Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
4 септември 2010
Мислења
136
Поени од реакции
32
ako ne faka USB na DOS, a jas DOS Ne sum videl so godini drug izlez vo momentov neznam osven da si kupis nov scanner ili lap top so dva serial porti, pak se vrativme na staroto izgleda... da porcepkam malce da go prasam google pa ke vidime ako najdam nesto ke postiram
okej fala mnogu ako imas nekoja idea pisi
 
M

mercenary

Гостин
Сам се рестартира, и кога ќе се рестартира не се пушта него нон стоп се рестартира додека не го изгасам. Некогаш ми се појавува она blue screen или како и да се вика, се гаси за да prevent windows damage или така нешто. А некогаш па само мониторот ми се гаси а Пеце работи. Што кур му е?
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
да прашам, дали знаете од шо би можело курсорот да се движи(мрда) кога маусот стои. Се работи за оптички маус ви-фи.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
да прашам, дали знаете од шо би можело курсорот да се движи(мрда) кога маусот стои. Се работи за оптички маус ви-фи.
Можно е од површината на која стои, ако е нерамна или сл. :)

--- надополнето ---

Ај малце помош.
Мајка ми си работеше на лаптопот до пред едно пола саат, и и се укочил, после неколку секунди проработел, и пак се закочил, комплет онака ни маус немоеш да мрдаш. После тоа снемало слика. Го изгасив од копче, не реагираше на ништо, и сега го палам стига она на почеток како се викаше, Asus и таму заглавува. Влегов во Биос, сертартирав биосот, пак исто. Исто при влагање во биос некако едвај иде, цел се губи, заглавува.. Ја извадив батеријата го остаив едно 10 мин. пак го палам пак исто. Има некој да ми даде предлог некаков? :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
да прашам, дали знаете од шо би можело курсорот да се движи(мрда) кога маусот стои. Се работи за оптички маус ви-фи.
Оптички маус, тапа. WiFi маус, исто тапа. Можно е да ти е некој чкарт маус со чкарт оптика. Можно е да имаш тапа подлога.
Дувни го доле кај што е оптиката, може да има некое влакно и да те зеза. И пробај на некоја убава еднобојна подлога.

Можно е од површината на која стои, ако е нерамна или сл. :)

--- надополнето ---

Ај малце помош.
Мајка ми си работеше на лаптопот до пред едно пола саат, и и се укочил, после неколку секунди проработел, и пак се закочил, комплет онака ни маус немоеш да мрдаш. После тоа снемало слика. Го изгасив од копче, не реагираше на ништо, и сега го палам стига она на почеток како се викаше, Asus и таму заглавува. Влегов во Биос, сертартирав биосот, пак исто. Исто при влагање во биос некако едвај иде, цел се губи, заглавува.. Ја извадив батеријата го остаив едно 10 мин. пак го палам пак исто. Има некој да ми даде предлог некаков? :)
Колку време не е зачистен (од прашина и чуда?)
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Оптички маус, тапа. WiFi маус, исто тапа. Можно е да ти е некој чкарт маус со чкарт оптика. Можно е да имаш тапа подлога.
Дувни го доле кај што е оптиката, може да има некое влакно и да те зеза. И пробај на некоја убава еднобојна подлога.



Колку време не е зачистен (од прашина и чуда?)
Долго време, т.е. од коа е купен, ама еве го расклопив, доста чист е. :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Долго време, т.е. од коа е купен, ама еве го расклопив, доста чист е. :)
Кулерите? Решетките од кулерите? Термална паста?

Се тоа регулирај си (ако веќе не е касно)
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Кулерите? Решетките од кулерите? Термална паста?

Се тоа регулирај си (ако веќе не е касно)
Се е стакло, немаше никаков проблем со ладење, чуван е, го немам нешто мачно, игри нема на него, се користи само за интернет и некои ситници.. Кулерот е стакло, го дувнав го средив, според она што досега сум видел овој е како сега купен, внатре нема онака нафетоно прашина.. :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Се е стакло, немаше никаков проблем со ладење, чуван е, го немам нешто мачно, игри нема на него, се користи само за интернет и некои ситници.. Кулерот е стакло, го дувнав го средив, според она што досега сум видел овој е како сега купен, внатре нема онака нафетоно прашина.. :)
И на батерија и само на кабел (без батерија) исто те зеза?
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Оптички маус, тапа. WiFi маус, исто тапа. Можно е да ти е некој чкарт маус со чкарт оптика. Можно е да имаш тапа подлога.
Дувни го доле кај што е оптиката, може да има некое влакно и да те зеза. И пробај на некоја убава еднобојна подлога.
a сите безжични се за никаде? или? да си знам каков да земам
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
a сите безжични се за никаде? или? да си знам каков да земам
Не се сите, ама во случајов, кабел си е кабел :)

Сигурно нема да играш/користиш од кревет оддалечен 10 метри од компјутерот, што ќе ти е Wifi? И батерии џабе.
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Не се сите, ама во случајов, кабел си е кабел :)

Сигурно нема да играш/користиш од кревет оддалечен 10 метри од компјутерот, што ќе ти е Wifi? И батерии џабе.
не ми е за далечината него точно за каблите да ги нема Ч)
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Имам еден мал проблем. Земав нов комплет процесор, матична и рам. Се е во ред освен до моментот кога ќе сакам да инсталирам W7 64bit. Системот не сака да го прочита boot dvd-то иако самото dvd е во ред. На друг компјутер процедурата поминува без проблем. Дали треба да се промени некое подесување во биосот или...? Некоја помош. Не можев да најадам на интернет ништо за проблемов. Она што ми го дава по притискање на F11 и одбирање на DVD-ромот како примарен boot Објект е само една мала долна црта која трепка неколку секунди и потоа системот се префрла на веќе инсталираниот W7 32bit.

Станува збор за следниве компоненти

AMD Phenom x4 955BE
Sapphire PC-AM3RS890G
Patriot меморија

Благодарам за помошта
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.482
Имам еден мал проблем. Земав нов комплет процесор, матична и рам. Се е во ред освен до моментот кога ќе сакам да инсталирам W7 64bit. Системот не сака да го прочита boot dvd-то иако самото dvd е во ред. На друг компјутер процедурата поминува без проблем. Дали треба да се промени некое подесување во биосот или...? Некоја помош. Не можев да најадам на интернет ништо за проблемов. Она што ми го дава по притискање на F11 и одбирање на DVD-ромот како примарен boot Објект е само една мала долна црта која трепка неколку секунди и потоа системот се префрла на веќе инсталираниот W7 32bit.

Станува збор за следниве компоненти

AMD Phenom x4 955BE
Sapphire PC-AM3RS890G
Patriot меморија

Благодарам за помошта
Селектирај во BIOS CD да биде first boot device, друго....пробај со друго цд.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom