Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    696
Член од
5 септември 2024
Мислења
9
Поени од реакции
12
Да го сакале Јанукович и он да победувал у регуларни избори, немаше да се води војна во Донбас него во Лвив. Очигледно е дека 80% население било против Јанукович и неговата политика. Самите од негова партија се откажаа од него кога нагло дигна ручна од ЕУ па сврте према Русија по наредба на Путин. После тоа Путин убаци провокатори во сите области кои него му беа битни, фати малце и на СССР сентимент пар бумери и довлечка автобуси наоружани кретени да почнат граѓанска војна. А со сепаратисти, се знае како една држава се справува. Така да сите жалопојки за цивилни жртви на истокот на Украина одат на душа на тие руските цигани Гиви, Моторола и слични клошарана што изиграваа УЧК у сред Украина.

Украина едина грешка направи што безусловно и веруваше на Америка која у најважниот дел од војната престана да ја снабдува со оружје а откако и даде нешто ситно ја лимитира за негово користење и сега веќе е касно.

Тоа што ти пробуваш со Заев да ја оправдаш Русија, кажува само дека ти ја гледаш емотивно ситуацијава од тоа што си батхрт за името а кога требало да се побуниш, си одел по битолските села со даскалот и си се праел на триипол. Или бетер со велешанчето сте свиреле гитари негде у парк.
Па и Зоки не победи во регуларни избори, ниту референдумот беше валиден и се гласаше на секои 10 секунди. Не ми клати кур за нешто што немаш појма како функционира и кога и во кои услови се извршува.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.165
Поени од реакции
3.723
Значи Американците ги платиле Грузијците да пукаат у луѓе што протестираат против Јанукович со цел да падне он од власт, за да го тригернат Путин да прати платеници/криминалци да почнат граѓанска војна која после ќе прерасне во општа војна во која Америка како проаѓа време со сенилниот ја губи комплетно моќта у светот? Дали сме 100% сигурни дека кајгана експертиза е далеку поспремна и подалековида од зградата во Ленгли? Ми се чини дека натака иде работава.


Самиот запад ги има направено интервјуата, самиот запад признава дека Грузијски и Литвански снајперисти пукале 2014 на плоштадот Мајдан кога имаше протести..
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.896
Поени од реакции
4.887
Па и Зоки не победи во регуларни избори, ниту референдумот беше валиден и се гласаше на секои 10 секунди. Не ми клати кур за нешто што немаш појма како функционира и кога и во кои услови се извршува.
И? Што напраи ти у врска со тоа? Се закачи на форум со 100034тиот јузер и испичкара се?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.939
Bre ama ste se raspisuvale. Se desi li famozniot kolaps na frontot
сеуште не ама во таа насока се движи работата!

И немој да се надеваш дека со колапс на фронтот и поразот на украинската Нато војска војната ќе заврши.
Автоматски споено мислење:

760 тела по нападот на Полтава!
Локалните жители известуваат дека како резултат на нападот на Искандер врз военото училиште во Полтава, во локалната мртовечница веќе има 760 тела.


Swedish Foreign minister resigned “surprisingly”, but it’s obviously in the aftermath of the attack on the Poltava military institute in Ukraine. This is indirect confirmation that a big group of Swedish instructors were hit in Ukraine. There are rumors that the Swedes in question, were a high ranking group from Saab military industrial arm.

Г.П.
Шведскиот министер за надворешни работи поднесе оставка „изненадувачки“, но тоа е очигледно како последица на нападот врз воениот институт Полтава во Украина. Ова е индиректна потврда дека во Украина била погодена голема група шведски инструктори. Се шпекулира дека станува збор за Швеѓани, кои биле високо рангирана групација од воено-индустрискиот огранок Сааб.

...еве гледаш дека се работи на “колапс“ на фронтот, не се вознемирувај се ќе биде во ред.
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.858
Поени од реакции
9.030
Историјата се повторува, негде 40 и некоја црвената армија уништила нацистички штаб у Полтава, може и на исти датум....не сум проверил, 80 и кусур години покасно истата епизода.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.939
Историјата се повторува, негде 40 и некоја црвената армија уништила нацистички штаб у Полтава, може и на исти датум....не сум проверил, 80 и кусур години покасно истата епизода.
и не само тоа,
..се спомнува дека пред хх години кога шведската војска била најснажна во Европа токму во Полтава е поразена со што Шведска престанува да биде закана за Русија и да биде воена сила. Малку е познато дека и Шведите си ги искршија забите на Русија... само се редат сега изгледа е ред на САД-те.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.814
Поени од реакции
40.983
У Полтава нападот 760 жртви имало според локалци таму што се од лице место. Многу странци експерти за електронско војување загинале. Голем дел од шведска, еве и овој американецот загинал во Полска.

 
Член од
12 август 2024
Мислења
48
Поени од реакции
116
Историјата се повторува, негде 40 и некоја црвената армија уништила нацистички штаб у Полтава, може и на исти датум....не сум проверил, 80 и кусур години покасно истата епизода.
По друго е позната Полтава. Руската империја ја поразува Шведаката империја пред 300 години во Големата Северна Војна, а најголема и една од одлучувачките битки е кај Полтава и од таму почнува падот на Шведската империја и започнува доминација на Руската империја во источна Европа.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.858
Поени од реакции
9.030
По друго е позната Полтава. Руската империја ја поразува Шведаката империја пред 300 години во Големата Северна Војна, а најголема и една од одлучувачките битки е кај Полтава и од таму почнува падот на Шведската империја и започнува доминација на Руската империја во источна Европа.
Мене ми се интересни аналогиите со нацистичките загуби и биките на нацистите со црвената армија.....некако историјата се повторува на неколку наврати.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.472
Поени од реакции
1.451
Требаше..Ама од една страна ЕУ и САД од друга страна Русија не ја сакаат неутрална Украина (освен декларативно, де). Секој ја сака под свое владение.Едноставно, премногу е важна Украина за Русија да ја остави да биде неутрална, а следствено на тоа и на Западот му е во интерес да им прави белаја во нивните односи, и затоа се случи таа фамозна 2014 година, а затоа е и испровоцирана војнава на која се лизна Русија последниве години..
In March and April 2022, during the early stages of the Russia-Ukraine war, there were reports suggesting that a potential peace agreement between Russia and Ukraine could have been negotiated. The proposed deal was being mediated through various channels, including Turkey. However, Boris Johnson, the UK Prime Minister at the time, was reported to have taken a strong position against the terms of the agreement and discouraged Ukraine from accepting it.

Here’s a summary of the key points regarding the peace deal and Boris Johnson’s role in it:

1. Neutrality for Ukraine:
One of the main components of the proposed peace deal was for Ukraine to adopt a status of neutrality. This would mean that Ukraine would not pursue NATO membership, which was a long-standing issue of contention for Russia, as Russia saw NATO’s eastward expansion as a threat to its security. Ukraine's neutrality could have been formalized through international guarantees for its security.

2. Crimea and Donbas:
Another aspect of the negotiations reportedly involved recognizing some territorial concessions. Russia was seeking Ukrainian recognition of Crimea as Russian territory (which Russia annexed in 2014) and the autonomy or independence of the Donetsk and Luhansk regions in the Donbas, which had been the subject of conflict since 2014.

3. Boris Johnson’s Opposition:
Boris Johnson reportedly traveled to Kyiv in April 2022 and met with Ukrainian President Volodymyr Zelensky. According to reports from Ukrainian sources and some international media, Johnson conveyed two key messages:

  • No Negotiations with Putin: Johnson allegedly argued that Russian President Vladimir Putin should not be trusted and that the West would not support any peace deal with Russia under Putin's leadership. He suggested that continuing the war was a better option.
  • Western Support: Johnson reportedly reassured Zelensky that the UK and other Western countries were prepared to provide Ukraine with significant military and financial support, enabling Ukraine to resist the Russian invasion without having to make concessions. This stance emboldened Ukraine to continue fighting rather than negotiate an early peace.
Донбас и Крим заминаа, само ќе спасеа луѓе да не изгинат. Проблемот е што мислеа дека може Украина засилена со западно оружје и санкции може да ја порази Русија. Тоа беше коцката на Борис Џонсон и педофилие Бајден, се коцкаа со животите на Украинците.

Која е шансата дека Украинец им има кажано на Русите каде да плеснат во Полтава да осети запад колку лошо поминуваат Украинците. Јас мислам многу голема, и како иде конфликтов, мислам дека се повеќе и повеќе самите Украинци ќе им даваат мета на Русите да ги акаат западњаците што изиграваат воени експерти.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.939
По се изгледа Зеленски говореше вистина кога даде изјава дека има 40 загинати по нападот врз воениот институт во Полтава.

Сите останати до 760 не се Украинци!

Сега има вест и дека некој потполковник на најголемата армија на светот на свои 45 години починал во Полска.
Изгледа климата за Америте во Полска не им одговара..

Screenshot 2024-09-05 at 13-37-04 Zlatti71 on X Shortly after a large-scale strike by Russian ...png


Путин не престанува да ги трола Каубоите, сега вели дека Камала ја подржува на изборите во САД...
Порано рече дека повеќе му одговара Бајден оти е предвидлив политичар и сега било редно да застане зад камала оти таа била од јатото на Бајден :)
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.858
Поени од реакции
9.030
Искандер М е страва, до сега не користеа многу и беа под посебна команда од скоро може да се користи како било кое оружје. У Курск неколку Патриот системи ги сјебаа со Искандер уште у првиот или вториот ден од акцијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom