Најекономично греење и ладење

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.213
Поени од реакции
2.256
Dali nekoj ima dobieno drva od makedonski sumi?? Sekoja nedela im se javuvam za drva i samo mi velat slednata nedela??
Автоматски споено мислење:

Planiram isto da zemam Midea klima od 64 000 denari, dali nekoj ima sovet za ova?

Klima link
Ova se specifikaciite na Midejata na sledniot link.
E sega pisuva deka na ladenje moze da spusti 410w ana greenje 300 normalno ako tolku ja usovrsile kinezive pa da mu veruvame na nivnita specifikacija.
Racunaj deka treba da ja stavis vo golema edinacna prostorija od 45m2 p nagore za da tiraboti pokulturno.
No ako ne se tocna min.modulacija koja e navedena na ladenje i greenje a i min.izduvot e dosta golem za na ladenje pa da nemas nekoja kultura na rabota.
Za posigurno ,pokonforna,pokulturna i poekonomicna rabota bi ti gi preporacal slednite modeli no se 30%(300evra) pskapi a sigurno ke ti ja zavrsat rabotata kako i Midejava od 24btu.
https://klimi.mk/product/516 Fujitsu 18KMTA
https://klimi.mk/product/726 Toshiba Shorai 22btu nadvoresna ,Toshiba Suzumi vnatresna
Sepak ti si go znaes bujetot,samo ti davam alternativa.
Drvata ke ti ostanat za slednite godini da si spremas zimnica :)
 
Член од
22 јули 2024
Мислења
30
Поени од реакции
17
Ova se specifikaciite na Midejata na sledniot link.
E sega pisuva deka na ladenje moze da spusti 410w ana greenje 300 normalno ako tolku ja usovrsile kinezive pa da mu veruvame na nivnita specifikacija.
Racunaj deka treba da ja stavis vo golema edinacna prostorija od 45m2 p nagore za da tiraboti pokulturno.
No ako ne se tocna min.modulacija koja e navedena na ladenje i greenje a i min.izduvot e dosta golem za na ladenje pa da nemas nekoja kultura na rabota.
Za posigurno ,pokonforna,pokulturna i poekonomicna rabota bi ti gi preporacal slednite modeli no se 30%(300evra) pskapi a sigurno ke ti ja zavrsat rabotata kako i Midejava od 24btu.
https://klimi.mk/product/516 Fujitsu 18KMTA
https://klimi.mk/product/726 Toshiba Shorai 22btu nadvoresna ,Toshiba Suzumi vnatresna
Sepak ti si go znaes bujetot,samo ti davam alternativa.
Drvata ke ti ostanat za slednite godini da si spremas zimnica :)
Budzetot mi e do 1000 evra, razgleduvav i samsung okolu tie ceni ama nemaat wifi i morat samo od doma da gi priklucuvas
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.213
Поени од реакции
2.256
Budzetot mi e do 1000 evra, razgleduvav i samsung okolu tie ceni ama nemaat wifi i morat samo od doma da gi priklucuvas
Daj nesto podatoci za golemina na prostor,koja orentacija,jug-sever itn,kuka,stan,izolacija,gree nekoj pod tebe nad tebe levo,desno prozori itn.,mozi ke se najdi nekoj munasip,nekako ne mi vleva doverba ovaa Midejava da ne se utni rabotata.Mozi da redlozime i drugo nesto.
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
33
Поени од реакции
12
Zdravo,dali nekoj go ima ovoj aparat za zatopluvanje od Rovus?
 
Член од
6 октомври 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво! Бараме клима за дневен простор 50-60м2, јужна страна, 5 спрат, со кровни ѕидови, буџет од 60.000.
Проблемот е што поради косините можеме да ја поставиме само на еден ѕид, и до надворешната единица треба да се пушти црево од 4м. Дали им смета таа должина на работа на клима уредите?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.272
Поени од реакции
5.274
Здраво! Бараме клима за дневен простор 50-60м2, јужна страна, 5 спрат, со кровни ѕидови, буџет од 60.000.
Проблемот е што поради косините можеме да ја поставиме само на еден ѕид, и до надворешната единица треба да се пушти црево од 4м. Дали им смета таа должина на работа на клима уредите?
Ovoj model LINK
 
Член од
7 март 2017
Мислења
122
Поени од реакции
136
@најубав ili koj i da gi razbirashe modelive midea i nejzinite podizvedbi za drugi brendovi.. na setek gledam edna so dobri karakteristiki bar na hartija i so dobar popust


vo krzno na "vivax" go ima chudovo? AERI ne e sigurno ovaa spored slikata od vnatreshnata. ako e na nivo na aeri (od aerito sum bash zadovolen) za ovie pari e polna kapa.. me chesha krastata da ja zemam za na potkrovje :D

da ja prokomentirash neshto imash? (se obidov da ja najdam na eurovent ama ja nema)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.272
Поени од реакции
5.274
@најубав ili koj i da gi razbirashe modelive midea i nejzinite podizvedbi za drugi brendovi.. na setek gledam edna so dobri karakteristiki bar na hartija i so dobar popust


vo krzno na "vivax" go ima chudovo? AERI ne e sigurno ovaa spored slikata od vnatreshnata. ako e na nivo na aeri (od aerito sum bash zadovolen) za ovie pari e polna kapa.. me chesha krastata da ja zemam za na potkrovje :D

da ja prokomentirash neshto imash? (se obidov da ja najdam na eurovent ama ja nema)
Ako ja ima na lager zemi ja Midea-ta ako ne togas ovoj model

 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.213
Поени од реакции
2.256
Zdravo,dali nekoj go ima ovoj aparat za zatopluvanje od Rovus?
Poke imam doverba na obicno najslabo masleno el.radijatorce ili nekoja panelka od kolku na takvi top-shop proizvodi.Ne si frlaj parite badijala.
Sekako deka Vivaks 12AEYIs e dobar klimatizer no vo konkretniov slucaj mislam deka e totalen promasaj sem ako ne se raboti za mesta,kako Krusevo,Berovo,Mavrovo,selo Slepce ili Capari,Trnovo,Maloiste Bitolsko i slicni na nim lokacii.
Zosto?
Greenjeto ne e problem ,i da fali toplinnska energija vo poekstremni ladni denovi ke se nadoknadi so nekoj ured.
No i ako temava e naekonomicno greenje,sepak treba da razmislime i kako da go razladime prostorot.
Gledame deka se raboti za posleden sprat kaj doticnata osoba(mozebi e i potkrovje) sto dokolku se naoga vo Skopje pa do Gevgelija,kade imame toplotni branovi,portokaleva zona koj bi traele vo seriija kako ovaa godina,a mozi i pozeski bi imale problem so razladuvanjeto.
1.Imame juzna strana na prostorot za klimatiziranje od okolu 130-150m3 otvoren prostor
2.Posleden sprat potkrovje (racunaj furna za pecenje) ma i kolku saka neka ima izolacija.
3.Pretpostavuvam i ekspozicijata na nadvoresnata edinica ke bide na juzna strana.
4.Edinstvena klima vo stanot.
Klimatizer od 12btu ili taka narecena 3,5kw nema sto da bara.
Najmalce na korisnikot mu treba klimatzer od 22 pa i 24 btu.Duri i klimatizer od 18 btu na laddenje tesko bi se spravil.
Zamisli portokalova zona klimaa ja pece sonceto ,klimatizerot ladi na maksimum ladi a ispusta nadvoresnata edinica toplina i uste e potoplo okolu neize.Veruvam deka ne e ispod 55c.
E toj od Vivaks ke izgubi najmalce 60% od razladnat mok energija i od 3,5 ke stane 1,5kw na ladenje sto za gorenavedenite uslovi za kaj osobata ke bide voopsto nezadovolitelno.
Toa e obraten proces od greenjeto na minusni temperaturi.
Zatoa ke ja pobaras osobava i ke ja prasas na koja lokacija e prostorot za klimatiziranje i dali itreba klimatizerov samo za greenje ili saka i da se ladi.Pa izvrsi korekcija na predlogot sto i si go dal.
Slobodno predlozi i nekoja 22 ili 24btu dokolku saka i da se ladi.Nikako nemoj ni 18btu,slaba ke bide.
Luge sme i mozeme da napravime greska.
Javi i se pobrzo da ne pojdi da go kupi klimatizerot od 12btu pa da ja nosis na dusa.. :)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.272
Поени од реакции
5.274
Sekako deka Vivaks 12AEYIs e dobar klimatizer no vo konkretniov slucaj mislam deka e totalen promasaj sem ako ne se raboti za mesta,kako Krusevo,Berovo,Mavrovo,selo Slepce ili Capari,Trnovo,Maloiste Bitolsko i slicni na nim lokacii.
Zosto?
Greenjeto ne e problem ,i da fali toplinnska energija vo poekstremni ladni denovi ke se nadoknadi so nekoj ured.
No i ako temava e naekonomicno greenje,sepak treba da razmislime i kako da go razladime prostorot.
Gledame deka se raboti za posleden sprat kaj doticnata osoba(mozebi e i potkrovje) sto dokolku se naoga vo Skopje pa do Gevgelija,kade imame toplotni branovi,portokaleva zona koj bi traele vo seriija kako ovaa godina,a mozi i pozeski bi imale problem so razladuvanjeto.
1.Imame juzna strana na prostorot za klimatiziranje od okolu 130-150m3 otvoren prostor
2.Posleden sprat potkrovje (racunaj furna za pecenje) ma i kolku saka neka ima izolacija.
3.Pretpostavuvam i ekspozicijata na nadvoresnata edinica ke bide na juzna strana.
4.Edinstvena klima vo stanot.
Klimatizer od 12btu ili taka narecena 3,5kw nema sto da bara.
Najmalce na korisnikot mu treba klimatzer od 22 pa i 24 btu.Duri i klimatizer od 18 btu na laddenje tesko bi se spravil.
Zamisli portokalova zona klimaa ja pece sonceto ,klimatizerot ladi na maksimum ladi a ispusta nadvoresnata edinica toplina i uste e potoplo okolu neize.Veruvam deka ne e ispod 55c.
E toj od Vivaks ke izgubi najmalce 60% od razladnat mok energija i od 3,5 ke stane 1,5kw na ladenje sto za gorenavedenite uslovi za kaj osobata ke bide voopsto nezadovolitelno.
Toa e obraten proces od greenjeto na minusni temperaturi.
Zatoa ke ja pobaras osobava i ke ja prasas na koja lokacija e prostorot za klimatiziranje i dali itreba klimatizerov samo za greenje ili saka i da se ladi.Pa izvrsi korekcija na predlogot sto i si go dal.
Slobodno predlozi i nekoja 22 ili 24btu dokolku saka i da se ladi.Nikako nemoj ni 18btu,slaba ke bide.
Luge sme i mozeme da napravime greska.
Javi i se pobrzo da ne pojdi da go kupi klimatizerot od 12btu pa da ja nosis na dusa.. :)
Vivax AEYIs e so maksimum na greenje 7.2kw dodeka maksimum na ladenje e 4.8kw so tempetura do +50°C na ladenje mnogu moken model e sega vo 60m2 24.000 btu model mislam e jak za 60 m2 dokolku clenot ne saka AEYIs Vivax togas ovoj model

LINK


@nikomil1 kolku za info odlicen model e i ovoj

 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
537
Поени од реакции
998
Imam edno prasanje.... Se vrakam od stranstvo posle edna godina vodata i solarnata mi se iskluceni od ventil i struja... sega pustiv voda....Sto da napravam so solarnata... Nekoj veli nautro koga e mnogu studeno ke ja uklucis vo struja da nema sonce i avtomacki ke se napolni kako sto bilo porano ukluceno.... Ili ima nekoe drugo resenie.... posto gore e prazno najbitno bilo da ne ispukat staklata gore koga e nad 25 stepeni......?
 
Член од
22 јули 2024
Мислења
30
Поени од реакции
17
Daj nesto podatoci za golemina na prostor,koja orentacija,jug-sever itn,kuka,stan,izolacija,gree nekoj pod tebe nad tebe levo,desno prozori itn.,mozi ke se najdi nekoj munasip,nekako ne mi vleva doverba ovaa Midejava da ne se utni rabotata.Mozi da redlozime i drugo nesto.
1728309156904.png


Stan e, nikoj ne gree pod mene, samo edni komsii od strana na dnevnata i nad nas. Stanot e na istok i nema dobra izolacija.
Imav kupeno Midea ventilator za letovo i nemam poplaki, 2000 denari za 40w i primetiv deka tezok e motorot, pa aj i klima da razgledam za zimava.
Cel stan e 70 m2 so terasa, planiram i klimava da topli nesto i do hodnikot. Parno imam veke i ke kombiniram drva + klima istovremeno oti od sabajle tesko e da se stopli stanot, dur se zapali dur se raspali ognot. Peckata stoi vo dnevnata.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Budzetot mi e do 1000 evra, razgleduvav i samsung okolu tie ceni ama nemaat wifi i morat samo od doma da gi priklucuvas
Eve da ti odgovoram i ja....Midea 7Kw i GREE 7kw....49.999 vs 63.000
Eurovent ima za dvete i spored Eurovent nema nekoja golema razlika vo kapacitet, samo u cenata ima pobajagi, GREE e so Twin-Rotary kompressor a za drugava nema ni servisno krijat podatoci, nivni problem ;)

Pular vs Midejka.jpg

Za pogolem kapacitet na greenje mozam da ti predlozam uste dva drugi modela koi davaat pojse kilovati no se i poskapi....GREE Fairy 7Kw so cena 73.999 i DAIKIN Sensira 7Kw so segasna cena so popust 103.000 i redovna cena od 115.000den...znaci si ima razlicni 7mici i soodvetno i ceni , vtorive modelcinja Fairy i Sensira se dosta poskapi no i isporacuvaat poeke toplina zatoa i cenite se povisoki, za ladenje 7mici moze ima i za 30k ama negreat za 7ci.

Fairy 7kw.jpg
Daikin 7kw Sensira 103k.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom