Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.641
Iskreno argumentov na Putin drzi voda deka tie sistemi gi upravuvaat nato zemji. No, tie sistemi vekje se upotrebuvaat i toa na teritorija so Rusija ja proglasi za svoja. Taka da ne gleam razlika ako mavnat i na drugo nesto sea.
Тие на Западот, што ги управуваат тие системи (пошто Украина нема услови), што викаат?
Дали за нив е исто Донбас и Курск?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.180
Поени од реакции
32.279
Тие на Западот, што ги управуваат тие системи (пошто Украина нема услови), што викаат?
Дали за нив е исто Донбас и Курск?
Викаат дека им имаат снемано химарси и други системи, Русите биле позаебани на истурени позиции кај Курск. Логистиката била позаебана, и многу украински пеони и техника губеле, некаде отприлика по ~300 пеони и 5-6 тенкови/транспортери дневно.
Автоматски споено мислење:

Taka da ne gleam razlika ako mavnat i na drugo nesto sea.
Ќе видиш разлика ако во Црвено море наеднаш има нови нуркачки атракции... Некои нови олупини, тие на вазалите како за почеток ама може и поголеми да има.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.953
Поени од реакции
26.627
Iskreno argumentov na Putin drzi voda deka tie sistemi gi upravuvaat nato zemji. No, tie sistemi vekje se upotrebuvaat i toa na teritorija so Rusija ja proglasi za svoja. Taka da ne gleam razlika ako mavnat i na drugo nesto sea.
Може да го гледаш и така, но во глобала тоа е спорна територија, за која сеуште се води војна, Путин го гледа најверојатно така.
Автоматски споено мислење:

Ќе видиш разлика ако во Црвено море наеднаш има нови нуркачки атракции... Некои нови олупини, тие на вазалите како за почеток ама може и поголеми да има.
Ова е најголемата заебанција што може Русија да им ја направи на САД. Буквално нема никаква разлика од тоа што сега го прават Американците. Мислам дека ова е следниот чекор на ескалација.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.511
Поени од реакции
2.606
Стасаа нуклеарките до Полска или уште не се стасани?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.180
Поени од реакции
32.279
Ова е најголемата заебанција што може Русија да им ја направи на САД. Буквално нема никаква разлика од тоа што сега го прават Американците. Мислам дека ова е следниот чекор на ескалација.
Пред некој месец буквално тоа и им се заканија. Не знам од вазалите дали остана некоја корвета/разурнувач, или крајно амеркикански помал брод. Нема директно носач да потопат.

Во секој случај полесни мети се бродовите во Аденски залив/Црвено море отколку цели длабоко во РФ. Зошто Русите се толку стрпливи досега, причината е двострана. Прво војната секако ја добиваат, иако со последнава најава за ескалација може имаат поголема штета (ама не и ненадоместлива). Второ налудничаво е раководсвото/елитата на западните и лотарија би биле нивните реакции за потопен брод (или скраја да е, носач на авиони), ама секоја претпазливост и трпение има крај.

Може да го гледаш и така, но во глобала тоа е спорна територија, за која сеуште се води војна, Путин го гледа најверојатно така.
Договорено е со западните над каде и над што се третира како НАТО војна со РФ. Буквално тоа го кажа и Путин... @Menethil може да игра ѓаволов западен адвокат и да прави мозочно/легални гимнастики што технички било ова или она, ама напад со такви оружја длабоко во РФ јасно е кажано многу пати дека ќе биде почеток на директна војна. Одговор на таква ескалација недвојбено ќе има.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.218
Поени од реакции
4.992
Оти не ги прашаш Пољациве.

уште подобро нека ги праша Вован и Лексус, тие ќе прашат во Полска и оп се ќе се знае :pos:

Prank with Radoslaw Sikorski


Ова е неверојатно како дечкиве успеваат да ги дупат сите по ред, изгледа дојде ред на копуков Сикорски.
Во видеото (во разговор со г-дин Чоколада) говори-признава дека западот ја користи Украина како средство против Русија...

И уште една важна работа, за сега Полска нема намера со војска да влегува во Украина ама ако .... постои и таков развој на настаните, што ќе рече ќе влегуеле Полјациве со војска во Украина (многу ме интересира одговорот на РФ при вакво однесување на Полска)
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.641
Ова е најголемата заебанција што може Русија да им ја направи на САД. Буквално нема никаква разлика од тоа што сега го прават Американците. Мислам дека ова е следниот чекор на ескалација.
Можат и во Иран да инсталираат нуклеарно оружје, под руска контрола, како во Белорусија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.953
Поени од реакции
26.627
Можат и во Иран да инсталираат нуклеарно оружје, под руска контрола, како во Белорусија.
Тоа е преголема ескалација, не ми се верува за нуклеарки во Иран, ама некои оружја со среден дострел е можно. Против-бродски ракети е да речеме би било пропорционално со тоа што се дешава.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.641
Тоа е преголема ескалација, не ми се верува за нуклеарки во Иран, ама некои оружја со среден дострел е можно. Против-бродски ракети е да речеме би било пропорционално со тоа што се дешава.
ултимативно све може да биде

тие нивоа на ескалација не се толку далеку како што закаат прозападниве на темава да си прикажуваат
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.218
Поени од реакции
4.992
Можат и во Иран да инсталираат нуклеарно оружје, под руска контрола, како во Белорусија.
Ако демокративе вака продолжат ништо чудно и Хутиве да добијат некоја нуклеарка, за да вежбат по демократите ;)


...ако ја следиме логиката, каде има дим голема е веројатноста да има и оган голема е можноста да има разговори помеѓу РФ и Иран за споделување на овој вид технологија, само се прашувам зошто демокративе не си постават прашање кој му даде атомска технологија на Израел или тоа не е важно тоа се демократи лујџе тие може да имат/користат јадрено оружје.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.953
Поени од реакции
26.627
ултимативно све може да биде

тие нивоа на ескалација не се толку далеку како што закаат прозападниве на темава да си прикажуваат
Дефинитивно е дека никад не сме поблиску до нуклеарна ескалација. Ама сепак други чекори претходат на тоа. Барем се надевам :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.913
Поени од реакции
41.142
Дефинитивно е дека никад не сме поблиску до нуклеарна ескалација. Ама сепак други чекори претходат на тоа. Барем се надевам :)
ти јамајка како се снаоѓаш и за Русија и за Израел да бидеш? Сукоб непријатеља ти е тоа. Едните го помагаат Иран, другите ја контролираат Америка.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.953
Поени од реакции
26.627
ти јамајка како се снаоѓаш и за Русија и за Израел да бидеш? Сукоб непријатеља ти е тоа. Едните го помагаат Иран, другите ја контролираат Америка.
Ти ронче како се снаоѓаш да бидеш за Русија и Иран и истовремено за Хамас, а знаеме дека Хамас се бореше на страната на Америка против Русија и Иран во Сирија. Сукоб непријатеља ти е тоа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.913
Поени од реакции
41.142
Ти ронче како се снаоѓаш да бидеш за Русија и Иран и истовремено за Хамас, а знаеме дека Хамас се бореше на страната на Америка против Русија и Иран во Сирија. Сукоб непријатеља ти е тоа.
Тоа на некому што му смета да гледа како бомби разнесуваат глави на 5 годишни деца не го прави за Хамас. Тоа е комон сенс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom