Дали има вечна љубов?

831

רַב אושר של חוכמה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.875
Поени од реакции
12.382
Постои за тие што веруваат во неа, еве јас сум верник...
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
вечна љубов само по филмовите, а после долго време се станува навика
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Има

Јас сум оптимист и верувам дек постои вечна љубов, само што сеуште не сум ја сретнала ... :vozbud:односно не сум го сретнала човекот со кој ке бидеме во љубов до крајот на животот:kesa:
Шега настрана, сметам дека доколку постои љубов таа треба да се гаи, да се чува и одгледува како најнежно цвеќе :smir: ... тогаш љубовта ќе биде вечна:back:
Позз:smir:
 

Heartbreaker

The Real ROCKNROLLA
Член од
6 декември 2009
Мислења
276
Поени од реакции
28
Постои вечна љубов, само е тешко да се пронајде. Јас уште не сум ја нашол, ама се надевам дека постои и дека еден ден ќе ја сретнам. Инаку, сето тоа што сум го направил досега нема да има смисла:)
 
Член од
12 февруари 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
3 години и 7 месеци

Некаде прочитав дека љубовта постои 3 години и 7 месеци и не верував. Имав долга врска и бев среќен со тоа. Но Една вечер бев на семинар во друг град и ја изневерив мојата женска и натаму не е битно само да ви кажам дека тоа беше на точно 3 години и 7 месеци од кога бевме заедно, и тчно до дента 28. Знам дека некои ке мислат дека лажам а и не ми е битно само јас си ја кажувам мојата приказна. Сеуште не сум убеден дека тоа е така, можеби било само коинциденција ама сепак се случи. Поздрав!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Мислам дека доколку не ти е фрлена магија, нема врска, љубовта е вечна, единствено што се менуваат лицата кои ги љубиме.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.702
Поени од реакции
13.363
Више би рекол дека љубовта се трансформира. Така во детството каде човекот е сеуште неискусен љубовта е полнма со невиност, безусловност, наивност. Додека детето се соочува со големите претумбации со хормоните се појавува љубовта кон нешто совршено за неговите вкусови. така тоа ќе избере еден вид идеална личност каде мааните се таму тема за размислување. Подоцна, по првите разочарувања, почнуваат експериментирањата, истражувањата како на физички така и на психички план. Дали љубовта е доволно силна за да опстане понатаму. Периодов оди додека хормоните не го најдат својот тек - созревањето. На крај по преиспитувањето на самиот себеси, кај човекот љубовта се враќа во заштитувачки облик каде тој ќе направи се` за да биде среќна другата страна. Но тука се раѓа и една друга љубов - кон своите деца која е комбинација на заштитничка и безусловна. Другата останува до времето кога една од личностите не го напушти овој свет.

И нека не ми каже некој дека после губењето на милата личност, не може повторно да сакаш.
 

Кент

Професионалец
Член од
16 февруари 2010
Мислења
255
Поени од реакции
15
Ништо не е вечно. Не е ни љубовта.
 
Член од
16 февруари 2010
Мислења
33
Поени од реакции
0
Jas mislam deka postoi...zasto ako ne postoi sto znam tapa bi bil zivotot...vaka e interesno da ja barame pa sekoj so svojata sreka..nekoj ke ja najde nekoj ne:))))
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Мислам дека доколку не ти е фрлена магија, нема врска, љубовта е вечна, единствено што се менуваат лицата кои ги љубиме.
Дис мајт би д бинго.
Понекогаш ни се чини дека саканите личности ни се менуваат на лошо, затоа што почнуваат „онеправдано’’ да ни откажуваат љубов. Може и навистина се менуваат на лошо, но и тоа се мора на некој начин, ко пат кон напред... бидејќи се додека тоа проклетото неизживеаното не излезе, ќе постои.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Vidi, kletvata ne mora da bide od nekoj koj mnogu, mnogu se razbira, dovolno e da bide so mosne silna emocija od nekoj koj ima epten malku magijski karakteristiki (minute traces of magical abilities, koi se inherentni vo okolu 35-40 % od lugjeto) i da se zakaci na objektot na negativna emocija. Pozotivnite emocii tesko fakaat koren ako ne se izvedeni od nekoj koj se razbira od tie raboti.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Vidi, kletvata ne mora da bide od nekoj koj mnogu, mnogu se razbira, dovolno e da bide so mosne silna emocija od nekoj koj ima epten malku magijski karakteristiki (minute traces of magical abilities, koi se inherentni vo okolu 35-40 % od lugjeto) i da se zakaci na objektot na negativna emocija. Pozotivnite emocii tesko fakaat koren ako ne se izvedeni od nekoj koj se razbira od tie raboti.
Со силна емоција, тоа би можело да биде во односот родител - дете, и посебно мајка и син, опсесивна мајка која не би поднела синот да и биде со друга жена, па прави се да му влезе во глава ко во филмот Психо. Некој ко тој психото Норман можеби навистина сака некоја жена, со тој нормалниот дел во него, но потоа се јавува мајката во него која ја мрази девојката. Бррр, ужасно болни работи ако мислиш на тоа.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
нема вечна љубов,затоа што животот со времетраење ни е одреден:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom