КК Струмица во ФИБА Евро Купот

Статус
Затворена за нови мислења.
V

Viktoranius

Гостин
Добро Радикал дај бе олади малку со тоа твоето МЗТ...Сте биле пред 10 години сега веќе не сте и ке ти кажам уште еднаш ова е тема за Струмица а не да ги пишуваш успесите на МЗТ пред 10 години...можеби не е голем успех ако ја поминеме Цедевита ама пак е успех.
Хрватската лига е далеку далеку поквалитетна од нашата. И ај стига веќе се праваш тука дека се знаеш. Прво види твоето во каква ситуација е па зборувај за другото.
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Добро Радикал дај бе олади малку со тоа твоето МЗТ...Сте биле пред 10 години сега веќе не сте и ке ти кажам уште еднаш ова е тема за Струмица а не да ги пишуваш успесите на МЗТ пред 10 години...можеби не е голем успех ако ја поминеме Цедевита ама пак е успех.
Хрватската лига е далеку далеку поквалитетна од нашата. И ај стига веќе се праваш тука дека се знаеш. Прво види твоето во каква ситуација е па зборувај за другото.
Каде, на мајка ти, пишувам за успесите на Мзт. само ви кажав да не се пувате дека којзнае каков успех за нашиот спорт ке направите со елиминацијата на Цедевита, успех е да, ама КАКО ШТО КАЖАВ, ТОА Е НУЛА ВО СПОРЕДБА СО ПОГОРЕ НАБРОЈАНИТЕ УСПЕСИ. Било Мзт пред 10 години и сеуште е (во тоа време кога Мзт жареше и палеше низ Европа, ти ја викаше мајка ти да те брише после серење, така да прашај некој од постарите што разбира кошарка да видиш што било и како било тогаш и каква кошарка се играла тука) Ние постоиме, ние сме ја креирале историјата, ние имаме традиција, не сме Македонија 91, Поло трејд, Струмица, бевме и останавме Мзт Скопје.....

Еј и те молам не ми давај црвенки, ке ми се наруши репутацијата, после, што ке правам, ке ми биде многу тешко. Црвено ми даде зашто те боли дека Цедевита не е Реал Мадрид, Асвел, Жалгирис или? Или дека те боли тоа што го пишав а?
 
V

Viktoranius

Гостин
Каде, на мајка ти, пишувам за успесите на Мзт. само ви кажав да не се пувате дека којзнае каков успех за нашиот спорт ке направите со елиминацијата на Цедевита, успех е да, ама КАКО ШТО КАЖАВ, ТОА Е НУЛА ВО СПОРЕДБА СО ПОГОРЕ НАБРОЈАНИТЕ УСПЕСИ. Било Мзт пред 10 години и сеуште е (во тоа време кога Мзт жареше и палеше низ Европа, ти ја викаше мајка ти да те брише после серење, така да прашај некој од постарите што разбира кошарка да видиш што било и како било тогаш и каква кошарка се играла тука) Ние постоиме, ние сме ја креирале историјата, ние имаме традиција, не сме Македонија 91, Поло трејд, Струмица, бевме и останавме Мзт Скопје.....

Еј и те молам не ми давај црвенки, ке ми се наруши репутацијата, после, што ке правам, ке ми биде многу тешко. Црвено ми даде зашто те боли дека Цедевита не е Реал Мадрид, Асвел, Жалгирис или? Или дека те боли тоа што го пишав а?
хехе и што велиш вие сте традиција и вие сте ја креирале историјата:pos2::pos2::pos2:абе оди убиј се некаде...вие БЕВТЕ ама сега не сте веќе тоа запиши си го во твојата плитка глава.
 
V

Viktoranius

Гостин
Ме заболе Стојко! Мзт го дадов како пример зашто тресете зелени дека Струмица ако ја поминела Цедевита ке направела успех како Кометал. Алоооооооооо врска немате. Фиба куп, куп каде што играат 7мо пласираните од Хрватска ееееееј. И успехот ке бил голем исто како Кометал со пласманот во следната рунда. Ова го нема ни во Монти Пајтон. Вардар и Пелистер (ракомет) направија успех во Еврокуповите кој неможе да биде стигнат ниту со освојувањето на овој куп, секако како и за Мзт со победата над Реал, Улм, Асвел..... тоа се имиња кои се во кремот на Европската кошарка и неупатениот момак кој подалеку од Струмица и МТВ1 не видел, ке ми кажува за успехот со елиминација на Цедевита (who the fuck) дека е рамен на Кометал. Преку такво сте ми од нереални, малолетнички глупости за вашата, Д Бест Струмица.

Бидете реални малце. во овој куп каде што играте нема ниедна екипа од 5те најјаки лиги во Европа, играат екипи кои не влегле во плеј-оф и си земате слобода да фрлате дамка на успесите што Работнички и Мзт во кошарката, Вардар и Пелистер во ракометот и Работнички во одбојката ги посгинале со еден мочан поволен резултат во Загреб против 7мо пласираната хрватска Цедевита. За ваква глупост кај мене во маало, се јадат по 10 ластици и 5 заушки од секој присутен.
Еве ја споредбата што ја правиш.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Добро бе, ќе видам ли културна дискусија тука?!
Милијарда пати сум рекол без навреди!
Аман!
Веќе не молам за дискусија, веднаш банирам!
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
хехе и што велиш вие сте традиција и вие сте ја креирале историјата:pos2::pos2::pos2:абе оди убиј се некаде...вие БЕВТЕ ама сега не сте веќе тоа запиши си го во твојата плитка глава.
Ние бевме и сеуште сме. МЗТ Скопје е тим со 50 годишна традиција во врвот на Македонската кошарка. Ние ке се кренеме (Комерцијална, Алкалоид, Алфа Банка, Хипо Лизинг, ОнНет, Кометал се само имињата на спонзорите кои сакаат да дојдат), а вас, пак ке ве снема, ке станате пак Фолкертим, со амбиции за опстанок

И споредбата не ја направив само за Мзт, ја направив за воопшто кои екипи и настани ке бидат многу многу пред вашата елиминација на Цедевита. И заборавив да ги напомнам Вардар и работнички и постигнувањето до трето коло на Лига шампиони. Сватете, можда за вас елиминацијата на Цедевита е успех, на нацинално ниво, тоа ништо, НУЛА
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Виктораниус ли беше, кој беше, не ми текнува, истресе една дека Струмица е нов тим кој постои две години...
НЕ!
Денешнава Струмица е формирана некаде септември-октомври 1991 год. како Македонија `91 во кафеаната Есенин која беше под библиотеката. Ме мрзи сега да пишам кој се беа на основачкото собрание. Името дојде како резултат на патриотскиот емотивен излив на основачите таа 1991 после референдумот за независност.
Долго време опстојуваше под тоа име, па во зависност од спонзорот менуваше име во Струмица Табак, Струмица Поло Трејд, Поло Трејд...И фолкерот немаше веќе пари за давање во кошарката, па реши (паметно по мене) да свика собрание, и да го смени името во Струмица 2005, тоа беше во 2005 год. кога градот го зема клубот под свое, се избра нова управа, каде членуваше и Карапиперис, и наредното Собрание донесе одлука тој да биде и Претседател како најголем спонзор...
Како Македонија `91 клубот има играно во евро-куповите во 1994 и 1995, исто и Неметали Огражден.
@Радикал:
Многу мерак да потценуваш.
За твоја информација, кошарка во Струмица се игра од 1947 година, и тоа во клубот Партизан, при истоименото спортско друштво, какви што ги имаше низ цела Југославија.
Подоцна, клубот се вика Струмица, го носи тоа име до 1971, кога спонзор е фирмата ФОС, и клубот го носи името ФОС 71, и игра во Првата македонска лига.
Подоцна, промена на спонзорот и до некаде средината на 80-тите се вика Југопромет.
Подоцна со распадот на Југопромет пак се враќа името Струмица, и е под градска капа.
И, на крај, доаѓа како Неметали Огражден, и како таков клубот умира, за жал.
И други големи екипи менувале имиња, па никому ништо, освојувале и Европски шампионати и разни купови...
Кошарка се играла и по други места низ Македонија не само во Скопје.
И тоа не е причина сите да ги потценуваш. Јасно е кои се МЗТ и Работнички, и тоа никој не го спори. Можеби, токму сега Струмица гради имиџ и создава историја која ќе стане традиција?
Струмица веќе не паѓа во рацете на фолкерот и такви како него. Сосем други ветрови дуваат во струмичката кошарка пријателе...
 
V

Viktoranius

Гостин
Епа добро сум згрешил...ама името е сменето од пред 2 години .

Ние бевме и сеуште сме. МЗТ Скопје е тим со 50 годишна традиција во врвот на Македонската кошарка. Ние ке се кренеме (Комерцијална, Алкалоид, Алфа Банка, Хипо Лизинг, ОнНет, Кометал се само имињата на спонзорите кои сакаат да дојдат), а вас, пак ке ве снема, ке станате пак Фолкертим, со амбиции за опстанок

И споредбата не ја направив само за Мзт, ја направив за воопшто кои екипи и настани ке бидат многу многу пред вашата елиминација на Цедевита. И заборавив да ги напомнам Вардар и работнички и постигнувањето до трето коло на Лига шампиони. Сватете, можда за вас елиминацијата на Цедевита е успех, на нацинално ниво, тоа ништо, НУЛА
Само уште ова да те прашам....ако ние пак станеме фолкертим и имаме амбиции за опстанок тогаш што вие.....немате освоено ниту една титула..и не ми е јасно како можете да кажете дека сте во врвот на Македонската кошарка кога сте без титула е тоа не ми е јасно ?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Viktoranius напиша:
Само уште ова да те прашам....ако ние пак станеме фолкертим и имаме амбиции за опстанок тогаш што вие.....немате освоено ниту една титула..и не ми е јасно како можете да кажете дека сте во врвот на Македонската кошарка кога сте без титула е тоа не ми е јасно ?
Ај јас ќе се обидам да ти објаснам, бидејќи следам кошарка подолго време, посебно домашна:
Се прашуваш како МЗТ е во врвот на македонската кошарка...
Едно време, во СФРЈ, МЗТ играше и во Првата А лига на Југославија. За македонски услови, МЗТ беше многу силен тим.
Првите сезони во самостојна Македонија единствен сериозен конкурент на Работнички му беше МЗТ и има освоено Куп на Македонија.
Сите останати екипи беа далеку на секаков план. Тоа беа екипи кои во времето на СФРЈ играа во Првата македонска лига.
По осамостојувањето, освежување беше екипата на Кочани Деликатес, која успешно им парираше на Работнички и МЗТ.
Да не ги заборавиме и интернационалните успеси на МЗТ, многупати споменувани тука, како и играчите кои продефилирале низ овој клуб.
И сега крај со офтопик пишувања, крај со кавги и глупости, да се сконцентрираме на темата, која, да ве потсетам, е настапот на Струмица во ФИБА купот!
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
PxFxCx напиша:
По осамостојувањето, освежување беше екипата на Кочани Деликатес, која успешно им парираше на Работнички и МЗТ.
.Moze nema da mi veruvate no Delikates e prv balkanski klub sto donese crnec vo svoite redovi se vikase Up Show , potoa donesoa i uste tri cetiri i za zal klubot deneska ne posoti :cry:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Moze nema da mi veruvate no Delikates e prv balkanski klub sto donese crnec vo svoite redovi se vikase Up Show , potoa donesoa i uste tri cetiri i za zal klubot deneska ne posoti :cry:
Не Up Show, туку Bonner Upshow. Прв балкански незнам, ама прв македонски секако.
 
Член од
30 октомври 2007
Мислења
137
Поени од реакции
0
nemoj da me svatite pogresno ne mislam nisto loso ama nemozam za nikoj drug klub da navivam!!! ako uspeete so sreka neka vi e ke se slusne za mak basketot i site drugi klubovi moze da dobijat sansa, ama da bidam za srtumica, pelister, rabotnicki , itn itn nema toa da se sluci nikogas!!! istiov muabet go pravev i na fudbal na rabotnicki-bolton jas izrasnav so komiti i sega so loyal fans i do vcera sum vikala protiv rabotnicki sega ke treba da gi bodram nemozam srce ne mi dava
Па јас не сум од Струмица и не навивам за нив во македонското првенство туку само ги бодрам бидејќи е македонски клуб, а никој не те тера да пееш и да скокаш за нив едноставно срце ме боли кога гледам како македонски клубови губат од клубови од други земји.Иначе и јас сум од скопје и сум мзт скопје, а во фудбал за вардар и сум со комитите и сигурен сум дека многумина од нив кога игра некој македонски клуб во европа навива за него.Поздрав:wink:
 

GIS

Член од
21 октомври 2007
Мислења
881
Поени од реакции
154
Па јас не сум од Струмица и не навивам за нив во македонското првенство туку само ги бодрам бидејќи е македонски клуб, а никој не те тера да пееш и да скокаш за нив едноставно срце ме боли кога гледам како македонски клубови губат од клубови од други земји.Иначе и јас сум од скопје и сум мзт скопје, а во фудбал за вардар и сум со комитите и сигурен сум дека многумина од нив кога игра некој македонски клуб во европа навива за него.Поздрав:wink:
tuka te cenam brat,da ima luge kako tewe sve ke e vo red...da tocno i jas isto zimi se koga igra makedonski klub vo bilo sto,bilo sto ako gubi mi se kine srceto...jas navivah za vardar ,rabotnicki vo kvalif...za ligata na sam..cenam te u tva so go kaza..pozzz
 
F

fantomX

Гостин
Во вторник е реваншот. Да не знае некој од колку часот е натпреварот и дали ќе има ТВ пренос?
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Струмичани, вртете на ТВ ВИС го емитуваат пристигнувањето на кошаркарите во Загреб и атмосферата пред натпреварот, а веројатно и во целост ќе го пренесуваат.
Имало околу 500 гледачи.
Во Хрватска слаба заинтересираност за овој настан...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom