Лерин

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Бил ли некој од вас во Лерин?
Мало градче кое брои околу популација од околу 20.000(90% Македонци) на јужниот дел од Пелагонија, дружељубив народ, се гледа дека е Македонски на прв поглед, ја нема онаа тмурност што ја имаат Атињаните.

Еве слики:







И уште една информација: 70% од населението, разбира и збори Македонски, ако има некој намера да го посети градот.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Да, кога имам виза редовно одам до Лерин...од БТ е на 20-тина километри и е многу убаво градче. СИТЕ знаат МКД, барем малку да се разбериш :) од постарата генерација збораме, помладите малце потешко.

Интересно е тоа што има МНОГУ (барем последен пат кога бев 10.06.2005 :) ) црнци и јапонци...за разлика од БТ :)

Претежно МКД-ците одат во LIDL и турват бензин (оти е поефтин и поквалитетен), шетаат по главната улица


Овде лево на сликата имаат МНОГУ убаво Гиро :)

Супер градче за промена од секојдневието во Битола (па и за прилепчани и охриѓани)... Летово планирам пак да си земам виза и да одам редовно...
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Super gradce, bash makedonsko:helou:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Таму се одеше на мал шопинг , преку ден а како поголеми одевме на вечери со бузуки да смениме местенце хихи, спомени еден куп. И да точно повеќето знат македонски , некој малце се кријат да зборваат.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
ја уствари од таму влечам корени блиску :)
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
eeeeee...na vremeto,koa idesha gospod po zemja,so majka mi idevme da kupime kilo patlidzani i portokali i kafe u Lerin,onaka da utepame vreme,a na vrakjanje,pred izlezot, kaj chichko Sotir,edna kanta zeleni i edna kanta crni maslinki...toa bea vreminja!
 
Член од
27 февруари 2007
Мислења
195
Поени од реакции
3
redovno odam tamu...super e:) mirno malo tivko gradce:)
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Имаше една година ко бев тамо покрај патот дедовци собрани, и ко не видоја почнаа да плачат и да ни викаат да си ја сакаме македонија најповеќе на свет зошто тие цел живот за неа живееле. :( жалничо беше ама ... :)
 

Пики

amazing happens
Член од
10 март 2007
Мислења
1.923
Поени од реакции
37
Во месецот мора барем по еднаш да појдам во Лерин да испазариме нешто,а и да касниме GIRO.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Бев во Лерин пред недела дена, и никогаш не прескокнувам да поминам Кај Павле, човек македонец кај кого го имам јадено најубавото пилешко :)
 

dragan_ns

JORDAN PIPERKATA
Член од
16 јануари 2006
Мислења
41
Поени од реакции
1
Sum bil vo Lerin nekolku pati,negde osumdesetti, i se začudiv koj gi učel ovije grci da zboraat makedonski? se šalam....naš narod ....naš grad, naša zemja, okupirana teritorija....Samo slušam, grcite i Bitola poleka e okupiraat....Pred nedela dena bev vo Bitolata, i kaj pazaro gledam na vlezot od edno kafule, ispišano meni, na makedonski, ama i na grčki, so onie trnlivi bukvi.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Трн,ме погоди со сликава :)
Последната посета,седев баш овде во десниот кафич со црвена тенда,а лево кај тоа рекламите Алгида сладоледи,имаше црнци што шиткаа оригинал филмови за 20 евра.

Иначе,имам грешка направено во претходното излагање на темата,корени влечам од една страна од Костур,кој е каде каде поубав од Лерин.
Охрид и Крушево во едно споени.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Мац, види шо ти се вика коинциденција...кафичот во којшто си седел, газда е Македонец :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom