Wiki Macedonian alphabet на бугарски напишана како Северномакедонска азбука

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.534
Поени од реакции
652
Тоа се македонски песни, затоа што пола Бугарија е македонска територија со македонски народ култура и говор...
Така да имаме целосно право да ги пееме овие во Бугарија народни песни. Што е проблемот?

, е сега ти грешка си се кажуваш не си ти Бугарин, ти си македонец у Бугарија, и наместо тука да дробиш за бугарските права треба да се бориш за македонските у Бугарија.
Јас сум Бугарин, потомок на македонски Бугари.

Оди кажи им таму у општина дека си македонец и дека треба да одговараат за сите злодела над македонскиот народ у времето кога Бугарите беа дел од фашистичкиот блок и се изживуваа врз македонците.
Македонскиот народ никогаш нема да ги заборави сите злодела од Бугарите ма колку и да ни местат на власт ликови ко Заев и Таче.
Тоа е запишано и вкоренето во македонскиот код, а вие на интернет и википедија може да продавате туфки колку сакате.
На кој јазик да им го кажам ова, македонски или бугарски?

Во село Долгавец од бугарските фашисти биле масакрирани 167 лица па продолжиле и во околните села и неговиот биланс достигнал бројка на масакрирани мажи, жени, деца и старци, дури 336
Во Долгаец, четници и војводи на ВМОРО убивале србомани кои го малтретирале локалното бугарско население. За ова на споменикот пишува дека ги убиле „Бугари“. Откако споменикот бил уништен, тој повторно бил изграден, но сите презимиња од „ич“ станале „ски“ и така настанал овој мит.
Прочитај малку за „Партизанскиот одред“ на 11-та македонска пешадиска дивизија за да дознаете кој го направил ова.
Потоа барај одговорност од ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи тие тврдат дека се наследници на ВМОРО.

Во Поречието биле уапсени и затворени 205 лица, дел од нив биле приведени, додека 103 лица биле однесени во местото Дервишка Нива и биле ликвидирани со колење.
Провери дали не се работи за србомани кои ги малтретирале локалните Бугари и нивните семејства. Ќе бидеш непријатно изненаден. "Масакрот во Дервишка Нива е убиство на 103 српски свештеници, учители, градоначалници, членови на комитети, војводи и четници од регионот Поречие, Вардарска Македонија, извршено од бугарски војници од Македонија и четници на ВМОРО, на чело со капетанот Константин Панов, поглавар. на разузнавачкиот оддел на таканаречениот партизански одред на Единаесеттата македонска пешадиска дивизија."

Во селото Ваташа, Кавадаречко стрелани се 12 млади момчиња, скоро деца, и после стрелањето брутално бодени со бајонети.

Во Богомила брутално биле убиени и масакрирани 16 луѓе, 64 души биле интернирани во логорите во Бугарија, а други 48 во затворите во Скопје и Велес.

Штип 1944 година, стрелани 12 патриоти, младинци и рудари, како одмазда.

Администратори жими куров.
Фашисти и убијци.
Во Ваташа се случила несреќа. Воопшто не било планирано да се убиваат, иако тие биле членови на СКОЈ и ги снабдувале партизаните со храна и оружје, што било казнето. Само што некои од младите почнале да трчаат и биле застрелани. Тие што не трчале не биле убиени. "Полковникот од Крива Паланка" во 1945 година за ова добил смртна казна.

Бабунската акција е казнена операција со учество на контрачети на ВМРО против партизанската единица „Димитар Влахов“, овде воопшто не зборуваме за цивилно население

Имало само колатерални жртви меѓу цивилното население. Прогонувани се само Титови партизани (КПЈ и СКОЈ) и други криминалци.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.269
Поени од реакции
8.895
Добро е што после 1300 години се појави скопскиот број 121314 за да ја открие вистината што до сега не ја знаевме.:D
Уште еднаж-сери на патоложката тема и не спамираj на другите.
Не биди Б(В)УЛГАРен. Држи ниво! Разобличувањето на бугарската пропаганда во никој случај не може да биде спам. Тоа тебе како да не ти оди во прилог?
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
833
Поени од реакции
1.305
Абе тоа си е платено да се тера агенда. Да се измени целосната историја за македонскиот народ.
Бугарија може да им дава по 1000 лева да пропагираат Бугарска национална идеологија. Нашиве нека се колат по штабови, СДСМ вс ВМРО

Одам на одмор Холандија, плаќам на каса и помеѓу монетите евра, заталкал денар со шарпланинец.
Вика - Што е ова?
Ништо монета од мојата земја?
Од кај си?
Македонија
Мислиш Северна Македонија? Знаеш каде е Македонија? Македонија е во Грција

И така ќе излезеш од државава и ќе бидеш предмет на потсмев, ќе те негираат.
Замисли колку е грдо трета страна да те негира како нација. Тоа значи дека непријателот ја постигнал својата цел и го променил општото мислење.

Е затоа се прави тоа на Википедија. Секоја статија која е макар и маргинално поврзана со Македонија е напишана во интересите на Бугарската кауза за тоа како потекнуваме од нивни корени.

Па погледнете што се случува во обични коментари по социјални мрежи.
Имаш рандом видео во кое Американец прашува Американка да наброи што повеќе држави од Европа за 60 секунди.
Меѓу државите ја спомнува и Македонија како Macedonia, без North
имаш 200 коментари на видеото од кои 150 се од Бугари и Грци за тоа како е Титова творевина.
И што сакате повеќе? Нација во изумирање.
Го имав зборувано нештово неколку години наназад.

Тогаш добивав тука на форумов одговори од типот на „шо ни е нас гајле, шо сака нека пра“. И шо е уште трагико-комедично сè уште го имаш.

Мене ми се има случено исти такви работи, странците те негираат додека грците, бугарите години се активни на социјалниве мрежи и википедија за пишување против МК.

Откако ми се случи неколку пати то, немав зуцнато од кај сум, туку тотално blend in. Добивав пофалби како Хрват шо се изјаснував него ли од измислена националност ко се имав кажано.

Како и да е, Севердонија е пропаднат проект, и каков таков за брзо треба да се запечати еднаш и засекогаш во историјата.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.315
Поени од реакции
8.859
Го имав зборувано нештово неколку години наназад.

Тогаш добивав тука на форумов одговори од типот на „шо ни е нас гајле, шо сака нека пра“. И шо е уште трагико-комедично сè уште го имаш.

Мене ми се има случено исти такви работи, странците те негираат додека грците, бугарите години се активни на социјалниве мрежи и википедија за пишување против МК.

Откако ми се случи неколку пати то, немав зуцнато од кај сум, туку тотално blend in. Добивав пофалби како Хрват шо се изјаснував него ли од измислена националност ко се имав кажано.

Како и да е, Севердонија е пропаднат проект, и каков таков за брзо треба да се запечати еднаш и засекогаш во историјата.
Јас па имам чуство дека голем број на луѓе во светот не ни слушнале за Македонија а не па уште некој да ми објаснува Македонија или Северна Македонија, ми се има случувано да ми речат "Извини не знам каде е" или онака бледо да ме гледаат зш појма немаат која е таааа Македонија. Тоа што @Jedah го напишал дека некој му рекол "Мислиш Северна Македонија? Знаеш каде е Македонија? Македонија е во Грција" или си прави филм или тоа го има направено некој со грчки корени или евентуално некој од татариве од исток, такви срања само тие си дозволуваат, друг не го боли кур да влегува во таква полемика пред се од општа култура. Ние и грциве се отепавме за тоа име за кое многу немаат појма каде се наоѓа, во целиов серијал најсмешни ми се бугариве што вложија невиден труд за нешто што нема никакво значење за нив.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2015
Мислења
252
Поени од реакции
333
Едноставно цела вики педија е лажна.
Но не смееме да дозволиме на ваквите линкови да се пишуваат глупости. Се изначитав еден тон лаги. Треба да се собереме и да направиме иницијатива ова да се промени.


Дебакл ни се случува на википедија.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.585
Поени од реакции
1.678
Едноставно цела вики педија е лажна.
Но не смееме да дозволиме на ваквите линкови да се пишуваат глупости. Се изначитав еден тон лаги. Треба да се собереме и да направиме иницијатива ова да се промени.


Дебакл ни се случува на википедија.
Бугарите освен ширење пропаганда и пушење кур не ги бива за ништо друго.

Има Македонска организација што се грижи за заштита и превенција на нашето дигитално наследство? Има линк за донации?
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
252
Поени од реакции
333
Бугарите освен ширење пропаганда и пушење кур не ги бива за ништо друго.

Има Македонска организација што се грижи за заштита и превенција на нашето дигитално наследство? Има линк за донации?
Овие патриоти што се прават на Фејсбук и по портали да ги стават да пишуваат, јас мислам дека никој нема да ги победи. Ама едноставно на тие т.н патриоти побитна им е партијата отколку државата т.е она им е на последно место.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.315
Поени од реакции
8.859
Овие патриоти што се прават на Фејсбук и по портали да ги стават да пишуваат, јас мислам дека никој нема да ги победи. Ама едноставно на тие т.н патриоти побитна им е партијата отколку државата т.е она им е на последно место.
Дечкото друго праша, еве и ти биди за партијата ама пиши по фб и портали.
Еве и мене ме интересира, Има Македонска организација што се грижи за заштита и превенција на нашето дигитално наследство? Има линк за донации?
Ако знаеш кажи, ако не, не разводнувај со муабети за т.н патриоти слично, камо сите да беа т.н патриоти па макар и такви, од тие другите што не се т.н патриоти го видовме резултатот, останавме без историја.
 
Член од
20 септември 2021
Мислења
172
Поени од реакции
180
Татариве активни секаде хк пу
Автоматски споено мислење:

Така да имаме целосно право да ги пееме овие во Бугарија народни песни. Што е проблемот?


Јас сум Бугарин, потомок на македонски Бугари.


На кој јазик да им го кажам ова, македонски или бугарски?


Во Долгаец, четници и војводи на ВМОРО убивале србомани кои го малтретирале локалното бугарско население. За ова на споменикот пишува дека ги убиле „Бугари“. Откако споменикот бил уништен, тој повторно бил изграден, но сите презимиња од „ич“ станале „ски“ и така настанал овој мит.
Прочитај малку за „Партизанскиот одред“ на 11-та македонска пешадиска дивизија за да дознаете кој го направил ова.
Потоа барај одговорност од ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи тие тврдат дека се наследници на ВМОРО.


Провери дали не се работи за србомани кои ги малтретирале локалните Бугари и нивните семејства. Ќе бидеш непријатно изненаден. "Масакрот во Дервишка Нива е убиство на 103 српски свештеници, учители, градоначалници, членови на комитети, војводи и четници од регионот Поречие, Вардарска Македонија, извршено од бугарски војници од Македонија и четници на ВМОРО, на чело со капетанот Константин Панов, поглавар. на разузнавачкиот оддел на таканаречениот партизански одред на Единаесеттата македонска пешадиска дивизија."


Во Ваташа се случила несреќа. Воопшто не било планирано да се убиваат, иако тие биле членови на СКОЈ и ги снабдувале партизаните со храна и оружје, што било казнето. Само што некои од младите почнале да трчаат и биле застрелани. Тие што не трчале не биле убиени. "Полковникот од Крива Паланка" во 1945 година за ова добил смртна казна.

Бабунската акција е казнена операција со учество на контрачети на ВМРО против партизанската единица „Димитар Влахов“, овде воопшто не зборуваме за цивилно население

Имало само колатерални жртви меѓу цивилното население. Прогонувани се само Титови партизани (КПЈ и СКОЈ) и други криминалци.
Ти ебем матер систер се женско дома што имаш, бриши од форумов и не враќај со животни смрдени НЕ КОМУНИЦИРАМ!
Автоматски споено мислење:

Запри се, веке сека тема е осрана со твоите глупости .Гледаме дека немаш контрола и не знаеш кога и каде да си ги пишуваш ставовете. Ете, си отворил тема дека со месеци сам си пишуваш и сам си отговарааш, кое од секаде личи на шизофренија. Тропаj, си ги таму зелените,лечи си ги комплексите и не спамираj сека една тема.Досаден си како конска мува.
Ти ебем матер систер се женско дома што имаш, бриши од форумов и не враќај со животни смрдени НЕ КОМУНИЦИРАМ!
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.603
Поени од реакции
3.726
Татариве активни секаде хк пу

Ти ебем матер систер се женско дома што имаш, бриши од форумов и не враќај со животни смрдени НЕ КОМУНИЦИРАМ!
:pos:
Пијан ли си, дрогиран или имаш ментален слом?
Толку години на форумот никогаш не сум КОМУНИЦИРАЛ со тебе, ниту пак имам желба да КОМУНИЦИРАМ.:D
До гроб ќе ти бидам благодарен ако и ти не КОМУНИЦИРАШ со мене.
На чиј к.р одговараш на пост што не е наменет за тебе?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom