Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Ај ако може да ми дадеш линк од некој испробан триал ресетер ..
Settings > Options > Enable Self Defence треба да се отштиклира, потоа направи exit на Kaspersky и вклучи го ресетерот. That's it (провери ПП за линкот)
 

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
Да видиме дали ке се најде некој да ми помогне..

Извадив фонтови (торент).. Околу 1300 фонта..

Секој од фонтовите, е во посебен фолдер..
Внатре во фолдерот има рар архива.. Во рар архивата, уште една рар архива.. А во таа рар архива, е фонтот..

Има некој начин за да се префрли тоа одеднаш? Ако одам фолдер по фолдер.... Ке ми треба 2-3 дена кликање..
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
хмм.. пробај вака. од сите фолдери стави ги рар архивите во еден посебен фолдер ( и за ова треба време, ама незнам друг начин освен мануелно :toe:)
отвори го фолдерот, селектирај ги сите рар архиви, десен клик, extract here, а ако те разбрав убаво во секоја рар архива има уште една, тогаш пак ја повтори постапката.. селектирај ги сите нови рар архиви и уште еднаш направи extract here. позз и пиши што си направил
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Да видиме дали ке се најде некој да ми помогне..

Извадив фонтови (торент).. Околу 1300 фонта..

Секој од фонтовите, е во посебен фолдер..
Внатре во фолдерот има рар архива.. Во рар архивата, уште една рар архива.. А во таа рар архива, е фонтот..

Има некој начин за да се префрли тоа одеднаш? Ако одам фолдер по фолдер.... Ке ми треба 2-3 дена кликање..

1. Отвори го фолдерот кај што ти се сите фолдери со рарови и фонтови
2. Стисни Search (F3) и пиши *.rar и стисни Enter
3. Кога ќе заврши, ќе ти ги даде сите рарови
4. Копирај ги сите во посебен фолдер (направи нов)
5. Селектирај ги сите, десен клик на било кој, EXTRACT HERE
6. Ќе ти излезат уште рарови, а овие претходниве ќе си останат селектирани
7. Без да кликаш нигде, од тастатура стисни DELETE
8. Ќе отидат во канта, ќе ти останат само новите рарови
9. На нив направи им EXTRACT HERE
10. Ете ти 1300 фонтови :)
 
T

Tetro

Гостин
напрај срч, со префиксот .rar или .zip, зависно како се напишани, и така ќе ти ги даде сите на едно место, за да не правиш влези-излези у секоја папка посебно, и после екстракт то.... и така натаму :helou:
 

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
Решено е..
Испадна дека биле зип, па во зип внатре, рар архиви(не сум приметил)..
Прво екстрактирав сите зип во еден фолдер..
Па сите рар што ги има во тој фолдер, во друг фолдер..
И само копирав во Windows/fonts..

Фала за брзиот одговор..
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
Дали можам да најдам некаде лиценца за kaspersky internet security 2010?>?:toe:
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
137
Поени од реакции
31
Тука имаш право. Има најразлични начини со кои вирсите се вгнездуваат во комјутерет. Некои можи еднсотавно да се исклучат преку Task Manager некои не, некои имаат autorun.inf некои не, некои се exe други .bat трети .com итн. Некои инфицираат некоја случајна датотека па ела најди го рачно други си стават случајно име на случајно место па ела најди го сам. ИТН.
Треба подолго искуство за да знаеш каде и како се вгнездуваат мнозинството на вируси, и како да ги чистиш рачно дел од нив. Тоа искуството вклучува и каде да бараш по интернетов кога ќе ти е сомнително нешто.
Затоа, Magical користи Антивирус. Препорака, еден од овие: Norton, Nod32, Kasperky, Avira, Avast, AVG, Bitdefender, Trend Micro, F-Secure. Јас сум за Norton.




А од кај знаеш кој е што е. Symantec Norton не за џабе доби златна награда од AV-Comparatives за 2009та. Касперски доби сребрена, а ESET Nod32 зеде бронза.
Многу другари што ги имале тие антивируси ми се жалат. Братучедми има низ повеке антивируси поминато и со сите правеше формат (AVG, McAfee, ESET NOD 32 и уште некои...). Досега немам чуено некој да се пожали од касперскито и затоа го препорачав, ти ако сакаш слободно користи си нортон :toe:

П.С.: За касперскито имам оригинал активациски код и ич тулето не ме боле. Ако има ресетери или што и да е - користете ги :smir:
 
T

tinkerbelll

Гостин
Може некој да ми каже накратко постапката како се тргаа стрелките на иконките на десктопот (да не изгледаат како shortcut-и):kesa: ?

едит - средив
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
откако ќе го ставам новиот хард диск и цд со windows и окако ќе стегнам ентер за да почни да се инсталира ми излегва ова. дали цд не е во ред или хард дискот не ми е поврзан како сто треба само незнам како поинаку да го поврзам?:toe:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
откако ќе го ставам новиот хард диск и цд со windows и окако ќе стегнам ентер за да почни да се инсталира ми излегва ова. дали цд не е во ред или хард дискот не ми е поврзан како сто треба само незнам како поинаку да го поврзам?:toe:
Најди си цеде од ХР кое има драјвери за SATA/RAID
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
а дали можи да ги додадам драјверите со usb?
Треба да можеш. На почетокот на инсталацијата, доле во сивата лента пишува да притиснеш F2 (или F6 не памтам) ако сакаш да додадеш драјвери, ама вика да ставиш дискета :)

Треба и со USB да работи.
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
Треба да можеш. На почетокот на инсталацијата, доле во сивата лента пишува да притиснеш F2 (или F6 не памтам) ако сакаш да додадеш драјвери, ама вика да ставиш дискета :)

Треба и со USB да работи.
дали можеш да ми кажеш линк за да ги симнам овие драјвери за SATA/RAID, или некој друг? зш изгледа неможам да ги најдам вистинските :se_ molam
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
дали можеш да ми кажеш линк за да ги симнам овие драјвери за SATA/RAID, или некој друг? зш изгледа неможам да ги најдам вистинските :se_ molam
Најубаво, најди си Windows XP со интегрирани драјвери за SATA/RIAD
 

Kajgana Shop

На врв Bottom