Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

Член од
17 јули 2007
Мислења
27
Поени од реакции
0
V3

па.. ајде кажувајте доколку имате проблеми со вашиот мобилен можеби би требало да ви помогнам во повекете случаеви
druze jas iam v3 obicna i ja flesirav ama ja zaebav :S i posle flesiranjeto da go uklucam mobilniot nejke,samo ke se ukluci svetlo na tastaturata i odma se gasi(ama jas iam staeno software ili kao i da se vika od v600 toa e problemot...) i bi sakal da znam kolku ke me cini da go popravam? pozz
 

Стеф:]

стифлер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.938
Поени од реакции
3
мене на п800 така ми напраи кога ми падна од 10 метра и после не проработе само го пуштам ке се здрма.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
druze jas iam v3 obicna i ja flesirav ama ja zaebav :S i posle flesiranjeto da go uklucam mobilniot nejke,samo ke se ukluci svetlo na tastaturata i odma se gasi(ama jas iam staeno software ili kao i da se vika od v600 toa e problemot...) i bi sakal da znam kolku ke me cini da go popravam? pozz
абе ајде? флекс си му ставал од V600? со кој памет бре??? пробај во бут мод дали ке влезе? ако влага може да се среди ако не можно е да има и хардверски проблеми т.е. да си го рикнал флеш чипот. Ако ти е под гаранција кажи дека ти паднал само софтверот :toe: што др да ти кажам, најубаво отиди на некој сервис нека го прегледаат и нека ти кажат што му е. Флешување би те коштало околу 10 евра а флеш чипот е до кај 30 евра...

Стеф:];769564 напиша:
мене на п800 така ми напраи кога ми падна од 10 метра и после не проработе само го пуштам ке се здрма.
да, ама во овој случај членов го флешувал со софтвер од друг мобилен телефон што значи дека има шанси да е и софтверски дефект.
 
Член од
17 јули 2007
Мислења
27
Поени од реакции
0
абе ајде? флекс си му ставал од V600? со кој памет бре??? пробај во бут мод дали ке влезе? ако влага може да се среди ако не можно е да има и хардверски проблеми т.е. да си го рикнал флеш чипот. Ако ти е под гаранција кажи дека ти паднал само софтверот :toe: што др да ти кажам, најубаво отиди на некој сервис нека го прегледаат и нека ти кажат што му е. Флешување би те коштало околу 10 евра а флеш чипот е до кај 30 евра...


да, ама во овој случај членов го флешувал со софтвер од друг мобилен телефон што значи дека има шанси да е и софтверски дефект.
fala mn druze.... a i koa stiskam *# i red buton nejke da se pusti toa botloader ili kao se vika nejke....a mislam deka e riknat :S
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
fala mn druze.... a i koa stiskam *# i red buton nejke da se pusti toa botloader ili kao se vika nejke....a mislam deka e riknat :S
епа тоа ти викам, дали влага во бут мод т.е. дали се активира бут лоадерот, чим не се кативириа... бај бај бејбе... во секој случај не биди песимист! :) пробај, надежта умира полседна...
 
Член од
20 јули 2007
Мислења
52
Поени од реакции
53
имам закључен sony ericsson z530i за одреден SP, ме интересира дали може да се декодира, каде, кој и колку кошта, за да можам да го користам со било кој SP
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
имам закључен sony ericsson z530i за одреден SP, ме интересира дали може да се декодира, каде, кој и колку кошта, за да можам да го користам со било кој SP
во скоро секоја мобилара што имаат SE Tool3 или Cruiser Box можат да ти го ОткЉучат, околу 5/600 денари чини.

п.с. има 8 верзии на процесори за тој телефон, од 8 две неможат да се декодираат тукутака лесно идат преку тест поинти и сервери, да така ако си до толкав баксуз да ти се погоди некоја од тие две верзии мислам дека околу 20 евра би те коштало тоа декодирање...
 
Член од
10 август 2007
Мислења
47
Поени од реакции
2
lupo100

За да го отклучиш телефонот потребен ти е Service Cable и бесплатен CID49 flasher како SeTool cracked version или PhoneXS. Програмите се наоѓаат али кабелот тешко така да некоја од мобилариве ти е најдобро решение. Додуша јас успеав да составан 2 во 1 Cruiser cable за Сони Ериксон ми требасе за чепкање софтвер на тел. али сепак нов никако не успеав да најдам овдека кај нас...

П.С. Во врска со процесорите: Z530 користи CID36/49 DB2020 процесор кој може да се отклучи со Cruiser cable.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
СтризлоW800, дб 2020 сеуште не е пробиена како BB5 И покрај тоа што BB5 успеа некои модели ни таа платформа не е целосно пробиена.

имаш флешери и анлокери што кажуваат за одреден модел, ама никој не функционира, може да тргаат само јузер локови, за нетврок мора преку сервер, во секој случај ако користиш вистински пачови има верзии кои можат да поминат и со обичните боксови без да трошиш кредити на логови.

п.с. со кракувани софтвери можеш само да ја оштетиш базата каде се сместени кодовите и да го јајш! - искуство.
 
Член од
10 август 2007
Мислења
47
Поени од реакции
2
Епа ман тоа е... Не сум авторизиран сервисер или нешто слично така да оригинален софтвер не можам да добијам бесплатно (освен да го нарачам негде од интернет, али сепак се плаќа за тоа). Сепак повеќево од флешериве работат само за дебрандирање, за отклучување малце е подруга постапка...
 
X

xtazy

Гостин
lupo100

За да го отклучиш телефонот потребен ти е Service Cable и бесплатен CID49 flasher како SeTool cracked version или PhoneXS. Програмите се наоѓаат али кабелот тешко така да некоја од мобилариве ти е најдобро решение. Додуша јас успеав да составан 2 во 1 Cruiser cable за Сони Ериксон ми требасе за чепкање софтвер на тел. али сепак нов никако не успеав да најдам овдека кај нас...

П.С. Во врска со процесорите: Z530 користи CID36/49 DB2020 процесор кој може да се отклучи со Cruiser cable.
Z530 е на дб 2010 100% има CID 49 заштита и у било која мобилара се отклучува. И не го дрви со XS++ со тој програм само се флешува телефонот. Така да SeTool2 и Cruiser кабел и телефонот ќе се декодира.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Z530 е на дб 2010 100% има CID 49 заштита и у било која мобилара се отклучува. И не го дрви со XS++ со тој програм само се флешува телефонот. Така да SeTool2 и Cruiser кабел и телефонот ќе се декодира.
ало, сеуште нема платформа DB2010, туку DB2020 :) нема везе, ви кажав во последно време поскапиве модели не ги работам со пиратерија оти имам лошо искуство, СЕ Тул 2 веќе одпаѓа затоа што со новиот апдејт ти се прави Се Тул 3 :), и покрај тоа немора да го имаш само се тулот можеш и преку МТ Бокс за СониЕриксон да го издекодираш можеш и преку многу други боксови ама ви кажав дека 70% од случаевите мора да поминат со логови на сервер.

п.с. од кај испаднаа бе толку луѓе што се разбираат во мобилниве? или ова што сте читале по други форуми и сега давате мислења?
 
X

xtazy

Гостин
како бе не постои DB2010(Marita Compact)

Еве DB листа:

DB-list

DB1000 [Martha]: T300, T306, T310, T316, T606, T608, T610, T616, T630, T637, P800, P900, P910, Z600

DB2000 [Marita full]: K608, K600, M600, P990, V600, V800, W900 W950, Z800, Z1010

DB2010* [Marita compact]: D750, J300, K300, K310, K320, K500, K510, K700, K750, S700, W300, W550, W600, W700, W800, W810, Z520, Z525, Z530, Z550

DB2020 [Marika]: K610, K790, K800, V630, W830, W850, W610, W710, W880, Z610, Z710

*Please note that DB2010 is replaced by DB2012 in almost all phones even though they're often referred to as DB2010 because they're fully compatible.

Еве едно фино програмче со целосна листа на DB и CID



http://mike.thedt.net/download.php?id=102
 

Kajgana Shop

На врв Bottom