Фан клуб: Работнички

Член од
31 мај 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
2.286
Друже, си видел ли што имаш напишано погоре...
Ајде цитирај ме и кажи дали не е вистина сето тоа што е напишано ? И поточно кажи кој дел од тоа не ти е јасен ?

Ако мислиш за тоа што го пишав за Ф.А. и Ц.П.Б дека пред некое време скоро сите беа активни на запад, кажи сам дали не е вситина !
Дали не е вистина дека и Ф.А. и Ц.П.Б. еден период беа водени од луѓе од Комити ? Дали не е вистина е дека во фудбал сите навиваа за Вардар, додека во кошарка само беа поделени на Ф.А. и Ц.П.Б. ?
Всушност тоа беше период кога сите беа Комити !!!
Како за почеток на дискусијава... http://i55.tinypic.com/1972b6.jpg; :wink:.

Потоа кога беше поделбата, во 99та Лојал Фанс, повторно на иста трибина со Лојал Фанс членови на Ф.А. и Ц.П.Б го тврдам тоа, со докази, повели :

Знамето (коцката) „Centar BOYS“ и ден денес стои на трибина кај Ц.П.Б.



Eве го и „Service Crew“ исто така на трибина со ЛФ, лево најдоле :)


Заклучок : На фудбал доаѓаа сите на Вардар, и сите беа за Вардар тоа време, само во кошарка имаше поделба по место на живеење, Аеродром vs Центар/Карпош.
Значи ривалството меѓу нив не можело да биде толку големо, пошто на фудбал голем дел од нив биле заедно на иста трибина ;).


Иначе и сега сите навивате во фудбал за Вардар Ф.А и Ц.П.Б. (во фудбал) само што не доаѓаат сите активно на трибина со Комити како порано. А некои и не признаваат дека навиваат за Вардар, сигурно не навиваат за Ренова ? ;). (ФУДБАЛ И КОШАРКА СЕ РАЗЛИЧКИ СПОРТОВИ, НЕЛИ ? ИЛИ НЕ :))
Се знае Вардар е клуб за кои навива цело Скопје, Комити е група што е гордост на цел град и може да собере највеќе луѓе од сите населби и краеви на градот.

Така да за традиција, историјата на Скопската тифо сцена и случувњата во Скопје на навивачку план ги знам многу добро од времето кога сите беа Комити вклучувајќи ги и Пирати и Лавови.
Пирати и тоа со знаме на гостувањето со Комити во Битола 93та од 1:05 до 1:12 убаво се гледа белото знаме Пирати на ограда кај Комити !
А за Лавови да не правиме муабет, нивниот воџа минатата сезона беше активен со Комити на неколку пати на трибина со навивање ! Исто така и основачот на Лавови (секако екс Комита) минатата сезона беше присутен на едно гостување !!!
Цела Скопска тифо сцена е излезена од матичната ЗАПАДНА ТРИБИНА. Ова е факт кои го тврдам со поткрепа на аргументи, факти и докази. И Шверцери се оформени од член кој бил активен со Комити ! Исто така и сегашните најголеми ривали Чкембари имаат доаѓано до 1990 година на запад се до тепачката со тогашните Скопски панкери.
А тоа што сегашните деца ги лажат некои типци за историјата на групите и немаат респект кон името КОМИТИ кое е свето, и нивните воџи се излезени од таа трибина и нивните татковци биле Комити ! Деца што не се свесни што праат, пцјуат по името Комити и Вардар, не се свесни како е настаната нивната група, и на која трибина биле активни нивните предци !!!
Само еден ден ќе си дојдат работите на свое место, ова да ви биде јасно на сите. Ќе сватите еден ден...

Ни јас нема да се сложам со тебе, баш дека се од ист град многу поголемо е ривалството, точно е дека многу од нив се познаваат лично, но тоа се поединечни познанства и толку, утре да се сретнат у град обоени едните во црвено другите у плаво ќе заборават на другарството, исто така имало и доста тепачки на база аеродром-центар и ЦПБ-ФА у град и во денови кога немаат никаква утакмица ни едните ни другите, туку едноставно се сретнале во град, омразата е ОГРОМНА, имам лично другари и кај едните и кај другите и омразата буквално е огромна.
Сакаш да кажеш дека ривалството Ф.А. - Ц.П.Б е поголемo од Комити - Чкембари ???
Ти уште изгледа незнаеш што е тоа ривалство... можеби затоа што не си навивач ? На која група припаѓаш ?
Дај не лупетај без везе... тоа дека се од исти град може да биде големо само ако се работи како на пример Комити и Шверцери, по национална и верска осонова. А кај Ф.А. и Ц.П.Б пола од дечките меѓусебно се знаат од средно школо, колеги на факултет, лични пријателства, колеги на работа, се дружат меѓу себе, се гледаат секојдневно, заедно излегуваат по Скопски кафичи и дискотеки итн !

Година, 2002, од 16 часот Вардар - Слога на стадион, потоа од 18 и 30 часот МЗТ - Работнички во Јане Сандански. По завршувањето на Вардар - Слога, сите се упатуваат кон Аеродром во сала, каде еден дел одат на едната трибина, друг дел на другата, а сите со реквизите од Комити, и едните и другите ! ;)
Тие што се постари знаат за ова, а тие што не сте биле активни тоа време подобро не реплицирајте, него прашајте ги постарите да ви објаснат добро за таа случка, но и за другите работи од минатото, само замолете ги да не ве лажат, него да ви кажат искрено се како што било.
Од тука на форумот едниствено членот „Skopje2010“ има кребилитет да дебатира со мене за тие случувања, затоа што бил на трибина активен тоа време.
Вие останатите ако не знаете не тресете глупости.

П.С. Поздрав и до Ф.А. и до Ц.П.Б



:wink: :wink: :wink:
 
Член од
8 февруари 2010
Мислења
134
Поени од реакции
28
Ајде цитирај ме и кажи дали не е вистина сето тоа што е напишано ? И поточно кажи кој дел од тоа не ти е јасен ?

Ако мислиш за тоа што го пишав за Ф.А. и Ц.П.Б дека пред некое време скоро сите беа активни на запад, кажи сам дали не е вситина !
Дали не е вистина дека и Ф.А. и Ц.П.Б. еден период беа водени од луѓе од Комити ? Дали не е вистина е дека во фудбал сите навиваа за Вардар, додека во кошарка само Комити беа поделени на Ф.А. и Ц.П.Б. ?
Всушност тоа беше период кога сите беа Комити !!!
Како за почеток на дискусијава... http://i55.tinypic.com/1972b6.jpg;).

Потоа кога беше поделбата, во 99та Лојал Фанс, повторно на иста трибина со Лојал Фанс членови на Ф.А. и Ц.П.Б го тврдам тоа, со докази, повели :

Знамето (коцката) „Centar BOYS“ и ден денес стои на трибина кај Ц.П.Б.


Eве го и „Service Crew“ исто така на трибина со ЛФ, лево најдоле :)


Заклучок : На фудбал доаѓаа сите на Вардар, и сите беа за Вардар тоа време, само во кошарка имаше поделба по место на живеење, Аеродром vs Центар/Карпош.
Значи ривалството меѓу нив не можело да биде толку големо, пошто на фудбал голем дел од нив биле заедно на иста трибина ;).


Иначе и сега сите навивате во фудбал за Вардар Ф.А и Ц.П.Б. (во фудбал) само што не доаѓаат сите активно на трибина со Комити како порано. А некои и не признаваат дека навиваат за Вардар, сигурно не навиваат за Ренова ? ;). (ФУДБАЛ И КОШАРКА СЕ РАЗЛИЧКИ СПОРТОВИ, НЕЛИ ? ИЛИ НЕ :))
Се знае Вардар е клуб за кои навива цело Скопје, Комити е група што е гордост на цел град и може да собере највеќе луѓе од сите населби и краеви на градот.

Така да не ми кажувај мене за традиција, историјата на Скопската тифо сцена, од времето кога сите беа Комити вклучувајќи ги и Пирати и Лавови.
Пирати и тоа со знаме на гостувањето со Комити во Битола 93та од 1:05 до 1:12 убаво се гледа белото знаме Пирати на ограда кај Комити !
А за Лавови да не правиме муабет, нивниот воџа минатата сезона беше активен со Комити на неколку пати на трибина со навивање ! Исто така и основачот на Лавови (секако екс Комита) минатата сезона беше присутен на едно гостување !!!
Цела Скопска тифо сцена е излезена од матичната ЗАПАДНА ТРИБИНА. Ова е факт кои го тврдам со поткрепа на аргументи, факти и докази. И Шверцери се оформени од член кој бил активен со Комити ! Исто така и сегашните најголеми ривали Чкембари имаат доаѓано до 1990 година на запад се до тепачката со тогашните Скопски панкери.
А тоа што сегашните деца ги лажат некои типци за историјата на групите и немаат респект кон името КОМИТИ кое е свето, и нивните воџи се излезени од таа трибина и нивните татковци биле Комити ! Деца што не се свесни што праат, пцјуат по името Комити и Вардар, не се свесни како е настаната нивната група, и на која трибина биле активни нивните предци !!!
Само еден ден ќе си дојдат работите на свое место, ова да ви биде јасно на сите. Ќе сватите еден ден...



Сакаш да кажеш дека ривалството Ф.А. - Ц.П.Б е поголемo од Комити - Чкембари ???
Ти уште изгледа незнаеш што е тоа ривалство... можеби затоа што не си навивач ? На која група припаѓаш ?
Дај не лупетај без везе... тоа дека се од исти град може да биде големо само ако се работи како на пример Комити и Шверцери, по национална и верска осонова. А кај Ф.А. и Ц.П.Б пола од дечките меѓусебно се знаат од средно школо, колеги на факултет, лични пријателства, колеги на работа, се дружат меѓу себе, се гледаат секојдневно, заедно излегуваат по Скопски кафичи и дискотеки итн !

Година, 2002, од 16 часот Вардар - Слога на стадион, потоа од 18 и 30 часот МЗТ - Работнички во Јане Сандански. По завршувањето на Вардар - Слога, сите се упатуваат кон Аеродром во сала, каде еден дел одат на едната трибина, друг дел на другата, а сите со реквизите од Комити, и едните и другите ! ;)
Тие што се постари знаат за ова, а тие што не сте биле активни тоа време подобро не реплицирајте, него прашајте ги постарите да ви објаснат добро за таа случка, но и за другите работи од минатото, само замолете ги да не ве лажат, него да ви кажат искрено се како што било.
Од тука на форумот едниствено членот „Skopje2010“ има кребилитет да дебатира со мене за тие случувања, затоа што бил на трибина активен тоа време.
Вие останатите ако не знаете не тресете глупости.

П.С. Поздрав и до Ф.А. и до Ц.П.Б



:wink: :wink: :wink:
ај бе прекини ти да кажуваш дека сите се комити... а за сликата со знамето service crew 100 пати е објаснето дека таа група навивала за вардар во фудбал и иделе заедно со комити а не дека биле они комити.. жмигај си до утре:salut:
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
2.286
ај бе прекини ти да кажуваш дека сите се комити... а за сликата со знамето service crew 100 пати е објаснето дека таа група навивала за вардар во фудбал и иделе заедно со комити а не дека биле они комити.. жмигај си до утре:salut:
Ако не си бил тогаш активен на трибина, тогаш само читај и ќути ! Оди прашај некој од постарите да ти објасни се, само без ЛАЖЕЊЕ, замоли ги да ти објаснат се ама искрено и реално како било.

И да, оди дома кај Мац Г.... и прашај го каква благодарница му стои на ѕид !!!

Иначе припази како се обраќаш кон постари членови, само да ти напоменам :). Поздрав.
 
Член од
3 август 2008
Мислења
54
Поени од реакции
3
Ајде цитирај ме и кажи дали не е вистина сето тоа што е напишано ? И поточно кажи кој дел од тоа не ти е јасен ?

Ако мислиш за тоа што го пишав за Ф.А. и Ц.П.Б дека пред некое време скоро сите беа активни на запад, кажи сам дали не е вситина !
Дали не е вистина дека и Ф.А. и Ц.П.Б. еден период беа водени од луѓе од Комити ? Дали не е вистина е дека во фудбал сите навиваа за Вардар, додека во кошарка само беа поделени на Ф.А. и Ц.П.Б. ?
Всушност тоа беше период кога сите беа Комити !!!
Како за почеток на дискусијава... http://i55.tinypic.com/1972b6.jpg; :wink:.

Потоа кога беше поделбата, во 99та Лојал Фанс, повторно на иста трибина со Лојал Фанс членови на Ф.А. и Ц.П.Б го тврдам тоа, со докази, повели :

Знамето (коцката) „Centar BOYS“ и ден денес стои на трибина кај Ц.П.Б.



Eве го и „Service Crew“ исто така на трибина со ЛФ, лево најдоле :)


Заклучок : На фудбал доаѓаа сите на Вардар, и сите беа за Вардар тоа време, само во кошарка имаше поделба по место на живеење, Аеродром vs Центар/Карпош.
Значи ривалството меѓу нив не можело да биде толку големо, пошто на фудбал голем дел од нив биле заедно на иста трибина ;).


Иначе и сега сите навивате во фудбал за Вардар Ф.А и Ц.П.Б. (во фудбал) само што не доаѓаат сите активно на трибина со Комити како порано. А некои и не признаваат дека навиваат за Вардар, сигурно не навиваат за Ренова ? ;). (ФУДБАЛ И КОШАРКА СЕ РАЗЛИЧКИ СПОРТОВИ, НЕЛИ ? ИЛИ НЕ :))
Се знае Вардар е клуб за кои навива цело Скопје, Комити е група што е гордост на цел град и може да собере највеќе луѓе од сите населби и краеви на градот.

Така да за традиција, историјата на Скопската тифо сцена и случувњата во Скопје на навивачку план ги знам многу добро од времето кога сите беа Комити вклучувајќи ги и Пирати и Лавови.
Пирати и тоа со знаме на гостувањето со Комити во Битола 93та од 1:05 до 1:12 убаво се гледа белото знаме Пирати на ограда кај Комити !
А за Лавови да не правиме муабет, нивниот воџа минатата сезона беше активен со Комити на неколку пати на трибина со навивање ! Исто така и основачот на Лавови (секако екс Комита) минатата сезона беше присутен на едно гостување !!!
Цела Скопска тифо сцена е излезена од матичната ЗАПАДНА ТРИБИНА. Ова е факт кои го тврдам со поткрепа на аргументи, факти и докази. И Шверцери се оформени од член кој бил активен со Комити ! Исто така и сегашните најголеми ривали Чкембари имаат доаѓано до 1990 година на запад се до тепачката со тогашните Скопски панкери.
А тоа што сегашните деца ги лажат некои типци за историјата на групите и немаат респект кон името КОМИТИ кое е свето, и нивните воџи се излезени од таа трибина и нивните татковци биле Комити ! Деца што не се свесни што праат, пцјуат по името Комити и Вардар, не се свесни како е настаната нивната група, и на која трибина биле активни нивните предци !!!
Само еден ден ќе си дојдат работите на свое место, ова да ви биде јасно на сите. Ќе сватите еден ден...



Сакаш да кажеш дека ривалството Ф.А. - Ц.П.Б е поголемo од Комити - Чкембари ???
Ти уште изгледа незнаеш што е тоа ривалство... можеби затоа што не си навивач ? На која група припаѓаш ?
Дај не лупетај без везе... тоа дека се од исти град може да биде големо само ако се работи како на пример Комити и Шверцери, по национална и верска осонова. А кај Ф.А. и Ц.П.Б пола од дечките меѓусебно се знаат од средно школо, колеги на факултет, лични пријателства, колеги на работа, се дружат меѓу себе, се гледаат секојдневно, заедно излегуваат по Скопски кафичи и дискотеки итн !

Година, 2002, од 16 часот Вардар - Слога на стадион, потоа од 18 и 30 часот МЗТ - Работнички во Јане Сандански. По завршувањето на Вардар - Слога, сите се упатуваат кон Аеродром во сала, каде еден дел одат на едната трибина, друг дел на другата, а сите со реквизите од Комити, и едните и другите ! ;)
Тие што се постари знаат за ова, а тие што не сте биле активни тоа време подобро не реплицирајте, него прашајте ги постарите да ви објаснат добро за таа случка, но и за другите работи од минатото, само замолете ги да не ве лажат, него да ви кажат искрено се како што било.
Од тука на форумот едниствено членот „Skopje2010“ има кребилитет да дебатира со мене за тие случувања, затоа што бил на трибина активен тоа време.
Вие останатите ако не знаете не тресете глупости.

П.С. Поздрав и до Ф.А. и до Ц.П.Б



:wink: :wink: :wink:

Ne mi lici da se raspravam ovdeka so sekoj sto moze sto saka da pise ama aj da ti pisam nesto.PRvo od toa falenje i diganje u oblaci stignavte na ova nivo na koe sto ste sega.Koj bil aktiven na zapad bil.Toa e minato.Nikoj ne krie deka postarata generacija idela na zapad.Ustvari i site pogolemi incidenti se napraveni od taa ekipa taka da taa blagodarnica sto ja spomnuvas e mnogu mala rabota za toa sto sve imaat napraveno..Pisuvas ovdeka ko krste petkov MISIRKOV ama se gleda za nekoj raboti deka nemas pojma.Service Crew koga e osnovana kako grupa ti ne si ni bil roden izgleda a 5 pati spomna deka si postar clen.Taka da toa deka F.A poteknuva od komiti ne ti ide.A za ovaa drugata skopska grupa toa e vistina.Oni poteknuvaat od komiti zatoa sto i komiti kako grupa ima stoeno pozadi rabotnicki.
Za L.F nema sto da lazam.Idese odlicna ekipa od Aerodrom.Ama kaj se sega tie denes?Komiti negogas bile gordost na cel grad.Ama deneska so ova vodstvo TESKO!Vo posledni godini imate tolku mnogu MINUSI sto tesko deka nekogas ke se opravite i ke uspeete da gi vratite site luge sto vredar ...Ne e za djabe toa nezadovolstvo kaj vasi clenovi.Mnogu luge sto vredat kaj vas i sto treba da vi ja vodat tribinata deneska veke ne se ni aktivni.
Segasnive deca treba sami da prepoznaat nekoj raboti.Pak so toa deka nie sme izlezeni od zapad.Neznam dali treba pak da te potsetam na S.C i nivnata godina na formiranje?
Kazi mi go posledniot incident odnosno vas kontakt so Ckembari?Koga posleden pat ste imale duel so niv?Nemoj samo ziti se da mi go spomnes Vodice!Vi dojdoat 1000 dusi u sred Skopje od zeleznicka so korteo do stadion!Imavte moznost na kup u novaci da dojdete do duel so niv ama izgleda deka raboten den bese pa ajde vi se prostuva.Sverceri?Treba da ja spomnam prijatelskata so MVR?Na denta imavte utakmica u Cair.Cim stignaa sverceri da gradat ime na vas GRB se mi e jasno.Za nasi akcii tuka nema da pisuvam.Tie sto znaat znaat.Ne mi e cel da se falam i potsekam tuka koj sto naprail.Rivalstvo ima.Sakas veruvaj sakas nemoj..Ja osven 2ca luge od dvete grupi neznam koj drug e vo kontakt ili drugar so nekoj od kaj niv.


Na 3:23 imas u pozadina eden dobar trans na zid zakacen!.

i ne plukam po Komiti...Plukam po ovaa momentalna ekipa sto ja imate(cest na isklucoci) koja ve dovede na ova nivo.Ne im davate sansa na pravi luge da se pokazat!
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
...абе колку и да дебатирате крајот нема да го најдете..............вистина е и факт е дека првите водачи на ФА,ЦПБ,Пирати,Лавови,Чкембари курци палци навивале за Вардар на ЗАПАД(матична трибина на навивачката група Комити)......е сега дали после некои момци биле само за нивниот локален клуб,тоа не го знаат ни они самите(бидејќи СЕКОЈ ПРИСУСТВУВАЛ на Вардар утакмица како навивач или обичен семкар,а да не го сакаш клубот НЕ ЗНАМ КОЈ ТАШАК ќе бараш на стадион тогаш),не па вие...............

фа хоолс КОЛКУ САКАЈ ти игнорирај,не прифаќај итн за твојата група,но до 2002(кога навистина имаше МК ТИФО СЦЕНА) членовите на ЦПБ и ФА си имаа свое ривалство на кошаркарските натпревари,а додека на фудбалските напревари СИТЕ БЕА КОМИТИ(подоцна и ЛФ) и НАВИВАА ЗА ВАРДАР.......така да муабетот ти е кур се тресе во ладна вода,како ваши членови НИКОГАШ не навивале за Вардар(иако само вие се перчите за тоа како сте чиста навивачка група,не ме сфаќај погрешно,но преку тасета си со таквите објаснувања-тоа можеш да го кажеш за моменталното членство на ФА од 2007 наваму)а за претходно НИ ТИ ,ни кој било ДРУГ од твојата екипа,а не е постар од 20 години,НЕ СТЕ КОМЕТЕНТНИ да зборите
 
Член од
4 август 2010
Мислења
154
Поени од реакции
11
Све е тоа минато свршено време!!!
и сега има многу луѓе во скопјево кои душа даваат за вардар,а не се со комити!!!
комити од пример за навивачи,стана предмет на потценување,бидејќи влезе политиката таму....за тоа имаат чиста 0
затоа и никогаш нема да бидат тоа што беа некогаш....ФА иде во нагорна линија и со сигурност можам да кажам дека моментално се подобри од комити!!!
цпб исто,може некогаш сме се јаделе,ама сега и они се за потценување,и споредување со вампири,ајдуци и остали селски дружини!!!
така да муабетот ми е дека што било било....идеме поната....учете од најдобрите!!!! Ф.А.
поз:smir:
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Procitaj uste ednas sto imam pisano.Mozda od vtora ke svatis!
.......епа друже за разлика од тебе и останатото членство на ФА,ЦПБ барем не се бламира со такви изјави,постови итн од тој тип.....тие барем отворено си кажуваат дека за фудбал 90% навиваат и навивале за Вардар,додека вие ќе изнајмните академци и ќе напишете томови колку ФА повеќе не се за Вардар,итн итн.........реалноста е таа,Вардар да пркоси,да игра ЛШ или Евролига,ќе видиме тогаш КАКО одеднаш сите стануваат Вардарци.......а се до тогаш ќе се објаснуваме кој што и како бил
 
Член од
4 август 2010
Мислења
154
Поени од реакции
11
па секако дека ако вардар гази у ЛШ или евролига ке биде полн стадионот!!!!
али правите навивачи се гледаат сега кога вардар неможе да крене глава да искочи од дупката во која пропадна....а тие се негде околу 43 не верувам дека има повеќе....освен на некое дерби :)
така да уживај си ако навистина мислиш дека у потсвеста повеќето се за вардар!!!!
 
Член од
1 септември 2010
Мислења
25
Поени од реакции
5
nikoj ne negira deka site idele na zapad, ama nemoze da kazes deka service crew potekunvaat od komiti, i na samata slika se gleda deka od cela crveno crna ograda, samo SC e vo boite i so amblemot na mzt. pak ke kazam nikoj ne negira deka nasi clenovi ideLE, navivaLE, ama setoa toa e minato. znaci jas TVRDAM deka od segasnoto vodstvo na FA nikoj ne idel i ne navial za vardar, nit pak ima nekakvi simpatii prema nego. toa sme sve deca sto sme izrasnale vo jane sandanski so i cel zivot sme navivale samo za MZT i nikoj drug, pa sea vie sakate veruvajte sakale ne vase si e.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
.......епа друже за разлика од тебе и останатото членство на ФА,ЦПБ барем не се бламира со такви изјави,постови итн од тој тип.....тие барем отворено си кажуваат дека за фудбал 90% навиваат и навивале за Вардар,додека вие ќе изнајмните академци и ќе напишете томови колку ФА повеќе не се за Вардар,итн итн.........реалноста е таа,Вардар да пркоси,да игра ЛШ или Евролига,ќе видиме тогаш КАКО одеднаш сите стануваат Вардарци.......а се до тогаш ќе се објаснуваме кој што и како бил
Пријателе упорно збориш за „поранешните воџи“ на ФЕМИЛИ како биле Комити како дркале на името на Вардар и што ти не... И се е во ред тоа, ама до кога ќе живееш од тие „стари“ времиња... Дојдоа нови времиња, НАСТАНА СМЕНА НА ГЕНЕРАЦИИ.. Нови момци се сега воџи на Ф.А, луѓе што не одат на запад и тоа е тоа... За разлика од ФА, ЦПБ и да им се случи тоа-смена на генерации-ЏАБЕ, врти сучи пак Коки си е главен, и решава да се пеат песни како „Рачунајте на нас“-класика комуњарски систем :D:D..
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
2.286
Ne mi lici da se raspravam ovdeka so sekoj sto moze sto saka da pise ama aj da ti pisam nesto.PRvo od toa falenje i diganje u oblaci stignavte na ova nivo na koe sto ste sega.Koj bil aktiven na zapad bil.Toa e minato.Nikoj ne krie deka postarata generacija idela na zapad.Ustvari i site pogolemi incidenti se napraveni od taa ekipa taka da taa blagodarnica sto ja spomnuvas e mnogu mala rabota za toa sto sve imaat napraveno..Pisuvas ovdeka ko krste petkov MISIRKOV ama se gleda za nekoj raboti deka nemas pojma.Service Crew koga e osnovana kako grupa ti ne si ni bil roden izgleda a 5 pati spomna deka si postar clen.Taka da toa deka F.A poteknuva od komiti ne ti ide.A za ovaa drugata skopska grupa toa e vistina.Oni poteknuvaat od komiti zatoa sto i komiti kako grupa ima stoeno pozadi rabotnicki.
Za L.F nema sto da lazam.Idese odlicna ekipa od Aerodrom.Ama kaj se sega tie denes?Komiti negogas bile gordost na cel grad.Ama deneska so ova vodstvo TESKO!Vo posledni godini imate tolku mnogu MINUSI sto tesko deka nekogas ke se opravite i ke uspeete da gi vratite site luge sto vredar ...Ne e za djabe toa nezadovolstvo kaj vasi clenovi.Mnogu luge sto vredat kaj vas i sto treba da vi ja vodat tribinata deneska veke ne se ni aktivni.
Segasnive deca treba sami da prepoznaat nekoj raboti.Pak so toa deka nie sme izlezeni od zapad.Neznam dali treba pak da te potsetam na S.C i nivnata godina na formiranje?
Kazi mi go posledniot incident odnosno vas kontakt so Ckembari?Koga posleden pat ste imale duel so niv?Nemoj samo ziti se da mi go spomnes Vodice!Vi dojdoat 1000 dusi u sred Skopje od zeleznicka so korteo do stadion!Imavte moznost na kup u novaci da dojdete do duel so niv ama izgleda deka raboten den bese pa ajde vi se prostuva.Sverceri?Treba da ja spomnam prijatelskata so MVR?Na denta imavte utakmica u Cair.Cim stignaa sverceri da gradat ime na vas GRB se mi e jasno.Za nasi akcii tuka nema da pisuvam.Tie sto znaat znaat.Ne mi e cel da se falam i potsekam tuka koj sto naprail.Rivalstvo ima.Sakas veruvaj sakas nemoj..Ja osven 2ca luge od dvete grupi neznam koj drug e vo kontakt ili drugar so nekoj od kaj niv.


Na 3:23 imas u pozadina eden dobar trans na zid zakacen!.

i ne plukam po Komiti...Plukam po ovaa momentalna ekipa sto ja imate(cest na isklucoci) koja ve dovede na ova nivo.Ne im davate sansa na pravi luge da se pokazat!
Прво, ако си бил активен тогаш на трибина на тие времиња, тогаш сигурно си бил и на трибина со Комити :wink:. Бидејќи пишав убаво да ми реплицираат само тие што биле активни на трибина во тоа време, а не некои што само слушале муабети низ маало. Ти ако не си бил активен во тоа време тогаш не требаше воопшто да ми реплицираш !

Друга работа, јас никаде не ја спомнав годината на оформување на „Service Crew„ знам јас многу добро која година е оформена запознаен сум многу повеќе отколку што мислиш. Но таа екипа била активна со Комити, и не само таа екипа, туку подоцна и скоро сите членови на ф.А. убаво ви објасни „/gone/87“ до 2002 година, Ф.А. и Ц.П.Б беа ривали во кошарка, но на фудбал сите заедно беа на трибина со Комити, тоа е факт кои не може да се побие.
За ЛФ си призна и сам дека доаѓаше одлична екипа од Аердром, и тоа во добра бројка можам да твдрам за тоа, скоро сите од тие членови на Ф.А. но и на ЛФ во тоа време.

Комити биле гордост, се гордост, и секогаш ќе бидат гордост и поим за навивање во Македонија. Иначе незнам за кое водство мислиш, и дали си запознаем дека од оваа сезона Комити имаат ново водство. Едниот член би требало да го знаете сите многу добро, кој што е сега главен на функција во групата. Точно е дека од изминатите водства на групата имало членови кои гледале само за свои лични интереси, биле вмешувани политички партии итн.

За инциденти и тепачки со Чкембари гледам дека воопшто не си бил запознаен со ништо. Ако толку сакаш да знаеш секое лето во Охрид паѓа добар фајт претежно со нашите скинери и панкери (од подгрупата ТВРДОКОРНИ) со Битолски скинери членови на Чкембари. Охрид како неутрапен терен, наши и нивни членови отидени на одмор, шетаат со реквизите низ градот и има секое лето минимум по неколку тепачки низ градот, по кафичите и дискотеките !
Има и снимка од еден фајт, снимка која не е објавена на нет. Ако биде по некое време објавена ќе имаш прилика да погледнеш.
А тоа во Водице, дали ќе го споманм или не, битно беше фајт меѓу Комити и Чкембари !
Тогаш кога дојдоа во Скопје имаше полиција за безмалку војна да започне со некоја земја, цела армија беше ангажирана ! Исто се случува и за време на меѓусебните натпревари Вардар - Пелистер, има толку полиција скоро колку што има навивиачи. Ние кога одиме таму, влегуваме во 10та минута, излегуваме во 80та, они кога доаѓаат исто така. И сам многу добро знаеш дека при тие дуели покрај толку многу џандари тешко е да дојде до инцидент, во оваа вакво време каде што многу наши членови имаат проблеми со кривични, казни и прекршочни.

Пријателската со МВР, при медиумите доби малку погрешен епилог, но еве како и да е јас јавно признавам дека сепак е наша грешка и минис за нас ! Но да напоменам само дека наши членови беа секојдневно малтретирани по станици, приведувани од дома, закани и притисоци со тоа што сакаа да дојде до распад на групата ! Видоа дека сме единствени бранители на националната чест и неможат да се помират со тоа ! Знаеш и сам многу добро дека Албанците ги штити државата, и дојде време за жал Македонецот во својата сопстбена држава да биде како граѓанин од втор ред. Кога се во прашање тепачки со Албанци и слично секогаш Комити биле тука, не е тоа единствено, имаше повеќе такви случки, но како и секогаш пред надлежните само Комити се виновни што ја заштитуваат Македонската чест, а Албанците се тие невините ! Него вие некако немате слух за тие работи, Шверцери ви дојдоа во ВАША САЛА, на ваш терен, во ваша населба, на ВАШАТА ТРИБИНА и навиваа, каде бевте тогаш ?
Ајде да речеме со тепачката на камени пред некое време им наплативте за тоа, па пола ви се простува :wink:.

Иначе кажи ти друже, како Комити ја вратат таа бројка што ја имаа, кога дојде време во Скопје да има 10 навивачки групи, скоро секоја населба формира навивачка група но ниту една не е асална со бројка и се останато како што треба да има град како Скопје со над 700 000 жители. Секоја населба формира своја маалска група, некои што до вчера навивале за Вардар, нивните татковци биле дел од запад, сега формираат нова маалска дружина што тие основачи биле активни на запад. Скоро секоја населба има своја навивачка група, затоа нема да не биде ! За пример го земам градот Сплит, кој е дупло помал од Скопје, ама за бројката и изданијата на Торцида да не правиме муабет. Ама таму нема 10 групи во градот, немаа малску дружини, нема поделби затоа се и ќе бидат многу пред нас.
Во Скопје скоро секоја населба има навивачка група, како да имаат Комити поголема бројка, од каде да доаѓаат членови, кога некои типови инсистираат само на навивање за локалните клубови ? Ако во секоја населба си навиваат за локалниот клуб, тогаш кој ќе бидат навивачи на Вардар ?
Еве вие, Аеродром, и како што слушнав пред некое време сте им забраниле на децата од кај вас да доѓаат со нас, т.е сте барале од нив да одберат трибина, тоа до некаде е исправно но до некаде и не е. Значи Аеродром - Фемили, Центар/Карпош - Ц.П.Б, Автокоманда - Пирати, Ѓорче - Лавови, фали уште од Кисела Вода да почнат да навиваат за Торус, и РК Драчево да добие навивачи и супер тогаш секоја населба ќе има група, а тоа што ни една нема да биде како што треба и ќе биде калакурница, не е битно тоа битно да се следи ЛОКАЛНИОТ клуб нели.
Дојде време секое маало во Скопје да формира навивачка група, затоа нема да не биде ! За пример ќе ги земам соседите од Србија, Делије и Гробари не само што имаат подгрупи од целиот град главниот Белград, туку од цела Србија им идат луѓе, буквално од сите краеви на државата ! Дури и можат да се видат знамиња од другите соседни држави. Но затоа ќе имаат и бројка и се. А ние пошто сме најинтелигнтни нели, секоја населба има навивачка група, ќе бидеме заостанати во секој поглед... АХ Македонче - СИНДРОМ НА САМОУНИШТУВАЊЕ !

Освестете се... во Макеонија само Комити е група која и покрај се може да собере најголема бројка и да просперира многу. Од Македонија само Комити е гурпа која е позната во поранешна Југославија, и по широко на балканот. Во Македонија само Комити може да се пофалат со бројка од 5000 луѓе на трибина еден период на првенствен натпревар со Пелистер. И за крај само Комити е СВЕТО ИМЕ, со традиција, историја, реноме, ПАТРИОТИЗАМ и пред се љубов кон татковината. БРАНЕЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНА ЧЕСТ.
Доказ : Јохан Тарчуловски поранешен водач на Комити излежува затворска казна во ХАГ.
За Вардар и за Македонија ќе бидеме секогаш тука... има подеми и падови, но запамтете дека ЛЕГЕНДИТЕ НЕ УМИРААТ !
Пробаа да не расформираат и политички партии, и полиција, и се останато, успеаа можеби до негде, но се консолидиравме и пак сме тука ! Им бевме трн во око со толкава бројка и толкава моќ за се и сешто во градот и државата. Но светото име Комити опстанало во турско време, ќе опстане и сега. Ќе дојдат работите на свое место кога тогаш.

Ќе сватите еден ден...
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
545
Поени од реакции
110
Пријателе упорно збориш за „поранешните воџи“ на ФЕМИЛИ како биле Комити како дркале на името на Вардар и што ти не... И се е во ред тоа, ама до кога ќе живееш од тие „стари“ времиња... Дојдоа нови времиња, НАСТАНА СМЕНА НА ГЕНЕРАЦИИ.. Нови момци се сега воџи на Ф.А, луѓе што не одат на запад и тоа е тоа... За разлика од ФА, ЦПБ и да им се случи тоа-смена на генерации-ЏАБЕ, врти сучи пак Коки си е главен, и решава да се пеат песни како „Рачунајте на нас“-класика комуњарски систем :D:D..
опаааа бато...политика....паметен е овој градоначаликов вас....знае кај има овци па мозе да сиса...:smir:
 

Clint Eastwood

I'm watching you!
Член од
13 декември 2009
Мислења
622
Поени од реакции
211
.....mnogu postovi(dugacki...ne citam dugacki postovi :icon_lol:),,,mada mislam deka se obidov najkorektno da ja prikazam sostojbata koja pottiknuva debata ovde.
* vo grad skopje od fudbalskite klubovi normalno deka e najomilen i najsakan e fk vardar.duri i postarite clenovi ili tie sto nekogas bile clenovi na"pirati","lavovi"(namerno gi spomenuvam ovie 2 grupi,posto drugi fudbalski vo gradov nema,normalno bez sverceri)vo razni priliki doagjale na zapadna tribina ili na gostuvanja so komiti.za pirati so transparent ima dokaz vo bitola,za lavovi mozam da potvrdam deka nivnite najistaknati lugje doagjale na zapad.so formiranjeto na mak.liga spomenatite grupi stanuvaat"lokal patrioti" i se odlucuvaat da gi sledat svoite klubovi i tuka stivnuva nivnoto prisustvo na zapadna tribina,se do nekoj poznacaen mec na fk vardar,kade sto lugje od avtokomanda(pirati),gjorce(lavovi), imaat doagjano na zapad megju komiti.normalno e da se ocekuva deka ke preovladuva "lokal patriotizmot"zatoa sto dobija prilika da imaat svoja grupa,svoj klub koj ke bide rival na vardar i na komiti.e sega znam jas dobro deka ova ne e vistinsko odnesuvanje,zatoa sto ako sakas eden klub toj e za cel zivot,ama kaj nas site dobro znaeme deka nema takvi ultra pravila i nacin na zivot,zatoa sme na ova deredze na koe sme.
zatoa nema i nemoze da ima vistinsko rivalstvo pomegju komiti,pirati,lavovi,od faktot sto dobar del od nivnite clenovi porano delele ista tribina,ima tuka i segasni prijatelstva,kontakti i sl.e sega vo ponovo vreme so naplivot na internet decava vlegoa u virtuelen ULTRA svet i si imaat virtuelni ULTRA rivali(mnogu miluvaat da go upotrebuvaat zborot ULTRAS,koj jas da mozam bi go zabranil vo makedonija da se koristi,zatoa sto nema dorasnata grupa da go nosi ovoj zbor vo svoeto ime).
* za kosarkarskite grupi: FAKT e deka porano "service crew"(transparent namenet na kk mzt,nosen na fk vardar!?),bea redovni na zapad,isto kako i navivacite od "ostrovo"(zolt transparent so crveni bukvi) site inace navivaci na kk mzt.vo tie 2 grupi imase mozebi sega ke kazam gruba cifra od 20,25,30(mozda i preterav so cifrive) lugje sto doagjaa na vardar i paralelno odea vo belgrad,zatoa sto poveketo,ako ne i site bea i uste se(normalno)navivaci na crvena zvezda i partizan!!! site tie idea na zapad zaradi nivnoto iskustvo,zaradi nemanjeto na avtoritet da im zabrani da doagjaat,zaradi poznanstvata so site pobitni navivacki likovi vo skopje,i sekako zaradi vardar,koj realno mislam NIKOGAS NE IM BESE NA PRVO MESTO!!!)
e sega,komiti kako grupa paralelno so vardar go bodrese i kk rabotnicki,kako najdobar kk od makedonija i ucesnik vo jugoslovenskata liga.znaci moze vaka da se definira:KOMITI VO SVOETO POSTOENJE I ISTORIJA POKRAJ FK VARDAR,NAVIVAA PARALELNO I ZA KK RABOTNICKI.do 1997 godina vo salata na kk rabotnicki se pojavuvat oficijalni transparenti na komiti(komiti,capital city boys...)za da vo 1997 godina od sostavot na komiti oficijalno izlegoa nekolku lugje od niv poznati pricini,i oficijalno navivackata grupa na kk rabotnicki se narece "city park boys",vo koi povtorno i pod toa novo ime odat aktuelni clenovi na komiti i posle 1997 godina.ima sliki,ima dokaz.znaci sekogas kk rabotnicki barem so brojka na lugje bil poveke pokrivan od strana na komiti,ili navivaci na fk vardar,dodeka na drugata strana prikaznata pocnuva i zavrsuva so spomenatite "service crew i ostrovo".imase i transparent komiti-aerodrom,megjutoa toj transparent ne bese pokrien od masa lugje pozadi nego,posto go znam licno covekot sto go nosese transparentot na utakmici.rivalstvoto pomegu novoformiranite family aerodrom i city park boys vo prvite godini bea bez nasilstvo,so nesmetano odenje vo aerdodrom i gradski park na natprevar duri i so obelezja na klubovite(normalno sekogas imalo mali isklucoci no nisto dramaticno)duri i tapanite kupeni za komiti vo 1996 godina obostrano se razmenuvaa po potreba pomegju fa i cpb!!!
na tribinata na city park boys do kaj 2000 god se zabelezuvaat NESMETANO SALOVI,DRESOVI NA FK VARDAR,sto samo DOKAZUVA DEKA PRISUSTVUVAAT LUGJE KOI PARALELNO GO SLEDAT FK VARDAR I KK RABOTNICKI,a toa na nikoj vo cpb ne mu smetalo,sto govori za povrzanosta na ovie 2 kluba i simpatizerite na istite.
* vo isto vreme so formiranjeto na "city park boys",i navivacite na mzt stanuvaat "family aerodrom".sezonata 1997/8 ako ne se lazam e prva sezona vo koja dvete grupi koristat novi iminja.znaci uste ednas kazuvam deka moze za malku da promasam period ali mislam deka (+ -) sum tuka negde ako ne i sosema tocno ,za koja sezona se raboti.
vo toa vreme seuste celi delovi od grupi(pogotovo od cpb) seuste doagjaa na zapad so komiti,istoto vazi i za momcite od aerodrom,mozebi vo ne tolkava brojka.znaci nikomu ne precese da si naviva na kosarka za svojot klub a na fudbal da naviva za vardar,mada toa ne bese veke toa sto bese porano!!!
so zgolemuvanjeto na rivalstvoto pomegju kosarkarskite 2 grupi,se namaluvase nivnoto zaednicko prisustvo na mecevi na fk vardar,taka da dojde vreme koga so komiti skoro i da nema ,ili mnogu malku ima pripadnici na ovie 2 grupi,barem koga stanuva zbor za nivnite poistaknati clenovi.sega e vreme koga novite generacii nitu znaat kako bilo porano,nitu gi interesira.mozebi e toa i dobro,da se znae koja grupa so kolkav broj navivaci raspolaga,ama i toa pagja vo voda koga vardar igra pogolem mec kade sto so komiti pak ima pripadnici na cpb ili fa,mada i dvete grupi toa go negiraat.
sega e vreme kade sto gradov dobiva 3 pristojno golemi navivacki grupi so ogled na mizerijava na sportski plan,koi kako ide vremeto ke bidat 95% cisti i privrzani samo kon eden klub(ova pogotovo go mislam za fa),dodeka kaj komiti i cpb,ke ima "ramena" na clenovi pogotovo toa ke se vidi na stranata na cpb vo derbito koe sledi i spored moite od prva raka informacii sto gi imam.
se nadevam deka vistinata za mnogu od vas sto pisuvate, e tuka negde vo ovie napisani redovi,bez nikakva zla namera da navredam ili omalovazam bilo koja od spomenatite strani.
ete tolku od mene,pozdrav!
dokolku ima nekoi nejasnotii ili nedorazbiranje stojam na raspolaganje da se doobjasnam za napisanoto.
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
90
Поени од реакции
70
Све е тоа минато свршено време!!!
и сега има многу луѓе во скопјево кои душа даваат за вардар,а не се со комити!!!
комити од пример за навивачи,стана предмет на потценување,бидејќи влезе политиката таму....за тоа имаат чиста 0
затоа и никогаш нема да бидат тоа што беа некогаш....ФА иде во нагорна линија и со сигурност можам да кажам дека моментално се подобри од комити!!!
цпб исто,може некогаш сме се јаделе,ама сега и они се за потценување,и споредување со вампири,ајдуци и остали селски дружини!!!
така да муабетот ми е дека што било било....идеме поната....учете од најдобрите!!!! Ф.А.
поз:smir:
Абе ти мутав си или мутав се правиш ? Споредба меѓу Комити и Фемили, неможе да има и никогаш нема да има. Прво поради историјата на групите која гледаме за тебе е непознато нешто, второ Ф.А навиваат само во кошарка, додека Комити на стадион, тоа значи дека никогаш неможе да се сретнат меѓусебно овие две групи и никогаш неможе да бидат ривали.
Друга работа е тоа што сеуште имаме заеднички членови, се работи за различни спортови, фудбал и кошарка, а и од минатото картите се измешани кога е во прашање навивањето во Скопје но гледам дека ти со ништо не си запознаен !

па секако дека ако вардар гази у ЛШ или евролига ке биде полн стадионот!!!!
али правите навивачи се гледаат сега кога вардар неможе да крене глава да искочи од дупката во која пропадна....а тие се негде околу 43 не верувам дека има повеќе....освен на некое дерби :)
така да уживај си ако навистина мислиш дека у потсвеста повеќето се за вардар!!!!
Ајде бе мочко еден провери на слики од секоја сезона за секоја утакмица дали се 43 бе неписмен. Последниве години и додека е Вардар слаб и во најголемата криза од постоњето на клубот пак имаме најголема бројка во просек и сме на врвот на тифо сцената почнувајќи од бројка, навивање, гостувања, па се до транспаренти, гостувања, органзиација, кореографии, пароли, фонд на песни и се останато.
Размисли пред да пишеш нешто, не треси глупости, и подобро не пишувај ништо пошто немаш повеќе од 14 години !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom