите и има сведоци за тоа, зошто Бугарите ја негираат таа нивна историја.
Јас за нив имам еден многу убав линк од прататковината.
Кој сака може убаво да си го прочита ја кажува вистината.

http://www.kcn.ru/tat_en/history/capital.html
Неможам да сватам зошто ги негираат овие луѓе.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
220
Вместо да ни занимаваш с поредните си фантазии, ја по-добре покажи мапите на Македонскија полуостров!!!
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Ти како во хотел со 5 ѕвездички да си.
Доста се на послужавник.
Напрај си срч на карти и ќе си ја гледаш Македонија како си доминира на овој полуостров заедно со нашите браќа Тракици, Илири, Епирци и Б(Ф)риги.
Знаеш дека ов Бриги може тоа вашиот институт да го исфалисфикува во Бриги - Болриги - Болгари.

Него што праиме со пра пра пра дедо ми Дулиџа, да му ставаме ли словенско име некое, имаш ли идеја ?
Јас си го сакам и ценам како таков, Татар строен, кој одејќи накај Балканот си ставал колчиња по патот мислел дека ќе се врати, ама му се уарнило секоја среќа што дошол во Македонија.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
220
Виж сега малкија /нјамаш повече от 12-13 години, нели?/!
Когато говориш по теми като историја е редно да си служиш с факти. Освен това трјабва да си разс'ждавал в'рху тјах. Заштото по-горе даваш нјакаква слика от Казан и пишеш за нашата прародина. К'дето и да са били б'лгарите, но не идват от Казан.
Ти за кои татари сбориш - за тези в Б'лгарија ли? Ами те дечко не се месјат с б'лгарите - п'рво са чужд народ, второ са мјусјулмани. Освен това са приш'лци в нашите земи след Кримската војна. Заедно с черкезите /изселвани в б'лгарските земи през 60-те и 70-те години на XIX век/ са били нај-големите душмани на б'лгарите - чувал си за башибозука веројатно? Дјадо ти Дулица да е жив и здрав, б'лгарин от него не става.
А като си обештал, че ште ми покажеш слика от Рим с карта на Македонскија полуостров и аз ште се "опулја", е редно да спазиш обештанието си. Цјал ден тренирам гримаси на "опулване" и чакам. Хајде, дај тија слики да ги видим!!!
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346


Слободно ти можеш сам да си пребараш и да си го разгледуваш Балканот.

12, 13 години ?
Ај тоа компјутерот во Гебелсовиот институт да му смените програма.

Чоек тие од Казан велат еден дел се симнале доле на Балканот и се христијанизирале.
Грците ли ве христијанизираа ?

Па дедо ми Дулиџа е дојден од таму.

Ај ресетирај компјутерот ќе те чекам јас.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
220
Дедо ти Дулица казански татар ли е? Е, тој може да идва от Казан, но моите прародители не са били по онези земи. А аргумента ти е от агенција ЕЖК /една жена казала/(Бунтаро, кефи ме израза затова го използвам друже:smir: ).
А дали са ни христијанизирали г'рците - по-важно е вас кој ви христијанизира?
Тази карта ми е много забавна. 40 минути това ли прави - рисува в'рху карти от Берлинскија конгрес
Нали ми беше обештал нјакаква мраморна мапа от Рим дето на неја пишело Македонски полуостров. Хајде, покажи ја нај-накраја че ми се спи вече!!!
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Тебе и златна карта да ти дадам џабе е.

Него чекај сега овие од Казан немаат ништо со вас?
Дали го прочита текстот, признај ?
Ако незнаеш англиски да ти преведам нешто ?
Ајде едно делче.

From the descendants of these tribes who went wandering over Europe came the Balkan Bulgars, the Volga Bulgars, and even the Caucasia tribes of Balkars, Kumyks and Karachaevs. The founders of modern Bulgaria, today's Tatarstan and neighbouring Chuvashia were, in the fifth to seventh century, one and the same people. Though the Balkan Bulgars, having accepted Christianty, soon lost their Turkic characteristics, nonetheless they preserved the old name of their country. The Kazan Tatars, on the other hand, preserved everything except their name. Such are the paradoxes of history.

ОСНОВАЧИТЕ НА МОДЕРНА БУГАРИЈА денешен ТАТАРСТАН и соседна Чувашиа беа од 5 до 7 век и еден народ беа. (Нели онаа во обединувањето е силата).
Значи кога сте го примиле христијанството сте ги изгубиле турските карактеристики но сте го задржале старото име на вашата земја, Булгариа.
Ние од кого сме го примиле христијанството?
Па да беше од Грците ти грчки ќе збореше и во Москва грчки ќе збореа.
Ама ние имавме еден Македонец Лука кој одеше со Св Павле и тој му рече да отиде кај неговите во Македонија.

Ти се свиѓа оваа карта ?
Направи пребарување ?
40 миниути ?
1878 конгрес во Берлин, незнам колку минути траел.
:)

Лека ноќ
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
220
Значи си призна че днес написа една глупост - това за Македонскија полуостров!
Поисках мапа, заштото с'м забелјазал, че не коментираш исторически факти, а фантазираш.
Последнијат ти пост го потв'рждава.
Поне сите сме најасно дека си фантазьор.
Лека ношт!
 
A

anaveno

Гостин
(К)Атилчо,на кој полуостров дошол прадедо ти од Азија?

Нема историска карта или запис ни од античка Америка или Австралија, па сепак и ти велиш дека во Америка (и тоа античка???) живееле ИНДИЈАНЦИ??? (ИНДИЈЦИ???)...

Значи, нема ништо нејасно. Пред да се прифати името Балкан (Планина), логично е да биде МАКЕДОНСКИ ПОЛУОСТРОВ, поради МАКЕДОНЦИТЕ, кои имале најголема моќ со векови, од Александар до "Византиската" Македонија.

A zo[to nie da ne go narekuvame i ponatamu MAKEDONSKI POLUOSTROV?..
Ako denes nikoj ne odi vo asker,sto pa balkan ???????

Zarem mislis deka nie imame do tolku sentimentalnost?...:nenene:
Ta ne sme nie od Turkite:nenene:,pa da zalime za imeto...
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
506
Поени од реакции
25
Воулгарокос е грчки збор.Значи вулгарност.Многу често употребуван за именување на Византиските агресори на северната граница.
Прото-Бугарите кои мигрирале со Кубер и Аспарух во околината на вливот на Дунав во Црно Море,не се нарекувале бугари.Нема најдено никакви докази од самиот факт што ПротоБугарите немале писмо.
Они тврдат дека Кубер со 800 фамилии се населил околу Охрид.
Јас во тоа не верувам.Нема докази за Кубер и неговото населување околу Охрид.

Имам прашање до Бугарите кои тврдат дека ние зборуваме бугарски дијалект:
Набројте десет културни дејци кои се родени во Бугарија(Не во границите на Етничка Македонија) , а имаат витално значење за бугарскиот јазик и негово формирање,прозата и поезијата, и драмата...
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
220
(К)Атилчо,на кој полуостров дошол прадедо ти од Азија?...
Нема историска карта или запис ни од античка Америка или Австралија,па сепак,и ти велиш дека во Америка (и тоа античка???) живееле ИНДИЈАНЦИ ???????? (ИНДИЈЦИ???????)....

Значи,нема ништо нејасно...
Пред да се прифати името Балкан (Планина),логично е да биде МАКЕДОНСКИ ПОЛУОСТРОВ,поради МАКЕДОНЦИТЕ,кои имале најголема моќ со векови,од Александар до "Византиската" Македонија.

A zo[to nie da ne go narekuvame i ponatamu MAKEDONSKI POLUOSTROV?..
Ako denes nikoj ne odi vo asker,sto pa balkan ???????

Zarem mislis deka nie imame do tolku sentimentalnost?...:nenene:
Ta ne sme nie od Turkite:nenene:,pa da zalime za imeto...
:pos: Оште един:pos:
Покажи ми карти на които пише Македонски полуостров.
Ама не показвај карти рисувани от деца като тази по-горе!
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
506
Поени од реакции
25
Балкан на турски нели значи “крв и мед“?
Така бар имам чуено..
 
Член од
9 мај 2008
Мислења
146
Поени од реакции
2
:helou:

Григориј, по Божијата милост архиепископ на І јустиниана, Охрид и цјала Б'лгарија, к'м приемниците патриарси.

Инаку во тоа време Бугарија е едминистративна единица во Римското Царство ( источно ) ..... а тоа значи дека Ромите кои живееле на таа територија наречена Бугарија не се по автоматизам Бугари по народност , истото важи и за Арбанасите , Власите , Грците ...., да , тоа не се Бугари ..... и секако дека тоа истото важи и за словенското населени .... :helou:
јазе пак ти кажувам дека е факт че охридската бугарска архиепископија нема ништо обшто со јустиниана и дека е факт че император василиј втори ја создава.чети историјата.какви роми во тези земи през 11- 12 век.сакаш да кажеш ромеј.охридската архиепископија не е прод'лжител на п'рва јустиниана а православната бугарска ц'рква во самуиловите земи во началото на 11 век.понеже тогава веке долна мизија не е част от земите на самуил а на византија затова и мизија не е част от охридската архиепископија.

Αρχιεπίσκοπος Βουλγαριας (архиепископ на Б'лгарија), от средата на 12 в. напр. Αρχιεπίσκοπος της πρωτης 'Ιουστινιανης και πάσης Βουλγαριας или ΄αρχιεπίσκοπος Βουλγάρων (архиепископ на П'рва јустиниана и цјала Б'лгарија (или "всички б'лгари").
нали четеш што пишува архиепископ на бугарија.архиепископ на п'рва јустиниана и всички бугари.па излиза дека во п'рва јустиниана немало никакви македонци а бугари.благодарско дека признаваш и това што јаз кажувам дека во тази област живеели и живејат бугари а не некакви измислени македонци.:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom