Подесувања во конзола заради намалување на лагот!

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
На стариот форум (пред зајебот на серверот) имаше објаснување како и што да се впише во конзолата (cl_updaterate ... cl_rate....cl_cmdbackup и другите) за различните брзини на конекција 1024/256...512/128 и така натаму..
ако може постот да биде вратен верувам ке биде од корист..

Истотака јас сум "горд"сопственик на WADSL од он.нет (познатиот пакет 10GB за 1264 денари) и би сакал ако може некој што би знаел како и што треба да се намали LATENCY.. инаку на сервер РЕДОВНО имам 200 или највисока латенција од сите што не ми пружа квалитетна игра..

поздрав и очекувам одговор
 

ForFokSake

The Only Thing To Fear Is Running Out Of BEER !
Член од
26 јануари 2007
Мислења
429
Поени од реакции
0
Еј другар јас го имам истиот пакет па немам толкав лаг на серверот.Последниот пат имав ама приметив дека серверот лагуваше.Што знам што е работата.Мене супер ми е .Имам лаг 50-70 така нешто.Ајт поздрав :)
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
А да не е до местоположбата?
Или до бројот на корисници што се логирани на базната станица?

врска неам...
донекни бев на АДСЛ-shit..
поим неам зашто имам толкав лаг
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
И јас имам голем пинг некаде околу 500, а имам 128-ка. Порано ке се погодеше 50-60 лаг, ама последното играње имав 1000-2000. А сега не можам да фатам место за да видам колку е.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
Sekoj W (wireless) internet nemoze da se sporedi so internet koj odi preku kabel bidejki pogolemi se zagubite pri prenesuvanjeto na podatoci (download i upload)
Sto se odnesuva do WIFI ili WADSL lagot, zavisi od baznata stanica, brojot na prikluceni useri na samata stanica, mestopolozbata, signalot, jacinata na paketot i sl...

Za zgolemuvanje/namaluvanje na lagot treba da gi podesite: (vo zavisnost od konekcijata)
rate 6000 - 25000
cl_cmdrate 30 - 101
cl_updaterate 30 - 101
sv_maxupdaterate 30 - 101
sys_ticrate 100 - 10000
Znaci pomali cifri za namaluvanje na lag i poNEkvalitetno pukanje, goltanje metci i obratno

Za podobro online igranje, pomal lag preporacuvam kablovski internet (telekabel, kabelfox isl..)

Pozdrav
 

Kir4e

OdPrilep Ebago
Член од
1 февруари 2007
Мислења
269
Поени од реакции
5
e Dobro e .... ke gi isprobam jas podesuvanjava ... ke gi napravam site na 101 pa da vidime dali ke imam pogolem lag :D inace jas imam lag od po 50 do 60 :P
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
ајде да видиме ке ги писам ја сите со најмали бројки
поздрав
и фала многу!
 

Kir4e

OdPrilep Ebago
Член од
1 февруари 2007
Мислења
269
Поени од реакции
5
[MkD]Scout .... jas gi pisav site najgolemi ... i imam mnogu dobro ottcituvanje ... koga ke igram od rabota .. mislam od net kafe .. najmal ping imam ... mozis da zabelezis ... Kir4e` .. ili pak Zile_Killer .... Od koga gi pisav pingot mi se zgolemi za 20 .... :P pa sega idi pa vidi :salut:
 

Swifty

Никола
Член од
5 февруари 2007
Мислења
992
Поени од реакции
2
Мислам дека не е до вашата конекција.Имам чуство дека е до серверот бидејќи до пред некое време имав макс 60 пинг...па напрајв пауза,па баш пред некој ден се убацив и видов дека многу е дигнат пингот не само на мене на 90 отсто од играчите...многу е нестабилен рипа и се смалува од 50 до 300,така да не паничете :) поздрав.
 

HaRdToGeT

UnStOp@bbLe KiLLeR
Член од
18 септември 2005
Мислења
373
Поени од реакции
7
Epa sega edna rabota koja mene interesia i normalno ke si ja prasham ... lagot e relativen sekogash skoro taka da nema potreba da zboram za toa .. tuku .. gi pishuvam podesuvanjata i otcituvanjeto e vo red .. igram zaendo so kolegata moj Kir4e` no po nekolku dena pak se se vraka na staro Te. otcituvanjata ne se vo red. Poentata mi e .. dali pred sekoja igra treba da se odesuva vo konzola ili ednostavno bi trebalo da se sejvuvaat i da bide ok samo so edno podesuvanje vo konzola ...
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Имат чаре за кабелски нет ? дома имам 256 ка од почеток беше супер ама сношти ко влегов имаше 500-1000 :toe:

Upload катастрофа имав на testmynet
 

HaRdToGeT

UnStOp@bbLe KiLLeR
Член од
18 септември 2005
Мислења
373
Поени од реакции
7
G e G o напиша:
Имат чаре за кабелски нет ? дома имам 256 ка од почеток беше супер ама сношти ко влегов имаше 500-1000 :toe:

Upload катастрофа имав на testmynet
i jas imam kabelski i mozam da kazam deka e dobar, se razbira ima isklucoci koga "ne mrda" ednostavno umren e " no ne smeam da se pozalam .. vo sporedba so adsl e podobar :)
 

Kir4e

OdPrilep Ebago
Член од
1 февруари 2007
Мислења
269
Поени од реакции
5
G e G o напиша:
Имат чаре за кабелски нет ? дома имам 256 ка од почеток беше супер ама сношти ко влегов имаше 500-1000 :toe:

Upload катастрофа имав на testmynet
E pa Brat ... pogore ima Shifri za podesuvanje .... pa ke si procitas i ke si go podesis .. i nema da ti lagira ....


Inace od nasiov internet Kafe imame Kablovski internet ... dobar e 60kb download .. i 40kb upload .... pa recisi najmal ping imame :)):helou:
 

Amon-_-

Rise Against
Член од
20 февруари 2007
Мислења
152
Поени од реакции
1
za tie so wadsl na on.net:

rate 20000
cl_cmdrate 60
cl_updaterate 60
fps_max 80

probajte taka bi trebalo da bide ok ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom