ke dojdat be da senadevame da bide interesno malce da ima koj da gi ebeme tamu hehehe

Red Legend Sınce
30 март 2007
2.338
22
Јебига тоа е тоа..играат како трупови без срце...тоа е тоа...браво за пелистер си играа солидно дечките и стигнаа до победа..Честитам

16 ноември 2007
3.639
3.261
Браво момци, честитки на прекрасната игра и отпорот кој го пруживте на фаворитот на хартија. Сепак победата е заслужена според покажаното на паркетот:smir:

RedBlack

Grof
4.659
2.867
CESTITIKI ZA POBEDATA SE NADMINAA SEBESI MOMCITE ZIVOTNA UTAKMICA NA PELISTER NAPOLNO ZASLUZENO, SE GLEDASE DEKA POVEKE JA SAKAA POBEDATA poz

Z

ziko bt

Полуфинале на Куп - мажи

СЕНЗАЦИОНАЛЕН ТРИУМФ НА СВИССЛИОН ПЕЛИСТЕР!

Битолскиот тим во полуфиналето на домашниот Куп го порази Фершпед Работнички со 82-67 и заслужено се пласираше во големото финале

Во текот на сите 40 минути, кошаркарите на Свисслион Пелистер беа подобар противник од фаворитот на овој меч, Фершпед Работнички. Избраниците на Младен Микиќ влегоа далеку помотивирано и поборбено во натпреварот, а по првите десет минути во изедначена игра шпедитерите имаа минимална предност од 18-17.
Колективната игра во нападот и одбраната го красеше составот од Битола, што на најдобар начин се покажа во вторите десет минути кога со прецизните шутеви од линијата за три поени на Ѓорѓи Талевски и Петар Апцев, Свисслион Пелистер замина на одмор со највисоката предност од девет поени (38-29).
Фершпед Работнички притисна во второто полувреме и со серија од 8-0 на 4 минути до крајот на третата четвртина израмни на 46-46, но тоа беше се што можеше денеска да стори против расположениот битолски тим.
Димитар Караџовски и Милан Миљковиќ повторно ја вратија предноста и во последниот период влегоа со шест позитива (56-50). Талевски и Караџовски уфрлија по една тројка во последниот период за двоцифрена предност (62-50), по која се наѕираше сензационалната победа на Свисслион Пелистер. До крајот со мудра игра во нападот за прво финале во Купот во клупската историја.

Александар Хелд беше предводник во победничкиот тим со 19 поени, Ѓорѓе Јовановиќ уфрли 15, а Талевски и Караџовски по 14 коша.
Диме Тасовски со 21 поен беше најефикасен кај Фершпед Работнички.
Фершпед Работнички ја комплетираше елиминацијата на екипите од главниот град, приклучувајќи се на МЗТ Скопје, Вардар, Торус и второлигашот Вардар Осигурување.
„Мислам дека ја казнивме опуштеноста во тимот на Работнички, чии кошаркари можеби мислеа дека лесно ќе не поминат. Верувавме во сопствениот квалитет, напорно работевме и заслужено се пласиравме во финалето“, изјави кошаркарот на Свисслион Пелистер, Димитар Караџовски.
„Пелистер одигра над своите можности, а ние денеска немавме шутерски ден, премногу промашувавме, додека противникот погодуваше. Битолчани го оставија срцето на теренот и заслужено победија“, рече тренерот на Фершпед работнички, Марин Докузовски.
„Одигравме извореден натпревар, момците беа мотивирани, храбро се бореа и иако реално Фершпед работнички има далеку подобар тим, ние се пласиравме во финалето“, истакна тренерот на Свисслион Пелистер, Младен Микиќ.

22 февруари 2007
7.076
1.940
Браво мајстори, само напред. Конечно да ме израдва некој од Пелистерите сезонава.