Масони

Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
LUGE-site covecki sustestva koi ziveat na povrsinata na zemjinata topka.:salut:

zidarski-dali semejstvoto Rotsild nekogas bilo del od masonite
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Dali e grev ako covekot e bogat?Zarem oni luge sto prodavaat vo dukanite i na pazarite ne se vodeni od motivot od denar da napravat dve od evro dve e sega druga e rabota sto tie imaat mali sumi a nekoj drug kako Rotsild ni samite ne znaat kolku no i dvete kategorii se vodeni od istiot motiv.Duri vo moderniot zapaden kapitalizam bogatite semejstva vrabotuvaat menadzeri koi se zadolzeni za pravenje profit(po pat tie istite se plateni so milionski sumi)Druga e rabotata kako tie semejstva dosle do tie pari no koga eden obicen Bill Gejts od nisto dojde do i samiot ne znae kolku zosto i tie svoevremeno ne mozele da imaat vizija za dobar biznis.
Vtoro na forumov ne se javuvam so cel nekogo da go ubedam vo nesto tuku samo da go spodelam ona sto jas go znam(sto e za vo javnost neli)se so cel da se simne prevezot na neinformiranosta kaj nasiot narod(citateli ,ucesnici na forumite)a ponataka se si ostanuva na peronata da si donese svoj stav.Sepak ne e isto da se cekori vo temninata i da se cekori kon svetlinata.Spored toa NEKA BIDE SVETLINA!!!
 
Член од
30 декември 2008
Мислења
212
Поени од реакции
12
Постоењето на такви структури е најочигледно во индустријата со дијаманти.А и много логична работа е.Било кој да е со пари во рацете тежнее кон тоа.Кој сака да ги подели парите или власта која може да ја обезбеди со пари?
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Jas ne rekov deka Rotsild ili bilo koj drug zitel na ovaa planeta pravi grev sto misli od denarot da napravi dva ili od evroto dve me interesirase samo dali semejstvoto ROtsild dali nekogas bilo del od masonite.......oti sakav da go prasam zidarski nesto.:salut:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Ротшилд - имало неколку членови на семејството кои биле масони, но главите на семејството (на 5те гранки) никогаш не биле масони.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Cudo-edna informacija do tebe SAMO Masonot moze javno da izleze i da kaze deka e mason,toa e negov izbor drugite masoni nemaat pravo toa da go kazat osven ako toj prethodno javno ne se proiznel za toa(znaci opsto poznato)govoram za zivite masoni.Za onie koi ostavile beleg niz istorijata se razbira deka se polemizira i dokolku bile masoni poveke ili pomalku go ima vo javnosta.Denesnoto vreme i brzinata i moznosta za dobivanje na informacija se razbira deka vo mnogu se razlikuva od porano(pred i se internetot )taka da navistina e tesko deneska nesto da ne se doznae ako dovolno se potrudime za toa da go doznaeme.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.054
Поени од реакции
80.929
Алберт Пајк што претставува во Масонството?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Кој ја носи? Светлоносецот?
Svetlinata ja nosime Jas i Ti, i site dobronamerni lugje na ovaa zemjina planeta koi sakaat da pruzat i spodelat ona sto samite go znaat i imaat so ostanatite.Zarem nasite prosvetiteli Kiril i Metodij ne ja nosele svetlinata(PRO-SVETITELI)educirajki gi lugeto.

Алберт Пајк што претставува во Масонството?
Da ne se povtoruvame mislam deka Zidarski veke dade odgovor vo eden od prethodnite postovi,zatoa navrati se na niv.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Кој ја носи? Светлоносецот?
Со ова само покажуваш дека немаш најосновно познавање од Библијата. Нека Биде Светлина - тоа е од Генезис 1. И не го вели некој друг, туку самиот Бог!
Барем малку познавање од тематиката е потребно пред да се вклучи човек во ваква дискусија, а?:helou:

Алберт Пајк? Ништо не претставува... масон, еднаков со сите други. Напишал една книга, која е доста интересна за проучување од аспект на Шкотскиот Орден, но не претставува ниту некаков правилник, ниту официјален став на масонството.

И еве, за уште појасно да биде, Библијата, Битие (Генезис), прва книга (вака почнува Библијата):

1 Во почеток Бог ги создаде небото и земјата.

2 Земјата беше пуста и празна; темнината се простираше над бездната, и Божјиот Дух се движеше над водите.

3 И Бог рече: „Нека биде светлина!” И бидна светлина.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.054
Поени од реакции
80.929
Со ова само покажуваш дека немаш најосновно познавање од Библијата. Нека Биде Светлина - тоа е од Генезис 1. И не го вели некој друг, туку самиот Бог!
Барем малку познавање од тематиката е потребно пред да се вклучи човек во ваква дискусија, а?:helou:

Алберт Пајк? Ништо не претставува... масон, еднаков со сите други. Напишал една книга, која е доста интересна за проучување од аспект на Шкотскиот Орден, но не претставува ниту некаков правилник, ниту официјален став на масонството.
Е добро бе, знаеме од каде е Fiat Lux.
Јас само прашав кој ја носи светлината, на што добив фер одговор. Не гледам потреба од манифестација на вознемиреност (иако секој сам одлучува, по сопствена воља, како ќе изреагира).
Туку, дали ова е исправен цитат од неговата интересна книга (Morals and Dogma of the Ancient and Accepted Scottish Rite of Freemasonry):

"Lucifer, the Light-bearer! Strange and mysterious name to give to the Spirit of Darkness! Lucifer, the Son of the Morning! Is it he who bears the Light, and with its splendors intolerable, blinds feeble, sensual, or selfish souls? Doubt it not!"
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Нема никаква вознемиреност - само истакнување на конкретни факти. Бог ја Создава Светлината.
Цитатот од Пајк е точен - но ако внимателно го прочиташ текстот што претходи на цитатот и оној што последува, и се разбира - ако внимателно го преведеш, ќе видиш дека вели:
Зарем не е тој оној кој ја носи светлината (на која светлина се однесува, се зборува во претходниот пасос и е негативен контекст, а не во смисла на Fiat Lux) и со својот неподнослив блесок ги заслепува слабите, бедните духом и себичните души? Не се сомневајте во тоа!

Како што гледаш - доста Библиски опис на тоа што точно претставува ѓаволот! Сила која со лажна светлина, со лажен сјај и со примамливи ветувања ги замачкува очите и ги примамува слабите духом.
Навистина - не се сомневајте дека е тоа така!
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Ke vi prenesam edna izjava na eden mason od USA koj na edno moe prasanje za svetite knigi mi odgovori vaka"Biblijata nas ne uci kako treba da se ponasame od nedela do nedela (kako treba da ziveeme),a ne samo za vo nedela koga se odi na misa i koga covek obicno gi ispoveduva na svestenikot svoite grevovi koi gi napravil preku nedelata."Znaci taa ne e mrtvo slovo na hartija tuku nas patokaz i voditel kako da go ziveeme zivotot.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.054
Поени од реакции
80.929
ОК
Само, уште од почетниот степен Масонството ги учи своите да одат кон (да ја бараат) светлината. Можеби тоа и ќе го прават цел живот. Тоа е добро, бидејќи повеќето веднаш добиваме асоцијации токму на реченицата Fiat Lux (или во некоја слична духовно позитивна конотација). Сите треба да се трудиме нашиот развој да биде во тој правец кон светлината.
Но, на 19 степен (мислам дека Morals and Dogma се однесува на тој степен) не' просветлуваат со реченицата (има дури и извичник на крајот): "Lucifer, the Light-bearer!"

Значи: "Одиме кон светлината,
одиме кон светлината" и одеднаш на 19 степен: "Lucifer, the Light-bearer!". :raz:


Добро, ќе запрам, бидејќи го прочитав твоето објаснување за конотацијата на светлината во цитатот.
Тогаш, грубо кажано, дали Масонството ја отфрла светлината на
"Lucifer, the Light-bearer!"?
Или ја прифаќа? (според твоето толкување - не)
-------------------------------------------------------------

А ова од Manly P. Hall, (за триес треќи степен):

"When the Mason learns that the key to the warrior on the block is the proper application of the dynamo of living power, he has learned the mystery of his Craft. The seething energies of Lucifer are in his hands, and before he may step onward and upward, he must prove his ability to properly apply energy."




 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Ајде уште еднаш да објаснам...
Морал и Догма се однесува на сите степени и од "синото" масонство (трите степени) и од Шкотскиот орден (до 33-та степен).
Реченицата која ти ја цитираш: "Lucifer, the Light-bearer!" - е аналогија и е директно земена од Библијата! (затоа и реков претходно - навистина се потребни сериозни познавања од Библијата за да може да се дискутира езотериката на масонството).
Луцифер значи (буквално!) - Носител на Свелината (Lucis Ferrе). Потекнува од Стариот Завет, пророкот Исаија, книга 3, стих 12:
12 Како падна од небото Деницо (Светлоносецу), сине Зорин? Како ли си симнат на земјата ти, угнетувачу на народите?

Се однесува на падот на ангелот, кој станува ѓавол. Деница, или Светлоносец, се однесува на фактот што утринската ѕвезда е таа која ја најавува светлината на денот.
Кај Пајк, ако го извадиш од контекстот, тогаш ќе звучи како да му се восхитува. Но, ако го гледаш во рамките на контекстот во кој е напишано - ќе видиш дека Пајк зборува со директен негативен однос кон него, и отприлика тоа што го вели е - како може да подведе некого едно такво романтично име и таква една лажна светлина... пазете се од неа!
Целото поглавје се однесува на тоа како треба да се пазиме од лажната светлина, од лажниот сјај, од привремените материјални придобивки, од позицијата во општеството, од парите, златото итн... дека не е тоа вистинската вредност, туку лажната и дека токму тоа не води по погрешен пат и се подалеку од вистинската светлина.
Ова, е доста Библиска поука, во секој случај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom