Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Овозможено само во нови сад, белград и зрењанин... башка, околу 11.000 денари месечно за конекција со 60Mbps download. Сигурно сакаш ваква понуда? Ама онака, 100% сигурно?
Не верувам таа понуда да е за домашни корисници (иако не пишува нигде точно), може да е за бизнис корисници, фирми, такви работи, зашто и кај нас има такви демек “спешл“ бизнис понуди од некои 10тина Mbps (не ме фаќај за збор). И цените на тие пакети се околу 2 пати поскапи од нормалните најјаки пакети.

Како и да е, кај нас 60 Mbps ќе стават кога кога цел свет ќе има wireless струја :)
 
P

Princ

Гостин
Ми го избегна прашањето :)
Без разлика за кои корисници е,
1. таа услуга е ограничена на еден регион
2. таа услуга е премногу скапа.
Ниту јас планирам да ја земам (и да можам), ниту ти.

Поентата ми е дека се што лета не се јаде. Сигурен сум да направите муабет со било кој оператор за таква понуда и да им понудите да им ја платите таа цена, ќе може да ви ја даде таа услуга. Ама ете, не ни треба.
Значи србија не гледам како е понапред од нас.

Всушност, јас застапувам еден став дека Македонија веќе прилично добро се држи во аспект на брзината на интернетот, и не е (многу) назад од останатите земји. Имам 8Mbps конекција, што е сосем солидна брзина за домашна употреба.
Наскоро очекуваме и оптика во некои подрачја, сигурно ќе има и некоја ваква понуда, ко таа српската... со таква брзина, за таква цена... не знам само дали некој ќе ја искористи вистински таа можност. 200 евра месечно, за интернет само, се пара.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ми го избегна прашањето :)
Без разлика за кои корисници е,
1. таа услуга е ограничена на еден регион
2. таа услуга е премногу скапа.
Ниту јас планирам да ја земам (и да можам), ниту ти.

Поентата ми е дека се што лета не се јаде. Сигурен сум да направите муабет со било кој оператор за таква понуда и да им понудите да им ја платите таа цена, ќе може да ви ја даде таа услуга. Ама ете, не ни треба.
Значи србија не гледам како е понапред од нас.

Всушност, јас застапувам еден став дека Македонија веќе прилично добро се држи во аспект на брзината на интернетот, и не е (многу) назад од останатите земји. Имам 8Mbps конекција, што е сосем солидна брзина за домашна употреба.
Наскоро очекуваме и оптика во некои подрачја, сигурно ќе има и некоја ваква понуда, ко таа српската... со таква брзина, за таква цена... не знам само дали некој ќе ја искористи вистински таа можност. 200 евра месечно, за интернет само, се пара.
Јас лично САМ не би зел... да сум во зграда или да имам понормални (помлади) комшии, би зел ова, па едно рутерче, подели на 6-10 души.... ќе имаме интернет ебење :)

Друго, можно е да може кај нас така како што викаш, одам, му викам: На ти 200 евра дај ми 60 Mbps интернет.... може ќе даде (не верувам) може и не. Ама ете НЕМААТ ПОНУДА.
Доволно е само реклама да стават да знаеме ние (корисниците) дека тој оператор може да понуди толку јак и брз интернет.... може никој нема тој пакет да го одбере, ама сигурно ќе привлече многу нормални корисници само заради рекламата.

Исто можеш ти да отидеш во кафана, да му кажеш: Ќе ти платам 300 евра за такво и такво вино (а он има само смедеревка :)) и сигурно ќе ти донесе (друг ден де :) ).


И ај уште нешто... бугариве пред 3-4 години го имаа овој интернет ние СЕГА што го имаме, и беше 15-20 лева (600-700 ден.). Толку сме напред :)
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Не сакам ни бугари,ни срби..

Сакам Словенци т.е нивната интернет технолгија :D

А башка багатела е у однос на тоа што се нуди..

http://www.t-2.net/?AUID=4CB68010D3742F031562

Osnovni paket 10/10 Megabitov / sek. 14 €

100 Mbps / 10 Mbps 20 €
20 Megabitov / sek. simetrično 28 €
50 Megabitov / sek. simetrično 30 €
100 Megabitov / sek. simetrično 40 €

200 Megabitov / sek. simetrično 200 €
300 Megabitov / sek. simetrično 300 €
500 Megabitov / sek. simetrično 500 €
1 Gigabit / sek. simetrično 1000 €

:tapp:
 
P

Princ

Гостин
Е да, и јас словенскиот интернет го сакам. Одамна кај нив 1 Mbps е 1 евро месечно, па ти одбери си колку сакаш.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Уште нешто.... и да имате интернет од 1 Gbps РЕАЛНА БРЗИНА..... ако серверите по кои сурфате, од кај што симнувате, торентите.... ако тие даваат (upload) 10 Mbps... вие впрочем ќе имате 10 Mbps интернет :)
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
108
Поени од реакции
1
Ma kakvi 60 mb kakvi Tbps :))Prvo neka stavat optika posle to .....Neli gledate malce da zavrne i netot otide :))))))))Pak dobro e ....Narodot kaj nas e takov djabe e:)On te uslovuva na 10 Gb a kamoli pak 60 mbs da puste...a na seta taa liniite ne drzat tolku..so kabel star 30 godini i vie brzini ne zadovoluat sega sto se:drk:....Optikata ce a mestat 5 godini i prasanje e dali ce a namestat....skopje mestat a kade se drugite gradovi.....:toe:......Od den na den mu raste brojot na predplatnici i so on ulav li e da stava nova tehnologija da zgolemue protok soobracaj...pa cena da namale ....moze samo da nakace sea se dodeka ima OVCI:uvo:..Toa e ....epa Makedonce kopaj i jadi treva:tapp:
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Не сакам ни бугари,ни срби..

Сакам Словенци т.е нивната интернет технолгија :D

А башка багатела е у однос на тоа што се нуди..

http://www.t-2.net/?AUID=4CB68010D3742F031562

Osnovni paket 10/10 Megabitov / sek. 14 €

100 Mbps / 10 Mbps 20 €
20 Megabitov / sek. simetrično 28 €
50 Megabitov / sek. simetrično 30 €
100 Megabitov / sek. simetrično 40 €

200 Megabitov / sek. simetrično 200 €
300 Megabitov / sek. simetrično 300 €
500 Megabitov / sek. simetrično 500 €
1 Gigabit / sek. simetrično 1000 €

:tapp:
Нов пакет имаат, 100/10mbps порано го немаше. Погледнете ја мапата подолу и уживајте :)

 

kire_koste

Которец
Член од
9 декември 2008
Мислења
303
Поени од реакции
129
ЕВЕ ЈА ВО ЦЕЛОСТ МОЈАТА РЕАКЦИЈА ДО ТЕЛЕКОМ ЗА ПОНУДЕНИОТ ИНТЕРНЕТ. ПОЧУВСТВУВАВ ПОТРЕБА ДА ИСПРАТАМ ВАКВО НЕШТО, НЕЗНАМ ДАЛИ ЌЕ ИМА НЕКАКОВ РАЗУЛТАТ ОВАА РЕАКЦИЈА, АМА СИГУРНО ЗНАМ ДЕКА АКО ИСПРАТЕМЕ ПОВЕЌЕ ВАКВИ РЕАКЦИИ ОДЕДНАШ ЌЕ СЕ ПОДРАЗНИСЛАТ ШТО ПРАВАТ Т-ХОУМЦИ.
Еве имаме формирано и Фејсбук група, па доколку сакате можете да се приклучите.
Код:
http://www.facebook.com/group.php?gid=167357912842&ref=ts
Поздрав.
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.913
Поени од реакции
166
имам едно прашање

јас имам maxADSL 10 и разбрав дека треба само во некој пакет треба да се префрлам за да ми дадат безжичен рутер

па дали знае некој во кој дали е Call & Surf Start или треба да ја сменам линијата во ISDN2

па ако знае некој нека ми каже
 

kire_koste

Которец
Член од
9 декември 2008
Мислења
303
Поени од реакции
129
имам едно прашање

јас имам maxADSL 10 и разбрав дека треба само во некој пакет треба да се префрлам за да ми дадат безжичен рутер

па дали знае некој во кој дали е Call & Surf Start или треба да ја сменам линијата во ISDN2

па ако знае некој нека ми каже
Можеш да преминеш на Call&Surf Start и добиваш бесплатна опрема на користење, која останува во сопственост на Телеком. Кога ќе го прекинеш договорот ти ја земаат опремата. Мислам дека сеуште трае акцијата за бесплатна инсталација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom