Етикетирање

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Етикетирањево, според мене, е последица на некои навреди и комплекси кои на една личност и се набивани во една средина, па кога ќе дојде во нова, се поставува на тој начин, таа да биде главна, притоа земајќи си за право да ги омаловажува другите.
Сепак, уште една причина се бледите сфаќања на размазените дечиња дека не треба да ги репсектираат оние кои имаат помалку пари. А пак ова не доведува до ограниченоста на родителите, кои сепак влечат комплекси од раното детство.
Се’ на се’, она кое е правено врз нас, за да се чувствуваме подобро, подоцна ние го правиме на другите. Ова мислам се викаше акција-реакција:helou:
 
S

Stefi070

Гостин
vaka jas mislam deka koga ke zboruvaat za nekogo nesto loso i go ogovaraat masovno togas poveketo se ljubomorni na zivotot koj go vodi ''zrtvata'' i si gi plaknat muckite so nego. kako sto velat ''za dobar konj prasina se diga'' taka da..... otcenete sami
 
Член од
13 февруари 2006
Мислења
315
Поени од реакции
4
пааа... хмм и мхмм ?? Етикетирањето може да биде и ептен со некој бренд или пак со нешто најшунд! НО, човекот секогаш донесувал и ќе донесува -заклучоци- за другите, ќе има -мислење- за нив, ќе ги смета за вакви или онакви ... и тоа веројатно не е неговата -злобна- природа и неговата -пакосност- туку негова најприродна реакција да оценува, проценува, осознава! Тоа ни е заедничко ... тоа што не ни е, е како ќе етикетираме-лошо или добро, позитивно или негативно, ќе газиме или ќе возвишуваме ...??!?! тоа ќе зависи од нашите залепени етикети, од тоа како (сме) се носи(л)ме со нив, од тоа кои сме и како сме поставени спрема другите и три катаљони други фактори! ...
Како и да е - човекот секогаш најпрво ПРОЦЕНУВА (или етикетира) па потоа дејствува, пристапува, се поставува итн. итн. итн .... .... ....
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
пааа... хмм и мхмм ?? Етикетирањето може да биде и ептен со некој бренд или пак со нешто најшунд! НО, човекот секогаш донесувал и ќе донесува -заклучоци- за другите, ќе има -мислење- за нив, ќе ги смета за вакви или онакви ... и тоа веројатно не е неговата -злобна- природа и неговата -пакосност- туку негова најприродна реакција да оценува, проценува, осознава! Тоа ни е заедничко ... тоа што не ни е, е како ќе етикетираме-лошо или добро, позитивно или негативно, ќе газиме или ќе возвишуваме ...??!?! тоа ќе зависи од нашите залепени етикети, од тоа како (сме) се носи(л)ме со нив, од тоа кои сме и како сме поставени спрема другите и три катаљони други фактори! ...
Како и да е - човекот секогаш најпрво ПРОЦЕНУВА (или етикетира) па потоа дејствува, пристапува, се поставува итн. итн. итн .... .... ....
Луѓето те етикетираат онака како што ти сам се етикетираш(онака како што се понашаш)ако сакаш да те етикетираат како фаца(во прилеп)треба да се правиш ненормален и кога излегуваш од гимназија да се дериш другарите ти се смеат а ти се возвишуваш.Ако сакаш да те етикетираат како мистичен/на со никого нема да правиш мн мн муабет и ќе се понашаш така.Значи луѓето те етикетираат онака како што ти сакаш или во најлош случај ако не знаеш сам да си се пронајдиш во целата ситуација тогаш незнаеш што правиш не се преслушуваш и тогаш стануваш предмет на заебанција.Те етикетираат како лудак.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Етикетите се ставаат поради незнаење, празноверие и однапред утврдени претпоставки. Јас се трудам да не етикетирам според некои одредени клишеа или генерализации. Ако од одредено нешто (област, предмет, човек, ситуација итн) немам познавање тогаш прашувам, проверувам што е тоа или каков е човекот. Паметниот човек не етикетира предвреме, првин проверува па потоа суди.
Се случи една ситуација пред некоја ден, еден човек кој што е повозрасен од нас не прашува а бе дечки шо е тоа мување, шемење не го разбирам тоа шо го зборувате. Па му го објаснија постручно и посоодветно значењето на тие зборови. И му стана појасно и вели ние на времето го велевме че ојш да клецниш нешто, а не мување шемење :).
Сакам да кажам не е срамота да се признае ако човек нема познавање од нешто и да праша што е тоа. Подобро така отколку да има глупи предрасуди и однапред утврдени мислења во врска со тоа.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
~Да се чувствуваме поубаво поради сами себе, едноставно со деградирањето на некој друг се ставаме на повисоко ниво.
За мене е неприфатливо тоа. Да можеби го деградираме човекот и би се осеќале самите дека сме на повисоко ниво ама во очите на тие до тебе ќе бидеш на исто ниво. Барем за мене тој така што би правел на исто ниво со деградираниот би бил па дури и на пониско.
~Затоа што таа личност на некој начин не повредила, па сакаме со тоа да ја повредиме.
Нова моја филозофија, а тоа е и да не повредила било која личност со одмазда само додаваме оган и затоа секој ден на вести гледаме убиства и слично

А за другине немам што да коментирам бидејќи со само овие два коментари мислам го покрив тоа.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Се фатив сама себе размислувајќи за темава, дали често кога на некој му се става/лепи некоја етикета тоа е затоа што таа личност го заслужила тоа или пак од други причини.

~Да се чувствуваме поубаво поради сами себе, едноставно со деградирањето на некој друг се ставаме на повисоко ниво.
~Затоа што таа личност на некој начин не повредила, па сакаме со тоа да ја повредиме.
~Или едноставно од чиста злоба.
~Секако на крај можеби личноста навистина е таква како што етикетата си вели.

Иако тоа најчесто воопшто не е веродостојно, пред се од самиот факт што никој не се вклопува само во една категорија?

Што мислите вие?
Можеби за некој да се етикетира е доволно само нешто да направи, а трачарите ќе си го додадат останатото. Најчесто, без знаење за целата приказна, им се суди.
Првата работа што ја наведе, дека некого етикетираме за самите да се чувствуваме подобро, не знам колку е веродостојно, пошо тогаш кого ќе решиме да деградираме, и зашто баш тој? За да биде точно треба сите останати да ги омаловажуваме и да ги правиме лоши за ние да излеземе цвеќиња.
Второто, може има врска, ама не знам дали сите што ќе не повредат после треба да одиме наоколу и да шириме муабети (а за жал често се случува кога две другарки ќе се скараат после едната да кажува интимни работи за другата, кажани во доверба...).
И третото, алал да им е на тие што од чисто задоволство оцрнуваат некого.
А за четвртото, кажав дека некој може до некаде да направил нешто што ќе ги поттикне луѓето на трачарење, ама како што викаш, никој не е апсолутно таков каков што сите мислат дека е, зашто никој не се вклопува само во една категорија.
 

MakeLOVEnoTwar

Љуби без оглед на се’
Член од
10 декември 2010
Мислења
213
Поени од реакции
114
Етикетирањето е дејство кое зема многу . . енергија . . пошо кога ние луѓето би тргнувале од себе си . . и би се задржувале на себе си - би немале време да ги етикетираме другите . . .
Прашање: Која е ЦЕЛТА не етикетирањето ?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Етикетите се за конзерви и прашоци за перење, не за луѓе. Ама кој да сфати. Претпоставувам на луѓето им е полесно кога ќе можат да ги поделат луѓето по некаква основа за да се разликуваат од другите. Ама тоа е тесноградост и тесен ум.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Не ме интересираат човечки етикети. По природа сум толерантен до максимум, 2-3 ми имаат поминато преку тој максимум.
Во поголем број од случаите излегува дека тие етикети се точни, ама па во неколку случаи тотално погрешни.
Да постоеше некој апарат со кој би го одредиле човековиот карактер, од најлош до најдобар, убаво ќе беше, вака само може да имаме слични мислења за некоја личност. Колку и да се слични, секогаш ќе преовладува субјективното и ќе има некоја мала нијанса.
Најкласичен пример е со добар и лош професор, кај мене имаше еден, пискаа, врискаа, коси кубеа, паднаа 30 души, пушти само 3ца. Му залепија етикета, лош професор, бута без разлог.
Нареднава генерација после мене, пушти 18-20 души од 30, и сега пак е лош професор?, Или ќе му залепат друга етикета. :icon_lol:
Најлесно е да се етикетира некој, луѓе поминуваат по 20 години со некој, или на работа, или емотивно и уште не можат со сигурност да го опишат својот колега т.е. брачен другар.
На крај, не сум лепел етикети, ама ми лепеле и уште ми лепат. Ако се замарам што мисли секој за мене и како ме доживува, па кога ќе живеам Јас.
 
Член од
2 декември 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
lujge najdete go svojot mir i jas bev taka nareceno etiketiran t.e. otfrlen od drushtvo sekogas koga odev vo maalo ne se osejkav vo dusha dobro ... nedaj boze na nekoj da mu se desi toa... ali toa bese se po moja vina malce od iskrenost malce od sto chovek e glup ili ne zrel i taka.. ali go najdov svojot mir i mislam deka mozam da se snajdam i koga bi bil pak osamen.
mene iskreno mi pomogna hip - hopot da razjasnime samo toa e kultura sozena od 4 elementi jas gi koristev Graffitite na primer i toa mi pomogna siot bes go vperuvav vo list ! toa mi pomagase slushav striko underground rap t.e. sociala drushtvena realnost i int int citav knigi i osejkas deka si po oshtar vo mozokot ne dozvoluvas da te zgazat nivnite cinicni nasmefki i ozboruvanja od zad grb
 

Kajgana Shop

На врв Bottom