Фан Клуб: Пелистер

Член од
6 декември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
1
Со кој пари бе бато ќе го спаси Круме Пелистер???
Ќе го продај златото и се ќе вложи во Пелистер?
Дај не влегвајте во филмој...
Нема маж шо ќе го извади Пелистер од оваа кал во која не зашлака Ванчо..не врати 7,8 години наназад..
И порано не бевме нешто посебно,ама барем не бевме толку отепани како сега....
Нејќам ни да се потсеќам на времето на Невеновски,па на Пупучо...леле,леле....
Во времето на Бутле имаше арамилак,ама имаше јаки играчи,имаше квалитет,,,сега нема ништо....
Го спомнуваш времето..на Здравко со сендвичарата Сонце...
И шо го спаси Здравко клубот???
Шо му даваше на играчите по еден сендвич пред утакмица?
Клубот го спаси Монголот,и го извади од просечноста во Втората лига..
Ако не беше Монголот...уште ќе бевме закопани во Втора,или некоја лига подолу...
Каков Здравко....
Точно е...Круме барем за чесност е далеку подобар од Ванчо...
Ама дека ќе го спаси клубот,и дека ќе се врати клубот кај шо треба,а тоа е на на врвот на табелата...НЕ СЕ ЗАНЕСВАЈТЕ...
Сега ништо не помага...парите од партиите секнаа.значи од таму не можи да се бара помош како на времето...
Е сеа Круме ,ако има кеш да извади и да направи јак тим,бујрум нека демантира..
Точно е,спонзор нема...и нема ни да има...и да има закон за спорт,никој со здрав памет не би се нафатил да вложи сериозна сума на пари во клуб со толку нејаснотии,афери,борчови...
Да не тупам,ако следиш фудбал знаеш на шо мислам....
Сега ни останва да се крстиме во нашите млади играчи,да се извадат нови деца..да се заменат некои играчи од сегашниот состав и да се уигрува екипата за до година...

Vo globala se slozvame vo se. Za Mongolot si vo pravo, ama za Zdravko ne si. Ako Zdravko(koj licno ne go cenam voopsto) ne bese vo toj moment klubot ke se rasvormirase, znaci Zdravko ednostavno dade sansa klubot da prodolzi da zivee, ako ne bese toj nemase da postoi klubot bidejki vo toj moment nikoj ne sakase da se nafati da go vodi Pelister. Istata situacija bese pred da vlezi Krume prviot pat istata e sega. Ako ne e Krume nema koj da bidi. A od sigurni izvori znam deka posle nova odina ke se izmenat mnogu raboti, i klubot ke pocni da funkcionira, dali so Krume ili bez nego ne znam ama deka ke ima lugje koki ke dadat pari vo toa sum siguren.Da se spasi klubot netreba samo da se ima pari, treba da se ima madinja i mozok, oset za biznis. Mislis deka Mongolot koga bese dade 300 000 evra svoi pari? Od kade? Od taksito ili od kaficot? Ili mozebi od kablovskata? Kako sakas da racunas i za Mongolot i za Krume i za mene i za tebe 300 iljadi evra kolku sto kosta Pelister za edna sezona se mnogu pari za eden obicen smrtnik. Tie pari od djep mozat da gi izvat samo Cile, Masalko i nevervam nekoj drug vo gradot. Mongolot imase oset za biznis. Toj naogjase pari od drugi izvori i ako n bea tie direktorite koi imaa plata po 40 00 denari a ne vlozija nisto(mislam na MItko i Toni) klubot uste ke funkcionirase dobro. Koga bese Mongolot Pelister licese na klub. Tuku da ne jadime trice kako nekoj pogore koi kazvaat bez da znaat koj e koj tuku da mu posakame srekja na Krume , da napraj dobra ekipa , da se vratime odma vo prva liga, da najdi dobar sponzor i da gledame dobar fudbal
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Vo globala se slozvame vo se. Za Mongolot si vo pravo, ama za Zdravko ne si. Ako Zdravko(koj licno ne go cenam voopsto) ne bese vo toj moment klubot ke se rasvormirase, znaci Zdravko ednostavno dade sansa klubot da prodolzi da zivee, ako ne bese toj nemase da postoi klubot bidejki vo toj moment nikoj ne sakase da se nafati da go vodi Pelister. Istata situacija bese pred da vlezi Krume prviot pat istata e sega. Ako ne e Krume nema koj da bidi. A od sigurni izvori znam deka posle nova odina ke se izmenat mnogu raboti, i klubot ke pocni da funkcionira, dali so Krume ili bez nego ne znam ama deka ke ima lugje koki ke dadat pari vo toa sum siguren.Da se spasi klubot netreba samo da se ima pari, treba da se ima madinja i mozok, oset za biznis. Mislis deka Mongolot koga bese dade 300 000 evra svoi pari? Od kade? Od taksito ili od kaficot? Ili mozebi od kablovskata? Kako sakas da racunas i za Mongolot i za Krume i za mene i za tebe 300 iljadi evra kolku sto kosta Pelister za edna sezona se mnogu pari za eden obicen smrtnik. Tie pari od djep mozat da gi izvat samo Cile, Masalko i nevervam nekoj drug vo gradot. Mongolot imase oset za biznis. Toj naogjase pari od drugi izvori i ako n bea tie direktorite koi imaa plata po 40 00 denari a ne vlozija nisto(mislam na MItko i Toni) klubot uste ke funkcionirase dobro. Koga bese Mongolot Pelister licese na klub. Tuku da ne jadime trice kako nekoj pogore koi kazvaat bez da znaat koj e koj tuku da mu posakame srekja na Krume , da napraj dobra ekipa , da se vratime odma vo prva liga, da najdi dobar sponzor i da gledame dobar fudbal
Никој не негира дека ете Здравко се нафатил да го води клубот тие години....2003 ко испаднавме...
Се знае,кога бродот тони сите бегаат..па така беше и тогаш....сите избегаа од Пелистер....е сеа ќе се најди некој да се ја чука глата...
За така и јас можам,јасно е дека без јака позадина зад себе...не можат да се сменат работите,посебно не во фудбалот,не е ова ракомет или кошарка,овде требаат поголеми пари...
Клубот колку толку живуркаше под водство на Здравко...за то никој не му спори...
Ама да бидиме реални..ако не дојдеше Монголот немаше да мрдниме од калта...и којзнае кај ќе бевме сега...:kesa:
Јас не реков дека од џеп ги извади парите,ама чоекот се нафати,најде спонзори,ги врати играчите...имаше врски....и имаше успеси...
Се врати публиката,се врати еуфоријата...
После се си еба матер..виде нема лезет појќе,виде колку е сатот.....Монголот ги запали патките,навреме според мене за него,во најлош момент за Пелистер,.,одма по утакмицата со Апоел......и оттогаш клубот е во невиден хаос....
Пред 2 сезони куртуливме,лани имавме лажна надеж,и нашминкана ситуација во клубот,ситуација која оваа година не тресна од земја...
Сега ќе мизеруваме...:kesa:
Да не се лажиме,нема никој од џеп да извај 300,400 000 евра..најмалку Циле...Масалко...
Од нив пари не гледаме...
Циле и дури беше во ракометот не даваше од џеп пари,тој беше менаџер,наоѓаше спознори....власта го крепеше.цицаше од фирмите....цицаше од Тат...
Друго време беше тогаш....живееше спортот,се вртеа пари,се переа..сите беа среќни,и навивачите и политичарите и директорите...:zlo:
Сега не остана ништо од то,партиите им рекоа јавно на сите клубој...дека нема на шо да се надеваат...дури и сезонските карти шо ги откупваја на времето фирмите ги нема...
Значи секнаа сите извори...буквално сите....:pop:
За спонзор...ај да речиме има заинтересиран,ама и спонзорите бараат...прво..СТАДИОН,Пелистер има се,само нема стадион..имаме некое игралиште шо наликува на селски терен...
Друга работа,стадионот е на ЈПССДП...значи не можи некој да го земи под концесија и да го модернизира...
Друга работа се борчовите...несредените работи,судските процеси кои се водат против клубот...Еден куп нејаснотии....
Трета работа,и порано го бараа некој клубот,ама бараа и некои поволности од општината...
Двојче јасно им кажа на сите да не си прават бајрам со умот..со еден збор ги отера упм,,им кажа со еден збор дека општината нејќи спорт....и избегаа и тие малку заинтересирани....:ban?:

За понатаму шо прајме..
Кажав,сега Круме треба да си ги одбери децата кои ќе играат догодина во клубот,тие шо нејќат да играат под вакви услови да се пуштат да си го бараат чарето..
И за втора лига ќе ни требаат пари..и врски...
Сите знаат како се добива на гости во Втора Лига...:sport1:
Прашање е колку ќе успееме во ова догодина,ако се земи во предвид какви "врски"има Пелистер....и сме во отворена војна со ФФМ,сега со Круме уште појќе ќе не исечат судиите,,,за догодина во втора лига можам да замислам шо ќе ни спремат...:zlo:
Ќе не отепаат догодина на гостувањата....
Значи за да вратиме брзо во Прва Лига...ќе ни треба многу.....
Барем во едно иаме предност,имаме добра школа,една од трите најдобри во државата...и само тоа ми дава надеж дека фудбалот во Битола не е готов..
Инаку и школата да ја немавме...то ќе беше...:pop:
 
Член од
6 декември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
1
Istoto go kazvam i jas celo vreme .
Mongolot inace koga zanmina zede 80 000 evra (nagradata od UEFA), ja sobra cela oprema (osven ona so bese najneophodno)
Koga na Krume mu go zedoa klubot na nelegalen nacin toj ostavi se sto imase (opremata kupena pred pripremite vo Spanija) i kolata koja ja imase ostaveno rem za da se dadat dve plati.Koga bese mongolot REK kupi godisni karti (okolu 50000 evra) za vreme na Krume zaradi Saso Ilievski( zet mu koj bese direktor vo REK za inaet nedavase pari) nebese kupena nitu edna karta. Mongolot imase podrska od Litex (zaradi nekoi raboti koi mongolot mu gi svrsi na Sekeranata) , a na Krume Jovko od komunalec mu obekja 80 000 evra koj nikogas ne mu gi dade , sto znaci Mongolot od prilika si zamina od klubot aj da nerecam vo plus ama bez zagubi , a Krume zaglavi edno 50 000 evra. Ama to e druga prikazna. Za da vodis klub treba da bidis menagjer i da davas ili da naogjas pari. Mene mi smetaat komentarite od tipot e od kade sega Krume? Toj ke ja ebi rabotata i slicni. Da ne se povtorvam procitaj gi pogornite komentari se slozvam so mnogu raboti so tebe i okolu stadionot i okolu FFM i okolu ekonomskata situacija vo gradot. Bitola so 6-7 reprezentativci U-21 ima najsvetla idnina , samo treba da se poceka 31.03. 2010 da se smenat rabotite vo FFM, da se donesi zakonot za sport( od sigurni izvori znam deka ke se donesi) i da cekame samo sponzorite da go baraat Krume i Pelister a ne toj niv. Sega treba da se raboti na promocija na klubot na negova popularizacija so akcent na minatoto a ne na segasnosta. Koj sto ima minato ke ima i idnina. tesko deka Turnovo i Renova ke uspeat da bidat vo vrvot na makedonskiot fudbal togas .

DA go ostavime Krume da go vodi klubot , pocesen coek nema da najdime.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.075
Поени од реакции
7.680
Istoto go kazvam i jas celo vreme .
Mongolot inace koga zanmina zede 80 000 evra (nagradata od UEFA), ja sobra cela oprema (osven ona so bese najneophodno)
Koga na Krume mu go zedoa klubot na nelegalen nacin toj ostavi se sto imase (opremata kupena pred pripremite vo Spanija) i kolata koja ja imase ostaveno rem za da se dadat dve plati.Koga bese mongolot REK kupi godisni karti (okolu 50000 evra) za vreme na Krume zaradi Saso Ilievski( zet mu koj bese direktor vo REK za inaet nedavase pari) nebese kupena nitu edna karta. Mongolot imase podrska od Litex (zaradi nekoi raboti koi mongolot mu gi svrsi na Sekeranata) , a na Krume Jovko od komunalec mu obekja 80 000 evra koj nikogas ne mu gi dade , sto znaci Mongolot od prilika si zamina od klubot aj da nerecam vo plus ama bez zagubi , a Krume zaglavi edno 50 000 evra. Ama to e druga prikazna. Za da vodis klub treba da bidis menagjer i da davas ili da naogjas pari. Mene mi smetaat komentarite od tipot e od kade sega Krume? Toj ke ja ebi rabotata i slicni. Da ne se povtorvam procitaj gi pogornite komentari se slozvam so mnogu raboti so tebe i okolu stadionot i okolu FFM i okolu ekonomskata situacija vo gradot. Bitola so 6-7 reprezentativci U-21 ima najsvetla idnina , samo treba da se poceka 31.03. 2010 da se smenat rabotite vo FFM, da se donesi zakonot za sport( od sigurni izvori znam deka ke se donesi) i da cekame samo sponzorite da go baraat Krume i Pelister a ne toj niv. Sega treba da se raboti na promocija na klubot na negova popularizacija so akcent na minatoto a ne na segasnosta. Koj sto ima minato ke ima i idnina. tesko deka Turnovo i Renova ke uspeat da bidat vo vrvot na makedonskiot fudbal togas .

DA go ostavime Krume da go vodi klubot , pocesen coek nema da najdime.

Што кажваш бе другаче ?!и ти не знајш кај тераш ми глумиш тука некој адвокат на круме и пази си зборал цело време а зачленет на форумот од вчера .Кочи малку прво види што е пишано некој старна наназад па после зборај и напаќај демек јас сум зборал против ова она па ќе зборам бе брат исто лајно е круме и ванчо и сите до сега уште од бутле па невеновски па костов па здравко па монголот па круме и ванчо сите се за во топ и на месечина(сите само земале пари од клубот )
За монголто нема што да се збора и за тони и митичот си зедоја пари кој за зграда да пари кој за такси служба и запалија патики тие денар не дадоја од џепот и како што кажа се беа донаии од рек од општината од кај гркот сибе (печатницата) од литекс и парите од уефа ги зедоја а можеби и ја наместеија со кипрјаните оти да с епотсетиме во 82минута беше пеналот
Здравко бил арен аман немојте бе го зел клубот кога никој не сакал вистина дека го зеде ама да не даде пари за да опстани тогаш клубот?!Денар не загуби и се што даде како и сите до тогаш и полсе него си ги врати со камата и тоа од местени утакмици односно купени и колку за информација тогаш сите играа за без пари играчите од кој слонот му беше главен и капитен и сите играа со срце односно за боите на клубот
невеноски исто лајно политички пиун и кога се смени власта го остави клубот на цедило крвта да му ја ебам негова
Круме го барале играчите немој молимте па тие го бркаја бе другар не јас или ти и знајш оти оти нема му даваше пари и премии и одвај врзваше крај со крај односно не врзваше и немој молимте да ја споменуваш турнејата во шпанија оти таа не ја плати круме од негов џеп туку некој германци кој првен му ја понудија на разботнички но тие ги одбија и нашите на среќа влегоја во комбинација а да кажиш за трунејата како губевме по 6-0 7-1 и редовно во кладилници во странство(буграска мафија ) се пишеше 5+ и се фатија убај пари
Кажи ми ти сега како наеднаш доби на суд овај твојот круме ?!Знајш како се вмеша власта и го избркаја ванчо кој исто така се мвешаја и да го постават претходно :Друго не е вистина дека дека никој не сака да влезе во клубот нека го остави клубот круме ќе се најде друг одма !!!Викаш круме си ја дал колата рем да обезбеди пари па другаче не го тера некој со сила да го земи клубот нека го остави бе ќе се најде друг не го тера некој со сила арно ама и тој како сите до сега си мисли дека ќе фати некој динар со продавањето на реперзенататовците и колку за твоја информација се бараат 8 играчи од младинци во клубови во нашето првенство исто така да не заборавиме за брдадовски за драгарски за голманчето за капитенот петковски за вељановски ете за тоа влезе Круме во клубот не за да помогне тоа НА СИТЕ НИЕ ЈАСНО !!!а сигурно и тебе ама шо да прајш мора да браниш инаку патем да те прашам да не сте во родниски врски со круме?!
Тоа да се чека 31/03/2011 знаеш што е ?!сонувала кокошката просо дека ќе јаде е тоа Деасет години се лажиме дека ќе го смени некој хари и пак со победва и знаеш оти оти сите делегати се негови од сите општински сојузи и да стави уефа забрна за него ќе стави негов близок човек и тој пак ќе раководи со федерацијата дури е жив :За законот ако се донеси ќе има олеснителни околности но не етоа како што рече и самиот клубовите немаат ништо од инфраструктура и врендост на пазарот освен иторијта и традицијата односно името друго НИШТО но како шо рече и после ќе ги молеле самите спонзори да влезат е па за тоа бе брат круме сега влегва во клубот да фрли рипче да фати крапче а не дека го сака клубот или нешто ако го сакаше ќе поможеше нешто до сега ќе ги собереше играчите на состанок дури беше ванчо и ќе бараше да се смени арно ама тој си ќутеше
Ова на крајот да го оставиме круме нема д анајдиме почесен е врв жими мајка да не е потпмок на мајка тереса нешто што е чесен толку или од манастир д ане слезе ?!Немој да се брукаш тука да го браниш овај арамијата а за тоа дека ќе го ставием ќе почекаш малку сите се оставани и 100 пати се правени истите грешки ама уште оваа сезона ќе биди така после сите у курац ќе фатат

Сабота мора да се оди на утакмица не дека заслужја играчите со местената утакмица со вардар туку дека за 4 судија ќе биди шулевски од охрид кој мамта ни ја еба оваа сезона па ќе биде добро да се соочи со нас :salut:
 
Член од
6 декември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
1
Gledam deka prilicno dobro gi poznavas rabotite, ama sepak ne znaes se do kraj. POcnuvas duri i da vregjas ama nema veza. Eden den ke gi citas moive komentari i ke mi cestitas za se ova sto go pisuvav. Denes da go prevzemis Pelister vo situacija kakva sto e treba da si lud. Tocno e go branam Krume bidejki mislam deka e cesen covek koj zaglavi so fudbalot. Krume go saka klubot povekje od bilo koj drug, ljubovta kon klubot se meri so zrtvata sto se dava za nego a ne samo so peenje pesni i palenje dimni po tribini. Ako ckembarite go sakaat tolku klubot zosto ne soberat 5000 evra da ja platat kaznata za incidentot so Sileks. Taa kazna pak ke ja plati Krume. Oti Ckembarite baraat 3000 denari od utakmica zatoa sto se redari i toa na nivnata tribina? Mislis deka jas ne go sakam Pelister? Koga jas odev po gostuvanja niz cela bivsa Jugoslavija i so rakometot i so fudbalot , 99% od segasnite ckembari odea vo gradinka. Jas za razlika od Ckembarite plakjam karta na sekoja utakmica, tolku mozam da pomognam na klubot , a ckembarite vleguvaat besplano na utakmici, duri i za gostuvanja Krume mu plakjase avtobusi, mu kupuvase pirotehnika a tie pak go psueja. E sega koga svatija pak go baraat Krume i mu davat polna podrska i Efto i Pit Bul i site drugi od prvata postava na Ckembarite. Denes Pelister ima igraci koi maksimum vredat po 20 000 evra, pred se mislam na Brdarovski i Dragarski. Veljanovski ne vredi ni tolku. Mislis deka Dragarski ke pomine vo Zilina? JAs ne vervam, razlikata megju nasiot fudbal i posledniot vo Ligata na Sampionite e kako nebo i zemja. Go spomnuvas kapitenot Petkovski, pa toj ne pomina na proba vo Slovacka Vtora Liga, ima 26 godini, nema dogovor so klubot sto znaci deka mozi da si zamini bez pari , samo problemot e sto nikoj go nejki. Nikoj nejki mestaci i prodavaci. znaci od prilika imame igraci koi vredat site zaedno ne povekje od 100 000 evra, a trosocite za vodenje klub kako Pelister na godisno nivo se okolu 200000 evra, i kaj e sega matematikata? Mislis deka ako imase matematika ke mu go ostaese nekoj klubot na Krume ? Nemoj be drugarce takvi raboti.
Gi spomna i pripremite vo Spanija. Jas ke te potsetam deka pred desetina godini Pelister bese na turnea vo Germanija i tamu zagubi od Verder 8:1, pa takvi rezultati ima i vo Ligata na Sampionite. Taa turnea vo Spanija neprodade nitu eden igrac. Indirektno da, Altiparmakovski bese prodaden ama od Vanco a ne od Krume. Krume odbi suma od 60000 evra a Vanco go prodade za 20000.Prodazbata na Spirovski bese dogovorena uste pred pripremite, tocno e deka i Spirovski bese na proba dodeka ekipata bese vo Spanija ama ne pomina vo Hanza Vtora bundes Liga, sega Spirovski e rezerva vo Borac, uste eden reper za kvalitetot na igracite. Tocno e i toa deka Krume ne ja plati turneata ama ja obezbedi( komentiravme deka toa e isto)
Sto se odnesuva do FFM, zapmti go datumot pa ke komentirame pak . Hari e pretsedatel najkasno do 31.03.2011, a posle toa ke vidis
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Dobro be lugje za inaet zborvate ili za sto? Ova pred se vazi za goran16taa,ive i slicni koi ocigledno ne gi poznavaat slucuvanjata vo fudbalot i samo lupaat.
Srekja sto pravdata stigna i Krume e vraten vo klubot, ako e zadocneta. Sega site znajme deka klubot e ispadnat vo vtora liga i samo so prosirvanje na ligata mozi da se spasi. Najgolem krivec e Vanco Atanasov, a posle nego se Ljamce, Pece Drvoto i Pupucot oti tie go donesoa Vanco vo klubot.
Vikate pak po staro so Krume. E bas taka ke bidi . Prvata godina koga dojde Krume obekja opstanok, preku baraz no sepak si go odrza vetuvanjeto. Pokraj toa taa godina mladincite na Pelister go osvoija Kupot na Makedonija, bea forsirani mladi igraci koi ova godina trebase da bidat nositeli na igrata no za zal Atanasov gi prodade site. Vtorata godina Krume so svoi pari napravi klub koj trebase da igra vo evropa, koj na krajot bese 4 i igrase polu-finale na kupot, a edinstvena prepreka za evropa bese toa sto koga dojde Vanco Atanasov ne uspea da dobie licenca za evropa (krume bese smenat na polusezona) Za vreme na Krume ekipata zamina na pripremi vo Spanija, za Pelister igraa i igraci kako JAndric i GAncev koi bea ljubimci na publikata, od skolata na klubot bea forsirani 7-8 mladi igraci koi stanaa repreyentativci na U-21 reprezentacijata, Vardar bese dva pati pobeden, Najskapite ekipi vo ligata dobivaa po 3 gola vo Bitola i sto e najvayno igracite bea srekjni i zadovolni. I sega skoro site igraci cekaa da se vrati Krume vo klubot, moyite slobodno da gi prasate ,gi ima na FB non-stop. Turneata vo Spanija bese nesto nezaboravno za site igraci duri i za bivsite reprezentativci kako Dimitrovski I Lazarevski . Krume davase negovi pari a sega ima idea kako Pelister ekspreso da se vrati vo prva liga bidejki treba da bidime svesni deka spas nema.
сите видовме од кога ти е креиран профилот и одприлика ги знаеме таквите и нивните цели.......само едно ќе кажам АКО ПЕЛИСТЕР И БИТОЛА БЕШЕ ЗАДОВОЛНА ОД КРУМЕ НИКОГАШ НЕМАЛО КРУМЕ ДА БИДЕ СМЕНЕТ-ДАЛИ Е ТОА ЈАСНО ???!!!
и како за информација никогаш не му давав на Ванчо поддршката,ами чекав дали ќе се повтори како сите негови претходници-а тоа за жал и бидна !
за жал Пелистр во ниту еден спорт за брзо време нема да види газди од типот на Трифун,Јорданов,Михајлов и неколку останати спонзори на скопски екипи....
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.075
Поени од реакции
7.680
Zavrsna pobeda ili nov pad nadolu?
Po vrakanjeto na Krume Volnarov za pretsedatel na Pelister barem konzulskiot grad znae na sto e i so malku poveke vedrina gleda na idninata. Do dolgata zimska pauza preostanuva uste mecot so Skopje, vo koj zelenite se nadevaat na pobeda za nesto podobra zavrsnica na najslabata esen vo istorijata na klubot vo mak-fudbalot. Potoa ke se kova strategija za finansiskata konstrukcija, za eventualni zasiluvanja i plan kako Pelister da “ispliva” od krizata. Konkretno so Skopje, pelisterci ke bidat so skoro istiot tim od gistuvanjeto kaj Rabotnicki. Edinstvena pozitivna novina e vrakanjeto na Aleksandar Veljanovski, koj ne igrase minatiot vikend zaradi akumulacija na kartoni. Odbranata i natamu ostanuva rebus, no Husien pak ke im dade sansa na Aleksandar Ristevski i Ljupco Micevski kako centralni defanzivci. Hristijan Dragarski i natamu e vo Slovacka vo obid da obezbedi potpis so prvakot na ovaa zemja Zilina.
Vo prviot del od sampionatot Pelister igracki mu parirase na Skopje, no imase mnogu zamerki za arbitrazata na Zelezarnica. Sega pod Tumbe kafe se nadevaat deka po Bregalnica i Horizont Turnovo, ke ja zabelezat tretata pobeda ovaa prolet. Strategijata na starata – nova uprava ke bide prezentirana po mecot so Skopje, koga mnogu brzo ke se znae so kakvi sili Pelister ke go ocekuvame na prolet. Distancata od desetina boda do baraz zonata e golema, posebno za ovoj igracki kadar. No najgolemite optimisti se uste veruvaat vo zasiluvanje na timot, dobri podgotovki i pozitivna serija na prolet.
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
773
Поени од реакции
344
Чекај сеа, треба да се радваме шо Круме е претседател на клубот? :nesvest:

Ај во ред, нека сево ова шо го наведовте горе нека е вистина... Кај беше Круме 9 месеци? Да сакаше да влези во клубот, милион прилики имаше.
И сега на крај се собрала некоја си второстепена комисија, која го кутнува Ванчо, го враќа Крумета, и како најиронично... Ванчо и во иднина ќе го помагал клубот :pos2:
Мислам стварно, кој го прат будали само не ми е јасно?
Пак сега ќе си прај Круме бојкоти, ќе му оди контра на ФФМ, ќе плачи на Informator.ws играчите нема динар да видат (ко и обично), Двојче ќе се прчи дека го спасил клубот...
Го напрајвте Круме светец а тој во најматните води е влезен.

Да... Тоа за Чкембарите кои имаат привилегии како влегвање без карта си е вистина, ако му е арно нив, и да испадниме арно, ако не фрла банки шефот... бојкот!
Па не е цела публика Чкебари. Порано кога буквално беа нагнетени сите в сала, кога неможеше билокој да застани и да навива ДА, ама сега кога деца од 5то одделение се застанати таму... :kesa:
Цела еуфорија не се прај кога има само Чкембари в сала, туку напротив кога и тој дел од публиката кои вие ги викате позери, манекени, кога тие се на нозе и урлаат е тогаш е вистинската еуфорија. Па најголемиот дел од нив се мажи во години, кои порано тренинг не испуштале а камоли утакмица, и при најмалата искра се палат сите. Тоа докажува колку градот живее за спортот, ама во овие црни времиња каде немаме во ниеден спорт конкурентен тим, само се разочарват луѓето и се се подалеку од стадион/сала.
Тоа е општа ситуација сегде со навивачките групи, кој има дрес или шал е навивач :vozbud:
Многу повеќе треба да си од навивач, и уште многу да се работи за да пак се врати онаа стара атмосфера во салата. Па кога излегуваа на загревање играчите немаше игла кај да падни во салата и сите беа на нозе... На полувреме не можеше да се стигни до влезот, а сега на полувреме сите кај Бомбата стегат хамбургери и пола од второто го промашват.

Како и да е, еве нека ме демантира Круме нека докажи дека можи да напрај екипа, дека знај да менаџира, немам ни јас, ниту ниеден друг Битолчанец ништо против :smir:
 
П

Паспарту

Гостин
Gledam deka prilicno dobro gi poznavas rabotite, ama sepak ne znaes se do kraj. POcnuvas duri i da vregjas ama nema veza. Eden den ke gi citas moive komentari i ke mi cestitas za se ova sto go pisuvav. Denes da go prevzemis Pelister vo situacija kakva sto e treba da si lud. Tocno e go branam Krume bidejki mislam deka e cesen covek koj zaglavi so fudbalot. Krume go saka klubot povekje od bilo koj drug, ljubovta kon klubot se meri so zrtvata sto se dava za nego a ne samo so peenje pesni i palenje dimni po tribini. Ako ckembarite go sakaat tolku klubot zosto ne soberat 5000 evra da ja platat kaznata za incidentot so Sileks. Taa kazna pak ke ja plati Krume. Oti Ckembarite baraat 3000 denari od utakmica zatoa sto se redari i toa na nivnata tribina? Mislis deka jas ne go sakam Pelister? Koga jas odev po gostuvanja niz cela bivsa Jugoslavija i so rakometot i so fudbalot , 99% od segasnite ckembari odea vo gradinka. Jas za razlika od Ckembarite plakjam karta na sekoja utakmica, tolku mozam da pomognam na klubot , a ckembarite vleguvaat besplano na utakmici, duri i za gostuvanja Krume mu plakjase avtobusi, mu kupuvase pirotehnika a tie pak go psueja. E sega koga svatija pak go baraat Krume i mu davat polna podrska i Efto i Pit Bul i site drugi od prvata postava na Ckembarite. Denes Pelister ima igraci koi maksimum vredat po 20 000 evra, pred se mislam na Brdarovski i Dragarski. Veljanovski ne vredi ni tolku. Mislis deka Dragarski ke pomine vo Zilina? JAs ne vervam, razlikata megju nasiot fudbal i posledniot vo Ligata na Sampionite e kako nebo i zemja. Go spomnuvas kapitenot Petkovski, pa toj ne pomina na proba vo Slovacka Vtora Liga, ima 26 godini, nema dogovor so klubot sto znaci deka mozi da si zamini bez pari , samo problemot e sto nikoj go nejki. Nikoj nejki mestaci i prodavaci. znaci od prilika imame igraci koi vredat site zaedno ne povekje od 100 000 evra, a trosocite za vodenje klub kako Pelister na godisno nivo se okolu 200000 evra, i kaj e sega matematikata? Mislis deka ako imase matematika ke mu go ostaese nekoj klubot na Krume ? Nemoj be drugarce takvi raboti.
Gi spomna i pripremite vo Spanija. Jas ke te potsetam deka pred desetina godini Pelister bese na turnea vo Germanija i tamu zagubi od Verder 8:1, pa takvi rezultati ima i vo Ligata na Sampionite. Taa turnea vo Spanija neprodade nitu eden igrac. Indirektno da, Altiparmakovski bese prodaden ama od Vanco a ne od Krume. Krume odbi suma od 60000 evra a Vanco go prodade za 20000.Prodazbata na Spirovski bese dogovorena uste pred pripremite, tocno e deka i Spirovski bese na proba dodeka ekipata bese vo Spanija ama ne pomina vo Hanza Vtora bundes Liga, sega Spirovski e rezerva vo Borac, uste eden reper za kvalitetot na igracite. Tocno e i toa deka Krume ne ja plati turneata ama ja obezbedi( komentiravme deka toa e isto)
Sto se odnesuva do FFM, zapmti go datumot pa ke komentirame pak . Hari e pretsedatel najkasno do 31.03.2011, a posle toa ke vidis
Друже, очигледно е дека имаш големи познавања за Пелистер, кој си и што си не навлегувам, но една работа ме интересира, што откако ќе си замине Хари (веќе цела деценија си оди секој март) !? Ете да кажеме дека Вардар и Пелистер ќе останат во лига, и!? Наредната година со вакви тимови пак ова време ќе зборуваме како ни е катастрофа фудбалот, како сме последни на табела, некогаш сме биле најдобри македонски клубови итн. Кога ќе си ги зачистиме прво нашите дворови тогаш и ќе имаме фудбал...

Кој според тебе е кадарен наместо Хари да ја води федерацијата?
 
Член од
6 декември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
1
Чекај сеа, треба да се радваме шо Круме е претседател на клубот? :nesvest:

Ај во ред, нека сево ова шо го наведовте горе нека е вистина... Кај беше Круме 9 месеци? Да сакаше да влези во клубот, милион прилики имаше.
И сега на крај се собрала некоја си второстепена комисија, која го кутнува Ванчо, го враќа Крумета, и како најиронично... Ванчо и во иднина ќе го помагал клубот :pos2:
Мислам стварно, кој го прат будали само не ми е јасно?
Пак сега ќе си прај Круме бојкоти, ќе му оди контра на ФФМ, ќе плачи на Informator.ws играчите нема динар да видат (ко и обично), Двојче ќе се прчи дека го спасил клубот...
Го напрајвте Круме светец а тој во најматните води е влезен.

Да... Тоа за Чкембарите кои имаат привилегии како влегвање без карта си е вистина, ако му е арно нив, и да испадниме арно, ако не фрла банки шефот... бојкот!
Па не е цела публика Чкебари. Порано кога буквално беа нагнетени сите в сала, кога неможеше билокој да застани и да навива ДА, ама сега кога деца од 5то одделение се застанати таму... :kesa:
Цела еуфорија не се прај кога има само Чкембари в сала, туку напротив кога и тој дел од публиката кои вие ги викате позери, манекени, кога тие се на нозе и урлаат е тогаш е вистинската еуфорија. Па најголемиот дел од нив се мажи во години, кои порано тренинг не испуштале а камоли утакмица, и при најмалата искра се палат сите. Тоа докажува колку градот живее за спортот, ама во овие црни времиња каде немаме во ниеден спорт конкурентен тим, само се разочарват луѓето и се се подалеку од стадион/сала.
Тоа е општа ситуација сегде со навивачките групи, кој има дрес или шал е навивач :vozbud:
Многу повеќе треба да си од навивач, и уште многу да се работи за да пак се врати онаа стара атмосфера во салата. Па кога излегуваа на загревање играчите немаше игла кај да падни во салата и сите беа на нозе... На полувреме не можеше да се стигни до влезот, а сега на полувреме сите кај Бомбата стегат хамбургери и пола од второто го промашват.

Како и да е, еве нека ме демантира Круме нека докажи дека можи да напрај екипа, дека знај да менаџира, немам ни јас, ниту ниеден друг Битолчанец ништо против :smir:
Kako prvo nemoras da se raduvas sto Krume vleze vo klubot , treba da se raduvas sto bilo koj vleze i barem nema da se tresime do posledna minuta dali ke ima avtobus za kipata da otpatuva na gostuvanje. Barem igracite ke imaat rucek pred utakmica , vecera posle kako sto bese na natprevarot so Rabotnicki.
Krume 9 meseci nemozese da vlezi vo klubot zatoa sto oficijalen pretsedatel bese Vanco Atanasov, potpredsedatel Pece Drvoto, direktor Pupuco, sto ke pravis so takvi lugje. Pa nikoj normalen ne bi sakal da ima rabota so niv.
Kakov informator.ws, pa najgolemiot protivnik na Krume i najgolem podrzuvac na Vanco i na Ljamce e toj mamlazot Saso Ristevski koj celo vreme pisuvase hvalospevi za starata uprava. E i toj e krivec zatoa sto Pelister e na ova ravniste na koe sto e.
Vanco nema da pomaga vo klubot toa bidi siguren, uste ckembarite odbija bilo kakva pomos od nego za vreme na proslavata.
Treba da mu dajme uste edna sansa na Krume bidejki toj toa sto go veti go ispolni, toj napraj ekipa minataat godina ama Vanco ja rasturi na krajot na kraistaat se sekjavate deka koga Vanco go prezede klubot igracite izlegoa so soopstenije deka go podrzuvaat Krume i ne go priznavaat sobranieto na Vanco(imase napisi vo site dnevni vesnici )
I uste nesto so mnogu mi smeta, lugjeto nesakaat da si gi priznaat sopstvenite greski. Ako se vratime nanazad niz forumov ke vidime deka ovoj seznajkoto koj se potpisuva kako Goran 16taa bese eden od najgolemite podrzuvaci na Vanco vo vremeto koga Vanco mu gi zamati mozocite na site bitolcani na nekoj so lagi a na nekoj so nekolku stotki vo evra, i sega nema doblest da napise deka zgresil tuku se fakja za toa od koga sum jas na forumot. Go citam odamna ama sega imav potreba da komentiram

--- надополнето ---

Што кажваш бе другаче ?!и ти не знајш кај тераш ми глумиш тука некој адвокат на круме и пази си зборал цело време а зачленет на форумот од вчера .Кочи малку прво види што е пишано некој старна наназад па после зборај и напаќај демек јас сум зборал против ова она па ќе зборам бе брат исто лајно е круме и ванчо и сите до сега уште од бутле па невеновски па костов па здравко па монголот па круме и ванчо сите се за во топ и на месечина(сите само земале пари од клубот )
За монголто нема што да се збора и за тони и митичот си зедоја пари кој за зграда да пари кој за такси служба и запалија патики тие денар не дадоја од џепот и како што кажа се беа донаии од рек од општината од кај гркот сибе (печатницата) од литекс и парите од уефа ги зедоја а можеби и ја наместеија со кипрјаните оти да с епотсетиме во 82минута беше пеналот
Здравко бил арен аман немојте бе го зел клубот кога никој не сакал вистина дека го зеде ама да не даде пари за да опстани тогаш клубот?!Денар не загуби и се што даде како и сите до тогаш и полсе него си ги врати со камата и тоа од местени утакмици односно купени и колку за информација тогаш сите играа за без пари играчите од кој слонот му беше главен и капитен и сите играа со срце односно за боите на клубот
невеноски исто лајно политички пиун и кога се смени власта го остави клубот на цедило крвта да му ја ебам негова
Круме го барале играчите немој молимте па тие го бркаја бе другар не јас или ти и знајш оти оти нема му даваше пари и премии и одвај врзваше крај со крај односно не врзваше и немој молимте да ја споменуваш турнејата во шпанија оти таа не ја плати круме од негов џеп туку некој германци кој првен му ја понудија на разботнички но тие ги одбија и нашите на среќа влегоја во комбинација а да кажиш за трунејата како губевме по 6-0 7-1 и редовно во кладилници во странство(буграска мафија ) се пишеше 5+ и се фатија убај пари
Кажи ми ти сега како наеднаш доби на суд овај твојот круме ?!Знајш како се вмеша власта и го избркаја ванчо кој исто така се мвешаја и да го постават претходно :Друго не е вистина дека дека никој не сака да влезе во клубот нека го остави клубот круме ќе се најде друг одма !!!Викаш круме си ја дал колата рем да обезбеди пари па другаче не го тера некој со сила да го земи клубот нека го остави бе ќе се најде друг не го тера некој со сила арно ама и тој како сите до сега си мисли дека ќе фати некој динар со продавањето на реперзенататовците и колку за твоја информација се бараат 8 играчи од младинци во клубови во нашето првенство исто така да не заборавиме за брдадовски за драгарски за голманчето за капитенот петковски за вељановски ете за тоа влезе Круме во клубот не за да помогне тоа НА СИТЕ НИЕ ЈАСНО !!!а сигурно и тебе ама шо да прајш мора да браниш инаку патем да те прашам да не сте во родниски врски со круме?!
Тоа да се чека 31/03/2011 знаеш што е ?!сонувала кокошката просо дека ќе јаде е тоа Деасет години се лажиме дека ќе го смени некој хари и пак со победва и знаеш оти оти сите делегати се негови од сите општински сојузи и да стави уефа забрна за него ќе стави негов близок човек и тој пак ќе раководи со федерацијата дури е жив :За законот ако се донеси ќе има олеснителни околности но не етоа како што рече и самиот клубовите немаат ништо од инфраструктура и врендост на пазарот освен иторијта и традицијата односно името друго НИШТО но како шо рече и после ќе ги молеле самите спонзори да влезат е па за тоа бе брат круме сега влегва во клубот да фрли рипче да фати крапче а не дека го сака клубот или нешто ако го сакаше ќе поможеше нешто до сега ќе ги собереше играчите на состанок дури беше ванчо и ќе бараше да се смени арно ама тој си ќутеше
Ова на крајот да го оставиме круме нема д анајдиме почесен е врв жими мајка да не е потпмок на мајка тереса нешто што е чесен толку или од манастир д ане слезе ?!Немој да се брукаш тука да го браниш овај арамијата а за тоа дека ќе го ставием ќе почекаш малку сите се оставани и 100 пати се правени истите грешки ама уште оваа сезона ќе биди така после сите у курац ќе фатат

Сабота мора да се оди на утакмица не дека заслужја играчите со местената утакмица со вардар туку дека за 4 судија ќе биди шулевски од охрид кој мамта ни ја еба оваа сезона па ќе биде добро да се соочи со нас :salut:
Ti bese najgolemiot podrzuvac na Vanco, ili si zel pari za toa ili si neznalica koja nesaka da priznae deka zgresil. Vrati se stotina strani nanazad ke vidis sto si pisuval. I ti imas krivica za ova sto se slucuva sega so Pelister
 
Член од
3 март 2008
Мислења
151
Поени од реакции
56
Posle sredbata so skopje Krume ke odrzel press i ke go kazi plano so kako ponatamu...a za ova so zboras za igracite..vistina e deka togas ko zamina krume tie imaja strajk i go baraja nazad..
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
773
Поени од реакции
344
Во ред, имаше изјави од играчите дека го сакат Круме а не Ванчо откако го тргнаја овој. Ама кој играчи беа тие? Сите оние "пропалици" кои немаја клубови и беа дојдени во Битола. Па еден Мајк Цветковски ги имаше изорано сите ниви во државата и на крај овде заринка :toe: и фала богу дека си го бараја Круме.
Не дека го бранам Ванчо, ниту Круме... Ама во ниеден не гледам чесен и искрен човек.

Друго ми беше муабетот, цела година го глушец го немаше Круме, да сакаше да си се врати на функцијата ќе бркаше новинари, ќе мрчеше, ќе бараше начин... Константно лажеше скопјанецот, сега ќе биди, вака ќе биди, така ќе биди... Сега плата, утре плата, сега нигеријци, па ај срби...
Кога веќе еве бил во право Круме, зошто не покрени иницијатива, да дај извештај колку клубот е должен, да се расчисти цела ситуација, па после тоа да дојдиме до 0 за почеток, па после полека-полека да напредуваме.
Заборај ти лани ко го бркаја Круме на стадион? Кога обеќаваше незнам какви играчи, и на крај немајќи друго решение ги фрли младинците в оган... И колку толку се исплатеше, мада според мене тоа беше среќа + слаба лига :smir:

Еве му шанса... нека повели, нека си најди спонзори... нека напрај екипа. Дома да ги тепаме сите, плус на гости 2-3 да тепаме, има некоја шанса (каква-таква) за опстанок.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Не се расправајте за џабе..кај нас фудбалот можи да се врати само ако се смени власта за да се избрка Хари и можеби тогаш ќе тргни на арно...а можеби и на полошо:kesa:..не треба да се пишуваат астрономски постови само за да се види реалноста кај нас и општо кај македонскиот фудбал..Хари тешко дека некогаш ќе се смени ако остани Гуревски премиер..не сакам да мешам политика но се е поврзано со нејзе и не мислам да се расправам за работи кои не вреди да дебатираш а камоли да се спроведуваат....!
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.075
Поени од реакции
7.680
Kako prvo nemoras da se raduvas sto Krume vleze vo klubot , treba da se raduvas sto bilo koj vleze i barem nema da se tresime do posledna minuta dali ke ima avtobus za kipata da otpatuva na gostuvanje. Barem igracite ke imaat rucek pred utakmica , vecera posle kako sto bese na natprevarot so Rabotnicki.
Krume 9 meseci nemozese da vlezi vo klubot zatoa sto oficijalen pretsedatel bese Vanco Atanasov, potpredsedatel Pece Drvoto, direktor Pupuco, sto ke pravis so takvi lugje. Pa nikoj normalen ne bi sakal da ima rabota so niv.
Kakov informator.ws, pa najgolemiot protivnik na Krume i najgolem podrzuvac na Vanco i na Ljamce e toj mamlazot Saso Ristevski koj celo vreme pisuvase hvalospevi za starata uprava. E i toj e krivec zatoa sto Pelister e na ova ravniste na koe sto e.
Vanco nema da pomaga vo klubot toa bidi siguren, uste ckembarite odbija bilo kakva pomos od nego za vreme na proslavata.
Treba da mu dajme uste edna sansa na Krume bidejki toj toa sto go veti go ispolni, toj napraj ekipa minataat godina ama Vanco ja rasturi na krajot na kraistaat se sekjavate deka koga Vanco go prezede klubot igracite izlegoa so soopstenije deka go podrzuvaat Krume i ne go priznavaat sobranieto na Vanco(imase napisi vo site dnevni vesnici )
I uste nesto so mnogu mi smeta, lugjeto nesakaat da si gi priznaat sopstvenite greski. Ako se vratime nanazad niz forumov ke vidime deka ovoj seznajkoto koj se potpisuva kako Goran 16taa bese eden od najgolemite podrzuvaci na Vanco vo vremeto koga Vanco mu gi zamati mozocite na site bitolcani na nekoj so lagi a na nekoj so nekolku stotki vo evra, i sega nema doblest da napise deka zgresil tuku se fakja za toa od koga sum jas na forumot. Go citam odamna ama sega imav potreba da komentiram

--- надополнето ---



Ti bese najgolemiot podrzuvac na Vanco, ili si zel pari za toa ili si neznalica koja nesaka da priznae deka zgresil. Vrati se stotina strani nanazad ke vidis sto si pisuval. I ti imas krivica za ova sto se slucuva sega so Pelister
Вака другарче очигледно е дека си залутал на форумот или пак сега некој те натерал да се зачлениш и да даваш памет само колку за информација има и форум на чкембари http://forums.cjb.net/ckembari.htmlпа и таму можеш да ги просветлиш како и нас тука :smir:

за претходниот пост ти пишав реплика ама падна тетот и си еба мајката мојот пост ама ако почкаш малку ќе ти пишам пак за тоа погоре а за ова сега одиме
Кој лажеш бе брат ?! мене или некој друг ?! стварно не можам да те разберам шо ти е целта ? Викаш круме дал вечера па кој да даде бе јас јанс ен сум прецедател туку тој и зошто е тој прецедтаел знаеш?! оти тој сака да биде немој молимте да го залиш ако не му чини уште утре нека си замини од клубот бе или ќе поседи до крај на сезоната да шитни тоа што може да се шитни да се извајх некој динар и после ќе го нема
Како бе не можеше круме да влези во клубот 9 месеци сега наеднаш пази на второ степена комисја добил и сега е запишан во централен регистар да си кажиме дека со амин на локалната власт е вратен круме
Друго каде виде дека не сум ја признал грешката?! па јас самиот6 имам кажано дека сум згрешил што сум се надевал и сите навивачи и подржувачи што до последно самите се лажевме дека ванчо ќе преземи нешто и нема да го остави клубот арно ама тој имал друга агенда да не трапма за охрид во договр со хари и никој не видовме дека е тежок преврант се до последно самите се лажевме дека ќе тргни работата
Јас како и секој бефме излажани дека од круем нема полошо си мислевме и дек аванчо ќе ја среди работат и со две три засилување ќе одиме напред ,но далеку од тоа дека сум зел пари (ова е навреда за мене )и ова како прикзаната за тој со мувата на капата Јас ниту сум имал некој близок во клубот ниту пак во управата и се што сакам клубот да оди напред и му мислам на клубот се најдобро и во лошо и во добро за разлика од некој кој сега с ејавуваат како спасителе па кај беа тие спасители пред месец два пред 5-6 сезони кога бевме 2 лига
Реков з а мене дека имам кривица ккако и сите што дозволивме на ванчо да го уништи клубот и читај уште псотови од мене можеби ќе научиш нешто (како се сака клубот)

ps.ако ен се брзаш почека ќе ти пишам за претходниот твој пост :smir:
 
Член од
3 март 2008
Мислења
151
Поени од реакции
56
Не се расправајте за џабе..кај нас фудбалот можи да се врати само ако се смени власта за да се избрка Хари и можеби тогаш ќе тргни на арно...а можеби и на полошо:kesa:..не треба да се пишуваат астрономски постови само за да се види реалноста кај нас и општо кај македонскиот фудбал..Хари тешко дека некогаш ќе се смени ако остани Гуревски премиер..не сакам да мешам политика но се е поврзано со нејзе и не мислам да се расправам за работи кои не вреди да дебатираш а камоли да се спроведуваат....!

abe bato so site e povrzan toj...dur e hari na vlast se smenaja 2 vladi i nikoj ne prevzema nisto..sve e povrzano ovde
 

Kajgana Shop

На врв Bottom