LCD телевизори

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
еве како изгледа сараундот од позади
...е сега дајте ми идеја како да го поврзам со тв-то !!??
Не можеш, на појачалото немаш ни SPDIF влез ниту пак дигитален.

И второ.... кој те излажа да земеш NEO?????
Се кладам, да си го прашал тој што работи во продавницата, ниту тој немал да ти го продаде ова :)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Не можеш, на појачалото немаш ни SPDIF влез ниту пак дигитален.

И второ.... кој те излажа да земеш NEO?????
Се кладам, да си го прашал тој што работи во продавницата, ниту тој немал да ти го продаде ова :)
Psyside ме излажа мме,ми рече дека ќе бидам презадоволен:violent1: (се зезам)

Абе таман е за тие пари поефтино нема...плус јас си рачунам дека мојот ќе биде единствениот од серијата што нема да се расипе(дека баш тој кај мене се паднал :) )

Инаку значи слабо стоите со идеи за тоа како да го поврзам....а некој опции нема ли од тв-то па до звучната на PC-то па преку него во сараундот ????
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Какви идеи сакаш кога нема простор за идеи. Сељачки со пинови само поврзи го и тоа е тоа. Џабе сараунд кога единствениот начин ти е од излезот што е за слушалки да ти излага кабел со два пина, и тие да ти идат позади во сараундот. Друг непостои.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Psyside ме излажа мме,ми рече дека ќе бидам презадоволен:violent1: (се зезам)

Абе таман е за тие пари поефтино нема...плус јас си рачунам дека мојот ќе биде единствениот од серијата што нема да се расипе(дека баш тој кај мене се паднал :) )

Инаку значи слабо стоите со идеи за тоа како да го поврзам....а некој опции нема ли од тв-то па до звучната на PC-то па преку него во сараундот ????
Ако толку сакаш сараунд (што не знам од кај ќе го извадиш тој звук) земи си појачало што има SPDIF (коаксијален) влез.

Еве и да наместиш сараунд се како што треба... ќе слушаш вести на прва во реален 5.1 сараунд или???
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Ако толку сакаш сараунд (што не знам од кај ќе го извадиш тој звук) земи си појачало што има SPDIF (коаксијален) влез.

Еве и да наместиш сараунд се како што треба... ќе слушаш вести на прва во реален 5.1 сараунд или???
Ех сеа па и вие...не дупете работа,малку ли канали има...плус сараундот коа може од радиото(оти и со радиото ми е врзан) да ми вади чудо од звук па камо ли од тв-то од канали со добар квалитет!
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ех сеа па и вие...не дупете работа,малку ли канали има...плус сараундот коа може од радиото(оти и со радиото ми е врзан) да ми вади чудо од звук па камо ли од тв-то од канали со добар квалитет!
Чекај сега... ти сакаш да имаш САРАУНД или сакаш да ти работат сите звучници?

Мислиш дека имаш сараунд од радиото???
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Чекај сега... ти сакаш да имаш САРАУНД или сакаш да ти работат сите звучници?

Мислиш дека имаш сараунд од радиото???
Добро бе брат да бевме Швеѓни,или Германци па да го праевме муабетот на тоа ниво...туку се знае дека за наши услови и за сигналот кој што го даваат телевизииве гледаме да прикрпиме подобро звучниче а не да се занимаваме со акустика :kesa:

Така да ја од петни жили се мачам да ме сфатите дека немам идеа како да го поврзам тв-то на сараундот заради подобар(појак,подлабок и сл.) звук а не да слушам на звучниците од тв-то кои даваат звук како од тегла :tv:

И сега конечно ќе ми помогне ли некој да ја реализирам идејата или ....???
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Добро бе брат да бевме Швеѓни,или Германци па да го праевме муабетот на тоа ниво...туку се знае дека за наши услови и за сигналот кој што го даваат телевизииве гледаме да прикрпиме подобро звучниче а не да се занимаваме со акустика :kesa:

Така да ја од петни жили се мачам да ме сфатите дека немам идеа како да го поврзам тв-то на сараундот заради подобар(појак,подлабок и сл.) звук а не да слушам на звучниците од тв-то кои даваат звук како од тегла :tv:

И сега конечно ќе ми помогне ли некој да ја реализирам идејата или ....???
1. Зимаш кабел што на едниот крај има џек како за слушалки (влага во телевизор) а на другиот крај има излез два пина црвен и бел (како на сликава)

2. Поврзуваш во појачалото кај тоа 2 CH INPUT (TV)
3. На појачалото треба да имаш опција од стерео влез да нпарави некаков виртуелен сараунд како излез или пак да го распореди стереото на 5.1 звучници.
4. Ете ти поквалитетен и подлабок звук.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Ај вака....денес земав VGA кабел(не земав графичка и дви-хдми кабел оти испадна дека ми фалат пари... џабе се залетав)

И сеа го поврзав со тв-то и се е ок....ама штосот е што сликата на тв-то не тресе само во случај ако кабловската е извадена од него...инаку постојано тресе...и пробав ја намалив резолуцијата на 1152x864(на 75Hz) и не тресеше...но по 30мин и на таа резолуција почна да тресе...и сега буквално на секоја резолуција и при секоја фрекфенција тресе...дали е можно да е до графичката на PC-то оти е ептен тапа и плус е on-board...или ќе морам стално да ја вадам кабловската коа ќе работам на мониторот???

п.с Постои ли некое решение или да одам да го враќам??
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ај вака....денес земав VGA кабел(не земав графичка и дви-хдми кабел оти испадна дека ми фалат пари... џабе се залетав)

И сеа го поврзав со тв-то и се е ок....ама штосот е што сликата на тв-то не тресе само во случај ако кабловската е извадена од него...инаку постојано тресе...и пробав ја намалив резолуцијата на 1152x864(на 75Hz) и не тресеше...но по 30мин и на таа резолуција почна да тресе...и сега буквално на секоја резолуција и при секоја фрекфенција тресе...дали е можно да е до графичката на PC-то оти е ептен тапа и плус е on-board...или ќе морам стално да ја вадам кабловската коа ќе работам на мониторот???

п.с Постои ли некое решение или да одам да го враќам??
Најверојатно на ист канал (фреквенција) ти се и кабловската и РС во телевизорот.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Оп еве и јас да придонесам за темава со еден заклучок :tv:

Значи доколку се случи да ви тресе сликата на LCD-to кое е поврзано со PC,и со дигитален ресивер во исто време....проверете си дали штекот кај што е уклучен ресиверот е стабилен(да не се клати утикачот и сл.) и прештекајте го на друго место без да кревате паника овака како мене по форуми!:tapp:
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Имам мал проблем со каснење на звукот на одредени фајлови со wdtv live. Поврзано е со оптички кабел директно во рејсивер. Исто така и tv-то (samsung b651) е поврзано со оптички во рејсивер. Е сеа на одредени HD mkv фајлови, пр. A Clockwork Orange звукот касни. Ако се работи за 5.1 аудио решение е да го наместам тв-то како соурс на рејсиверот и звукот е добар и не касни. Али кај некои mkv фајлови со dts аудио како горенаведениот звукот касни неколку милисекунди и мн ме нервира. Тв-то нема dts декодер само 5.1 и ако го ставам како соурс нема звук. Некој да ми помогне што има wdtv или да го конвертирам некако фајлот? Имате идеја? Страшно ме нервира :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom