Дрога ( Наркотични дроги )

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.794
Поени од реакции
6.274
у затвор сите се невини, по некоја случајност се нашле таму. Како тој албанецот у Тетовирање у вторник кога стопира и го собираат.
Имаш пробано вутра нешто ова она по едно џоинтче месечно барем? :) Јас би препорачал, добра ствар е.
 
  • Љубов
Reactions: wot
Член од
21 мај 2021
Мислења
781
Поени од реакции
1.645
Имаш пробано вутра нешто ова она по едно џоинтче месечно барем? :) Јас би препорачал, добра ствар е.
Како бе така го учиш на дрога детето, он е примерен Христијанин, ниту цигари не пуши.

Беше во минатото навлечен на Фајзер вакцини ама и тоа помина.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.794
Поени од реакции
6.274
Како бе така го учиш на дрога детето, он е примерен Христијанин, ниту цигари не пуши.

Беше во минатото навлечен на Фајзер вакцини ама и тоа помина.
Па нема причина за Христијаните да не употребуваат трава барем, Бог ни ги дал сите растенија за да се користиме со нив. Во светото Писмо нема ниту еден збор контра наркотиците, значи ниту еден. Тоа јасно укажува на ставот на Севишниот. Нас луѓето во 20.век ни текнало дека Божјите растенија се уствари лоша ствар па затоа отидоа вон законот. Може не е баш Христијански но јас би ги тепал до посерување душебрижниците по чија заслуга настанаа и профитираат сите мафии по светот. Како може растенија да бидат нелегални е интересно прашање.
Инаку би сакал да пробам Диметилтриптамин, наркотик кој не прави зависност (хипнотик) но отвара нови врати на перцепција како што пееле Дорси пред хероинот да ги уништи.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.100
Поени од реакции
36.873
Како може растенија да бидат нелегални е интересно прашање.
...све што е опасно, штетно, отровно по човеково здравје се забранува или е под многу строга контрола од институциите доколку во минимални количини има бенефит, но можност за злоупотреба е голема, па дури и растенијата спаѓаат тука поради нивниот содржај.

...ако има забрана за народно користење такви растенија без соодветна стручна контрола, а истите се применуваат тајно, ете како можат тие растенијата да бидат нелегални.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
781
Поени од реакции
1.645
Па нема причина за Христијаните да употребуваат трава барем, Бог ни ги дал сите растенија за да се користиме со нив ние луѓето во 20.век им текнало дека Божјите растенија се уствари лоша ствар па затоа отидоа вон законот. Како може растенија да бидат нелегални е интересно прашање.
Инаку би сакал да пробам Диметилтриптамин, наркотик кој не прави зависност (хипнотик) но отвара нови врати на перцепција како што пееле Дорси пред хероинот да ги уништи.
Уффф и јас имам желба периодов да треснам ДМТ ама се од пусти немукает ја одолговлекувам работата.
А искрено и не сум баш упатен како би го набавил.
Еден другар поодамна беше во Бразил на Ајахуаска сесија.
Се врати со многу позитивна енергија и впечатоци.
Ни ја раскажа целата сесија...:vozbud::vozbud::vozbud:
Нема зборови со кој може да се опише тоа позитивно лудило.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.794
Поени од реакции
6.274
Уффф и јас имам желба периодов да треснам ДМТ ама се од пусти немукает ја одолговлекувам работата.
А искрено и не сум баш упатен како би го набавил.
Еден другар поодамна беше во Бразил на Ајахуаска сесија.
Се врати со многу позитивна енергија и впечатоци.
Ни ја раскажа целата сесија...:vozbud::vozbud::vozbud:
Нема зборови со кој може да се опише тоа позитивно лудило.
Најблиску до нас ДМТ се наоѓало во Холандија, на Балкан не сум слушнал, правев муабет со втор братучед кој е необично упатен во наркотици па тоа беше одговорот. Или нарачка по Амазон? :angel:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.749
Поени од реакции
10.039
Имаш пробано вутра нешто ова она по едно џоинтче месечно барем? :) Јас би препорачал, добра ствар е.
Знаеш ли што е добра ствар?
Вакви како тебе што залажуваат млади луѓе да пробаат нешто што воопшто не е потребно за живот, туку и опасно, ДА ГО ЛЕГНАМ НА КОЛЕНА И ДА ГО ТЕПАМ ДО ПОСЕРУВАЊЕ!!!!
Како бе не ти е срам???
Човек у години...Па имаш ли бе ти деца?????
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.893
Поени од реакции
41.110
Како бе така го учиш на дрога детето, он е примерен Христијанин, ниту цигари не пуши.

Беше во минатото навлечен на Фајзер вакцини ама и тоа помина.
има нешто зошто зависниците идат у манастир да се лечат. Религијата доколку ја практикуваш или се водиш по тие начела, никогаш нема да се бавиш со тие работи.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.794
Поени од реакции
6.274
Знаеш ли што е добра ствар?
Вакви како тебе што залажуваат млади луѓе да пробаат нешто што воопшто не е потребно за живот, туку и опасно, ДА ГО ЛЕГНАМ НА КОЛЕНА И ДА ГО ТЕПАМ ДО ПОСЕРУВАЊЕ!!!!
Како бе не ти е срам???
Човек у години...Па имаш ли бе ти деца?????
Децата мои ќе бидат реално и навремено информирани после што ќе можат да донесат своја одлука а не поради тоа што врсници дуваат на голем одмор.
Еве ти си против наркотици а ваму повикуваш на насилство, можеби и на убиство, да палеше вутра одвреме навреме немаше да бидеш толку невротична :icon_lol:
Аман више од подржувачи на организиран криминал.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.749
Поени од реакции
10.039
Децата мои ќе бидат реално и навремено информирани после што ќе можат да донесат своја одлука а не поради тоа што врсници дуваат на голем одмор.
Еве ти си против наркотици а ваму повикуваш на насилство, можеби и на убиство, да палеше вутра одвреме навреме немаше да бидеш толку невротична :icon_lol:
Аман више од подржувачи на организиран криминал.
Будала!!!!
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.794
Поени од реакции
6.274
Прво повици на насилство и убивање, сега навреди, што е следно? Нервите како те служат?
Јас имам пробано све и свашта и што ми фали? :angel: Жена, деца, феноменална работна позиција да ја наречам така (контент креатор за некои канали и подкасти) и јас и таа сме стеј ет хоум родители па нема да одгледаме странци како повеќето што прават, што да се каже, уште ми фали ДМТ да пробам, неостварена желба одамна :)
Не би се менувал нит со Лионел Меси со све неговите милиони.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.067
Поени од реакции
7.442
Подобро воопшто не се појавувај со вакви испади, ќе те замолам.
Тој си е заљубен во комунизам, џабе му објаснуваш. Он сака вработените во државните институции да се грижат за него.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.794
Поени од реакции
6.274
Ја читав темава од почеток неколку страни и нешто чудно што веднаш се препознава а тоа е дека пишуваат лица кои немаат никакво искуство со наркотици освен повремено пиење алкохол (тешка дрога, една од најзаебаните Етанолот), никотин и кофеин (исто дроги како и травата).
Општиот став кај народ наследен од време на комунизмот е дека ако дувнеш трава утре ќе се предозираш со Хероин. А тоа е сериозна глупост. Зависноста си има свои корени во структурата на личноста, ако некој е склон наследно или било како да биде особа која се впушта во зависнички однос, тоа ќе биде зависник. Дали од дроги, секс, оговарање, особено храна и шеќер не е битно.
Луѓе кои барем малку од малку се познаваат самите себе можат да одлучат дали да пробаат нешто или не, знаејќи дека немаат зависничка структура на личноста.
Поради трагични околности порано помош барав во извесни супстанци кои ми помогнаа и тоа како да го надминам тој страшен период (иако сеуште поостојат последици) кој траеше и траеше и не се гледаше светло на крај на тунелот во никој случај.

Мора да се има предвид и спротивната страна на паричката, не само негативнатата, да се увиди дека кај одредени лица наркотиците можат да имаат и позитивна улога, особено при одредени болести и синдроми.
Некои дроги се т.н. рекреативни како трава и не знам што е галамата околу нешто сосема безазлено како трава.

Денес не пробувам супстанци како некогаш, сега сум high on emotion:pipi: ,сеуште после овие години со неа, можеби и повеќе него на почеток, но повремено знам да запалам џоинт уз друштво заедно со пиво и тутун, без нив не е тоа тоа, не иде некако, супстанци за подобра социјализација.
Зошто се фрла со дрва и камења ако се проговори и за другата страна?
Мора човек да се знае себеси и да одлучи што и како ќе прави. Лица кои се склони на зависност не би требало да пробуваат ништо кое може да ги одведе до понорот на наркоманијата. Или скраја било - малолетници. Но тоа е примарно ствар на родителство. Општо земено не би препорачал на лица под 21 година да пробуваат било што појако од трава, а трава тек 18+. Да сум на нивно место би рекол исклучиво 25+ пошто на таа возраст мажите се стекнуваат со комплетна ментална и физичка зрелост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom