Дали сте едноставни?

  • Креатор на темата Lady
  • Време на започнување
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Najlesniot pat za uspeh vo zivotot e rabotite da se prifatat na ednostaven i prost nacin...

Dali gi prifakate rabotite onakvi kako sto se ( i kolku da izgledaat nereshlivi) i gi reshavate na tivok i miren nacin ili i najednostavnata rabota ja komplicirate i od "vlakno pravite runo"? (pr. od edno obicno kupuvanje pravite cirkuz:icon_lol: )
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Najlesniot pat za uspeh vo zivotot e rabotite da se prifatat na ednostaven i prost nacin...
Да, но никогаш ништо не прифаќам така како што е.


Dali gi prifakate rabotite onakvi kako sto se ( i kolku da izgledaat nereshlivi) i gi reshavate na tivok i miren nacin ili i najednostavnata rabota ja komplicirate i od "vlakno pravite runo"?(pr. od edno obicno kupuvanje pravite cirkuz:icon_lol: )
Не, не ги прифаќам така. Колку и да реагирам мирно, секогаш во себе за секое зошто си барам затоа или обратно. Кога преувеличувам некој проблем, тоа ми е од страв од најлошото што би можело да се случи, па или сум немирна или постојано се трудам да најдам некое решение.
Секако во ниеден од овие муабети не се наоѓаат тие ситници како што е примерот обично купување и сл ... нив не ги ни ставам на памет нешто посебно ...:toe:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Многу често ги прифаќам работите какви што се...но знам и премногу да се замарам за ситници и да ги преувеличувам работите...па почнува и паника некогаш да ме фаќа
 

Filip89

Македоникус
Член од
1 март 2007
Мислења
528
Поени од реакции
4
Sekogas gi prifakam rabotite kakvi sto se, i sekogas gledam se poednostavno da bide. No sekako kako sekoj ziv coek, ponekogas nastanuvaat komplikacii bidejki nesto ne ni e po merka ili ne ni odgovara.
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Ги прифаќам работите такви какви што се! Но ако некогаш сакам и можам да сменам нешто, тоа и го правам.
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Ниедна работа не ми е едноставна,изгледа зашто се мора детално да изанализирами некогаш знам во јајцето влакно да најдам и од мува слон да направам!:toe::(
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Отсекогаш сум се сметала за доста едноставна личност,која тивко ги решава препреките на што ќе наиде.Но како што почнувам да бидам искрена прво со себе а потоа со другите и да не се кријам во сопствената сенка,сфаќам дека всушност сум многу комплицирана личност,и понекогаш на некоја работа и` придавам многу големо значење,како да од тоа зависи опстанокот на светот:)
Проблемите ги решавам со ладна глава,прво ја анализирам целата ситуација и најпрво тргнувам од мене,и дали јас сум згрешила нешто.Знам дека тоа не е добро,ама тоа е:)
Ми се случува да исчезнам на некој период,надвор од видикот на околината,сама со себе и да уживам во самотијата:tapp: .И потоа се враќам како нова личност.Зафркнато комплицирано,нели?:)
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Јас од секоја ситница правам драма,таква сум,ако некоја работа не ми се допаѓа-не ја прифаќам како таква и се трудам да ја сменам,колку и да е нешто ситно(но сепак,со моите постапки да не навредам или повредам некого).Бунтовна сум и до негаде сум горда поради тоа,зашто можам да се изборам за она што го сакам и ми одговара.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Во главно не комплицирам ништо. Животот и тоа како е комплициран, па уште ми фали јас да мрсам конци.... сакам едноставни нешта кои не ми одземаат премногу енергија, имам на што друго да ја трошам :pos:


Нерешливи работи - за мене се предизвик....знам да го барам крајот и почетокот, само повторно, на мирен и тивок начин, со беспоштедна борба и максимум од себе и повеќе од максимум понекогаш. Знам да се изненадам и себе си :nesvest:...ама ако не успеам, ме погодува ептен, ми треба време да прифатам дека има нешто што не можам да сменам :toe:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
RealGirL напиша:
Ниедна работа не ми е едноставна,изгледа зашто се мора детално да изанализирами некогаш знам во јајцето влакно да најдам и од мува слон да направам!:toe::(
Исто и јас!:nesvest:
И кога нешто би имало едноставен начин за решавање, јас секогаш ќе го искомплицирам решението, секогаш го одбирам потешкиот пат:toe:
За бескрајни анализи да не правам муабет.
Една другарка (поздрав до неа:icon_lol:) знае често да ми искоментира дека ми е својствено: „Зошто да е едноставно, кога може да е сложено?”

И никогаш не сум почувствувала дека ми снемува енергија и дека залудно ја трошам за ова.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
My answer is simple. Yes!
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Lady напиша:
Najlesniot pat za uspeh vo zivotot e rabotite da se prifatat na ednostaven i prost nacin...

Dali gi prifakate rabotite onakvi kako sto se ( i kolku da izgledaat nereshlivi) i gi reshavate na tivok i miren nacin ili i najednostavnata rabota ja komplicirate i od "vlakno pravite runo"? (pr. od edno obicno kupuvanje pravite cirkuz:icon_lol: )
Прво и основно, тоа што некои работи во животот ги прифаќаме онакви какви што се (а не постои човек кој навлегува во анализирање на секоја можна ситуација) не не прави едноставни, туку едноставно не прави луѓе.:)

Немам тенденција едноставните работи да ги комплицирам. Тоа е замарање кое не ми е потребно во животот, а не им е ни потребно на оние кои ми се блиски.

Ако станува збор за работи кои навидум се едноставни, но се прилично комплицирани, тогаш ги тумачам дур не ги решам. Ако треба ќе побарам и помош, но не оставам „замрсени конци“ да ми се провлекуваат.
 

Fatty

Режи :)
Член од
2 јуни 2006
Мислења
427
Поени од реакции
5
Samo ednostavno, inace vo denesno vreme ako se nerviras za se...TESKO SI NA TEBE :) od majka mi nauciv da ne se nerviram i problemite da gi prifakam na smiren nacin...super mi e taka, iako nekat znam da izbuvnam :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Јас и комплицираните работи се трудам да ги гледам најосновно... Кој ке се замарал со детали... И се трудам да не се нервирам на глупости. И тоа ми се бери во мене. Тешко на тој шо ке успеј да ми го пукни филмот (до сега само 1 ја има таа среќа)
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Едноставните работи си се едноставни, такви ми се пренесени и едноставно знам да ги решам!
А ако зборуваме за посложени ситуации, знам да ги упростам за да ги решам едноставно и лесно!

Но секако, има исклучоци, кога знае трема или паника да ме фати, како шо вели риал грл од мравка слон да направал, ало после подобро размислување знам добро и со здрав разум да ги решам!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom