Охрид

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Дали некој може да ги наброи:

1. најубавите плажи во Охрид

2. најелитните 2 хотели

3. најелитните 2-3 кафулиња и клубови/дискотеки
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
1. Куба Либре (најсредена дефинитивно), Славија, Корали.
2. Инекс Горица и Метропол езерски комплекс (најелитни), Белведере ти е исто супер, но со помал капацитет на гости.
3. Ликвид, Кадмо, Немо, Куба Либре (кај плажата), Парк и Лапидариус (од дискотеките).
 
C

cige

Гостин
Дали некој може да ги наброи:

1. најубавите плажи во Охрид

2. најелитните 2 хотели

3. најелитните 2-3 кафулиња и клубови/дискотеки
Плажи:Канео, Славија и Градиште, другите само ги пумпаат на реклами, нема место за лежење, водата е со трска, нема песок. Значи само овие 3:smir:
 
А

Ајсшутер

Гостин
Љубаништа е супер место како плажа, добро средено ептен чиста вода (можеби најчиста) само нема толку многу народ што одат таму иначе дефинитивно најдобра плажа.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Може ли некој да го опише

1. Двевниот туристички живот -- кои се најпосетените (а) места; (б) ресторани колку чини пијалок и ручек (отприлика).

2. Ноќниот живот -- на кои места се излегува, колку туристи има, колку чини (пијалок, вечера)...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
267
Поени од реакции
4
A i da objasni nekoj kade se naodjaat ovie novi plazi Kuba Libre, Korali, nemoi nekoja druga nova?
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Дали некој може да ги наброи:

1. најубавите плажи во Охрид

2. најелитните 2 хотели

3. најелитните 2-3 кафулиња и клубови/дискотеки
1. Куба Либре (најсредена дефинитивно), Славија, Корали.
2. Инекс Горица и Метропол езерски комплекс (најелитни), Белведере ти е исто супер, но со помал капацитет на гости.
3. Ликвид, Кадмо, Немо, Куба Либре (кај плажата), Парк и Лапидариус (од дискотеките).
1. Славија уба плажа? Не би играл така, освен ако не сакаш да наоѓаш кондоми во вода. Водата е ѓубре, а и Куба Либре имат премногу кал во вода.
Пре би ти ги препорачал Градиште и Љубаништа, ама подалечни се. Од поблискиве, би ти ги препорачал Гранит и Метропол.

2. За елитни хотели? Па Милениум Палас и Метропол дефинитивно. Ако не ти сметат да фрлиш малце поголема пара, овие два. Во спротивно Гранит.

3. Кафичи и дискотеки:
Немо - сељачка музика и исто таков народ. Значи, немој!
Кадмо - Малце поблага варијанта на погореспоментиот кафич.
Ликвид - Се трпит некако, иако не сум бил многу пати таму.
The Duck Caffe (Јаzz&Blues) - Јас би ти го препорачал ова ако љубиш пријатна атмосфера, лајв бенд(асолен).
Јаzz Inn - Кежуал местенце, џез музика и ептен уба атмосфера. Немат ни премногу гужва.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
abe od sekogas gradiste ima najcista voda i plaza ama i na puno e so narod
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Покрај кафулињата, има ли нешто “етно’’? Порано ја споменуваа куќата на Робевци.

Како се движат цените во хотелите?

Колку е (отприлика) добар ручек или вечера, колку чини пијалок?

Колку чини авионска карта Скопје-Охрид, а колку автобуска?

Каде се наоѓаат Градиште и Љубаништа, т.е. како се стигнува до нив од пристаништето?
 
Член од
26 јуни 2007
Мислења
310
Поени од реакции
15
Превоз Охрид - Струга (со такси) колку земаат?

Има ли автобуси Охрид - Струга и обратно и колку чини билетот?
 
Член од
10 август 2008
Мислења
744
Поени од реакции
266
Превоз Охрид - Струга (со такси) колку земаат?

Има ли автобуси Охрид - Струга и обратно и колку чини билетот?
Кај Охридска банка мојш да си земиш такси, мислам дека е двеста денари отприлика.
За автобуси не знам, а за комбе имат малку потака од Охридска ко ќе тргвиш за Струга, мислам дека е 40-50 денари по чоек. Не ме земај за збор, не сум бидена од зимата.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Има ли статуи, споменици или било што друго во чест на Св. Климент и Наум во Охрид (или околината)???
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Има ли статуи, споменици или било што друго во чест на Св. Климент и Наум во Охрид (или околината)???
Mисирков, ти другар не си биден воопшто во Охрид? :)
Нормално дека има споменици, во чест на св. Климент ти е на централниот градски плоштад, за св. Наум мислам дека треба да се направи наскоро, па заедно со тој на Климент и на св. браќа Кирил и Методиј да симболизираат "свето тројство" во центарот на Охрид.
Кај манастирот св. Наум има споменик од св. Наум изработен, односно изрезбан во дрво.

1. Славија уба плажа? Не би играл така, освен ако не сакаш да наоѓаш кондоми во вода. Водата е ѓубре, а и Куба Либре имат премногу кал во вода.
Пре би ти ги препорачал Градиште и Љубаништа, ама подалечни се. Од поблискиве, би ти ги препорачал Гранит и Метропол.

2. За елитни хотели? Па Милениум Палас и Метропол дефинитивно. Ако не ти сметат да фрлиш малце поголема пара, овие два. Во спротивно Гранит.

3. Кафичи и дискотеки:
Немо - сељачка музика и исто таков народ. Значи, немој!
Кадмо - Малце поблага варијанта на погореспоментиот кафич.
Ликвид - Се трпит некако, иако не сум бил многу пати таму.
The Duck Caffe (Јаzz&Blues) - Јас би ти го препорачал ова ако љубиш пријатна атмосфера, лајв бенд(асолен).
Јаzz Inn - Кежуал местенце, џез музика и ептен уба атмосфера. Немат ни премногу гужва.
1. За плажите сепак си е субјективен пристап, за мене мојт да е најуба, за тебе ич да не чинит, немат љутење.
2. Елитни хотели, Инекс и Метропол, незнам зш си го прескокнал Инекс.
3. Кафичите и дискотеките ак прајме муабет за елитни, (пошо то беше прашањето од Мисирков) јас под елитни ги подразбирам Немо, Кадмо и Ликвид, друга работа е музиката шо се пуштат или луѓето шо одет. Иначе да, Дак Кафе и Џез Ин се попријатни и поопуштени места, кај шо мојш да напрајш муабет без да му викаш некого на уше.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Ако ме покани некоја Охриѓанка, би дошол. ;)

Туку кажи сега кои се најелитните 2-3 ресторани?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom