Кои наши дипломи се признаени во ЕУ?

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Bi Ve zamolil za informacija da mi kazete koi nasi univerzitetski diplomi se megunarodno priznati vo EU pokonkretno Germanija i UK...

Dali treba da se prepolaga nesto za odredeni profesii i koi profesii se opsto priznati od nasite fakulteti ?

Isto taka ako znae nekoj dali medicinskite sestri im e potrebna nostrifikacija na diplomata vo UK i Germanija ?

Blagodaram za bilo kakva informacija
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Pa dobro ne ste razmisluvale za kariera po fakultetot vo stranstvo ?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
за во гермнаија знам дека се признати Машински, Електро, сите од ПМФ и економски, знам дека не се признати Медицински и Правен.
Во медицина свидн тешко менување од држава во држава, особено помеѓу држави чии програми за високо медицинско образование не е усогласени. Инкау обично ако бевме во ЕУ признат ќе беше и медицински.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Fala Bacilus mosne ljubezno od tebe

a za medicinski sestri da ne znae nekoj dal se vazi toa srednoto ili kurs li imaat diploma lie ?
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
Медицинскиот факултет сега незнам мислам дека не е признаен.
Случајов е од пред 2 години, значи девојка заврши медицински и отиде во Италија, со намера да си ја доградува кариерата и пошто дипломата таму не е признаена, не си работи ни по струка, со тоа знаење и познавање што го има, а камо ли да се усовршува.

Исто и за сестрите мислам дека дипломата не е признаена.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Сите дипломи на сите факултети потписници на Болоњската конвенција.
 
Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
Ме интересира дали во Канада е признат Електротехнички факултет.

Едит: Направив грешка, ова било за Европа. Ако знае некој нека каже, ако не бришете го постов.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Pa koi imaat od Makedonija potpisano taa Bolonjska konvencija ?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Универзитет „Кирил и Методиј“ - Скопје
Но пак зне важи тоа за баш за сите струки, на пример за правен не важи а за медицина тие што се по болоњска конвенција тек за три години ќе завршат, другите сите се по стара програма.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Pa koi drugi struki ne vazat ?

Vazi li sociologija, pedagogija, jazici , defektologija, socijalna rabota tie po Bolonjski li se ?
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Универзитет „Кирил и Методиј“ - Скопје
Но пак зне важи тоа за баш за сите струки, на пример за правен не важи а за медицина тие што се по болоњска конвенција тек за три години ќе завршат, другите сите се по стара програма.

Се однесува на тие од КТС и ЕКТС???
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Се однесува на тие што се ЕКТС тоа е всушност по Болоњска конвенција, која е пресликана од америчкиот високообразовен систем. Инаку тие што не се признати е поради други принципиелни причини
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Се однесува на тие што се ЕКТС тоа е всушност по Болоњска конвенција, која е пресликана од америчкиот високообразовен систем. Инаку тие што не се признати е поради други принципиелни причини

Значи, јас сум на стоматологија по ЕКТС, се важи???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom