Софтвер за архитектонско цртање

KOKO AR.

i jas tebe
Член од
22 декември 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
Ima mnogu dobra programa specijalizirana za vnatresno ureduvanje na prostor CORPUS se vika hrvatsko e programcevo i kopija na nego ima MawinKit nase makedonsko ama i dvete se licencirani i treba da gi platis i toa za masala mnogu.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
1
dokolku sakas samo planovi 2d da crtash simni si go dodatniot paket Microsoft Ofice Visio.
A ako sakas 3d ondak simni Google skech up 7
Jas vo tie imam crtano nekogash koa ke mi dojde nekakva idea i ne se teshki za koristenje
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Daz studio 3

De4ki da ne znae nekoj da snimi film vo programata DAZ Studio 3..:)
 
S

smart ass

Гостин
Архикад е специјализиран за архитектура,Аутокад-от повеќе е за машини...а 3дмах и маја за анимации...така да архикад е сметам правилниот избор иако за архитект добро е да има познавање и од аутокад+3дмах:toe:
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
29
Поени од реакции
7
Архикад е специјализиран за архитектура,Аутокад-от повеќе е за машини...а 3дмах и маја за анимации...така да архикад е сметам правилниот избор иако за архитект добро е да има познавање и од аутокад+3дмах:toe:
AutoCAD e врв за архитектура. Секоја зграда у светов е проектирана воглавно во AutoCAD. За машини се користи воглавно Solidworks, или конкурентскиот на Solidworks, Autodesk Inventor.

3Ds Max e главен во 3д визуелизацијата.

Моментално најпростиот и еден од најмоќните што го користат во светот е Google SketchUP. Нормално ако го користиш со некој добар плагин.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
AutoCAD е одличен софтвер го имам користено програмот од 2006. имам и книга од истиот навистина моќна програма.
 
S

smart ass

Гостин
AutoCAD e врв за архитектура. Секоја зграда у светов е проектирана воглавно во AutoCAD. За машини се користи воглавно Solidworks, или конкурентскиот на Solidworks, Autodesk Inventor.

3Ds Max e главен во 3д визуелизацијата.

Моментално најпростиот и еден од најмоќните што го користат во светот е Google SketchUP. Нормално ако го користиш со некој добар плагин.
Да ама за моделирање...а дали исто како во аутокад испечатен дизајн на машина еве дел по дел, по тие и тие стандарди,во тој и тој сектор има ПРАВНА ВАЖНОСТ или..

Оти кај аутокад има правна важност т.е влече одговорност.

Кај солид така е ил не е така??
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
29
Поени од реакции
7
Па најупотребуван е Solidworks од областа на машинството и индустриски дизајн, така да... Би требало.
 
T

Tetro

Гостин
Па најупотребуван е Solidworks од областа на машинството и индустриски дизајн, така да... Би требало.
тачно, најпрецизно 3д моделирање со толеранции за машински склопови и роботика со симулација и визуелизација, + рендерирање во mpeg и divx формати.. погледнете на youtube за повеќе
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Ima mnogu dobra programa specijalizirana za vnatresno ureduvanje na prostor CORPUS se vika hrvatsko e programcevo i kopija na nego ima MawinKit nase makedonsko ama i dvete se licencirani i treba da gi platis i toa za masala mnogu.
Ако може помош како да ја симнам Mawinkit ,ама без плаќање. btw јас ја имам инсталирано на стариот лап топ и тоа е на македонски јазик па сакам да ја инсталирам на другиот ком.а ми го нема инсталационото.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.179
Поени од реакции
2.129
Dali znaete nekoj sto drzi casovi po ArchiCad?
fala odnapred.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Да ми препорача некој програмче за цртање мебел, полесно за користење за почетници? Има по нетов да се симнат?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да ми препорача некој програмче за цртање мебел, полесно за користење за почетници? Има по нетов да се симнат?
corpus 3D, kitchendraw, PRO100.....доста ти се ако ти е за аматерска работа.
 

FeliXxX

Нинџа
Член од
27 април 2010
Мислења
808
Поени од реакции
282
дали некој сеуште го има мавинкит програмот ,ми требат фајловите или инсталацијата од него
 

Kajgana Shop

На врв Bottom