3.027
622
Сега кој ги даде голојте? да не даде пак 3 Миранда :)
не играше миранда денес поради жолти картони..
денес требаше да тепаме 4-1 зошто промашивме пенал и милано вториот гол го даде 90 од наше невнимание...иначе народ топ беше денес околу 6000 над 800 чкембари.ке видам ако најдам слики ке клам.позз

5 април 2008
1.237
14
cestito pobeda
da ne imase nekoi lozari tamu bidejki vikaa nekoj deka ke odele?
daj aj stavi sliki da se vidime

JOE

3.027
622
е незнам дали имаше лозари денес јас местев транспаренти не видов да носеа ако бил некој индивидуално....а за слики ке почекаме некој ден

JOE

3.027
622
Ете видиш немало 6000 него 8000 :bilokojzbor:

УШТЕ ЕДЕН ФУДБАЛСКИ ПРАЗНИК ВО БИТОЛА, СО ТРИУМФОТ НАД МИЛАНО, СЕ ЧИНИ, ПЕЛИСТЕР ЈА "ЗАВЕРИ" ЕВРО - ВИЗАТА
Блескаво дерби, фантастичен Пелистер
*Блескаво дерби пред 8.000 гледачи под "Тумбе кафе", голем триумф на Пелистер, кој со овие три бода се чини дека и дефинитивно ова лето ќе игра во фудбалска Европа. Момировски фантастичен, стрелец на два гола, а Степановски утна пенал

2 Кукаи

Стадион под "Тумбе кафе" во Битола. Гледачи: 8.000. Судија: Александар Ставрев; помошници: Сафет Адеми и Тони Стојановски, сите од Скопје. Делегат: Фатмир Зиба (Струга).
Стрелци: Тодоровски 2', Момировски 25', 51', (П); Стојановиќ 4', Илиевски 90' (М). Жолти картони: Симоновски (П); Ристов (М).

Минута по минута.....

1:0 -2' - По одличниот изведен корнер на Момировски најприсебен во мешаницата беше Гоце Тодоровски, кој прецизно пласираше во голот.

1:1 -4' - Одлично проигрување до Стојановиќ во шеснаесетникот и уште подобар удар од негова страна

10' - Блажевски се обидува од далечина, но топката завршува покрај голот

11' - Центаршут на Момировски од левата страна, Питошка од 5-6 метри со глава упати удар над голот

2:1 - 25' - Момировски го постигнува својот прв гол по одличната акција на "пелистерци".

33' - Обид на Гаши од далечина, но голманот на Пелистер Ников брани.

37' - Нов обид на стрелецот на првиот гол Тодоровски од 16 метри, но ударот завршува покрај голот

49' - Ристов шутира во голот на Пелистер, но Ников повторно е на место.

53' - По слободниот удар Елмазовски од 18 метри силно шутира, но голманот на Милано, Маџовски, успева да одбрани

3:1 - 55' - Момировски ја започнува акцијата од центарот на Пелистер, додава по левата страна на Кире Ристевски, кој одлично центрира, а Момировски со глава пласира во мрежата на Милано.

58' - Момировски сам во шеснаесетникот, но од 6-7 метри не успева да погоди.

60' - Момировски додава по левата страна на Блажевски, кој е соборен во шеснаесетникот а судијата оправдано досудува пенал.

61' - Стефановски од белата точка шутира во левиот горен агол на Маџоски, но тој успева топката да ја исфрли во корнер.

67' - Гаши од работ на шеснаесетникот силно шутира, но повторно младиот голман на Пелистер Ников успева да одбрани

70' - И Сашо Лазаревски се обидува од далечина, но само покрај голот на Пелистер.

82' - Напад на Милано а на крајот Стојановиќ со глава упати удар крај голот.

3:2- 90' - Милан Илиевски по одлично изведениот корнер од левата страна го постигнува вториот гол за Милано и конечниот резултат.

Во одличен фудбалско-спортски амбиент под "Тумбе кафе" во Битола се одигра дерби натпреварот меѓу Пелистер и Милано во кој битолчани сосема заслужено победија со 3:2, а осумилјадната публика задоволна си замина од стадионот бидејќи покрај тоа што уживаше во амбиентот уживаше и гледајќи 5 гола, утнат пенал и многу многу шанси.

Со овие три бода, со оваа голема победа и, конечно, со овие три бода се чини дека Пелистер и дефинитивно ја "завери" Евро - визата. Впрочем, тоа фудбалска Битола и го заслужува.

Стартот беше жесток, за само четири минути два гола "паднаа" на дербито. Домашните фудбалери уште во 2 минута поведоа преку Тодоровски, а само по две минути гостите од Куманово израмнија преку Стојановиќ и повторно се тргна од нула. Иницијативата на Пелистер донесе ново водство во 25. минута кога одличниот Момировски по добрите асистенции се запиша и во листата на стрелци со неговиот прв гол на овој натпревар.

Во второто полувреме Пелистер поведе со 3:1 во 55. минута а само пет минути подоцна во таа 60-та минута можеше да се случи и катастрофа на Милано во Битола. Виновник за тоа што, сепак, куманоци се спасија е домашниот стопер Менде Степановски, кој не успеа од белата точка да го совлада Маџовски и на неговиот тим да му донесе водство од 4:1. Потоа Милано како да запна повеќе со цел да спаси нешто што не можеше да се спасува. Но му успеа само поразот да го намали и да го направи помалку болен. Имено, во самиот финиш во 90. минута Милан Илиевски намали на 3:2.

Сите присутни во Битола можеа да уживаат како ретко до сега во една целосна претстава каде што покрај фудбалот можеа да проследат и други содржини, односно со еден збор Пелистер почна да работи како европски клуб.

С. Ристевски

Пеналот награда за синот на Степановски

Фудбалерите на Пелистер се договорија ударот од белата точка да го изведе Менде Степановски, кој претходно доби син, но, за жал, не успеа до крај да ја заврши работата околу пеналот. Тој утна, но затоа, пак, Игор Момировски од сесрце својот прв гол во 25 минута му го посвети на новородениот наследник на Степановски.

Ова беше фантастична фудбалско- спортска претстава

Веќе по вторпат се повторува истото сценарио околу организацијата на фудбалскиот натпревар на Пелистер во кое што публиката може заемно да се радува и на останати содржини пред натпреварот и за време на полувремето. Новиот спонзор на Пелистер СИБЕ ИНТЕРНАЦИОНАЛ се погрижи околу 20-ина девојки облечени во бело-зелени дресови да изведуваат музички точки проследени со играње низ целиот терен, а секако и да ги наградат навивачите со повеќе од 30-ина фудбалски топки. Пред натпреварот веќе неколку дена во Битола на посебен фудбалски штанд на Широк Сокак на битолчани овој спонзор им делеше фотографии , постери, знамиња и налепници на сите минувачи со цел популаризација на фудбалот во Битола.

Потпретседателот на Пелистер, Гоце Сиљановски - Монголо, по средбата пресреќен изјави:

"Ова е европскиот Пелистер кого го градиме трета сезона. Се надевам според она што го гледам и како реагираат битолчани успешно. Ќе продолжиме вака, но во секој натпревар ќе има и по нешто ново, а секако за тоа се заслужни нашите спонзори СИБЕ, ЛИТЕКС и ИМЛЕК"

Фудбалерите во "Инфинити"

Претпоследниот чекор до Европа, односно до Купот на УЕФА фудбалерите на Пелистер го прославија синоќа во ноќниот клуб "Инфинити", а за тоа управата на Пелистер се погрижи с$ да помине во најдобар ред и онака како што почна пред натпреварот да заврши и по натпреварот.

ОД ТРЕНЕРСКИ АГОЛ

НЕЏАТ ХУСЕИН:

"Во ваков амбиент лесно е да се игра и да се биде понесен од една ваква одлична публика. Мотивот беше голем, а секако треба да им се честита на фудбалерите и за храброста со која влегоа во натпреварот. Заслужено победивме иако екипата на Милано е добра екипа, но за жал, тие не успеаја да се снајдат во атмосферата под "Тумбе кафе", истакна тренерот на Пелистер.

ЃОРЕ ЈОВАНОВСКИ:

"Честитки за одличната организација на натпреварот и за с$ она што се случуваше во Битола. Битолската публика докажа дека Пелистер заслужува да излезе на европска сцена, а нивната победа над нас можам само да кажам дека е заслужена и чиста како солза. Вистински првенствен натпревар во кој имаше голови, одлична публика и секако добра арбитража", посочи тренерот на Милано.

Fcu

10 август 2007
585
2
Da ve pofalam odite golem broj na stadion sekoj natprevar, za razlika kaj nas vo skopje eve jas 12 godini sum sekoj natprevar na stadion, a drugite za toa vreme pijat kafe na kejot na vardar glumat nekoja sema.POZDRAV

JOE

3.027
622

-клипчина.

П.С се нервирам неможам да најдам слики сликани од малата трибина вака до големата се сликани и аматерски се..
ако најдам поубај ке ставам

27 ноември 2007
30.790
71.921
Moram da vi cestitam za atmosferata na poslednata utakmica so milano. A i za pobedata u skopje

20 март 2007
8.493
308
Јас ќе зеам некоја од Цавирот, ти побарај некоја слика од Диме. И тука ќе ги ставиме.

JOE

3.027
622
Абе го чекам цавиро да крени на конзули ама нема уште.А на диме му велев да оди на малата не бе ми вели неможел.и со мобилката ете клипчина снимал...глеј ти најди од цавиро

JOE

3.027
622
БИТОЛЧАНИ ЈА ИГРААТ ЕДНА ОД СВОИТЕ НАЈДОБРИ СЕЗОНИ ПО КОЈА ВЕЌЕ Е СИГУРНО ДЕКА ЌЕ ЈА ПРЕТСТАВУВААТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕВРО-КУПОВИТЕ
Европски Пелистер!!!
*Битола обоена во зелено, а стадионот "Тумбе кафе" мал за да ги прими сите навивачи. Пелистер ја враќа старата слава
Повторно таму, во Битола. Повторно 8.000 гледачи, ерупција - зелено. Битола го слави успехот на својот миленик и на своите фудбалери кои по пауза од 8 години се враќаат на мапата на Европа и во евро-куповите. Пелистер ја преживеа големата криза и сега клубот од градот на конзулите ја враќа старата слава. Чекор по чекор до врвот, до позициите кои обезбедуваат пласман во натпреварувањата на Европа. Триумфот над Милано (3:2), значеше голем, а можеби и завршен чекор до заверка на третата позиција на 3 кола пред крајот во кои битолчани влегуваат со +7 бодови пред Вардар.

"Не паметам кога било вака запалена атмосферата и кога низ целиот град зборува за Пелистер. Ова е прекрасно и само вака да продолжи. Публиката се врати со добрите резултати затоа што во клубот почнаа да дуваат нови ветришта со доаѓањето на новите луѓе. Нашата публика е најдобра и најбројна во земјава и затоа нашето место е таму кон врвот затоа што според игрите и резултатите заслужуваме да бидеме тука на третата позиција", коментира искусниот Миле Димов, капитенот на тимот од "Тумбе кафе".

А Пелистер ја има најдобрата пролет во која двапати падна Вардар, сега Милано, а следен на менито е Работнички К. Битолчани повторно се "европски" затоа што во нивниот град се случува нешто што на други места во нашава земја го нема. Цела недела пред дуелот со Милано низ градот се делат знамиња и други навивачки реквизити со зелена боја и со името на клубот.

"Не сум видел ваква атмосфера на ниту еден терен во земјава. Заслужни за големиот спектакл во неделата беа двете екипи кои на навачите им демонстрираа квалитетен фудбал со голови и што е најважно тоа е нашата победа. Многу луѓе во своите домови ги испративме радосни и насмеани", изјавува Сашо Здравевски, поранешниот фудбалер кој сега е дел од управата на битолските "зелени" во која се и фудбалските легенди Митко Стојковски и Тони Мицевски.

Најважното е тоа што Пелистер и Битола внесува нешто ново - нешто добро. Многу фудбалски експерти постојано коментираат. Силен фудбал само со силен Вардар и силен Пелистер. Тоа се двата наши најголеми фудбалски брендови чии имиња имаат голема тежина и чиио имиња имаат долга и славна историја.

И. Д. Ивановски

Милошоски навива за Пелистер

На големата трибина на "Тумбе кафе" и Антонио Милошоски. Министерот за надворешни работи во владата на Република Македонија навиваше за Пелистер при неговата посета на Битола. Со зелен шал околу вратот беше дел од оние 8.000 навивачи кои го преполнија битолскиот стадион. Ретка слика, убав амбиент, многу навивачи. Можеби посетата на Милошоски на фудбалскиот меч во Битола ќе донесе нешто ново и во односот на држата кон фудбалот во земјава и кон клубовите, фудбалерите, спонзорите...

Оваа наша Македонија заслужува поквалитетен и подобар фудбал, а за тоа треба и помош од државата.

Битола "плаче" за нова трибина

Можеби се нема случено. Да одиш да гледаш првенствен фудбал во Македонија а да останеш пред стадион затоа што на трибините нема место.

"Можеби 1.000 навивачи останаа пред стадионот. Немаше место!!! Толку е капацитетот на 'Тумбе кафе'. Жалиме за тие кои не успеаја да бидат дел од овој фантастичен натпревар, но ова е доказ дека на стадионот во Битола му треба нова трибина и поголем капацитет. Сигурно ќе ја добиеме и таа помош од програмите на ФИФА и УЕФА а преку ФФМ. Ако некои други досега имаа предност мислам дека сега дојде времето и на Пелистер", изјавува Тони Мицевски, спортскиот директор на Пелистер.

Битолчани навиваат за Работнички

Во Пелистер сите погледи свртени кон утрешниот реванш 1/2 финален дуел од Купот на Македонија во Ѓорче Петров. Таму се води битката меѓу Македонија Ѓ.П и Работнички. Битолчани навиваат за Работнички К. затоа што шампионот со играњето во финалето на Пелистер ќе им донесе Куп на УЕФА место Интер-тото.

Пелистер се радува на УЕФА
*Битолските "зелени" по седум години повторно ќе играат во второто по ред најголемо европско фудбалско натпреварување

Пласманот на Работнички К и Милано во финалето на националниот Куп на Македонија најмногу го посакуваше Пелистер. Без разлика каков ќе биде резултатот од овој меч и кој ќе го освои пехарот, битолските "зелени" ќе играат во Купот на УЕФА. Во овој случај еден претставник во ова натпреварување Македонија ќе даде преку Купот, а уште еден преку првенството. Според овој редослед, третопласираната екипа ќе игра во УФЕА Купот, а според моменталниот изглед на табелата, но и според шансите тоа е Пелистер. Битолскиот тим се наоѓа на третата позиција со седум бода предност во однос на Вардар на три кола до крајот на сезоната. На битолчани им е потребна само уште една победа, во наредните три меча за и дефинитивно да стават крај на сите шанси на "црвено-црните" да ги загрозат во остварувањето на нивната цел.

"По седум години убава шанса за Пелистер за УЕФА Купот. Мислам дека ја играме најдобрата сезона и, секако, за успехот се заслужни сите почнувајќи од играчите, стручниот штаб, луѓето кои го водат клубот. Мора да ја спомнеме и нашата публика, која доаѓа во с$ поголем број. На последните неколку натпревара Битола покажа дека го сака фудбалот", вели Тони Мицевски, кој беше дел од оној тим кој во 2001/2002 година играше во квалификациите во Купот на УЕФА против швајцарскиот Сент Гален.

"Тогаш се вратив од Германија и бев шест месеци во Пелистер. Навистина е убаво да се види по неколку години повторно како игра во фудбалска Европа. Нашиот излез на европската фудбалска сцена е загарантиран, но само чудо може да се случи па ние да играме во Интер-тото. Сигурен сум дека Пелистер годинава ќе игра во УЕФА Купот, а од таа цел далеку сме само три бода", вели директорот на битолскиот тим.

Во последните три кола битолчани играат со Работнички К, Напредок и Силекс, и потребна им е само една победа.

Е. Р.

Осум натпревари на европската сцена

За Пелистер ова ќе биде третпат како обезбедува пласман во натпреварите во Европските купови. Во сезоната 2000/01 играа во Интер-тото, кога во третото коло беа елиминирани од Селта Виго со вкупен резултат од 4:1. Во првото коло го елиминираа Хобшид од Холандија, додека во второто Фролунда од Шведска. Во сезоната 2001/02 Пелистер играше во УЕФА Купот и беше елиминиран во квалификациите од швајцарскиот тим Сент Гален со вкупен резултат 5:2. Интересно е тоа што сите овие противници на Пелистер во европските натпреварувања сега се членови на тамошните втори лиги.

Литекс повторно ќе помага-ова ме бендисва

Без неколкуте "пријатели" кои помагаа сезонава, Пелистер сигурно немаше да биде на оваа позиција. Пред с$ тука се мисли на бугарскиот тим Литекс, кој испрати двајца извонредни фудбалери Жуниор и Миранда, кои беа едни од клучните за успесите на овој тим. Натпреварувањата во Купот на УЕФА дефинитивно се посилни од домашните, па така веќе се размислува за засилувања. Според информациите бугарскиот гигант Литекс повторно ќе помага на играчки кадар 2-3 фудбалери, додека се планира уште толку квалитетни имиња од Македонија.

F

fantomX

Во некој весник или на телевизија слушнав дека во Купо на УЕФА че играте во Прилеп. Стварно то?