Масони

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.252
Поени од реакции
8.339
А може ли некој да прати некој линк што негде кај што ја има напишано целата историја на масоните . Многу луѓе ги мешаат поимите масони и темплари темава отиде во насока каде што сите се интересираат како да станеш масон т.е сите сакате :) Незнам дали може со некои книги или пак статии по интернет да се најде нешто кое би ни појаснило повеќе работи зашто се верува дека масоните потекнуваат од темпларите ..Имам некое познавање ама па баш ништо не ми е јасно пак премногу мистерии од сличен карактер на едно место Масони ,Темплари,Светиот Грал ...
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
so treba da napravam za da stanam mason??i koi se privilegii ke gi dobijam so toa?:D
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Со тој став - што и да направиш, нема да станеш.
Привилегии? Лично морално и интелектуално усовршување.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Со тој став - што и да направиш, нема да станеш.
Привилегии? Лично морално и интелектуално усовршување.
pa ne pogresno si me sfatil....da ne me imaat posle na lista i da me sredat :D:D hahahah znaci mozam da stanam mason bez razlika na moeto bogatstvo se dodeka gi ispolnuvam uslovite..interesno...
 

macaparket

Oфицијализиран Паркет!
Член од
16 јуни 2009
Мислења
281
Поени од реакции
14
Фримасоните се оснивачите на култот Илуминати, оние со сатанистичко верување, или барем така знам ја, ама сепак, ќе треба да ја прочитам книгава до крај за да дознаам подобро.
Масоните се предводници на новиот светски поредок. Ги има неколку, има и слики...ама искрено кажано, ме мрзи да барам.
Не е така обратно е!
Илуминатите се луѓе на наука кои сакаат да докажат дека религијата греши.
Тие се инфилтрираат во Масоните и одвнатре ја спорведуваат својата цел. Ова го пишуваше и во Ангели и демони а го читав и на нет и го имам дускутирано со мојот наставник мак. кој е човек што чита мн вакви работи!:salut:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Не е така обратно е!
Илуминатите се луѓе на наука кои сакаат да докажат дека религијата греши.
Тие се инфилтрираат во Масоните и одвнатре ја спорведуваат својата цел. Ова го пишуваше и во Ангели и демони а го читав и на нет и го имам дускутирано со мојот наставник мак. кој е човек што чита мн вакви работи!:salut:
Mala nelogicnost ako iluminatite neli ne veruvaat vo gospod bog kako istite ke stanat masoni koga ne go ispolnuvaat prviot uslov a toa e da se veruva vo gospod bog?Za Angeli i Demoni mozam da ti kazam deka knigata e interesna ama kako roman-bestseler neli no nikako nemoj da gi mesas rabotive i da crpes informacii od beletristikata .
 
Член од
25 март 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
На пример ако одиме според оваа верзија, Илуминатите скоро секаде се познати како
"инфилтратори", како што колегата "somoteitbe" го напомена во неговиот пост.Моментално не се сеќавам, но знам дека имам прочитано дека Илуминатите успевале длабоко да навлезат за да ги остварат своите цели, иако во историјата на
човекот, Илуминатите тоа го правеле за да се сокријат од тогашната т.н. Инквизација.
п.с. Се извинувам ако некого навредив со овој пост!:smir:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Неверојатно... после 80 страници дискусија, се врти пак истиот муабет...
Од кои тоа историски извори црпите информација за Илуминатите? Дали сте седнале некогаш да ги проверите изворите на информација со кои располагате? Дали верувате слепо на тоа што некој ќе го напише некаде?!
Секогаш велам на сите - ПРОВЕРУВАЈ се што ќе прочиташ! Дури и ова што јас го пишувам.
Какви тоа инфилтратори се Илуминатите, освен во книгите на Ден Браун и во исто толку фиктивни романчиња од 19-тиот век?!
Историјата на илуминатите е многу јасна - постојат не повеќе од 20 години, во 18-тиот век и потоа исчезнуваат. Не затоа што се претвораат во тајно друштво - а затоа што поголемиот дел се уапсени, а никој веќе не сака да се придружи на нивниот водач - Адам Вајшаупт, кој умира сам и тотално невлијателен во прогонство. Два века веќе се создава измислен непријател од организација која не постои и и се припишува влијание и моќ која никогаш не ги имала.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Zidarski-kakvi se tie vnatresni oci so koi gledaat masonite........ako moze mal opis za istite........pozz:salut:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Не те разбрав пријателе, ако може малку да објасниш за што прашуваш?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
да се откажеш од религијата
Da eve neka bide deka si vo pravo za ova sekoja cest !!!! Treba religijata da se praktikuva sekojdnevno a ne samo da se zboruva deka sme posveteni na boga i deka sme vernici oti zborovite bez dela nisto ne znacat.Site nie gresime toa e fakt no goleminata na coveka e da ja priznae svojata nesvesna napravena greska i da ne mu se povtori istata,nitu masonite kako grupa ne se imuni na greski,jas znam nekoi koi so svoeto odnesuvanje ne nalikuvaat na masoni a so svoite muabeti se skoro perfektni.Znaci masonot kako dobar covek mora ama bash mora da sluzi za primer kaj zaednicata okolu nego vo pozitiven kontekst i zatoa da se bide mason ne e samo privilegija tuku i ogromna obvrska .Za onie koi ne znaat sto e privilegijata i od sto se sostoi toa e sekojdnevnoto ucenje,druzenje i davanje na neizmerna ljubov kon svoeto golemo semejstvo i okolinata vo koja se zivee i raboti.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Не те разбрав пријателе, ако може малку да објасниш за што прашуваш?
Vo edna kniga procitav deka masonite imaat vnatresni oci,a knigata e-BREVIJAR ZA DREVNOTO BRATSTVO,Brigiski...........e sega ne mi e jasno koi se tie vnatresni oci sto gi nemaat obicnite luge(koi ne se masoni).obicnite luge-izrazot go iskoristiv bidejki imam procitano,a,i veruvam vo toa deka masonite e poblizu do gospod...................i ako sakas da objanis za citatelite na forumot ZOSTO MASONITE SE POBLIZU DO GOSPOD............pozz:salut:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Ќе погледнам во книгата што точно мисли Бригиски и во кој контекст го употребува, за да знам за што се зборува и ќе пишам. Веројатно зборува за интроспективност (себе анализирање).
Не гледам зошто масоните би биле поблиску до Господ... Бог сите свои чеда ги сака подеднакво и Неговата Љубов е безусловна. А кој е поблиску до Него, а кој не - само Тој знае.
Во секој случај - масоните живеат живот во кој се стремат да не грешат и да бидат лишени од секакви пороци - за да можат да бидат почисти пред Бога. Не знам дали тоа не доближува до Него или не, како што реков - тоа само Бог го знае и решава.
 
Член од
25 јули 2009
Мислења
4
Поени од реакции
1
gospodine zidarski: mngu ste kontradiktoren vo vasite komentari prvo i osnovno pocit za vaseto poznavanje na istorijata, megutoa vie mnogu umesno se trudite da manipulirate so javnosta so tie iskazi, istorija i masonerija se dva poimi koi ne idat zaedno vie toa samite dobro go znaete ako e poznata nivnata istorija togas taa veke ne e "legalna organizacija" so svoi tajni ,vie na forumov ste napisale deka e zabraneto vo masonerijata politikata. Toa master of logge na makedonija zivko gruevski go demantirase so negovata potvrda deka zhak shirak e mason ..mislam na prasaneto na vasko eftov vo emisijata vo centar..Ponatamu vie na forumov kazavte mnogu malku za masonerijata tuku celo vreme se trudite da iznesete istoriski fakti..t.e vase subjektivno gledane na objkektivni fakti so e sosema ok megu toa vie na primer ne odgovarate na prasana so se slucuva so mason koj ne gi pocuituva tie "zakoni" t.e vie tvrdite deka onie ke bidat izbrkani od lozata taka??? ..A sto e so tajnite ne mislite deka tie luge bi gi iznesele vo javnost ..ili pak tie luge ke imaat posledici posle prevzemanjeto na takviot cekor..ili pak tretoto deka tie tajni voopsto ne postojat vo sto jas sum cvrsto ubeden..???...Vie spored vasite komentari se custvuvate gord sto ste mason ..megutoa jas mislam deka ne postoi po ponizuvacki cin vo opsestvoto od procedurata za pristap kon masonerijata(imam gledano klip so turski masoni)..toa e izzivuvane vrz covek..jas na taa ceremonija mislam deka nema svetost na sto odredeni masoni se povikuvaat...vie tvrdite deka gi pocituvate zakonite na drzavata vo koja ziveete i patem tvrdite deka dame gruev i nekoi drugi nasi istoriski licnosti bile masoni ...togas onie ne gi pocituvale zakonite na turskata drzava na toa vreme ,sepak onie se potrudile da go resat nivnoto nacionalno prasane, za sto vie tvrdite deka masonite ne se zalaagat t.e e zabraneto vo masonerijata..Ako kolku ste lojalni ke vi kazam slucka pomegu nills bohr i hajzenberg toa se naucnici vo vremeto na hitler koi rabotele na opredeluvanje na strukturata na atomot ..rezultat na takvoto opredeluvanje e atomskata bomba..pri krajot na experimentot Nills bohr koj bil mason bega od istrazuvackiot centar i preminuva Amerika kade sto preminale site masoni za vreme i im ja dava silata na masonite(amerika) hitler poveke od jasno e deka on sakal da stai kraj na vakvoto zdruzenije ..koe e evrejsko...i koe go praai istoto na svetot so kristijanite go napraile vrz evreite i vrz muslimanite na pocetokot na svetot ..mislan na pocetokot na zivotot vo azija..taka da moja konstatacija za masonite e ..ne lojalni , materialisti, egoisti,...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom