LCD телевизори

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Да надополнам: Ако сакате кристално чист и јак звук по дома (квалитетен сараунд, појачало) или па во кола (појачало, вуфер, звучки....) каков кабел зимате? Тој што е
ко кабелче за телефон? Или од тие “поскапите“ кои се со миљон заштити и подобри спроводници и све? :)
Ако сакам кристално чист звук, нема да користам HDMi...за тоа си постои оптички кабел.

А не знам како испадна дека тие од 500 денари HDMi, позлатените, се исти како за мобилен тенки. Моиве сите се позлатени, ги бутам преку ѕидови, ги вадам и ставам цело време, ги газам под тепих и ми се мафтаам низ сред соба. И пак сликата си е одлична, мислам нема потреба за зборење.

Сеа ако споредуваме некој ептен бит-пазарски со другиве, иначе нема поента, ете и артиклот си кажа убаво. Дечките тестираат, не е заебанција тоа. :)
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
На кабел не се штеди!!!!
Особено кај Hi-Fi !!!!
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
Освен нели, кога нема поента да се троши... :)
hehe dobra!
ama koa se razmisli malce mac ima pravo ne mi e jasno kako moze so poskap kabel da ima podobar kontrast koga digitalniot kabel prenesuva 1 i 0 znaci ili prenesuva ili ne , ne moze nulata da stane poubava nula koga e NULA ,znam sega nekoj ke mi replicira "ti kako sakas ama jas si kupuvam kvalitet" ama toa voopsto ne e poentata nitu resenie na problemot.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
hehe dobra!
ama koa se razmisli malce mac ima pravo ne mi e jasno kako moze so poskap kabel da ima podobar kontrast koga digitalniot kabel prenesuva 1 i 0 znaci ili prenesuva ili ne , ne moze nulata da stane poubava nula koga e NULA ,znam sega nekoj ke mi replicira "ti kako sakas ama jas si kupuvam kvalitet" ama toa voopsto ne e poentata nitu resenie na problemot.
Многу јасно, бидејќи тогаш каков ќе биде тој "подобар" контраст?

Ако поврзуваме PC со телевизор, од една страна компјутерот во драјверите за графичката има вградено контроли за боја, контраст, оштрина и све остало...а од друга страна телевизорот сам си ги има вградено истите сетинзи. Значи, подобри бои/контраст и слично сам си постигнуваш.
И за да кабелот ти даде подобри бои и контраст, треба да знае што графички драјвер имаш и какви сетинзи на него, а плус треба да знае што модел на телевизор имаш и какви сетинзи на него си ставил...не верувам дека каблите се толку паметни. :)


Пак ќе повторам, сето тоа е докажано овде, од експерти, па мислам дека нема потреба за понатамошна дебата. :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Не се лоши, ама подобри се LSD телевизори, мајке ми.
Кога одиш во кафич или дискотека, пази зашто во Амди Бајрамот дрога ставаат.

Многу јасно, бидејќи тогаш каков ќе биде тој "подобар" контраст?

Ако поврзуваме PC со телевизор, од една страна компјутерот во драјверите за графичката има вградено контроли за боја, контраст, оштрина и све остало...а од друга страна телевизорот сам си ги има вградено истите сетинзи. Значи, подобри бои/контраст и слично сам си постигнуваш.
И за да кабелот ти даде подобри бои и контраст, треба да знае што графички драјвер имаш и какви сетинзи на него, а плус треба да знае што модел на телевизор имаш и какви сетинзи на него си ставил...не верувам дека каблите се толку паметни. :)


Пак ќе повторам, сето тоа е докажано овде, од експерти, па мислам дека нема потреба за понатамошна дебата. :)
Абе зимзелен :)

Не реков дека мојот кабел вади подобра слика од твојот.... туку дека мојот НОВ кабел (да, тој поскапиот, “поквалитетниот“) буквално вади МНОГУ ПОДОБРА СЛИКА од тој претходно што го имав. Значи јас осетив ЕПТЕН голема разликав
во слика. Е сеа, гледам дека стариов кабел ми вади сива боја место црна (не до толку, ама се осеќа), гледам дека ако го тргнам од кај другите кабли, се менува сликата..... и си купив нов. И сеа, одам таму и што да кажам: Дај ми го истов кабел што ме дупи по дома? :)

Имав во моментот нешто паричка, отидов по “квалитетен“ кабел. Еднаш купувам да му се сневиди :)
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
2
Имам мал проблем, го поврзувам компјутерот со лцд преку hdmi кабел, има супер слика меѓутоа не пренесува тон. Пробав со посебен аудио кабел ги поврзав но пак немаше звук на телевизорот. Ако знае некој како и што да поврзам ве молам да ми помогне. Телевизорот ми е LG LF2510 а графичката GeForce 8500 GT
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Имам мал проблем, го поврзувам компјутерот со лцд преку hdmi кабел, има супер слика меѓутоа не пренесува тон. Пробав со посебен аудио кабел ги поврзав но пак немаше звук на телевизорот. Ако знае некој како и што да поврзам ве молам да ми помогне. Телевизорот ми е LG LF2510 а графичката GeForce 8500 GT
Од графичката директно ли излегува HDMI излез или со конвертор ти е DVI > HDMI па потоа хдми кабелот до лцд-то ?
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
2
Од графичката излегува преку DVi а во тв влегува HDMI, таков ми е кабелот
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
2
Проблемот е што и низ аудио излез не се добива звук, пробав со два вида на аудио кабли....како да го решам проблемот
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Проблемот е што и низ аудио излез не се добива звук, пробав со два вида на аудио кабли....како да го решам проблемот
Воопшто немаш звук од компјутерот?
Или САМО кога ќе поврзеш со телевизор?

И пиши точно како го поврзуваш звукот од РС до ТВ
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Проблемот е што и низ аудио излез не се добива звук, пробав со два вида на аудио кабли....како да го решам проблемот
А да пробаш да смениш audio device? Јас кога го поврзувам компјутерот со тв за да добијам звук треба да одберам AMD HDMI Output како default playback device:

 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
2
Само кога ќе го поврзам компјутерот со тв, тогаш неможам да добијам звук. Незнам како стручно се викаат каблите но ќе ги опишам, имаат два приклучока едниоа со бела боја другиот со црвена, ги спојувам во едно и ги приклучувам во компјутерот каде што е приклучокот за звучници, а во тв каде што пишува audio in, значи бело во бело а црвено во црвено. Другиот начин е директно со еден кабел, директно од копјутер каде што е приклучокот за звучници а во тв каде што пишува audio in (rgb/dvi). Малку го иступев со објаснувањето ама мислам дека ме разбра како поврзувам, ако негде грешам помагај

Воопшто немаш звук од компјутерот?
Или САМО кога ќе поврзеш со телевизор?

И пиши точно како го поврзуваш звукот од РС до ТВ


--- надополнето ---

А да пробаш да смениш audio device? Јас кога го поврзувам компјутерот со тв за да добијам звук треба да одберам AMD HDMI Output како default playback device:

Кај мене нема таква опција во audio device, или јас незнам да најдам. Кај мене има само default device, Realtek HD audio output.....незнам што да правам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom