Најголем дел од интелигентните и талентирани тинејџери одбираат да слушаат хеви метал

Статус
Затворена за нови мислења.

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
јас одбивам да слушам хеви метал...дали тоа ме прави интелигентен и талентиран тинејџер...??
 
D

Daftie

Гостин
јас одбивам да слушам хеви метал...дали тоа ме прави интелигентен и талентиран тинејџер...??
Треба да "одбираш" не да одбиваш:helou:

За теоријава, се согласувам, а наспроти ова, сте слушнале ли дека турбофолкот(не баш Цеца, некои многу потешки срања) го отупува мозокот? И ова е базирано на некое (балканско)истражување, штета што немам од кај да ви копирам статија...
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
За теоријава, се согласувам, а наспроти ова, сте слушнале ли дека турбофолкот(не баш Цеца, некои многу потешки срања) го отупува мозокот? И ова е базирано на некое (балканско)истражување, штета што немам од кај да ви копирам статија...
Ок, за ова си во право, како што е докажано дека класиката шири многу позитивни вибрации, па го отвара слухот, ја менува формата на атомите во водата па дури и го забрзува растот на цвеќињата:)
Ако секоја музика врши некакво дејство, тогаш фолкот сигурно има негативно и од проста причина што нема ниту еден елемент што би бил подобар од класиката!
За металон незнам! Ама би можело да се анализира! Сепак металот се основа на класика(ако се гледа стапка по стапка)! За да правиш добра метал музика треба да си сварно јак и образиван музичар, што автоматски кажува дека неможе секој сељак да пушти матрица и да јаде гомна и да испадне песна....гледано од тој агол
иначе како и да е за секоја музика треба да се вложи труд, само за некоја повеќе, а за некоја помалку па затоа некои се вреднувани повеќе а некои помалце.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
и јас се чуствувам како недоволно разбран од светот поради што сум принуден да не ги покажувам тие мои скриени мисли. тоа понекогаш ме фрустрира, понекогаш ме прави да мислам како да не сум човечко суштество а понекогаш ме прави да се чуствувам како најмоќен на овој свет

но јас спас си најдов во хип хопот не во металот
 
D

Daftie

Гостин
Ок, за ова си во право, како што е докажано дека класиката шири многу позитивни вибрации, па го отвара слухот, ја менува формата на атомите во водата па дури и го забрзува растот на цвеќињата:)
Ако секоја музика врши некакво дејство, тогаш фолкот сигурно има негативно и од проста причина што нема ниту еден елемент што би бил подобар од класиката!
За металон незнам! Ама би можело да се анализира! Сепак металот се основа на класика(ако се гледа стапка по стапка)! За да правиш добра метал музика треба да си сварно јак и образиван музичар, што автоматски кажува дека неможе секој сељак да пушти матрица и да јаде гомна и да испадне песна....гледано од тој агол
иначе како и да е за секоја музика треба да се вложи труд, само за некоја повеќе, а за некоја помалку па затоа некои се вреднувани повеќе а некои помалце.
Неокласичен метал му е мајката!
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Неокласичен метал му е мајката!
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

Иначе, доста добар стил е џезот, многу елементи (особено бас линиите) од металот се усовршени во џезот...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
pa jasno i ja koa bev teenejer slusav punk i metal a slusam i sea, ne mozam da podnesam komercijlna muzika.
 

BountyHunter

нинџа и пол
Член од
29 јануари 2007
Мислења
202
Поени од реакции
10
Секој може да слуша метал. Не викам не. Ама за да го сватиш металот треба да си интелигентен. Пошо зад тој бесен рифф и зад тој growl, scream или било clean глас се крие една целина што секој што го разбира металот ја доживува различно и сепак зависи од околината на човекот кој ја слуша песнава. Јас на пример. Слушам различен метал стил кога се осеќам различно. Едноставно ме смирува ако нешо ми се има десено неубо. Сепак не можам да сватам деца од 13 години да ја слушаат музиката и да тврдат дека ја разбираат ко тие немаат развиено свој став за животот. И не можам да поднесам некој шо слуша метал пошо било популарно. Ако слушаш метал слушаш или до крајот на животот или не слушаш воопшто. Сепак само некој што вистински го разбира металот може да почуствува што сака да каже некоја песна. Не е металот во изгледот. Металот треба да го осетиш. А штета што дознавам дека што помалце и помалце луѓе го имаат сватено.
 
D

Daftie

Гостин
Сепак не можам да сватам деца од 13 години да ја слушаат музиката и да тврдат дека ја разбираат ко тие немаат развиено свој став за животот.
Никогаш не е прерано да се почне со слушање метал, што порано - тоа подобро(гледај го Metal - A Headbanger's Journey), јас метал слушам од 12 години, ако не и порано, и ми помогна доста да се оформам, како личност(али имам уште бурек да јадам).
Едноставно, не се пронаоѓав во ништо друго.
 

BountyHunter

нинџа и пол
Член од
29 јануари 2007
Мислења
202
Поени од реакции
10
океј да слушаш метал на 13 години ама НЕ МОЖИШ ДА ТВРДИШ ДЕКА СИ ГО РАЗБРАЛ тогаш. и јас слушам од тогаш ама го разбрав последнава година.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
океј да слушаш метал на 13 години ама НЕ МОЖИШ ДА ТВРДИШ ДЕКА СИ ГО РАЗБРАЛ тогаш. и јас слушам од тогаш ама го разбрав последнава година.
A zosto moras da go razberes? Ne moze da go slusas samo zosto ti se dopaga toj zvuk?

Nit metalot, nit rockot , nit turbo folkot ke te napravi covek. "Kopanje na kanal" ke te napravi covek.
 

BountyHunter

нинџа и пол
Член од
29 јануари 2007
Мислења
202
Поени од реакции
10
ако си го разбрал металот ке видиш колку различно го примаш од другите што слушаат метал а не го разбираат. едноставно чувството е поразлично од то што ке го имаш или подобро кажано немаш пред да го разбериш металот.
 

ninanajna

Ice Girl
Член од
15 август 2008
Мислења
209
Поени од реакции
12
Каков метал ме нервира неможам да го слушам а не како што викате треба да го разбереш јас неможам да го слушам а не па да се обидам да разберам.Глупости
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Има и интелигентни турбофолкери а воедно и металци. Има и интелигентни луѓе кои слушаат и транс, техно, поп, и сите останати музички правци
Има интелигентни трансери, технаџии, рапери, хип хопери, блузери, џезери, панкери, скинери, наркомани, кремци, клошари ....... итн .. ама турбофолкери нема ! Сите турбофолкери се ретардирани од проста причина што слушаат турбофолк :pos:
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Има интелигентни трансери, технаџии, рапери, хип хопери, блузери, џезери, панкери, скинери, наркомани, кремци, клошари ....... итн .. ама турбофолкери нема ! Сите турбофолкери се ретардирани од проста причина што слушаат турбофолк :pos:
Ох.
Циу.

...и сите металци се атеисти и дрогираши...
...сите уметници се боеми...
***сите жени се курви***

Има ретардиран метал...ооо итекако го има.По таа основа,сите грајндери,дел од хеви и треш металците треба за мене да се ретардирани оти слушам готик,музика со смисла во првата нота повеќе отколку цела песна во овие жанрови?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom