Дрога ( Наркотични дроги )

Член од
21 мај 2021
Мислења
780
Поени од реакции
1.645
Што знам, ниеден поп не те спречил да се фиксаш. Христијанството ви е спас, пошто тоа ве прима и ве лечи од зависноста. Некој верник ако ти кажал добар збор а ти го сфаќаш за зло тоа е друга работа.
А да прекинеш да држиш предавања и да вреѓаш како типичен простак?
Да не налеташ на брутален отпор па да плачеш подоцна.
Ако нешто не ти се допаѓа напушти ја темата и не досаѓај со ефтини филмови.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.887
Поени од реакции
41.103
А да прекинеш да држиш предавања и да вреѓаш како типичен простак?
Да не налеташ на брутален отпор па да плачеш подоцна.
Ако нешто не ти се допаѓа напушти ја темата и не досаѓај со ефтини филмови.
Не те вреѓам, муабет правиме. Сакам да ти кажам дека никој верник не ти мисли лошо нешто. Само сака народот да помогне.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
780
Поени од реакции
1.645
Не те вреѓам, муабет правиме. Сакам да ти кажам дека никој верник не ти мисли лошо нешто. Само сака народот да помогне.
:popce:
Сакал да помогне он кутриот.
Вриштите со вашава морална супериорност.

А да не делите совети и да не помагате многу на другите?
Оти најдобра помош е да го оставиш човека на мира.Не да му држиш предавања за животот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.684
Поени од реакции
82.563
Датули или датури ко што ги викате....

Мој многу близок на испиени 1-2 литра жесток алкохол, кркна цела пуна шака.
Резултат - 3-4 дена у бесознание, односно у своја некоја реалност. Ова све под лекарски надзор и медикаменти.
После 3-4 дена се врати, за среќа, без никакви последици.

Иначе ја, сега се враќам од некоја журка, кај што се јадеа некои чоколади. Со печурки.
Едното чоколадо од Швицарска, другото од Калифорнија. Сите све нешто осечаат и гледаат, а ја со две коцки поише од другите зборам за специфичниот вкус што го имало чоколадото. Толку.
Ја некако го супресирам све тоа и џабе е да се троши такво чоколадо на мене.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.785
Поени од реакции
29.506
Христијанинот е империјалист.Психолошки империјалист.Неговите интерпретации за светот ги претставува како врховни, апсолутни, па затоа другите ќе наидат на осуда од страна на Христијанинот за секоја постапка што не е во склад со Христијанството.
Башка што е религија на слабоста, па сета таа етика и морал која ја промовира е со сомнителни мотиви во позадина.
Цензури, ограничувања, строги казни кои не даваат реален резултат...Сето ова е благодарение на стравот, а не на разумот.

Деца не се дрогирајте, дрогата е лоша...Ама затоа алкохолот е дозволен.Оти? Оти е векови наназад општо прифатена работа.
Оти бил единствената достапна дрога во моментот.
Ете до колку се лицемерни повеќето Христијани.

И најискрено ми се сере од таквото морализирање.
Остави го човек нека прави што сака и кур нека не те боли за нечии туѓи постапки.
Ќути бе наркоман
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.318
Поени од реакции
17.207
Tatula potocno e nasiot naroden izraz za Datura Stramonium. Ili ti Jameson weed, Angel trumpet na zapad.

A nejzina sestra e bunikata, pa Srbite imaat izraz "jel si jeo bunike", za nekoj sto se ponasa bizarno, nedovetno, izgubeno, so eden zbor nekoj koj otkacil so pametot. Zbunet = bunika.

Site ovie se delirianti i disocijativi.

Inaku daturata bunikata i tutunot se ista familija, Solinaceae i se dobro poznati na nasite prostori. Citajte za baba Anujka, kolku mazi ubila so nejzinite napitoci, megu koi dosta cesto koristela Datura i imala posebno vlijanie za reputacijata na poznatata vlaska magija.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.088
Поени од реакции
36.865
...поточно Solanaceae (Соланаце), многу важна фамилија на виши растенија, тука спаѓаат многуте зеленчуци кои ни се основа во исхраната, како доматот, компирот, пиперот.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
780
Поени од реакции
1.645
Штрбава муцка што само шлапа треба да се затне.
Точно.Се слагам.Иако не сум штрбав.
Ама и каурска муцка треба да се затвори оти не е цвеќе за мирисање.

Ај сега да намалиме со его-борбава оти никој не добива ништо.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.739
Поени од реакции
4.958
И двете религии се исти кур, различно пакување.
Ај сега да се вратиме на темава, во темите за религија ќе продолжи оваа битка.
Ако ти се исти оти го спомнуваш христијанството тука во темава и цел рант правиш и кукаш како ти морализирало, кое христијанско лице лично тебе те спречило и ти рекло да не се дрогираш? Мавни роба уште 200 пати, верувај ич нема никој да го заболе.

Врати се на темата ама не дроби со безвеза муабети за христијанството.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
780
Поени од реакции
1.645
Ако ти се исти оти го спомнуваш христијанството тука во темава и цел рант правиш и кукаш како ти морализирало, кое христијанско лице лично тебе те спречило и ти рекло да не се дрогираш? Мавни роба уште 200 пати, верувај ич нема никој да го заболе.

Врати се на темата ама не дроби со безвеза муабети за христијанството.
Дарлинг, Рон, Бијонс, можеби и уште некој, се поведени од Христијански мотиви да држат предавања за другите како тоа дрогата не чинела и ние сме биле зависници.
Што мајка инаку бараат на темава кога они немаат познавања за материјалот?
Ајде Бијонс е докторка.Она барем ако не друго има какви такви теоретски познавања.
А останативе? Какво знаење имаат?

Знаеш ли друже колку е одбивно кога некој кој врска нема околу некое прашање ќе почне надмено да ти се понаша и да ти држи демагогии?
Па после се чудите откаде тие критики спрема Христијанството, да, а кога Христијанството се поставува критички настроено спрема се што е различно од оваа религија? :toe:
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.739
Поени од реакции
4.958
Не верувам дека се поведени од хритијански мотиви туку од нормални и свесни размислувања што секој човек ги знае. Не треба да си христијанин за да бидеш свесен дека ништо добро нема од тоа вештачко покачување на допамин,серотин,адреналин и дека сето тоа си зима данок кога-тогаш.

Огромното мнозинство на рекреативни корисници на дрога имаат завршено лошо и тие примери ги гледаме околу нас а и овде на форумов не си свесен колку членови кои беа меѓу тие со највеќе постови во темава завршија трагично. Јас знам лично тројца.

Така да пази малку со тој доживљај и ефектот што може да го има на некој што чита, ако толку сакаш да ги воспеваш твоите џаначки искуства имаш drugs-forum, bluelight итн странски форуми за таква намена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom