Ви се случила некоја натприродна работа?

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Јас сум песимист за ваквите работи, едноставно за се има објаснување. Размислете подобро... :wink:
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Acid напиша:
Јас сум песимист за ваквите работи, едноставно за се има објаснување. Размислете подобро... :wink:
Али боље ќе е да веруваш во вакви чуда, па макар и да не се вистина, малце да се наежиш и да се протресеш а... :lol:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
vodkamixx напиша:
Acid напиша:
Јас сум песимист за ваквите работи, едноставно за се има објаснување. Размислете подобро... :wink:
Али боље ќе е да веруваш во вакви чуда, па макар и да не се вистина, малце да се наежиш и да се протресеш а... :lol:
Признавам дека знам да се наежам од вакви работи, ама дека верувам - не. :wink:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
MSV напиша:
Divider напиша:
"Some people know, some don't, some understand, some never do, but everyone gets a glimpse at the Force, wether those persons have a mental capacity to process the occurence is an unkown factor that differs every time" - Divider, a True Macedonain Jedi!!

"We are born of the Force, we go back to the Force at the end. There is nothing but the Force and we are a part. A small one, yet significant" - Divider, a True Macedonain Jedi!!

Нека биде Силата со вас!

А вие како милувате!
Ај дефинирај ја силата.....
Да не тропаш у канта само...... :bal: :bal: :bal:
Тропни т у буре дете дуканџиче. Низ човештвото се обиувале безброј пати да ја дефинираат Силата, затоа имаме секакви култови и религии, кои грешно се обидуваат да го дефинираат недефинирливото.
Силата е!
А ако сакаш повеќе да дознаеш за неа имаш друг топик.
Ако немаш умно нешто да кажеш не треси. Смешно е и непродуктивно.
Плус треба да пораснеш во умот за да сфатиш некои работи, а сега ми е рано сабајлечки за да едуцирам.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Чудна работа? Е па вака, еве мене најчудно што ми се десило ... пред 3-4 години, за Велигден доаѓавме од Скопје за Струга ... поради многу обврски касно тргнавме и брзавме да стигнеме до 12, за да сме во црква тогаш. По пат, после Кичево некаде се случи на секунда огромен блесок ... мислев дека цело небо се отвори ... од памет се извадивме ... тоа се случи баш во 12 часот на полноќ ... и што би мислеле на мое место вие? :) :P
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
divine напиша:
Чудна работа? Е па вака, еве мене најчудно што ми се десило ... пред 3-4 години, за Велигден доаѓавме од Скопје за Струга ... поради многу обврски касно тргнавме и брзавме да стигнеме до 12, за да сме во црква тогаш. По пат, после Кичево некаде се случи на секунда огромен блесок ... мислев дека цело небо се отвори ... од памет се извадивме ... тоа се случи баш во 12 часот на полноќ ... и што би мислеле на мое место вие? :) :P
Марсовци?!
Знаев дека не сме сами
:shock:

Не знам се може да биде. Логично објаснување молња. Ако било ведро нека не те чуди. Знае и кога е ведро да светка..
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Не ми изгледаше на молња ама ич ... тоа ми е језивото :? Иначе најмалце верувам дека биле марсовци :lol: :lol: :lol: Тоа ми е ваљда зашто сум слушала дека на некое место (ич неможам да се сетам каде беше :( ) секоја година пред 12 часот на полноќ, за Велигден, луѓето палеле оган, кој подоцна т.е. во 12 се гасел од светлина која се симнувала од небото баш на тоа место ... :? Ова било настан што го посетувале и туристи од цел свет ... па ваљда е вистина ... е затоа си мислам можеби беше и некоја од тие необјаснети појави :?
 
A

Angela

Гостин
:) simpatichna tema za ubivanje na monotonija :) chitkav i se smeshkav i da bidam iskrena ubavo mi e :D pa mi tekna eden vic: koja bila slichnosta megu plavusha i NLO....nonstop sme slushale za niv a nikako da gi vidime ..... taka i so ovie parapsihologii :D vo pravo e Acid za se ima objasnuvanje :)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Хуманоид, ти објасна некој? Ај ако ти, прекажи ми, да не пропуштам :lol: :wink:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Јас заклучив дека многу чудно си го имаме сватено човечкиот дух. Онаков со чаршав и со две очи црни.. Бууууу....

Па да му се невиди..
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Angela напиша:
:P nemoj da mi kazhesh deka veruvash vo "isteruvachi na duhovi" mada so ova gi etiketiram deneshnite psiholozi, parapsiholzi i psihijatri

a za svetlinata ke ti objasnime koga ti ke ni objasnish zoshto posle denot dovaga nok ili obratno :) aman le :) ajde da ja pobivame sega ajnshtajnovata teorija za brzinata na svetlinata :))

a da objasnuvanje za svetlinata :) SHTO E SVETLINA ZA PLAVUSHA... ednogodishna smetka za elekrichna energija :)
Ангела, јас не тврдев дека за се има објаснување. И не прашав за брзината на светлината, туку за светлината како појава. Лудо е да се тврди дека за се има објаснување. Јас имам некоја теорија за светлината, но не објаснување. Сега, кога видов дека некој има објаснување за се, го прашувам него.
Не е убаво на прашање да се одговара со прашање.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Човечкиот дух нема форма

И тоа што си го сонувал е имагинација..
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Човечкиот дух нема форма

И тоа што си го сонувал е имагинација..
Абе во сонот се е возможно, има разни сонови кога духовите се како чаршафи или во човечка форма... а има и сонови од кој што сакаш да се разбудиш а не можеш.... или трчаш трчаш а некој те брка а не можеш да дотрчаш... кошмари... 8)
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Сте чуле дека ако кукавица ве опее сабајле, а предходно не сте ставиле леб во уста дека нешто лошо наговестува?

Приказнава од баба ми нормално. Секое одење во село сабајле ме буди и ми пика леб во уста :) што се дешава? додека се освестам..

И така неколку дена додека не ја слушнеш сабајле како пее.. и после си мирен цела година.. наредната година пак. Ја препрашував баба ми од кај знае кукавицата кога ми поминала една година за да ставам пак залче леб во уста.. ама не знаеше да ми објасни. И ја побив теоријата.. затоа :)

Е сега она мене што ме тера да оставам резерва. Сите стари луѓе во селто веруваат во тој знак и многу лошо си го сваќаат. Баба ми 1994 ( се сеќавам) ми кажа дека ја “опеало пилето“ сабајлечки.. што во превод значи дека ја слушнала кукавицата на гладно срце.. и секој ден тоа го повторуваше.. истата пролет една вечер во еден пожар изгуби брат, сестра и жена на брат и (золва ли е тоа..нема везе). Сериозно

Коенциденција или не.. никој не знае. Баба ми до ден денес тоа го практикува.

п.с. луѓето беа убиени всушност ама тоа не е темата..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom