Помош, софтверски проблеми и совети

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Абе земав еден компјутер од едно другарче ко демек да го оправиме ама некако тешко...Имено компјутерот си работи си работи,и одеднаш ке се рестартира и ке се упали пак.После се рестартира на се пократок период и престанува да се пали и прави како да бутира од двд-режачот и нејќе да покрене.Никаде не дига температура,се движи околу 45-50 степени,сите делови се фабрички(5-6 години) и до сега немало таков проблем.Сега несака ни да се упали,извадена е батеријата,изваден е рамот,графичката,се е исчистено ама несака.Пробав и да го форматирам ама и така несака,се рестартира најверојатно има некој хардверски проблем ама што може да е?

А да и иако се е стегнато кога не пали ке го протресеш онака мушки и се пали!!!!!!!!
Исклучи го цд ромот скроз (од матична, кабелот што иде у неа) и пробај пак.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Може ли малку помош ? :)
Кога ќе го пуштам компјутеров лета,не кочи и ништо не му е. Е сеа по неколку минути почнува да кочи и кога ќе фатам со ракава на куќиштено целот е вжештено. Што можи да е проблемот ?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Може ли малку помош ? :)
Кога ќе го пуштам компјутеров лета,не кочи и ништо не му е. Е сеа по неколку минути почнува да кочи и кога ќе фатам со ракава на куќиштено целот е вжештено. Што можи да е проблемот ?
Да отвориш куќиштето и да го провериш кулерот? Штом загрева нема од што друго да е... гарант не врти.
 
Член од
24 мај 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
DVD Rom

Имам Sony DVD RW DRU-190A ром,во поcледно време место DVD Rom стои CD Rom и не ми ги отвора DVD цедиња
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
Имам Sony DVD RW DRU-190A ром,во поcледно време место DVD Rom стои CD Rom и не ми ги отвора DVD цедиња
и мене така ми правеше,кога го однесов на поправка ми рекоа дека не вреди да се прави, кога нов е 1000 ден :D

--- надополнето ---

дали ако го зголемам Windows Experience index-ot ќе ми се забрза компјутерот, односно дали ќе имам некое добро од тоа или нема врска??
 
T

Tetro

Гостин
дали ако го зголемам Windows Experience index-ot ќе ми се забрза компјутерот, односно дали ќе имам некое добро од тоа или нема врска??
Зависи како планираш да го смениш индексот. :)
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
ааа да,да... заборавив да кажам тоа. Ако ги наместам сам бројките, како што сакам, ќе има некоја "бенефиција" тогаш? :D
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
:):) фала на одговорот :):)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
дали ако го зголемам Windows Experience index-ot ќе ми се забрза компјутерот, односно дали ќе имам некое добро од тоа или нема врска??
Ќе крениш левел. :)

(инаку, тој индекс зависи од хардверот. рачно не ни можи да се менува... освен со некоја бескорисна финта.)
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Ај кажете некоја програма за заклучување на папки???
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Имав спуштено програма со ова име го заклучив фолдерот и после никако не се отвораше не ми прифајчаше лозинка хахах, па сега незнам дали да ја спуштам дане ми се случи повторно истото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom