Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Lajce напиша:
Некрофилија дали може да се отклучи телефон Nokia 6234, заклучен на водафон и ако може колку пари и каде.

Фала:helou:
пред малку отворив тема за тоа.
во секој случај кога ке тие у офлајн мод јави се на 112 ако ти збори една типка со сигурност може!
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Pred nekoe vreme mobilniot go zaboraiv vo dzep i farmerkite majka mi gi ispra. Koga go isusiv probav da go ukljucam i samo ke titne na pocetokot i tolku. Ima li nekoe kare ili da go dzitnam u kontinjer?
Inace mobilniot e LG S5200.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
па види сега вака, и да го однесеш во некој сервис треба да имаат апла срека, значи не е потребно знаење за корозиран телефон да го премачкаш со флуксор да го прелемиш во случај ако има ладни лемови и да го ставиш во 96% алкохол во ултразвучна када за да се испере корозијата...
Е сеа ако има апла срека нема најверојатно да треба да се менува дисплејот оти дисплејот, батеријата за саатот, флетот, конекторите за флетот, вибраторот, звучникот, микрофонот и бузерот први страдаат во контакт со вода.
Едно е да ти било истурено вода друго е да ти било испрано со вода! башка центрифугата на 90степени да не ја забораиме.
шо да ти кажам... ако имаш доволно слободно време да се малтретираш по серивиси и да фрлаш пари пробај ако не подари му го на некој да си игра.

п.с. ако сакаш можеш и да заработиш на него, продај го за делови.

п.п.с. и да ти го напраат има ризик пак да се расипе.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Jане па ти дали си нормален?

Флеш чип за Н80 дилерски спрема мене е некои 180/190 евра.
+ рака + софтвер = кој е на ризик оти може да се заклучи телефонот и ми испага некои испод 250 евра.

Знам дека не е исплатливо али и јас треба премногу да вложувам!
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Necrophilia напиша:
Jане па ти дали си нормален?

Флеш чип за Н80 дилерски спрема мене е некои 180/190 евра.
+ рака + софтвер = кој е на ризик оти може да се заклучи телефонот и ми испага некои испод 250 евра.

Знам дека не е исплатливо али и јас треба премногу да вложувам!
А што сум кажал јас?? Неможам да си го најдам постот или си ме смешал со некој?
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Jane напиша:
А што сум кажал јас?? Неможам да си го најдам постот или си ме смешал со некој?
абе не на пост. Туку на еден другар си му дал мој број и он ме праша за Н80 колку кошта да го репарираме, сеа да не зборам пред цел форум.

Мислам менување на Имеј не е само да си запишеш која бројка тебе ти се свиѓа.


како и да е нема везе...

поздрав.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Imam eden problem:
Imam K700i, no ne mozam da stvam MP3kako ring-tone, kaj drugite K700i moze.sto e problemot?
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
city напиша:
Imam eden problem:
Imam K700i, no ne mozam da stvam MP3kako ring-tone, kaj drugite K700i moze.sto e problemot?
Aко имаш Водафон, Оранж, ТИМ или Т-Мобиле софтвер тоа е проблемот, треба да имаш оригинален СониЕриксон firmware.
 

|_EmKA_|

~The Unforgiven~
Член од
18 март 2007
Мислења
90
Поени од реакции
1
Imam Samsung x680 i nemozam da stavam CODE za da ne mi vlagaat,mi bara nekoj tekoven kod,sto stvarno neznam koj e,a sea go kupiv ne sum stavala nikakvi kodovi..:( aj ako znaes so kod da staam kazi PLS
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
|_EmKA_| напиша:
Imam Samsung x680 i nemozam da stavam CODE za da ne mi vlagaat,mi bara nekoj tekoven kod,sto stvarno neznam koj e,a sea go kupiv ne sum stavala nikakvi kodovi..:( aj ako znaes so kod da staam kazi PLS
probaj so 00000000 ili pak nuli do kraj kolku prima tolku, vo slucaj ako si go promenila security codot - dekodiranje, samo da ti napomenam pri dekodiranje ke ti se izbrishat site podatoci, sliki, poraki, broevi od telefonot a ne sim kartickata.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Necrophilia напиша:
Aко имаш Водафон, Оранж, ТИМ или Т-Мобиле софтвер тоа е проблемот, треба да имаш оригинален СониЕриксон firmware.
da mene mi e od VODAFONE
i sea kako da go smenam firmware-ot.mozes da mi go napravis toa. i kolku cini?
pozdrac :)
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
K700 debrendiranje...khm... 400 denari e ama da znaesh deka se ke se promeni, ke imash srpski jazik i site podatoci odat vo kanta.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Necrophilia напиша:
K700 debrendiranje...khm... 400 denari e ama da znaesh deka se ke se promeni, ke imash srpski jazik i site podatoci odat vo kanta.
OK, ova srpski jazik znaci deka megudrugoto ke imam i srpski jazik ili samo srpski. jas mislam deka prvoto. a za podatocite ne e problem borvite mi se na SIM, a se drugo ke skladiram u kompjute.epa fala...pa denovive se gledame!
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
toa znaci deka ke ti se smeni celosno telefonot, nema poveke da ja imash taa temata na vodafone so glupite ikoni i na desniot klik na imash Live i da se konektira na internet - neuspeshno.. ke imash opcija za mms i gprs dokolku si ja nemal posto znam na Timmobile i na vodafone nekoi telefoni radi softverot nemozat da se podesi da imaat GPRS i MMS.
Pokraj Language packot ako dosega si imal angliski, francuski, germanski i uste 3-4 jazici najverojatno nekoj od tie drugi jazici kako italijanski, ruski, turski ke izgubish i ke imash srpski, slovenski, germanski, francuski, angliski i to!.

p.s. debrendiranjeto trae okolu 40 min.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Пошто ептен ми е досадно на работа, а и ме мрзи да работам а и зошто би работел кога има луге што зимаат плата и можат да ја работат мојата работа затао ке ви покажам еден туториал за флешување на сиеменс од Е-Gold Class.
под Е-Gold Class спагаат:
A31, A35, A40, A50, A51, A52, A53, A55, A56, A56i, A57, A60, A62, A65, A70, AF51, AL21, AX72, AX75, C35, C45, C55, C56, SF62, SF65, CT56, C60, C61, C62, CF62, CF110, M35, M46, M50, M55, M56, M55C, MT50, MC60, S35, S45, S46 S55,S56, S57, SL55, SL55C, SL56, SX1...

Телефонот со кој ке ви го покажувам овој туториал е Сиеменс Ц60.
_________________________________________________

значи најчест дефекти на овие сименси се софтверски...
Тоа ке го констатирате на следниве неколку начини.
* Пали се уклучува светло пишува Wrong Software и после 6 до 8 секунди се гасне.
* Пали свети и после 4 до 8 секунди се гасне
* Не дава никаква реакција... (прво треба да се издува процесорот доколку неке треба да провериш дали има конекција со компјутер т.е. преку Џокерот или Преку сст-то пробуваш да го отвориш во Сервис Мод или да го декодираш.
* Доколку пак не дава никаква реакција ни на дисплејот, ни на полњач ни се конектира преку ком тогаш зачистете го конекторот за полнење... 70% тоа е проблем за лоша конекција... доколку неке ни така тогаш сменете го капсот за полнење!


во многу ретки случаеви да ке треба да го смените резисторот за полнење т.е. ова


Чекор 2. Јас користам Џокер!

Треба да го исечете тест поинтот. Секој сименс си има различна позиција на тест поинти доколку згрешите некој милиметар многу тешко се опоравува потоа плочата а за вакви сименси што вредат едвај 1000 денари дури не е ни исплатливо. еве ви слика од тест поинтот.


потоа ја активирата Џокер програмата која изгледа вака и го бирате моделот, портата, брзината на портата и опцијата која сакате да му ја направите на мобилниот телефон. Во овој случај менување на firmware т.е. Фулл Флешување... јас секогаш практикува фулл флеш најсигурно иако некои случаењви поминуваат и само на bootcore...


Чекор 3 - флешување на телефонот

прво го одбирате фулл флеш фајлот кој мора да биде пропорционален т.е. да има 16 мегабајти... мора да е од иста или понова верзија од претходниот и мора да е од моделот кој го флешувате. Порано кога бев помал си играв праев од Ц60 во МЦ 60ки и така им ги расипував Флеш чиповите.. хаххааа


после одбирање на фајлот автоматски ке ви се појави команда за да го уклучите телефонот притискате на дугмето повер он! и следува ова!!!



не мора да ви објаснувам детално што све значи оти знаете секој занат се плака.. јас видете без пари се ви кажав... па не баш се... пример Хаш нема да дознаете што е, барем не од мене... после тоа нема да ви кажам исто така линк за да си симнете фулл флеш и така... јас пошто флешувам со ком кабел максималната брзина ми е 115200 бајти додека доколку го флешувате со RS-232 USB to Com кабел можете да постигнете брзина и до 921600 бајти што е и дури 8 пати побрзо... значи јас сега ке чекам некои добри 15 до 20 минути, порано користе таков кабел за помалце од 6-7 минути флешував али еден му го продадов на Зиз т.е. Зоки а другиот го расклапав т.е. експериментирав со него и на крај татко ми му текнало да го продаде пошто бил у криза му требало на некој човек дата кабел и ми го продаде алатот за работа... потоа од Куван си ги купив овие кабли... али бољи е побавно оти е и посигурно ми се дешаваше со усб кабелто на скоро секој 2 или 3 телефон да неке од прва да успее да се флешува.. со ком кабелот од 100 телефони 98 ми се се како што треба тие другите два евенутално ако имало и друг дефект што значи до 100/100 комада ги праи...


чекате да се издекодира телефонот... потоа ја вадите батеријата да се олади телефонот хахаха и после палите и гледате дали била успешна операцијата!!!


е ако неке ни ова да помине тогаш дојдете кај мене... да оставиме малце и парите да зборуваат... иако работава повеке си ја работам од задоволство.. да беше за пари верувајте поисплатливо е компири да одгледуваш!
Исто така ако не помине на прегрејување тогаш ке мора да се смени или одпоново да се напраат топчињата на бга на процесорот или флеш чипот.
иначе еве како изгледа една стандардна бга решетка за сименс.

ова е воздушниот леткум т.е. лемна станица што работи на топол воздух


Иначе флуксот е многу битен за да може калајот правилно да се залеми и после тоа да нема ладни лемови т.е. флуксот го чисти калајот од прљавштини итн... исто така додека лемите не смее леткумот да е над 400 степени јас најчесто го ставам од 350 до 420 степени... и... ај доволно објаснував... во друга прилика појке еве како изгледаа таа флуксор течност
 

Kajgana Shop

На врв Bottom