Надал vs. Федерер

Навивам за:


  • Вкупно гласачи
    392
F

fantomX

Гостин
Знам кој е Родик. И знам дека во последните неколку турнири нема поминато четвртфинале. (уште не можам да му го заборам вимблдон со гаске:pos2:)
п.с. Шо мислиш федерер не се вади иско како родик со сервите. Ако му тргни пола поени му се или ас или неможел да ја врати другиот или и да ја врати ја вратил одвај па овај има чист шут во тртиот удар. :smir:
Ај заеби муабето со Родик (ок победи федерер кажав браво). Ќе прајме муабет ако се сретнат со Џоко со другите би требало лесно да си помини.
А сервисот е еден од најважните елементи во тенисот. Тоа што Федерер има неверојатен сервис, го сметаш за мана, па што велиш само се вади?:wink:
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
А сервисот е еден од најважните елементи во тенисот. Тоа што Федерер има неверојатен сервис, го сметаш за мана, па што велиш само се вади?:wink:
Токму така! И мислам дека победата на Федерер по 4-ти пат на US Open само по себе кажува дека Надал е далеку од квалитетот на Федерер!
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
ПОБЕДААААААААА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

12th SLAM

Немој некој да промрчел Федерер вака,Федерер онака
ВЕ ЗАЌУТЕ СИТЕ!!!!!!!!!!!!!!
УШТЕ САМО ДВЕ ТИТУЛИ ДО РЕКОРДОТ НА СИТЕ ВРЕМИЊА.


THE GREATEST PLAYER OF ALL TIME!!!!!!


Честитки за добрата игра на Џокович!
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Како само се провлече сношти. Далеку е од некаква апсолутна доминација. Арно џокович на моменти (најбитните) се губеше па победи овај.
Се на се ајде браво федерер. Ама можам само да кажам дека догодина сезоната ќе биди тесна.
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
Како само се провлече сношти. Далеку е од некаква апсолутна доминација. Арно џокович на моменти (најбитните) се губеше па победи овај.
Се на се ајде браво федерер. Ама можам само да кажам дека догодина сезоната ќе биди тесна.
Абе дај признајте еднаш без да промрчите нешто.Па Џокович имаше 5 СЕТ ТОПКи во првиот и 2 СЕТ ТОПКИ во 2 сет.Ако тоа е провлекување,незнам што сакате повеќе
12 ГРЕНД СЛЕМ ТИТУЛА АЛООООООО!!!!!!!!



2.4 000 000 ДОЛАРИ КАКО НАГРАДА ЗА ОСВОЕНО 1 МЕСТО
Наградата е 1.4 милиони плус БОНУС за Федерер поради 4 титули ВО СЕРИЈА
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839


ЕВЕ ГО НАСЛОВОТ ПО ВЧЕРАШНИОТ МЕЧ НА ОФИЦИЈАЛНАТА СТРЕНА НА УС ОПЕН

Fabulous Federer Wins Fourth Straight Crown

Sunday, September 9, 2007
By Matthew Cronin

Roger Federer might soon own every record in the sport, but he put a huge one on the board by winning the 2007 US Open title with a dramatic and hard-fought, 7-6 (4), 7-6 (2), 6-4 victory over Serb Novak Djokovic that might not be broken this century: going back-to-back-to-back-to-back at Wimbledon and the US Open four consecutive times.

The great American Bill Tilden, who won the U.S. Championships five times in a row from 1920-25, couldn't even do that.

But leave it to Federer, the cool-handed Swiss, who might constantly look self-assured but, when pushed to the wall, responds like an alley cat.

“New York has definitely grown on me the last few years,” he said. “I think especially since that famous final against Agassi here a few years ago I started to really love this tournament. I realize actually what kind of a big-time event this is, you know, with 24,000 people in the stadium, the city. Just the difficulty to win here. I wasn't aware of it in the very beginning when I came on tour really. For me, the US Open is the second biggest one we have on tour. To have won those two the most times, it's just incredible for me.”

Djokovic held five set points against the great Swiss in the first set and another two in the second, but the 20-year-old played nervously, while Federer knew that, if he could ride the upstart's waves, his chances would come, too.

They did, and Federer cashed in, winning his 12th Grand Slam title.

ЕВЕ ЕДНА МНОГУ ТОЧНА ИЗЈАВА НА ФЕДЕРЕР ПО МЕЧОТ ВО ИНТЕРВЈУ:

"Number two, number three, doesn't matter much," said Federer. "It's number one that matters. That's how it goes."
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Абе дај признајте еднаш без да промрчите нешто.Па Џокович имаше 5 СЕТ ТОПКи во првиот и 2 СЕТ ТОПКИ во 2 сет.Ако тоа е провлекување,незнам што сакате повеќе
12 ГРЕНД СЛЕМ ТИТУЛА АЛООООООО!!!!!!!!



2.4 000 000 ДОЛАРИ КАКО НАГРАДА ЗА ОСВОЕНО 1 МЕСТО
Наградата е 1.4 милиони плус БОНУС за Федерер поради 4 титули ВО СЕРИЈА
Батка Федерер беше многу полош на земја отколку Надал на трева. За цврста не коментирам не го гледав надал.

А федерер не игра толку импресивно како шо го прајте со исклучок на неколку одлични поени (еве браво за нив) голем дел од поените ги собра на грешки на џокович и 11асови (плус добри серви кои се тешки за враќање). Не дека сервата не е битен дел од тенисот (за тој шо ми реплицираше на ова прашање) ама зборам за активна игра. Дечки факт е дека федерер ќе биди прегазен следната сезона од Надај и/или Џокович (морам да го кажам и покрај то шо не е темава за него)

Се на се.
1. БРАВО ФЕДЕРЕР. Да освојш се шо има напраено тој навистина заслужува почит.
2. Нека се пази следната сезона. Надал за земја го знајте. НА трева го видовте на вимблдон. За цврста (????) + Џокович

и за крај: кажав шо имав да кажам. И како мислам дека стоеја работите. Поздрав до Австралија Опен. :smir:
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Ke vidime, ke vidime =))

Koj saka da se oblozi deka federer ke bide top1 teniser vo slednite 5 godini?
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
Батка Федерер беше многу полош на земја отколку Надал на трева. За цврста не коментирам не го гледав надал.

А федерер не игра толку импресивно како шо го прајте со исклучок на неколку одлични поени (еве браво за нив) голем дел од поените ги собра на грешки на џокович и 11асови (плус добри серви кои се тешки за враќање). Не дека сервата не е битен дел од тенисот (за тој шо ми реплицираше на ова прашање) ама зборам за активна игра. Дечки факт е дека федерер ќе биди прегазен следната сезона од Надај и/или Џокович (морам да го кажам и покрај то шо не е темава за него)

Се на се.
1. БРАВО ФЕДЕРЕР. Да освојш се шо има напраено тој навистина заслужува почит.
2. Нека се пази следната сезона. Надал за земја го знајте. НА трева го видовте на вимблдон. За цврста (????) + Џокович

и за крај: кажав шо имав да кажам. И како мислам дека стоеја работите. Поздрав до Австралија Опен. :smir:

1.Јас сум крив што Џокович прави неизнудени грешки.
2.Извини ама кога и да имаше активна игра или Федерер ќе напраеше директен поен или Џокович грешка.Џокович уствари најмногу го извади одличниот сервис.
3.Кај е бе Надал,го глеате негде,после Роланд Гарос ко у Мишја Рупа да се пикна.Тоа за вас е играч.Многу повеќе го поштувам Џокович.Ќе дојде земја ќе земе 2,3 турнири сите ќе се попалат и ќе го снема.Па тенис не се игра само на земја,плус Федерер го има победено Надал на земја,а Надал го нема победено Федерер на трева.

Иначе поздрав и од мене до Австралија Опен



РОЏЕР ФЕДЕРЕР ПОБЕДНИК:2004,2006,2007 :baeh:
 
F

fantomX

Гостин
Како само се провлече сношти. Далеку е од некаква апсолутна доминација. Арно џокович на моменти (најбитните) се губеше па победи овај.
Се на се ајде браво федерер. Ама можам само да кажам дека догодина сезоната ќе биди тесна.
Па така се гледа големината, бе. Стабилност и континуитет да се има.

И сега ме терате сам да се цитирам,
Федерер го тепа Надал во Хамбург на ЗЕМЈА? ДА!
Надал сеуште само на земја е подобар од Федерер, тоа е факт.
А со тоа не може да е подобар од Федерер. Кога ќе стигне барем дел од рекордите на Федерер, може да правиме муабет дека е подобар, а дотогаш е убедливо ВТОР светски рекет!:toe:
Прочитајте го болдираново, и се е јасно. Само што второто место на Надал сега е загрозено од Новак Ѓокович:pos:
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Добро бе луѓе, шо се правите дека не знаете кој е Федерер!?!?!?!?!

Еве повелете видете си ...

http://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Federer

- Надал може само да сања за вакви титули! Се попаливте по Надал, цел живот игра, научил на земјена подлога да игра и ааајјјдеееее најдобар бил т.е. подобар бил од Федерер :pos:, како не бе!

Федерер е вистински тенисер, на сите подлоги растура, ај знам сеа ќе кажете на земјена подлога Надал е подобар, ама барем Федерер стигнува до финале! Надал кај беше на US Open?!?!?!?! Ферер уште рано рано го испрати дома! Сега си е дома се крие негде, а Федерер си ги брои титулите!

Дај малку бидете реални, Надал не е најдобар! Најдобар е Федерер!

Сега шо сакате викајте, ама тоа е тоа. И е прв, и има најмногу титули!

- Федерер е најдобар, треба да мине уште многу време за да правиме друг муабет!

поззз
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Федерер е најдобар, нема муабет ама не е веќе тоа што беше. Се' потешко и потешко ги освојува титулите. Ај Надал што му прави проблеми на земја му прави, ама сега има конкурент и на тврда.
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
Добро бе луѓе, шо се правите дека не знаете кој е Федерер!?!?!?!?!

Еве повелете видете си ...

http://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Federer

- Надал може само да сања за вакви титули! Се попаливте по Надал, цел живот игра, научил на земјена подлога да игра и ааајјјдеееее најдобар бил т.е. подобар бил од Федерер :pos:, како не бе!

Федерер е вистински тенисер, на сите подлоги растура, ај знам сеа ќе кажете на земјена подлога Надал е подобар, ама барем Федерер стигнува до финале! Надал кај беше на US Open?!?!?!?! Ферер уште рано рано го испрати дома! Сега си е дома се крие негде, а Федерер си ги брои титулите!

Дај малку бидете реални, Надал не е најдобар! Најдобар е Федерер!

Сега шо сакате викајте, ама тоа е тоа. И е прв, и има најмногу титули!

- Федерер е најдобар, треба да мине уште многу време за да правиме друг муабет!

поззз

Абе шо се замараш,уво те боли,вака викале,онака викале.Нема што више тука муабет да се прави.Ја знам само едно.А тоа е ова:



12-та ГРЕНС СЛЕМ ТИТУЛА.

И ќе завршам со една изјава на Федерер:

"Number two, number three, doesn't matter much," said Federer. "It's number one that matters. That's how it goes."

:baeh: :baeh: :baeh: :baeh: :baeh: :baeh: :baeh: :baeh: :baeh: :baeh: :baeh: :baeh:
 
Член од
19 септември 2007
Мислења
67
Поени од реакции
0
abe ovoj nadal nema vrska od federer i dzokovic edna klas e po dolu samo na pesok igra dobro i nisto poveke.

dzokovic the best
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
mladicov e indianec i misli deka se e u trcanjeto a federer kolku kulturno si go tepa toa nevideno nesto:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom