Помош, софтверски проблеми и совети

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Пробај мрдај го дисплејот напред-назад полека, види дали ќе се менува сликата.

Од кога ти прави вака и што си направил (софтверски и хардверски/физички) пред да се случи ова?
Сликата не се менува при мрдање на дисплејот, ниту се гледа позадината кога ќе се приближи до светло екранот. Едноставно се губи екранот, а компјутерот работи. Стартува нормално, понекогаш пречките почнуваат уште при бирањето на сејф моде за стартување на Виндоусот, но обично тоа е откако ќе го внесам логинот. Тогаш се појавуваат безброј шарени точки, се зашмрљува екранот и на крај црн (или бел или темно син).

Најдов некои сугестии на странските форуми, да симнам биос на пендрајв од продуцентот за мојот модел, па да го ставам усб-то и да пробам да го стартувам компјутерот со истовремено притискање на Фн+Еск и Пауер. Меѓутоа ништо не се случи, не реагираше, исто како што не реагира ниту на дискови. Го проверив и напојување, изгледа ок.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Сликата не се менува при мрдање на дисплејот, ниту се гледа позадината кога ќе се приближи до светло екранот. Едноставно се губи екранот, а компјутерот работи. Стартува нормално, понекогаш пречките почнуваат уште при бирањето на сејф моде за стартување на Виндоусот, но обично тоа е откако ќе го внесам логинот. Тогаш се појавуваат безброј шарени точки, се зашмрљува екранот и на крај црн (или бел или темно син).

Најдов некои сугестии на странските форуми, да симнам биос на пендрајв од продуцентот за мојот модел, па да го ставам усб-то и да пробам да го стартувам компјутерот со истовремено притискање на Фн+Еск и Пауер. Меѓутоа ништо не се случи, не реагираше, исто како што не реагира ниту на дискови. Го проверив и напојување, изгледа ок.
Или ти прегрева графичката или веќе ти прегреала и ти е при крај. А да дадеш една слика тука? Од мобилен/апарат?
 
H

-HRO

Гостин
Чим вика дека чита DivX треба да ти чита се што е AVI освен ако не ти е некое ептен чкарт DVD. А тоа за да конвертираш, споро е ако е 4-5-6 саати, значи си топ со чекање :)
Пробај други AVI фајлови стај ги на некое DVD и види дали ќе ги пушти. А кога го ставаш цедето во DVD плеерот, ти ги дава фајловите да си бираш кој да го пуштиш или?
И што DVD имаш?
Да. Ги наоѓа фајловите како ави ама не сака да ги пушти.

Јас го користам Nero burning Rom (навика, мене ми е најлесно) и барем кај мене функционира. Види ги подесувањата (пример треба да се одбере двд-ром (ИСО) или цд-ром...зависи дали ставаш цд или двд, после треба да стои no multisession) овде
http://forum.videohelp.com/threads/296541-AVI-Files-to-DVD-data-disc?p=1809128&viewfull=1#post1809128

за проверка на ави фајлот види Gspot овде (имаш и кратки објаснувања)
http://www.headbands.com/gspot/v26x/index.htm

па што ти одговара, тоа ...и стварно, кажи го моделот на LG

Btw, колку дискови имам фрлено додека научив дека фајловите за двд формат од video-ts фолдерот не се ставаат директно на диск :)
Дада...имаш право...ќе пробам со Nero Burning Rom затоа што досега режав со неро експрес и како дата двд диск.
Сега ќе пробам со Burning Rom како Dvd video disc...очекувам да работи...фала ви на двајцата за помошта :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Да. Ги наоѓа фајловите како ави ама не сака да ги пушти.



Дада...имаш право...ќе пробам со Nero Burning Rom затоа што досега режав со неро експрес и како дата двд диск.
Сега ќе пробам со Burning Rom како Dvd video disc...очекувам да работи...фала ви на двајцата за помошта :)
Јас имам LG, кога режав на времето, режав DATA DVD, ставам 4-5 филмчиња, ставам титлови и си ги чита без проблем. Или па цела сезона од френдс во едно DVD и си тера.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
ништо, проблемот сеуште е тука а јас веќе немам појма што да пробам за да ја управам работава
Само си повторувам дали е точно :) ...сакаш (претпоставувам) да преинсталираш windows xp, пробуваш со друго цд кое е проверено бутабилно на друг компјутер и пак не може да бутира од цд ниту да дојдеш до опцијата за форматирање, партиции и слично? Чудна грешка...ќе пробам и јас да побарам на гугл па да видиме

--- надополнето ---

Јас имам LG, кога режав на времето, режав DATA DVD, ставам 4-5 филмчиња, ставам титлови и си ги чита без проблем. Или па цела сезона од френдс во едно DVD и си тера.
Истото ме зачуди. И во неро експрес и неро брнинг дата двд би требало да е дата двд. Едино да каже Ристе што модел и да го проба ави-то преку ге-спот на пример.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Само си повторувам дали е точно :) ...сакаш (претпоставувам) да преинсталираш windows xp, пробуваш со друго цд кое е проверено бутабилно на друг компјутер и пак не може да бутира од цд ниту да дојдеш до опцијата за форматирање, партиции и слично? Чудна грешка...ќе пробам и јас да побарам на гугл па да видиме

--- надополнето ---

Истото ме зачуди. И во неро експрес и неро брнинг дата двд би требало да е дата двд. Едино да каже Ристе што модел и да го проба ави-то преку ге-спот на пример.
Може да не му ги чита тие кодеци DVD-то, пример да проба со истото CD на друг DVD Player. Кај мене 99% од таквите работи ги прима, тие 1% исто ги чита ама или немаат звук, или па се зезнати фрејмовите, како slow motion се гледа :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Ова не сум го знаел со кодеците и стендалоун плеерите.
Затоа можда не е лошо, ако не го реши проблемот со опцијата финализиран диск, да стави тука моделот и 2-3 филма кои не му ги чита...и резлутат пример од учитување во г-спот. можда е лесно решлив проблем.

--- надополнето ---

Има едно програмче DivxTest за тестирање на stand alone плеери (баш за вакви случаи) ама не можам да му најдам линк за симнување

http://divxtest.surdvd.com/What-is-DivxTest-Where-can-I-find.html
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.200
Поени од реакции
14.512
Ај да се надоврзам на темава...
значи го имам пробано ова на два плејери (не ми текнува што модели се).
Филмовите снимени како дата си ги пушта нормално ти дава двд-то листа го селектираш и го пушташ. Е сеа проблемот е со преводите.
1. Многу се бледи, со тенки бели букви и да не кажам едвај се чита.
2. Македонски, српски, хрватски преводи неможе (македноски воопшто неможе а српски и хрватски ги нема оние букви ч,ш итн.)

Некоја идеја што би можело да биде и како би можел да го подобрам?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ај да се надоврзам на темава...
значи го имам пробано ова на два плејери (не ми текнува што модели се).
Филмовите снимени како дата си ги пушта нормално ти дава двд-то листа го селектираш и го пушташ. Е сеа проблемот е со преводите.
1. Многу се бледи, со тенки бели букви и да не кажам едвај се чита.
2. Македонски, српски, хрватски преводи неможе (македноски воопшто неможе а српски и хрватски ги нема оние букви ч,ш итн.)

Некоја идеја што би можело да биде и како би можел да го подобрам?
Имаш постар модел на DVD Player. Пробај на некој поасален DVD Player да видиш дека преводот ќе си е супер. Кај мене е за мерак, ги има сите букви :) се чита убаво. А имам и еден чкарт плеер од 1000 ден. таму се такви ко за нигде.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.200
Поени од реакции
14.512
Ајде мала исправка зборев сеа со девојка ми кај неа се плеерите :)

Едниот е чкарт знам некои 2000 ден е и тоа има такви букви лоши тенки.
Другиот е прилично добар и скап ДВД плеер купен заедно со сараунд систем. Значи кај тоа двд буквите си се читаат супер ама не ги јавува како што реков некои од српско/хрватските букви и нашите...
Порано коа зимав филмови од овие препродавачите ги читаше супер меѓутоа од овие што ја си ги режам со преводи го имам тој проблем со буквите.
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
91
Поени од реакции
10
Ако може некој да ми препорача програм што ќе можам да го симнам, за конвертирање на pdf документ во word документ.

Ми треба итно :kesa:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Ајде мала исправка зборев сеа со девојка ми кај неа се плеерите :)

Едниот е чкарт знам некои 2000 ден е и тоа има такви букви лоши тенки.
Другиот е прилично добар и скап ДВД плеер купен заедно со сараунд систем. Значи кај тоа двд буквите си се читаат супер ама не ги јавува како што реков некои од српско/хрватските букви и нашите...
Порано коа зимав филмови од овие препродавачите ги читаше супер меѓутоа од овие што ја си ги режам со преводи го имам тој проблем со буквите.
Можеби не ти е до плеерот штом велиш дека земени двд-ја од препродавачи се читале добро. Оние што немаат добар превод -ги режеш директно ави и срт или правиш конверзија во двд формат (воб, ифо...) пошто двд форматот си има ифо фајл кој содржи информации за менијата, стиловите, преводите...самиот превод мислам дека беше битмап слика врз филмот (такво некое терсене објаснување имаше), но битно е какви фајлови му даваш да чита на плеерот.

Ако е срт превод, зависи од фирмверот на плеерот, т.е. способностите (или што викате -колку пари, толку музика).
Мене не ми ги чита баш добро (ситни се) па најдов фирмвер кој наводно го поправал приказот (скалабилноста)...ама не пробав пошто може да останам и без плеер :)

Ако ги режеш во двд формат, битно е кои параметри му ги даваш на програмот за конверзија (големина, дебелина, фонт, боја, кодна страна).
http://en.flossmanuals.net/Avidemux/ExtractingDVDSubtitles
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.796
Поени од реакции
4.457
Само си повторувам дали е точно :) ...сакаш (претпоставувам) да преинсталираш windows xp, пробуваш со друго цд кое е проверено бутабилно на друг компјутер и пак не може да бутира од цд ниту да дојдеш до опцијата за форматирање, партиции и слично? Чудна грешка...ќе пробам и јас да побарам на гугл па да видиме
токму така, да ја разглобам ситуацијава, типот не зборува македонски и не можеше подобро да ми каже, но има ставено хард диск скази, до сега немам сретнато такво нешто, наиме било побрзо ова она, мислам дека дос неможе да го препознае хдд затоа вика could not find a place for a swap file, сега треба да најдам драјвери за „скази“ што се покреваат во дос, а чичо гугл нејќе да помогне
скази мислам дека е со кратенка SCSI само не сум сигурен
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Ми треба некој free програм за чистење на регистри..??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom