Крвта и водата

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Хехе, за жолта цел свет Македонија ќе се вика :)

Туку, на овој форум те нарекле Татар бидејќи има голема бугарска иницијатива најверојатно платена од високи владини структури да работи против Македонските интереси. А има една поговорка вели, “Покрај сувото и суровото гори“... ти си се произнел како бугар и те спалиле на кладата заедно со сите неранимајковци.
Туку кажи ми, кој те научил(бидејќи тоа се вметнува во свеста и потсвеста на едно дете) да бидеш бугарин. Кој ти го вдахнал бугарскиот дух, ако имаш потекло од Македонија. Кај нас сите се прво нешто друго па потоа Македонци. Особено ова важи за србите, тие никако кај себе да ја преовладаат Македонската страна. Кој е “виновен“ за ти да се чувствуваш Бугар?
Toa za "bugari-tatari" vi go nametnale sarbite i nema ama nikakva vrazka s realnostta...
V greshka si ako mislish,oti nekoi mi plaka na men da pisham po forumi,az jiveam nadvor veke mnogo godini,pari imam dovolno,pa mojam da kaja tova ,koeto misla bez da trebva nekoi da mi plaka za tova.
Za tova kak se chuvstvam,bulgarski duh go imal vinagi v moeto semeistvo,ot dedo i pradedo kako shto kaja eden drug diskutant.Oni bili bulgarin-bulgarin sam i jas.
Tova ne e nikakva propaganda,ti me pitash,jas ti otgovaram.A za "жолта" имам достатачно да плуваш в неја,за неја не с'м жален...
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Абе ова го учите на памет и сите го рецитирате ко песна.Шемата е секогаш иста:дедо од Егејска Македонија,потекло од Вардарска Македонија,моментално живеалиште Пиринска Македонија,а националноста Бугар.Колку татари со истава приказна имам сретнато на македонскиве форуми...да имав долар за секој ник со ваква приказна досега ќе бев милионер.:pos2:
Повели на БГ форуми и види сам колко луге от Македонија се определјат б'лгари,оти и тук а нема таа пропаганда,како ни еден от Пирин не напиша,че е македонец.В Пиринска Македонија има нај-голем процент на хора,кои изполват интернет в Б'лгарија.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Toa za "bugari-tatari" vi go nametnale sarbite i nema ama nikakva vrazka s realnostta...

V greshka si ako mislish,oti nekoi mi plaka na men da pisham po forumi,az jiveam nadvor veke mnogo godini,pari imam dovolno,pa mojam da kaja tova ,koeto misla bez da trebva nekoi da mi plaka za tova.

Za tova kak se chuvstvam,bulgarski duh go imal vinagi v moeto semeistvo,ot dedo i pradedo kako shto kaja eden drug diskutant.Oni bili bulgarin-bulgarin sam i jas.
Tova ne e nikakva propaganda,ti me pitash,jas ti otgovaram.A za "жолта" имам достатачно да плуваш в неја,за неја не с'м жален...
Ne e tochno deka Srbite ni nametnale neshto shto cel nauchen svet go znae, a imeno deka Bugari = Tatari. Duri i da nametnale Srbite takov stav, se raboti za vistinata koja ne mozhe da se "odmetne" so toa sho ti i takvi kako tebe kje bulaznite za duhovi, forumi i ne znam shto drugo.

Eve ti etimologija na zborot "Bugarin":

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=17211

Zoshto i kako dedo ti go prifatil toj etnonim e slozheno prashanje, no etnichkite Bugari se turko-mongolski narod i od toj fakt nema beganje.


Pozdrav za nikos.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Та казваш целија научен свет!!! Молја те, сподели кои са водештите учени които казват че Бугарин=Татар!!! Пропусни анавено :)!
 
N

n/a

Гостин
Та казваш целија научен свет!!! Молја те, сподели кои са водештите учени които казват че Бугарин=Татар!!! Пропусни анавено :)!
Mhm...da,ok
Posle dolgogodisni opsezni i dlaboki ispituvanja,i jas najodgovorno tvrdam deka pravite bugari vodat poteklo od chuvashkite konjoljubni tatari.

Sepak...:toe: tie se manjina vo nivnata zemja,R.Bulgaria.
No ostanatite...anti,makedonci,turci...so samoto toa sto prifatile da nosat termin bugarin...:toe:...se odrodile od svoite i za razlika od mnogu drugi tuka ne mislam i ne sakam da gi ubeduvam deka se makedonci.
Da si sedat u Bugarija i da ne trujat po moznost so gluposti za nivnoto `bugarsko` poteklo po forumi!
Blagodaram,Zevs od Olimp! :vozbud::pos2::pos2::pos2:
 
Член од
14 септември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
0
Eto go pak toja

Зевсе, одродник си ти дека лажеш че си македонец.
Като си толку паметан, кажи зошто читав свет го користи нашиот назив на вашата столица Белград (Belgrade), а не оно Београд. Дали не зошто ова е било само едан граничен град на бугарското царство, не знам?

А многу се чудиш. Значи 10 000 бугари-татари ги претопили сите славјани и то без војна (тука сите су били славјани, какви македонци говориш) и опа - појавили се 350 000 хилјади бугари. Хе-хе-хе, оди се прегледај. И много интересно зошто сте усмерени толку против Бугарија, па због вас (срби и грци) сме ги добили сите злини миналиот век. Па видите и вие сега како е да на страната на лузерите. А после сека загуба може и да има победа.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Ам ова е исто ко мене само шо живеам Македонија, пола фамилија има избегано од Бугарија во Македонија...Уствари кај и да избегаја Македонец ќе си бев :)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
А многу се чудиш. Значи 10 000 бугари-татари ги претопили сите славјани и то без војна (тука сите су били славјани, какви македонци говориш) и опа - појавили се 350 000 хилјади бугари. Хе-хе-хе, оди се прегледај. И много интересно зошто сте усмерени толку против Бугарија, па због вас (срби и грци) сме ги добили сите злини миналиот век. Па видите и вие сега како е да на страната на лузерите. А после сека загуба може и да има победа.
За Македонците потомци на Филип и Александар, е на тие Македонци... ама ти си балван со пола искинати страници од учебникот по светска историја па ова не си го учел.
Оние кои се луди не одговараат за убиство како нормалните... такви сте вие напалените источни Македонци заробени во стегите на една посткомунистичка држава каде не смееш да писнеш против Деспотот. Излезете од плакарот бе море токмак... размисли со главата... посакај мир, хармонија... посакај убави нешта!!!! Е*** тоа шу***те гл**и....
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Ne e tochno deka Srbite ni nametnale neshto shto cel nauchen svet go znae, a imeno deka Bugari = Tatari. Duri i da nametnale Srbite takov stav, se raboti za vistinata koja ne mozhe da se "odmetne" so toa sho ti i takvi kako tebe kje bulaznite za duhovi, forumi i ne znam shto drugo.

Eve ti etimologija na zborot "Bugarin":

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=17211

Zoshto i kako dedo ti go prifatil toj etnonim e slozheno prashanje, no etnichkite Bugari se turko-mongolski narod i od toj fakt nema beganje.


Pozdrav za nikos.
E pa jas sum 2m. chovek,svetla kozha i svetli ochi,ama ako si kazal oti tatar sam,znachi takov sam.Ako sa takvi site tatari,Alal im vera...
Ne sam ni videl bulgarin shto lichi pone malko na tatarin,ako si videl ti de pokazhi im na vsichki da vidat...
 
A

anaveno

Гостин
E pa jas sum 2m. chovek,svetla kozha i svetli ochi,ama ako si kazal oti tatar sam,znachi takov sam.Ako sa takvi site tatari,Alal im vera...
Ne sam ni videl bulgarin shto lichi pone malko na tatarin,ako si videl ti de pokazhi im na vsichki da vidat...
така вика и вратарот пред БГ амбасада..
ама очите (коси) го издаваат..
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
E pa jas sum 2m. chovek,svetla kozha i svetli ochi,ama ako si kazal oti tatar sam,znachi takov sam.Ako sa takvi site tatari,Alal im vera...
Ne sam ni videl bulgarin shto lichi pone malko na tatarin,ako si videl ti de pokazhi im na vsichki da vidat...
Вие можи сте се мелезеле со Антите и Тракијците ама крвта ќе ви остани татарска
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
142
Поени од реакции
0
така вика и вратарот пред БГ амбасада..
ама очите (коси) го издаваат..
Мис Татарстан-2006:
[media]http://www.modelpro.ru/images/news/MissTatarstan1.jpg[/media]

[media]http://www.modelpro.ru/images/news/MissTatarstan2.jpg[/media]
 

Kajgana Shop

На врв Bottom