Македонија во VI, VII и VIII век. Војните при доселувањето на Словените?

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување
Член од
24 октомври 2008
Мислења
215
Поени од реакции
11
Ilija: kakvi crni Grci vo sredniot vek?

Vasilij II e narechen "vulgaroubiec" nekoi 300 godini po bitkata na Belasica koga Romeite vekje sozdale tema (voeno-administrativna oblast) Vulgarija na teritorijata na Samoilovoto carstvo. Da se potsetime, vulgari = ne-romei, t.e. grubi lugje so poniska kultura od Romeite.

Dodatno, Vasilij II ja ostavil Ohridskata Patrijarshija da funkcionira kako institucija. Najbitno, Romeite go sochuvale imeto Makedonija so toa shto stvorile tema Makedonija pokraj tema Vulgarija.
Интересна е оваа хипотеза вулгари - неромеи, дали досега е сериозно анализирана, дали можеби поимот булгар води потекло од вулгар,
ако неколку хунски, монголски или незнам какви водачи собрале војска и го поминале Дунав, а потоа некој кан создал краткотрајно кралство тоа не значи дека населиле и “некакви БУГАРИ“ на Балканов, да беше така ќе останела некаква трага, но нема податоци за никакви бугари освен името бугарија
 
A

anaveno

Гостин
не бе мисирков не ме разбра, во денешно време грците го викаат бугароубиецот.
а прашањето ооти не го одговориш оти василиј не ги убил војниците?
Ajde procitaj za Legendata za "vulgaro-ubiec' od Paul Stivens. Nema nikade validno zapisano za toa, a i za oslepuvanjeto.

Vistinski, Skilica zapisal: tie rekoa, slusnav, kazaa...duri na 80-na- ili i poveke godini (prevodite po nastanite)...

Ako e verodostojno toa tie rekoa,slusnav,kazaa...

Citaj go na kraj kraista samiot Skilica.
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
212
Поени од реакции
8
Имате ли слушнато за византискиот цар Константин 7-ми Порфирогенит од македонската династија во книга за историја на правото од сима аврамовиќ вика порфирогенит значи роден во пурпурна соба по некои обичаи(византиски),а ако отидеш во селото вевчани и ќе можеш да слушнеш дека порф е уствари прв. Сега некој праша на кој јазик се зборувало во Ромеа(византија),тоа било јазикот koine, јазик за кој имам прочитано ама не ми текнува каде (мислам во нероманизирана книга за александар македонски) дека тој јазик се употребувал во тогашното македонско царство и е вештачки јазик. Многу од царевите на Ромеа биле од македонско потекло исто како и Василиј 2-ри исто од македонската династија, а за него сакав да ве прашам: зошто Василиј 2-ри по битката со војската на цар Самуил не ги убил тие војници туку ги поштедил нивните животи?


Ако некој знае нека пиши!


А Јас мислам дека овој Василиј 2-ри Македонски(иако грците го нарекуваат бугароубиецот) ги поштедил оти и овие како и него биле македонци, и за да го заштити царството во кое владеел (Ромеа) само ги неутрализирал и ги оставил да живеат како слепци.



Ептен ги поштедил!!! Тапа е коментаров :smir:
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Кај на друго место во историјата има споменато некој да ја прати војската на непријателот дома (па макар била и осакатена) а да не ја уништи? и ако мислиш ти поинаку еве пиши и кажи оти и самуил и василиј се македонци.
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
uste od sabajle se dumam dali da ti plesnam edna vlice...

ako si kukavica, so zdravje da si go nosis. i nemoj da mi vregjas cel narod, JASNO?

eve ti malku "kukavicluk"

- 2001 se vrativ od Germanija nekoj den posle podpisuvanjeto na predavstvoto. Najverojatno cel zivot ke se kaam sto ne dojdov porano (ne deka ke se smenese nesto... ama pak...ako trebase da se gini - ke se ginese.)
- eden od masakriranite Bitolcani mi e bratuced. ne izbega kaj tetki ko mnogu junaci ko tebe...
- iako zena mi ima Germanski pasos, a jas dozivotna viza, nitu eden clen na moeto semejstvo ne izbega vo Germanija. naprotiv, i jas so zena mi se vrativme.
- 1991, posle vrakjanje od nekolku meseci front, LICNO i PERSONALNO izvadiv mnogu Makedonci od kasarnata Stiv Naumov vo Bitola, preku ograda, gi vozev do Skopje, Strumica, levo-desno...
- majka mi izgubila najmalku 2 brata vo vtorata svetska vojna, partizani.
- dedo mi prvoborec
- drugiot dedo ne ja ostavil puskata od balkanskite do krajot na vtorata svetska vojna.
- tatko mi e "napraven" posle vojnata, da ja prodolzi lozata, zato sho drugite sinovi mu zaginale niz vojni i izumrele od bolesti

mozam vaka da pisam uste pol sat.

ne gledam ni edna kukavica kaj mene vo familijata, ako si ti kukavica, i tvojata familija se kukavici - tvoj problem!

Najverojatno zivees vo Makedonija. Goran Stojkov kukavica li e?

ili site policajci i vojnici koi svesni deka moze da go zagubat zivotot ne gi frlija puskite, tuku zastanaja da ja branat drzavata i tvojot kukavicki son?

srami se za izjavata. i izvini mu se na narodot koj go omalovazi i navredi.

Retko koj drug narod krvarel tolku kolku nashiot, nemas nikakvo pravo da go nareces kukavicki narod.

Ni ti, nitu nikoj drug.
Prijatel, znam deka se nerviras ama ne redi na srce, takvite kukavici kako toj sto go generalizira cel narod saka da kaze za negovta posrana familija ama mu sram pa sega saka da generalizura so celina.

Koga stanuva za ovaa neizdrzana teorija za slovenite ne sme samo nie sto ja usporuvame taa istorija,Isto taka taa teorija e usporena i od srbinot Dr Jovan Deretic koj sto zboruva za nivnata istorija pod naslov "Zabranjena istorija Srba"
Koj saka da vidi del od toa neka odi na You tube i neka ja pobara pod ovoj naslov i ke ja najde, se raboti okolu 10 dela, ali jas bi vi go preporacal tretiot del na pocetoko kade sto veli "prica se da smo dosli u 7 veku kao neka varvarska orda, nese znae od kade, ni koga itn.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
Prijatel, znam deka se nerviras ama ne redi na srce, takvite kukavici kako toj sto go generalizira cel narod saka da kaze za negovta posrana familija ama mu sram pa sega saka da generalizura so celina.

Koga stanuva za ovaa neizdrzana teorija za slovenite ne sme samo nie sto ja usporuvame taa istorija,Isto taka taa teorija e usporena i od srbinot Dr Jovan Deretic koj sto zboruva za nivnata istorija pod naslov "Zabranjena istorija Srba"
Koj saka da vidi del od toa neka odi na You tube i neka ja pobara pod ovoj naslov i ke ja najde, se raboti okolu 10 dela, ali jas bi vi go preporacal tretiot del na pocetoko kade sto veli "prica se da smo dosli u 7 veku kao neka varvarska orda, nese znae od kade, ni koga itn.
Кажува нешто за Македонија?
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
[FONT=&quot]Dali Slavjanite do{le od zad Karpatite ili od Balkanot preku Karpatite oti{le na sever, begaj}i od pritisokot na Rimskite vojnici, toa e isto taka eden logi~en problem i lesno mo`[/FONT][FONT=&quot]e da se protolkuva. Posle pette Makedonsko-rimski vojni koi se vodeni koi se vodeni vo vtoriot vek p.n.e., pa vo vremeto na Filip Petti i negoviot sin Persej, golem broj od makedonskata inteligencija, odd r[/FONT][FONT=&quot]`[/FONT][FONT=&quot]avniot aparat, celata elita na Makedonskata dr[/FONT][FONT=&quot]`[/FONT][FONT=&quot]ava od Balkanot od toa vreme e prinudno preselena kon sever, begaj}i od kole[/FONT][FONT=&quot]`[/FONT][FONT=&quot]ot na rimskite vojnici, koi od jug, od Peloponez, napa|ale prema sever. [/FONT][FONT=&quot]Zna~i deka glavnata preselba e nastanata pod prinuda na rimskite vojnici. Nitu eden narod ne si ja napu{ta svojata zemja od dobra voqa. Sepak, nitu edno iseluvawe ne mo`e potpolno da ja o~isti teritorijata. Begale onie koi imale zo{to da begat. No, selanite, {irokite narodni masi vo golem broj, mo`ebi i pove}e od peeset posto ostanale vo Makedonija. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
ова е цитат од интервју на Томе Бошески
 
A

anaveno

Гостин
Tentov i Bosevski rabotat nesto,no im treba poveke...
za "selenjeto" ima zapisi,i ako im veruvame,selenjeto BAS BILO NASTROGO ZABRANETO OD RIMJANITE,KOI JA PODELILE MAKEDONIJA,PO GRANICITE KOI SE I DENES.

SAMITE RUSI SI NAPISALE OD KADE DOSLE.
OD MAKEDONIJA.
NO netreba site rusi da gi stavame vo ist kosh,zatoa sto site ne se odovde.

Bidejki zboruvaat za jazik,narodite na JIE otsekogas si ziveele na svoja zemja,si bile komsii.
Sekoj koj ima komsija,prifaka od nego zborovi i jazicite im se slicni.
taa slicnost si ima granica.
Kaj nas granicata e taa,sto,site zborovi povrzani so religiite,i najstari,e prifatena od JIEUropa i posiroko.
zborovite za gradbi,isto taka.
za metalurgija,obrabotka na drvo i sto uste ne,isto taka....
barem site znaeme deka tuka imalo gradbi,metalurgii,hramovi,..tamo nemalo....barem kolku ni e poznato od arheologijata,a i toa sto e najdeno,nema zapisi kako se imenuvalo....
mozebi isto?

poznato e deka t.n. slavski Panteon se pojavuva po vrskite na ruskite crkovnici so onie od kaj nas.
rusite i pred toa bile pismeni,(ne onie crticki-recki,tuku glagolica-kirica),pa ne spomnuvaat Triglavi-Mochani i sl...
seto toa se pojavuva vo periodot narecen Bogomilstvo,za kogo nemame dovolno podatoci i bas vo isto vreme se i slavsite i tuka nekade e i srednovekovnoto dark age....
a fali nesto,dark ege....naucno,do nemajkade....

Tentov i Bosevski,a i site nie,gresime vo edno.
Rozeta kamenot e napisan.
Preveden.

I sto e sega problemot?
Bil na gejski i egipetski?

Pa,daj da go vidime toj t.n. Koine jazik,da go prevedeme,i ete,CIST MAKEDONSKI.
pa potoa,crtickite i reckite od Demotskoto Pismo,sporedeni so prevedeniot Koine tekst.
nemoze na primer t.n. gejski stem ταν thin,long=(tenok,tenka,tnko) da go preveduvame kako sakame,i da se cudime sto znacel,da tepkame....
ako pisuva Egyptos,da vidime sto e toa,toa e gupto=prljavo,crno,crnolik, pa ni ostanalo do denes i kako Gubre,Guptin....

dodeka nie samite ne go prevedeme Koineto,da imame Etimoloski Makedonsko-Koine Recnik, nisto ne pravime.
Gejcite i zapadot izmislija deka imale 100-na dialekti,samo nekoj Makedonski zbor da bide vmetnat vo gejskiot jazik.
nasive kako trgnale,Kirios (bog,ucitel) sekogas ke go tretiraat kako gejski, a toj e cist Makedonski zbor.

Kiril ne bil dzabe taka narecen,toj i dali i prvo se vikal Kiril ili toa mu e samo titula,koja proizleguva od zbor,znaenje,ucenje....
kIr=word speech=lexi, logos (gejski) ; logos, omilia (gejski),omilia=sto meles be....
kiraka=m. a scribe L. ; f. ink-stand Gal
kirniram (poim od industrijata,metal,drvo,dupcenje)=grebam,belezam
кирајџија-(не кираџија подстанар,тоа се два разни поими)=трговец,писмен,што шета,оди на Кирајџик

i bas KIRIL SE POGODI I DA GO SIRI SLOVOTO,RECTA,DA OPISMENUVA

kade e Metodij,a?
eve go...
mETOvar=assignment of a promissory note or other document evidencing debt, to a third party

ne licel na grcki ovoj?
aj da lici..
prametos=to perish
Prometej (stradalnikot),Premina (umre)

i "blgarskiot zbor" Boris (visok,osvetlen,prosvetlen,pokrsten) ,koj pred da se preksti se vikal,Gobor,Gabor,Gad,..khan=gad....
pa sega blgarite da trubat,blgari ste,imate Boris....

koga ke gi naucime i prevedeme zborovite od Koineto,togas moze da se prevede i sredniot tekst.
dotogas,seto e luk i voda....
 

f91

Член од
12 мај 2008
Мислења
338
Поени од реакции
27
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/48/Haplogroup_I.png
Anaveno jasno e prikazhan krakot koj vodi od Balkanot kon Ukraina i Rusija.Ova e dovolen dokaz deka nekoj luge od balkanot migrirale vo toj pravec.Dali se ova Sloveni? Ne! Dali zboruvale jazik kako deneshnite Sloveni? Ne znam...Mozebi.Ovaa migracija ne bese zabelezana vo istorijata osven kaj Kievskite Rusi ,i Ken Northvead potrosi dosta vreme za da ja razbere dinamikata.
Denesnite Sloveni imaat vo mnozinstvo haplogrupa R1a i nivnite migracii se vo sprotiven pravec...kon Balkanot.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:R1a-map.JPG
R1a=Sorbs (63.39%), Poles (56.4%), Russians (50.0%) Ukrainians (54.0%).
--------------------
 
S

smart ass

Гостин
Убави теми луге се изначитав ова со словените и преселбите и во 5то одделеније ми бесе сумливо. Пишете да читам не сум многу запознаен поззз:smir:
 
Член од
7 март 2009
Мислења
247
Поени од реакции
32
Neznam zasto tolku se glorificiraat Tentov I Bo{evski. Uste malku fali I ke gi proglasime za novite Kiril I Metodij. Lugeto si napravile nekoja teorija za del od Rozeta kamenot I toa e toa. Taa teorija nitu e prifatena nitu e otfrlena od akademskata javnost na Balkanot, vo Evropa ili vo Svetot. Za site nas nivnoto tolkuvawe na kamenot e nau~na fantastika( nie ne mozeme da znaeme dali e pravilno ili ne nivnoto gledi{te).

[to se odnesuva do Slovenite I nivnata ,,migracija’’ Florin Kurta koj e ode nod najgolemite poznava~i na problematikata vo posledno vreme e odli~no da se pro~ita.
http://books.google.com/books?id=mnSq1VNloGsC&printsec=frontcover&dq=florin+curta#PPP1,M1
 

f91

Член од
12 мај 2008
Мислења
338
Поени од реакции
27
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/48/Haplogroup_I.png

Зошто Словените од Украина Русија се со сличности со Балканските јужно словенски народи кога генетски се различни?.

Одговорот на ова прашање не лежи во настаните во 6-7 век.На генетската мапа погоре добро е прикажана миграцијата од Балканот кон Украина со најголема концентрација денес во Молдавија.Оваа генетска мапа денес всушност ни ја олеснува етногенезата .

Некаде во периодот од 7000 до 5500 г.пне. од Балканските простори почнува миграција кон Украина која кулминира со појавата на Кукутени-Трипилијан културата која до 2700 г.пне. се проширува во поширокото подрачје.
Неолитските наоди комплетно се поклопуваат со генетските.

Носители на Кукутени-Трипилијан културата се Балканските автохтони староседелци познати како Пелазги.

http://www.trypillia.com/articles/eng/he2.shtml

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2a/Cucuteni_map.jpg
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
[to se odnesuva do Slovenite I nivnata ,,migracija’’ Florin Kurta koj e ode nod najgolemite poznava~i na problematikata vo posledno vreme e odli~no da se pro~ita.
http://books.google.com/books?id=mnSq1VNloGsC&printsec=frontcover&dq=florin+curta#PPP1,M1
Ај на кратки црти кажи што се работиво таа книга оти многу страници има.

SAMITE RUSI SI NAPISALE OD KADE DOSLE.
OD MAKEDONIJA.
Koga go rekle ova? kade?
 
A

anaveno

Гостин
EHEEEE..
go rekle odaaaamna....
...К моравам же ходил и апостол Павел и учил там; там же находитсја и Иллирија, до которој доходил апостол Павел и где первоначально жили славјане. Поэтому учитель славјан - апостол Павел, из тех же славјан - и мы, русь; поэтому и нам, руси, учитель Павел, так как учил славјанскиј народ и поставил по себе у славјан епископом и наместником Андроника. А славјанскиј народ и русскиј един, от варјагов ведь прозвались русьју, а прежде были славјане; хоть и полјанами назывались, но речь была славјанској. Полјанами прозваны были потому, что сидели в поле, а јазык был им обштиј - славјанскиј....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom