Масони

Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Zajce... ми припишуваш работи кои не сум ги рекол, ниту ги тврдам.
Едно по едно, ќе се обидам да одговорам на сите постулати кои ти ги постави тука...
Во ложата НЕ СЕ ЗБОРУВА за политика! Никогаш! Политичари масони - да, има многу. Истотака има многу доктори масони, па масонеријата не се занимава со медицина. Професијата на членовите по никаков начин не влијае на она што се случува внатре во самата ложа. Инаку има многу познати политичари и ден денес кои се масони, а во минатото, некои од најпознатите државници - почнувајќи од Черчил, па до Џералд Форд.
Кога некој не ги почитува правилата на ложата - бива исфрлен од истата. Најголемата казна во масонството (и ова секој еден кој е член може да го потврди, затоа што е дел од текстот на церемонијата) - е да бидеш исклучен од братството.
Тајните кои ги спомнуваш, се од езотеричка природа. Односно, тоа не се тајни кои може некој да седне и да ти ги каже или да ги прочиташ некаде. Можеш целосниот текст на ритуалот да го најдеш (токму објавен од луѓе кои напуштиле), дури и на видео да го изгледаш во детаљи, сепак - за непосветениот, тајната на масонството ќе остане непозната - затоа што таа треба да се доживее. Во крајна сметка - тоа е природата на сите езотерички тајни, масонски или немасонски.
Церемонијата воопшто не е понижувачка. Напротив. Видеото за кое зборуваш е измислица - имам тука во оваа тема зборувано за него - детално имам објаснето зошто тоа видео не е вистинито, односно е направено од шарлатани.
Законите на државата се почитуваат, но правата на поединецот се на прво место. Доколку некој се наоѓа во тоталитарен режим, каде е роб, како тогаш да ги почитува законите кои го прават роб? Слободата е пред се.
Околу "лојалноста" на некој научник кон Хитлер... па повеќето научници во негово време ја напуштаат Германија (по настаните од 1936-та година), затоа што или треба да се стават во улога на слуги на тој систем, или да бидат депортирани. Не гледам зошто преминувањето од тоталитарно во демократско општество би било нелојално и како воопшто тоа е врзано со масонството.
Масонството не е еврејско здружение - напротив, потекнува од Христијанска средина, производ на Христијанска култура е и повеќето членови и низ историјата и денес се Христијани.
 
Член од
25 јули 2009
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zidarski...ocekuvav vakov odgovor vo koj vie kako mason uste ednas ne potvrduvate nisto toa e tipicno masonski i tipicno manipulativno... Megutoa mojata intencija bese da postavam novi temeli na diskusijava so ogled na toa oti prvicnite bea postaveni od vasa strana i istite se razvile kako sto vie ste sakale t.e citatelite da se palaat na masonerijata ..jas navedov nekoi raboti koi citatelite treba da gi vodi sprotivno na prvicnata nasoka na diskusijata... da se prasaat za nekoi raboti koi baska ne se rozevi kako sto vie ste komentirale a koi se enigma ...oti vie nisto ne potvrduvate..????..Patem nisto ne vi prepisav oti vasite komentari se dvosmisleni na toa se vadite...toa moze da go potvrdi sekoj citatel...A voodnos na vasite odgovori : (turskoto video) pa postoi isto uste edno takvo na francuski jazik a sosema se isti ...???..Pa zidarski cherchil ne go gledate vo grupata na musolini i hitler...Mislite deka istite masoni nadvor od lozata ne bi zborele za politika..??? Pa ni hristijanin nitu muslimanin koga ide vo crkva ili pak gamija ne zboruva za politika...kako posleden komentar ke go kazam slednovo:bilokakov pristap kon nekoja organizacija bilo sociajalna, ekonomska, religiozna ti kako individualec treba da dades za organizacijata za da vlezesh t.e ili pari ili znaene taka da zamislete ovie se regularni, legalni i bez tajni ... pa moi citateli prasajte se sebesi kolku treba da dades na clenovite na masonerijata t.e na lozata samo da vlezete ..mislam na materialen i intelektualen aspekt ..Pa luge od tipot na Tom Philips,Zhak SHirak, bukvalno da vladeat so vasiot kapital i vasiot mozok..Vredi li ???????pozz se najubavo
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Ако прочиташ низ темава имам објаснето зошто видеото не е вистинито, односно е правено од шарлатани, нема потреба да се повторувам - но, ако сакаш, можам.
Черчил не можам да го гледам во групата на Мусолини и Хитлер - не верувам дека било кој нормален човек може да ги поистовети.
Масоните надвор од ложата зборуваат за политика. Но тоа нема врска со ложата. Како што кажа и самиот - и Христијаните в црква не зборуваат за политика, но надвор зборуваат и се активно вклучени во политиката. Дали тоа значи дека Христијанството ја води политиката?!
Ако имаш став дека генерално не треба да се пристапува кон ниедна организација, тоа е сосема во ред, твое право е да размислуваш така. Има луѓе кои сметаат дека треба да се биде дел од организација - било масонска ложа, религиозна група, политичка партија, спортска организација... и тоа е истотака нивно право.
Во ложата, освен минимална годишна членарина (со која се покриваат трошоците за вечерите кои се организираат секој месец), други трошоци не постојат. Ниту некој владее со мојот капитал, ниту пак со мојот мозок. Ниту пак има како да го направи тоа. Најосновно познавање на масонството и на структурата на масонските ложи ќе ти докаже дека такво нешто буквално не е возможно да се оствари.
Така што - параноите се една работа - фактите се друга. Ако имаш нешто смислено да кажеш и да го поткрепиш со сериозни факти, повели, ќе ми биде драго да дискутираме. Но, да ги вртиме старите филмови за заговори, станува малку досадно.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Zidarski eve eden izvadok od knigata "bravejar za drevnoto bratstvo"-Brigiski


Jas ne kontaktirav so niv,no zabelezav deka eden postar gospodin koj cesto sedese tuka,veke podolgo vreme me nabljuduva.Edna vecer me pokani da mu se pridruzam na negovata masa i pocnavme muabet.Po nekolku takvi sredbi,otkako se zblizivme,mi kaza deka e mason i deka dokolku prifatam,ke me predlozi i mene za eden od clenovite na bratstvoto.Taka pocna se!

Ovoj izvadok od knigata go kazuva eden makedonec mason........

Aj sega ti kazi mi kako e mozno ova,koga vo poveke od desetina postovi pozadi napisani od tebe imam procitano deka sekoj koj sto saka da bide mason mora sam da se prijavi i deka sam treba da ja bara svetlinata,i ne moze da ocekuva deka nekoj ke dojde od doma da go vikne za da stane mason.Knigava mislam deka e verodostojna za tebe,imas pisuvano za ovaa kniga(ne se ssekavam dali na ovoj forum) deka ima tocni informacii za masonite.Ovoj izvadok od knigata mi e mnogu sprotiven na tvoite postovi nanazad.......ako sakas da mi odgovoris...............pozz:salut:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Да, го имам прочитано ова - но генерално не е точна изјавата. Веројатната ситуација која се одвивала е - масонот може да зборува за тоа на својот пријател, па ако овој пројави интерес и желба, може да му биде спонзор, но во никој случај не може да го покани да се зачлени, без овој самиот да пројави интерес. Доколку не се случило така, а навистина без пријателот негов да пројави интерес, масонот сам му предложил директно да го зачлени - тогаш извршил очигледен прекршок на правилата.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
znaci doagame do zaklucok deka masonerijata e sekta...stom ima rituali za vlez i takvi stvari vie ste sektaaa!
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
зидарски - гледам дека се претставуваш како масон и дека многу пишуваш околу тоа.


дај објасни ми како масоните дозволија да му го затворат МАТ на најголемиот масон во македонија?
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Zidarski eve eden izvadok od knigata "bravejar za drevnoto bratstvo"-Brigiski


Jas ne kontaktirav so niv,no zabelezav deka eden postar gospodin koj cesto sedese tuka,veke podolgo vreme me nabljuduva.Edna vecer me pokani da mu se pridruzam na negovata masa i pocnavme muabet.Po nekolku takvi sredbi,otkako se zblizivme,mi kaza deka e mason i deka dokolku prifatam,ke me predlozi i mene za eden od clenovite na bratstvoto.Taka pocna se!

Ova mene mi izgleda kako da mu nudat da stane mason,a ne deka samiot projavil interes...........vo knigava e daden citat od covekot koj e mason(sega veke ne).i ne bi trebalo da ima greska.......mislam???????pozz:salut:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Cudo - како што реков - ако навистина некој му понудил без самиот да пројави интерес, тогаш тоа е нарушување на правилата.
Kocka - ритуали (церемонии) за влегување има и во армијата, повеќето Европски и светски универзитети и во многу други организации... Ниедна од овие не можеме да ги сметаме за секти.
Алек - масонството не се меша во одлуките на државните институции и во спроведувањето на законите во една земја.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
zidarski-dali ovoj zbor ima nekakva simbolika(znacenje) vo masonerijata......misterii
 
B

BELIEVE ME

Гостин
Ме мрзи да читам пошто е многу што е целата на масоните што проповедаат тие.
Па ако е убаво тоа да се зачленам и јас.
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Алек - масонството не се меша во одлуките на државните институции и во спроведувањето на законите во една земја.

што зборуваш бе???

дека и кога државата греши не се мешаат???

и тоа на штета на нивниот најважен човек овде?


или он нешто тешко им згрешил на масоните од големата англиска ложа или не фолирал нас дека бил масон или масоните не се толку јаки како што биле... едно од тие три е сигурно.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Алек... или ти имаш сосема погрешно разбирање за масонеријата...?!

Cudo - да, зборот има многу битно значење. Во англискиот јазик од 17-ти век (кога е настаната церемонијата во современата масонерија), зборот мистерии се користи за означување на церемонија на посветување, нешто што не се искажува со збор, нешто што не може да се прочита или изрече, а само доживее. Во Православната Црква на пример - тоа се Светите Таинства (Мистерии). Ова го потенцирам, затоа што современото значење на зборот има друго значење.
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Алек... или ти имаш сосема погрешно разбирање за масонеријата...?!
добро да го превртиме прашањето наопаку кога бегаш да го одговориш директно: како можевте да дозволите еден таков човек (кој има огромни проблеми со државата), да биде избран за најголем мајстор во македонија?


директното беше:
дали згреши нешто или
не бил масон или
масоните не се јаки ни колку управа за цивилна воздушна пловидба, а па камо ли да знаат да изберат водач
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
добро да го превртиме прашањето наопаку кога бегаш да го одговориш директно: како можевте да дозволите еден таков човек (кој има огромни проблеми со државата), да биде избран за најголем мајстор во македонија?


директното беше:
дали згреши нешто или
не бил масон или
масоните не се јаки ни колку управа за цивилна воздушна пловидба, а па камо ли да знаат да изберат водач
Daj ni definicija za JAKOST ili podobro dali tivkata reka ili silnata bura dolgorocno e pojaka? Jas ne znam pa bi cenel ako ti mi odgovoris.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom