Јеховини сведоци

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Е јас имам неколку прашања за вас јеховините сведоци.

Дали и зашто учите дека Исус е распнат на столб кога се знае дека на римјаните смртна казна им било распнување?

Зашто не славите родендени?
 
Член од
18 септември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Јеховини Сведоци

Дали сте слушнале за Јеховини сведоци ?
Познавате ли некој ?
Ги знаете ли нивните правила ?
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
ne gi znam , mi idat po doma i gi brkame so tatko mi , imam slushnato deka ako dadesh potpis nesh.. mesechno dobivash pari.. kaj nas ROMITE najchesto davaat potpis :D
 

zakaculko

skinhead '03
Член од
24 март 2009
Мислења
201
Поени од реакции
33
секој има свое право да се изјазни за својата вероисповед, кој православен христијанин во македонија сам се изјаснил??? никој, зашто кај нас децата ги крштеваат после раѓање, значи ги ставаме нашите деца во вера без нивна дозвола, без самите да се одлучат за тоа дали сакаат да припаѓаат на таа вера, што не е случај кај католиците и кај протестантите, тие се крштеваат на постари години, односно кога можат сами да размислат на таа тема.
ако не сте знаеле и јован крстител исус го крстил на 30 години а мош и повеќе.
барем по мое мислење треба своето дете да го подучуваш за религијата на која ти самиот припаѓаш, па кога тоа самото ќе биде свесно да размисли со своја глава дали верува во тоа што си го научил тогаш да одлучи дали ќе биде будист, јеховин сведок, муслима, католик, православен христианин и шо ти знам ја уше какви не
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Али никој нема право да ти досаѓа на врата...дури и за приватни анкети, лицата мора да се најават по телефон. Во спротивно...чорба и за нив.
Која ситуација би била-кога секоја поголема конфесионална група (одобрена или не) би тргнала од врата до врата...хаос.
 

zakaculko

skinhead '03
Член од
24 март 2009
Мислења
201
Поени од реакции
33
нивно си е да проповедаат за својата религија, зошто така им наредил исус и бог, да ја шират веста за исус христос за божјиот син, до сега кај мене коа доаѓале фино културно ќе им кажам дека ми се досадни и никоаш повеќе не се враќаат, барем истите луѓе.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
секој има свое право да се изјазни за својата вероисповед, кој православен христијанин во македонија сам се изјаснил??? никој, зашто кај нас децата ги крштеваат после раѓање, значи ги ставаме нашите деца во вера без нивна дозвола, без самите да се одлучат за тоа дали сакаат да припаѓаат на таа вера, што не е случај кај католиците и кај протестантите, тие се крштеваат на постари години, односно кога можат сами да размислат на таа тема.
ако не сте знаеле и јован крстител исус го крстил на 30 години а мош и повеќе.
барем по мое мислење треба своето дете да го подучуваш за религијата на која ти самиот припаѓаш, па кога тоа самото ќе биде свесно да размисли со своја глава дали верува во тоа што си го научил тогаш да одлучи дали ќе биде будист, јеховин сведок, муслима, католик, православен христианин и шо ти знам ја уше какви не

Штоооооо ? Како тоа дај објасни, ако може малку повеќе!
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Досадни се како Бугарски пропагадни пци по нетов

Се испишманив

Не можи никој со Бугарските пропагатори
 
P

PoisonLady

Гостин
Штоооооо ? Како тоа дај објасни, ако може малку повеќе!
Матеј 4:13
Тогаш Исус пристигна од Галилеја,крај реката Јордан,кај Јован за да биде крстен од него.
Матеј 4:16
А кога Исус беше крстен веднаш излезе од водата.И ете,небесата се отворија и го виде Божјиот Дух како слегува на него и се спушта над него.И ете,глас од небесата говореше:Ова е Мојот мил Син,кој е по Мојата волја.
Односно:
Кога Господ Исус наврши триесет години од телесното раѓање, го започна Својот учителски и спасителен подвиг. И самиот почеток на тоа го означи со примајќи Крштение на Јордан.
 

zakaculko

skinhead '03
Член од
24 март 2009
Мислења
201
Поени од реакции
33
Матеј 4:13
Тогаш Исус пристигна од Галилеја,крај реката Јордан,кај Јован за да биде крстен од него.
Матеј 4:16
А кога Исус беше крстен веднаш излезе од водата.И ете,небесата се отворија и го виде Божјиот Дух како слегува на него и се спушта над него.И ете,глас од небесата говореше:Ова е Мојот мил Син,кој е по Мојата волја.
Односно:
Кога Господ Исус наврши триесет години од телесното раѓање, го започна Својот учителски и спасителен подвиг. И самиот почеток на тоа го означи со примајќи Крштение на Јордан.
фала што ме скрати од барање, баш ме мрзеше да барам
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
277
Поени од реакции
29
Али никој нема право да ти досаѓа на врата...... лицата мора да се најават по телефон.
Точно така!! И јас така размислувам. Еве што мене ми се случува: Пред секоја поголема „Слава“ ми ѕвонат на ѕвонче и по default, штом некој ѕвони треба да му отвориш. Отворам врата и .......„дали ќе крштевате вода за Петковден, Дуовден, Ѓурѓовден (во зависност од славата која следи) за да запишеме дали попот :pop:да помине да ви крсти вода.
Јас им одговарам дека ние сме Христијани и не крштаваме вода, туку луѓето ги крштеваме во вода.

А иронијата да биде поголема, кога попот :pop: доаѓа да крштева вода во мојава зграда, обавезно ѕвони и никако да ме прескокни (најверојатно бидејќи вратата од станот е нова, а останатите се постари, па си вели има пари овде).

Се чудам како еднаш не ме научија, и не ме оставија на мира?


И мојот заклучок е идентичен како твојот, дека лицата мора да се најават по телефон. Ама еве не се најавуваат!!
Најверојатно изгледа затоа што не ми го научиле телефонскиот број или пак јас не сум им го оставил бројот. Но, во секој случај им кажувам дека не се пожелни да ми ѕвонат на врата. Од трката за заработувачка, забораваат да ме внесат во списокот на непрофитни лица, од кои што нема да имаат профит.



Која ситуација би била-кога секоја поголема конфесионална група (одобрена или не) би тргнала од врата до врата...хаос.
Точно така!!!

Еве одобрена конфесионална група, ама сепак ми го ремети мирот!!! И не само мене и на мојата фамилија, туку и на уште неколку други фамилии во спротивната зграда, кои сме Христијани и кои што не сакаме попот :pop: да ни крштава вода, бидејќи единствено луѓето треба да се крштеваат во вода, а не водата да биде крстена од луѓе.

Тоа е тоа, што може да се прави, нема лутење!!! Тие ќе ѕвонат, јас ќе им отварам.......и така со ред, пред секоја поголема слава.






Со почит, Госпел.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
А иронијата да биде поголема, кога попот :pop: доаѓа да крштева вода во мојава зграда, обавезно ѕвони и никако да ме прескокни (најверојатно бидејќи вратата од станот е нова, а останатите се постари, па си вели има пари овде).

Се чудам како еднаш не ме научија, и не ме оставија на мира?
Прво, тоа зависи од самиот свештеник, неговата организираност. Кај нас сме многу мешана средина (најголем % православни христијани и муслимани) па попот има список каде се муслимани, каде не сакаат да му се свети домот или каде и за кој празник му треба свештено лице...од тој аспект друга вера најчесто нема "проблем". Но доколку оџа и тропне на врата, не е страшно, човекот не знаел дека не сме муслимани. Страшно е што јеховините сведоци не грешат при ѕвонење туку токму ѕвонат во домови за да убедуваат луѓе да им се приклонат...според ова, споредбата на православен свештеник и јеховин сведок е сосема погрешна.
Второ, не би правел знак равенство на "досадување" на јеховини сведоци и православие пошто едната е релаитвно нова секта, а другата е вера стара илјади години, донесена лично од светите апостоли. Значи православието да не го мешаме во ваков тип убедување.

Трето -иам пример за делувањето на австралиските јехови сведоци и нивото досадување дома, при посета на пријатели и роднини...што е многу невкусно. Никогаш свештеник кога ќе ми дојде дома вон службата не ми прави муабет за црквата, ниту ме убедува во духовните вредности...си правиме нормален муабет -едино на мое барање може да вклучи такви дискусии. Ниту пак у муслиманска куќа (а третина соседи ни се муслимани) ме немаат убедувано во исправноста на нивната вера или неисправноста на мојата. верата е лична работа, а не ствар на убедување.

Заради тоа сосем е погрешна споредбата на јеховите сведоци со православната вера. Па и заради други причини, но засега е доволно.
 
Член од
26 март 2010
Мислења
132
Поени од реакции
23
Lurtz, dokolku nekoj doagja da ti kaze deka mora brzo da go napustis stanot bidejki ke ima eksplozija , dali ti bi se lutel zosto ne se najavile prethodno?

Ova samo kako ilustracija deka Jehovinite svedoci propovedaat iskreno ,so vera , mislejki deka spasuvaat zivoti.

Sigurno na vrata ne ti zvonat samo Jehovini svedoci nenajaveno, neli? Ednostavno ako ne te interesira religija ili ne sakas da razgovaras so niv kazi im go toa i tie nema da doagjaat.

P.S. Ova kako go opisuvaat nekoi Jehovinite svedoci dosagjale doagjajki na vrata covek ke pomisli deka sekoj den zvonat na vrata. Kaj mene 2 godini nemaat dojdeno.

Bidejki poznavam lugje od taa religiozna zaednica mozam da kazam deka se dobri vernici, lugje od zbor, vredni, cesni, uctivi i uste mnogu ubavi raboti za niv moze da kazam.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Матеј 4:13
Тогаш Исус пристигна од Галилеја,крај реката Јордан,кај Јован за да биде крстен од него.
Матеј 4:16
А кога Исус беше крстен веднаш излезе од водата.И ете,небесата се отворија и го виде Божјиот Дух како слегува на него и се спушта над него.И ете,глас од небесата говореше:Ова е Мојот мил Син,кој е по Мојата волја.
Односно:
Кога Господ Исус наврши триесет години од телесното раѓање, го започна Својот учителски и спасителен подвиг. И самиот почеток на тоа го означи со примајќи Крштение на Јордан.
Спрема евангелието по Лука Јован не го крстил Исуса. Спрема Лука Јован во тоа време бил во затвор по наредба на Херод Антипа. Јован ниту знаел кој е Исус туку само слушнал за него и пратил кај Исуса двајца свои ученици да го прашаат “ти ли си тој што треба да дојде или да чекаме друг“ Значи Јован не го крстил Исуса и не бил ни сигурен дека Исус е избраниот месија.
 
Член од
26 март 2010
Мислења
132
Поени од реакции
23
Спрема евангелието по Лука Јован не го крстил Исуса. Спрема Лука Јован во тоа време бил во затвор по наредба на Херод Антипа. Јован ниту знаел кој е Исус туку само слушнал за него и пратил кај Исуса двајца свои ученици да го прашаат “ти ли си тој што треба да дојде или да чекаме друг“ Значи Јован не го крстил Исуса и не бил ни сигурен дека Исус е избраниот месија.

Nikoj ne moze sam da se krsti. Mora toa da go napravi nekoj drug. Vo slucajot na ISUS toa go napravil Jovan Krstitelot, kako sto e opisano vo Evangelieto na Matej , isto i vo Evangelieto na Marko e napisano koj go krsteval ISUS, citiram :

Евангелие според Марко Глава 1

9. А во оние дни дојде Исус од Назарет Галилејски и се крсти од Јована во Јордан.

Isto i vo Evangelieto spored Jovan ima stihovi vo koi Jovan Krstitelot jasno kazuva deka toj go krstil ISUS ( vidi vo Jovan 1:29-34)

A toa sto Jovan Krstitelot bil vo zatvor i sakal da znae dali e ISUS Onoj sto treba da dojde ili drug treba da se ceka e zatoa sto Mesijata trebalo da donese osloboduvanje za site, a Jovan Krstitelot togas bil vo zatvor i sakal da znae dali ke bide osloboden sega ili BOG ima druga predumisla i deka nekoj drug mozebi treba da dojde.

Evangelijata se nadopolnuvaat edno so drugo, nesto sto e ispusteno vo edno Evangelie se naogja vo drugo. Zatoa gi ima cetiri Evangelija, a ne samo edno. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom