Заби и сѐ во врска со забите

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Докажазно е дека млекото + медото прават нај многу кариес на забите.Хммм еден од моите омилени пијалаци :P :shock:
Млекото и медот предизвикуваат најмногу кариес ? :nesvest:
Не ми е јасно што содржат толку штетно за да прават така, но доколку навистина е така треба и јас да се откажувам од секојдневната навика да конзумирам од нив :nesum:
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
abe ja treba da praam operacija izglea da mi vlecat traen zab i mi vikaat deka ne se garantirala operacija i ako ne se garantira togas znaci namesto mlecniot moze da iam dupka..daj kazete neso se zagriziv...
Сега траен или млечен ќе ти вадат?
Обично со операција се вадат недораснати заби,или млечен некој ако не може да падне,ама нема шанса да немаш заб одоздола,може само да расте хоризонтално,па евентуално заради тоа дупка да имаш.
Ако не е некој заб од напред,на пример од 1-4,нема да имаш никакви естетски несакани последици.
Е сега ако е од напред и ако е морална операцијата,имаш решенија ако ти остане дупка,може да ставиш вештачка коронка или мост,или можеш некаква навлака.
Мада,најдобро би ти било да се консултираш со докторот подетално,или да побараш и второ мислење.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Докажазно е дека млекото + медото прават нај многу кариес на забите.Хммм еден од моите омилени пијалаци :P :shock:
Каде е тоа докажано?
Да бе, јас по литар млеко пијам на ден па забите ми се како плочки. Сега тоа што носам протеза е од естетика, ама те уверувам дека на забарски стол во живот немам седнато.
Не ширете дезинформации, во млекото има калциум, состојка од која се изградени коските. Како може нешто такво да биде штетно?
 
Член од
31 август 2008
Мислења
1.853
Поени од реакции
815
како прво млекото има калциум што е добар за сите коски, а медоти има силно антисептичко дејство така да не сум баш убеден дека се штетни за било што во организмот.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Сакам само да кажам дека стоматологот го мрзам од дно на душа!
Да ти извади нерв на кец , и у здрав памет да ти вика дека нема да ти поцрни забот не е в ред.Па уште заб без нерв па и да те боли кога пиеш топло?!?!?!Неееееееее!Го мразам!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Сакам само да кажам дека стоматологот го мрзам од дно на душа!
Да ти извади нерв на кец , и у здрав памет да ти вика дека нема да ти поцрни забот не е в ред.Па уште заб без нерв па и да те боли кога пиеш топло?!?!?!Неееееееее!Го мразам!
Заб без нерв е мртов заб, нормално дека ќе поцрни, тоа по биологија се учи, а не па по стоматологија. Кажи му дипломата нека си ја извади од ѕидот :)
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Заб без нерв е мртов заб, нормално дека ќе поцрни, тоа по биологија се учи, а не па по стоматологија. Кажи му дипломата нека си ја извади од ѕидот :)
Мене предниот лев ми е конзерва, како помала го пукнав и ми се скрши до пола па ми го извадија и нервот и пола заб ми залепија:) Па не ми е поцрнета оваа половина што ја дала Мајката Природа. Така што, не знам од каде ова дека мртвиот заб ќе поцрни!
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Мене предниот лев ми е конзерва, како помала го пукнав и ми се скрши до пола па ми го извадија и нервот и пола заб ми залепија:) Па не ми е поцрнета оваа половина што ја дала Мајката Природа. Така што, не знам од каде ова дека мртвиот заб ќе поцрни!
Добива потемна боја...имаш ти среќа:)

И јас го мразам минатиот мој стоматолог што за глупост ми го извади нервот и ми ги уништи забите:) Мене не ми помагаа никакви облоги на забот зошто нонстоп ги кршев па единствен лек беше навлака( или како се вика тоа :))


Инаку мене ми рекоа треба сите 4 осмици да ги вадам. Истото и го имаа кажано и на сестра ми пред неколку години но она не ги извади и нема никакви проблеми... ги споредував снимката на сестра ми со мојата и она има по криви осмици:)и никакви проблеми. А и сите стоматолози викаат да се вадат осмиците..дали морам да ги вадам или да ги оставам такви забутани:)?
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Инаку мене ми рекоа треба сите 4 осмици да ги вадам. Истото и го имаа кажано и на сестра ми пред неколку години но она не ги извади и нема никакви проблеми... ги споредував снимката на сестра ми со мојата и она има по криви осмици:)и никакви проблеми. А и сите стоматолози викаат да се вадат осмиците..дали морам да ги вадам или да ги оставам такви забутани:)?

Мене една ми расте, и не ме боли и ништо такво, ама праи другите да ми се искривуваат, ги напиња нешто:) Па збирам храброст да ја вадам...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Мене предниот лев ми е конзерва, како помала го пукнав и ми се скрши до пола па ми го извадија и нервот и пола заб ми залепија:) Па не ми е поцрнета оваа половина што ја дала Мајката Природа. Така што, не знам од каде ова дека мртвиот заб ќе поцрни!
Ќе видиш за едно 10тина години :). Не баш 10тина, ама кога ќе те фати староста.. Сериозно, поцрнува забот, само прашање на време е. Јас знам од каде тоа, пациентите на моите, а и мајка ми воедно.

Добива потемна боја...имаш ти среќа:)

И јас го мразам минатиот мој стоматолог што за глупост ми го извади нервот и ми ги уништи забите:) Мене не ми помагаа никакви облоги на забот зошто нонстоп ги кршев па единствен лек беше навлака( или како се вика тоа :))


Инаку мене ми рекоа треба сите 4 осмици да ги вадам. Истото и го имаа кажано и на сестра ми пред неколку години но она не ги извади и нема никакви проблеми... ги споредував снимката на сестра ми со мојата и она има по криви осмици:)и никакви проблеми. А и сите стоматолози викаат да се вадат осмиците..дали морам да ги вадам или да ги оставам такви забутани:)?

Подобро извади ги, можат да ти направат џебови (нешто како гнојни места околу забите, не знам стручно, Армин нека дообјасни), плус потешко ќе ти биде за хигиена, ќе се мачиш, а ако имаш мала вилица можно е и да ти ги избуткаат забите нанапред. Тоа ми се случи мене :(
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
а ако имаш мала вилица можно е и да ти ги избуткаат забите нанапред. Тоа ми се случи мене :(
Едноставно речено ќе ти се напраат забите Ципирипи...


п.с извинете ако ова го напраив у стил на црн хумор за некого :)
:smir:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Инаку мене ми рекоа треба сите 4 осмици да ги вадам. Истото и го имаа кажано и на сестра ми пред неколку години но она не ги извади и нема никакви проблеми... ги споредував снимката на сестра ми со мојата и она има по криви осмици:)и никакви проблеми. А и сите стоматолози викаат да се вадат осмиците..дали морам да ги вадам или да ги оставам такви забутани:)?
:pos2::pos2: Абе по малце со споредбиве, луѓе учат факулети за да споредуваат :D:D.

Иначе има стоматолози што вадат и стоматолози што не вадат „вишок„ заби во вилицата за да ги решат аномалиите. Тие што вадат заби го решаваат проблемот побрзо ама ги губиш забите :/
На тие што не вадат заби им треба мноогу време повеќе за ги исправат забите, да доведат до правилен загриз, ама ти остануваат забите.

Според етичките правила стоматологот (докторот општо) не смее да одлучува во име на пациентот односно да превзема парентална улога, секогаш главната улога му се дава на пациентот од кога ќе му се објаснат сите предности и недостатоци на методите.
Изборот е твој сепак :)
 

Garcia

amater
Член од
29 јуни 2008
Мислења
50
Поени од реакции
14
Сега траен или млечен ќе ти вадат?
Обично со операција се вадат недораснати заби,или млечен некој ако не може да падне,ама нема шанса да немаш заб одоздола,може само да расте хоризонтално,па евентуално заради тоа дупка да имаш.
Ако не е некој заб од напред,на пример од 1-4,нема да имаш никакви естетски несакани последици.
Е сега ако е од напред и ако е морална операцијата,имаш решенија ако ти остане дупка,може да ставиш вештачка коронка или мост,или можеш некаква навлака.
Мада,најдобро би ти било да се консултираш со докторот подетално,или да побараш и второ мислење.
trojka mlecen od so ne mi bil uzvaden na vreme trajniot pozadi nego se priklestil nekako zabegal na druga strana kao so vidov na snimka..i sea doktorkava mi vika treba so operacija da se vlece trajniot ama isto vika deka ne se garantirala operacijata..a za da se napravi operacija ke treba da mi go vadat mlecniot i da vlecat taka?ako mi go vadat i ne uspee ke iam dupka toa sakav da kazam:D
 

Геврек

O ALQUMISTA
Член од
6 ноември 2008
Мислења
770
Поени од реакции
483
Primetiv deka megu prednite dva zaba mi se stvorilo prostor go prasav zabarot on vika toa e normalno ama mene strasno me nervira toj prostor megu zabite. Porano mi bea spoeni
od sto bi mozelo da e toa?
care?
inaku ne pusam pa koj zane nesto vo vrska so ova neka pise
Please...:nesum:

Zboruvam za prostor megu srdinata na zabite dolu se spoeni
 

Kajgana Shop

На врв Bottom