Дали е Груевски ’'криминалец'’?

Што да се прави со Груевски?


  • Вкупно гласачи
    137
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Gledajki gi diskusiive se poveke su zacvrstuvam vo mislata deka na narodov samo diktatura mu e potrebna :wink:

Nekoj kako Franko na 30 godini pa belkim ke ja opravi rabotava.

I da vidam togash koj ke prashuva po forumi dali bil kriminalec :wink:

Gruevski ushte so kampanjata "Da kupuvame makedonski proizvodi" dokazha deka go biva i toa go smetam za edinstvena svetla tochka na minatata vmrovska vlada.

Toa shto site drugi ne gi biva e najmalku greshka na Gruevski a povekje nesposobnost da se proizvrde dobar kadar i nashata tendencija mnogu da kritikuvame (po forumi) a g*zot ne go pomestuvame ako ima demonstracii ili referendum!!

Kriricharive me potsetuvaat na dete shto prv pat vo zhivot dobiva bubuljica na prst i reshava da go seche prstot. Majka mu mu veli nemoj ama toa ne slusha i si go otsekuva prsteto. Bubuljicata ke ja snema (shto e dobro) ama ke otide i prstot!

Ili so drugi zborovi zhivotot ne funkcionira samo na logika i pravda tuku i na intuicija i pragmatika :wink:
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Полека станувам оптимист... Конечно ќе му дојде крај на криминалот во Македонија, а на криминалците (вклучувајќи го и Грујо, ако се докаже вината) се знае каде им е местото... Позади решетки!!!
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Зошто? Затоа што барам од тебе да си го докажеш тврдењето? Ќе потврдиш дека направи класична инсинуација или ќе извадиш доказ дека „спорниот“ анекс е штетен?


Хахаха, партиски гласила: Фала ама НЕ!

Факти сестро...факти...Располагаш со такви ти?
Ако не знаеш дали е штетен и тебе ќе ти препорачам да отвориш било кој од весниците. Си пишува зашто е штетен.
И мислам дека на оваа тема нема што повеќе да ти објаснувам - тебе не те интересира дали Груевски е криминалец така да залудно ќе биде. :pos2:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Не бе сестро, залуден ти е тебе муабетот, пошто уствари немаш поима на кој начин е воопшто штетен тој договор и дали постои некаков анекс и што пишува во него... :) Ти си слушнала ама не си дослушнала ама најбитното: „штетен е“ :pos: И сега пошто освен тоа, за друго you don't have a clue, „немаш што повеќе да објаснуваш“...Ok, got it. Добра ноќ :smir:
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Не бе сестро, залуден ти е тебе муабетот, пошто уствари немаш поима на кој начин е воопшто штетен тој договор и дали постои некаков анекс и што пишува во него... :) Ти си слушнала ама не си дослушнала ама најбитното: „штетен е“ :pos: И сега пошто освен тоа, за друго you don't have a clue, „немаш што повеќе да објаснуваш“...Ok, got it. Добра ноќ :smir:
Зашто на секој мој пост реплицираш со спомнување на мојата личност, образование, стручност, начитаност, информираност (последново) и слично? Дај ако имаш реплика на текстот реплицирај, пошо досаден ми стануваш...

Btw, ако убаво прочита, реков не ти објаснувам ништо за темава пошо нема да има ефект - се објаснува на некого што е заинтересиран, а ти многу убаво (болдирано :pos2: ) се изјасни дека ТЕБЕ НЕ ТЕ ИНТЕРЕСИРА дали Груевски е или не е криминалец.

:smir:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не бе сестро, залуден ти е тебе муабетот, пошто уствари немаш поима на кој начин е воопшто штетен тој договор и дали постои некаков анекс и што пишува во него... :) Ти си слушнала ама не си дослушнала ама најбитното: „штетен е“ :pos: И сега пошто освен тоа, за друго you don't have a clue, „немаш што повеќе да објаснуваш“...Ok, got it. Добра ноќ :smir:
Столе Андов велеше -си чул ама не си разбрал,и си остана во врвот на политиката по сите промени и измени на влади и глаучи.:)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Да, арно ама пошто ти изигруваш дрвен адвокат со безвезни инсинуации од типот на:

„крадел“ - без да кажеш што и од каде
„штетен е“ - без да го докажеш истото

Е извини ама едноставно ме тера да ти реплицирам кога безрезервно се испукуваш за нешто за што очигледно немаш поима што е и како е...мислам дека ме разбра...


П.С. Тоа што мене не ме интересира, не значи и дека не сум запознаен со проблемот и воопшто околу тој договор и уделот на Груевски во сето тоа.

По втор пат, добра ноќ :smir:
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Мои инсинуации или? И дали се воопшто инсинуации. Ќе видиме ако го покаже анексот.

Ја не пишувам колумна секој понеделник во Дневник.
Ја не сум портпарол на ЛДП.
Ја не сум претседател на Транспарентност Македонија.

Башка, на почетокот на темава све е убаво разјаснето. Да го повторувам авторот на темава? Не фала, другите разбрале што е темата ако ти не си разбрал. :smir:
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Баш ме интересира дали и по трет пат ќе ти посака добра ноќ!:)

btw, еве уште еднаш дел од тој воведен пост... За пред спиење нека го прочитаат уште еднаш!
За премиерот Груевски стигнуваат обвинувања од многу страни...

- Последното обвинување вели дека актуелниот премиер во 2001 година потпишувал штетни договори при набавка на оружје и дека за оружје биле потрошени над 300 милиони долари за кои документација е исчезната.

- ЛДП го обвинува премиерот дека попусто се обидува да се амнестира од одговорноста за „ОКТА“. Како министер за трговија потпишал писмо со кое ја „овластил“ рафинеријата да не купува сурова нафта од „Мамидоил џетоил“ , кое арбитражата во Париз го прифатила како доказ и ја казнила Македонија со речиси 14 милиони долари.
„Истото писмо од Никола Груевски пратено на 16 ноември 1999 година во точка 403 од пресудата на Арбитражниот суд во Париз пред само еден месец е цитирано како крунски доказ. Значи, од вкупната сума од 50,5 милиони долари, речиси 30% одат на душа, совест и одговорност на некогашниот млад и надежен министер за трговија“, изјавува екс министерот за економија Стевчо Јакимовски.

- Невладината „Транспарентност Македонија“ побара од Управата за јавни приходи да му предложи на надлежниот основен суд привремена забрана за располагање со имотот на Груевски, поради тоа што претседателот на Владата не ги испочитувал законските рокови и со задоцнување ги запишал промените во сопствената и во имотната состојба на своето семејство. „Очекуваме од УЈП во случајот со Груевски да постапи според Законот за антикорупција и според даночните прописи кои се важечки за сите, а не само за доктори на клиника.

- Од СДСМ обвинуваат дека Управата за јавни приходи се' уште официјално не ја информирала јавноста дали мајката на премиерот, Надежда Груевска, платила данок и од кои оданочени средства се стекнала со три стана.

- Се чини дека најголемиот грев на Груевски е уште една работа поврзана со ОКТА и добив некои приватни информации дека премиерот најтешко од тоа ќе се извлече. Се работи за фактот што Груевски како министер за финансии своерачно ја парафирал одлуката за наплата на воен данок на ОКТА, за што, меѓу другото, Парискиот суд одлучи дека треба да платиме отштета од 2,2 милиона долари, плус камата од 8 отсто годишно, сметано од 1 јануари 2002 година.



Мене лично ме интересира зошто Груевски и сите државни органи не реагираат на сите тие обвинувања. Зошто Управата за јавни приходи не ја информира јавноста дали мајката на премиерот платила данок и од каде и’ се парите за три стана? Зошто владата избегнува да ги даде на увид на јавноста спорните 7 анекс договори за продажбата на ОКТА? Зошто портпаролот на владата наместо да се произнесе конкретно на сите обвинувања, пласира изјави дека опозицијата е смешна и дека обвинувањата се смешни? Зошто симпатизерите на ДПМНЕ, кога ќе им се спомне евентуален криминал на Груевски, веднаш го вртат муабетот кон СДСМ?
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
Полека станувам оптимист... Конечно ќе му дојде крај на криминалот во Македонија, а на криминалците (вклучувајќи го и Грујо, ако се докаже вината) се знае каде им е местото... Позади решетки!!!
...taka e strelcho...sve nek gi zatvorat...samo neka izgradat prvo ushte 10 zatvora...nema da ima mesto vishe...

...by the way...pozdrav:salut:
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
...taka e strelcho...sve nek gi zatvorat...samo neka izgradat prvo ushte 10 zatvora...nema da ima mesto vishe...

...by the way...pozdrav:salut:
Ќе има место, ќе има - луѓето искачаат од притвор секој ден. Еве на пример, професорот, од Велес мислам беше, што го пикнаа у притвор, што го покажаа со лисици пред цела македонска јавност Е ОСЛОБОДЕН. Само... семејството веќе го јадеше срамот. Лошоооо :nenene:
 
Член од
5 март 2007
Мислења
194
Поени од реакции
4
Ќе има место, ќе има - луѓето искачаат од притвор секој ден. Еве на пример, професорот, од Велес мислам беше, што го пикнаа у притвор, што го покажаа со лисици пред цела македонска јавност Е ОСЛОБОДЕН. Само... семејството веќе го јадеше срамот. Лошоооо :nenene:
ауу демократ. а имајќи ја предвид твојата политичка ориентација читајќи погоре, човек навистина да се насмее

нема везе

за груевски беше муабетот.
едноставно не смее да им се замери на комуњарите. па они се сепак комуњари.
замислете, како на друг начин би го девалвирале премиерот кој пак има најголем рејтинг од кога се сондира јавно мислење, и тоа не само во мкд, туку и на балканот, а еден од најголемите рејтинзи во југоисточна еврпа. во исто време партизанката шекеринска има рејтинг блиску до ѕинго и циле, а со тоа и нејзината партија.

само интересно е колку се помалку народот ги ферма и се имам впечаток дека веќе никој сериозно не ги сваќа. па замислете кондарко и макрадули да ви водат држава бре луѓе?!

на страна тоа.. навистина се во очај комуњарите и тоа мора да признаеме не е добро за демократијата во македонија. штета што они не бираат сретства за подигање на својот рејтинг, па немаат никаков осет ни чуство што е национално што е државен интерес. во спритвно секогаш би сакал опозицијата да има поголем рејтинг од власта.

пред само две недели се избрукаа за Тец Неготино, демек корупција. а замислете владата го продаде ТЕЦ за 60, истите тие кои обвинуваат за корупција ја прифатија (го продадоа ТЕЦ) пред само една година понудата од 4 милиони години.

и како сакате некој да ги свати сериозно?
па погледене сега никаде ги нема молчат, прво испадна ова со ОКТА што е директна последица од предвремениот раскин на договорот, и нормално по дифолт НИКОЛА е главниот виновник, само затоа што.. во почетокот велеа знаел (?!).. а не дека потпишал. се знае кој потишал, ама они нема да имаат никаков ќар од обвинение против љубчо, ѓорчев и стојменов. што нив тоа ќе им користи!? за рејтинг?! аха - да!
се знае, никола е крив. он бил учесник во владата и мора он да е најкрив!!!
потоа партизанката мафташе со слики каде никола ракоплескал на некаква си промоција... демек видете го како се радува !!
смешно, или не?
потоа се јави фрчко, спомна анекси и потпис на грујо, сега за тоа се фатија. инаку фрчко не го есапат. во една прилика за нив он е шалабајзер, во друга - се знае!
јеби га.. мора нешто да се прави, една анализа што прочитав, дека ако остане овој сооднос на рејтинзи власт-опозиција уште неполна година, наредните избори ги добива власта. така да.. мора се да се проба. страшна работа е да изгубиш избори на две години пред нивното одржување.
бидете спремни и на војна. инциденти. се, буквално се. башка лицето бц е назад во игра..

ме радува ФАКТОТ дека се прочитани, местенките поминуваат катастрофално лошо по нивниот рејтинг
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Abe ne se kurcete tolku so rejting nego fatete lopatite i u niva ... rezultati da se vidat ne ko pauni ... rejtingot rejtingot

Koa ke se kaci standard , vrabotenost za barem 30 posto toash se zbori za rejting a ova se drugo e proseravanja od politicki piunchinja i od ednata i od drugata strana

money talks bullshit walks

zatoa dokazete ... jas cekam
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
ауу демократ. а имајќи ја предвид твојата политичка ориентација читајќи погоре, човек навистина да се насмее

нема везе

за груевски беше муабетот.
И тебе ќе ти го порачам истото - не се занимавај со мојата политичка ориентација и концентрирај се и реплицирај на текстот што сум го напишала. На кратко:
  1. Точно е дека го ослободија човекот?
  2. Точно е дека го избрукаа и него и цела фамилија, а се покажа дека е невин?
ТОЧНО Е.
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
нема везе

за груевски беше муабетот...
Е беше, ама ти се’ изнакажа освен тоа за кое што беше муабетот!

Чудо едно колку се вознемирувате кога ќе почне да се дискутира за ДПМНЕ и особено за Груевски... Потполно иста атмосфера како во времето кога премиер беше Љубчо... На секоја критика упатена кон него, и тогаш ДПМНЕ-офчињата реагираа како во очи прст да си им пикнал!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom