LCD телевизори

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
Eve nesto nekomplicirano i mnogu dobro objasneto od brakata od BG, firmware za site modeli 2009 LG tv i kako da gi sredite
http://forum.setcom.bg/index.php/topic,41474.msg365850.html#msg365850[/URL]
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
јас имам 37LG2100 и не успеав да го даунгрејд...кога ке го ставам усб со 3.15 верзија на фирмваре и идам да го сменам фрмверот ми јавува дека не може да ја препознае верзијата на фирмверот од стикот :toe:
 

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
јас имам 37LG2100 и не успеав да го даунгрејд...кога ке го ставам усб со 3.15 верзија на фирмваре и идам да го сменам фрмверот ми јавува дека не може да ја препознае верзијата на фирмверот од стикот :toe:
ако ти бил само фирмверот на USB-to неможе(барем кај мене така беше) затоа сними го со фолдерот во кој се наоѓа самиот фирмвер и пробај треба да го отчита
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Јас иам 32LG5000, и нејке да се конектира пореку HDMI кабел со PC...
Дали ако направам software update ќе се среди проблемот? И кај да најдам апдејт и како се прави...Ако знае некој подетално нека објасни...
Btw. софтверот е 3.35.1...
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
ако ти бил само фирмверот на USB-to неможе(барем кај мене така беше) затоа сними го со фолдерот во кој се наоѓа самиот фирмвер и пробај треба да го отчита
така и направив.пак не сакаше.
 

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
Јас иам 32LG5000, и нејке да се конектира пореку HDMI кабел со PC...
Дали ако направам software update ќе се среди проблемот? И кај да најдам апдејт и како се прави...Ако знае некој подетално нека објасни...
Btw. софтверот е 3.35.1...
погоре пишав линк http://forum.setcom.bg/index.php/topic,41474.msg365853.html#msg365853
прочитај убаво се е детално објаснето и има софтвер вер.3.49.01(FIRMWARE FOR TV MODELS 2008)
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
Фала... ќе видам се убаво... А мислиш дека ќе помогне за мојот проблем ако направам апдејт?
незнам, пробај и така не ти функционира па кажи
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Јас иам 32LG5000, и нејке да се конектира пореку HDMI кабел со PC...
Дали ако направам software update ќе се среди проблемот? И кај да најдам апдејт и како се прави...Ако знае некој подетално нека објасни...
Btw. софтверот е 3.35.1...

Што е тоа што “нејќе“ да се конектира? Не влага кабелот? :)

Објасни поубаво, што правиш ти, што телевизорот, што компјутерот, како.....
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Што е тоа што “нејќе“ да се конектира? Не влага кабелот? :)

Објасни поубаво, што правиш ти, што телевизорот, што компјутерот, како.....
Хаха не сум до толку...
Читав по странскиве форуми дека има проблеми со тоа EDID, и најдов сеа и решение: http://www.avforums.com/forums/lcd-led-lcd-tvs/892667-dvi-hdmi-new-32lg5000-no-signal-3.html

ама утре ќе го пробувам касно е сеа...

Иначе напраив апдејт на фирмверот, ама џабе, во однос на мојот проблем не се реши...
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Да не отварам нова тема ќе си прашам овде... Можеби е глупаво прашањево, ама ме интересира дали е можно поврзување на WD HD media player, 5.1 Genius Sw-HF 5005 звучници и LCD ТВ (да речеме LG lh2000), нормално без користење на дополнителен ресивер?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Да не отварам нова тема ќе си прашам овде... Можеби е глупаво прашањево, ама ме интересира дали е можно поврзување на WD HD media player, 5.1 Genius Sw-HF 5005 звучници и LCD ТВ (да речеме LG lh2000), нормално без користење на дополнителен ресивер?
А зашто би ти бил ресиверот? Од плеерот пушташ ХДМИ кабел до ТВ-то. И за звучките со оптички ти е најпаметно да ги поврзеш со плеерот.
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
А зашто би ти бил ресиверот? Од плеерот пушташ ХДМИ кабел до ТВ-то. И за звучките со оптички ти е најпаметно да ги поврзеш со плеерот.
Ех, да имаше оптички конектор на звучките, немаше да ве замарам со прашањево :) имаат само цинч и дин конектори позади, така да не е тоа решението... фала за одговорот сепак :smir:

П.С Има ли воопшто 5.1 сет звучници во Скопјево, што имаат оптички (spdi-f) конектор, а да не се изгор?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
А како ти беа до сега поврзани? Незнам какви се тие конектори што ги кажа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom