Карате

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Глеам нема ваква тема, па викам ај ја да отворам. Што мислите вие за каратето? Дали имате тренирано или тренирате карате? Колку е развиено каратето во нашата република?
Па каратето е интересен спорт , каде што можеш да се испрзниш од негативната енергија.Почнав да тренирам од 5 години и до 14 година тренирав се до дека не настрадав опасно на еден натпревар каде што се случи хаос.Сега од пред една година почнав пак да тренирам ама не баш активно и по прекинот повеке не сум била на натпревар а и можда и нема никогаш ни да одам по се што ми се случи.А во иднина планирам само рекреативно да продолжам со тренинг .Инаку имам добиено многу благодарници, пофалници мадали и се тоа.
 

BlaCk FiRe

`Going NoWhere`
Член од
21 март 2008
Мислења
637
Поени од реакции
18
Многу добар спорт имам тренирано година ипол ... :)
 
Член од
7 февруари 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Тренирам карате веќе 4 год. и супер е,но во Македонија нее многу развиено бидејќи многу не се финансира.Инаку во последно време има се повеке заинтересирани:wink:
 
С

Спенсер

Гостин
некој да знае каде и кога ке има нов натпревар????

а знае некој ше е тоа ПИНАН (пин ан) у каратето???
 

Bellerophon

...The Cunning...
Член од
16 февруари 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
некој да знае каде и кога ке има нов натпревар????

а знае некој ше е тоа ПИНАН (пин ан) у каратето???

...тоа се категории или како нивоа на тежина,на пример во вадарју катите по тежина се пинан нидан, пинан шодан итн...

слушнал ли некој за техниката КЕН...
 
Член од
29 јануари 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ако мозе некој од каратиситите да ми казе колку се разлицни стиловите shotakan y wado ruy (најдобро некој сто ги везбал и двете :vozbud:хахаха), кој има повеке предност во реална ситуација и каде има сколо по wADO Фала многѕ
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.553
Поени од реакции
101
Македонија бронзена во Мадрид

Македонските каратисти освоија бронзен медал во борби - екипно на Европското првенство за региони кое се одржа во Мадрид.
Како што соопшти Карате федерацијата на Македонија, комбинираниот состав од карате клубовите „Макпетрол’’ и „Металург’’ до трофејот дојде по пет борби, во кои оствари четири победи.
За бронзата се изборија Жарко Арсовски, Богдан Мицов, Томе Тодоровски, Амир Беговиќ, Мартин Несторовски, Огнен Груевски и Иво Цветковски, предводени од тренерот Мирче Јанушевски од КК „Металург“ воедно и помошник-селектор на репрезентацијата во борби.
„Успехот е остварен во конкуренција на 28 екипи од континентот, со забелешка дека најсилните селекции во каратето имаат по неколку претставници, што му дава дополнителна тежина на остварениот резултат. Бронзениот медал е прв трофеј на позначајно меѓународно натпреварување на нашата селекција во борби. Тоа е продолжување на низата трофеи во 2009 година, само дваесетина дена по освоениот сребрен медал на Наташа Илиевска на Европското сениорско првенство во Загреб“, соопшти Карате федерацијата на Македонија.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Честитки за нашите репрезентативци браво за успехов.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Само Напред.
Честитки и Браво:oeoeoe::oeoeoe:
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
cestitki do moite kolegi..

No sakam samo nesto da napomenam zosto Berat Jakupi evropskiot shampion vo kategorijata juniori osvoi zlaten medal vo Paris-evropsko prvenstvo 2009..ne bese vo nitu eden makedonski vesnik!!?!

Dali nekoj se obiduva da gi skrie uspesite na makedonskite Albanci,i zosto tolku mnogu mu go oteznija patot do stipendijata??
 

VaZzilL

Сантино Џеновезе
Член од
23 април 2007
Мислења
921
Поени од реакции
39
cestitki do moite kolegi..

No sakam samo nesto da napomenam zosto Berat Jakupi evropskiot shampion vo kategorijata juniori osvoi zlaten medal vo Paris-evropsko prvenstvo 2009..ne bese vo nitu eden makedonski vesnik!!?!

Dali nekoj se obiduva da gi skrie uspesite na makedonskite Albanci,i zosto tolku mnogu mu go oteznija patot do stipendijata??
Ако е вистина тоа што го зборуваш, стварно срамота за новинарите и федерацијата. Така не се оди напред.
Инаку честитки за бронзата во Мадрид.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Ако е вистина тоа што го зборуваш, стварно срамота за новинарите и федерацијата. Така не се оди напред.
Инаку честитки за бронзата во Мадрид.
toa VISTINA! Bidejki momceto e moj drugar...zivee vo Gostivar...nekolkupati sme trenirale zaedno!!

Regularen clen na reprezentacijata!!

http://www.kfm.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=22&Itemid=29

eve link...koga ke izleze listata odete na krajot na listata dole!!

slobodno videte :)

jas vezbam karate veke 10 god...imam crn pojas 1(SHO)-dan!!

Inace treniram still SHOTOKAN...

Treniram vo KK.Shkendija-Tetovo

Trener ni e Prof.Besnik Murati...tie sto se zanimavaat podolgo vreme so ovoj sport sigurno go poznavaat
 

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
Тренирав 4-5 години ... кафеав појас бев, но се откажав !!
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Имам тренирано 3-4 год. плав појас стигнав од еден турнир бронза имам и онкад то
 

Kajgana Shop

На врв Bottom